Connect with us

رویداد های اخیر

جوبایدن برای تمدید مهلت حضور سربازان خارجی مصروف رای‌زنی است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۱, ۱۴۰۰)

جوبایدن، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، می‌گوید که برای تمدید مهلت حضور نیروهای خارجی از افغانستان مصروف رای‌زنی است.

همچنان بایدن می‌گوید که سربازان و مامورین ملکی آن کشور در میدان هوایی حامد کرزی در معرض خطر حملات گروه داعش قرار دارند، اما کشورش این تهدیدها را در نظر گرفته است.

بایدن افزود:” آرزو داریم که تمید نکنیم اما گفتگو‌ها در مورد این که این پروسه چقدر دوام خواهد کرد جریان دارد.”

درهمین حال به نقل از خبرگزاری دویچه وله سهیل شاهین، عضوی طالبان در دوحه گفته است که همه نیروهای خارجی باید تا پایان ماه آگست خاک افغانستان را ترک کنند.

شاهین گفته است که خروج همه نیروهای خارجی از افغانستان تا پایان ماه آگست “خط قرمز” طالبان است و این گروه تمدید مهلت خروج را به عنوان “تداوم اشغال کشور” تلقی می‌کند.

وی گفته است که هیچ دلیلی برای تمدید این مهلت وجود ندارد. شاهین تاکید کرده که تمدید مدت زمان حضور نظامی امریکا و سایر کشورها در افغانستان به بی‌اعتمادی دامن می‌زند.

وی همچنان افزوده است که تمدید مهلت خروج این نیروها از افغانستان با “واکنش” طالبان روبه‌رو خواهد شد.

شاهین در عین حال گفته است که شهروندانی که در فرودگاه کابل تجمع کرده‌اند، برای فرار از فقر خواستار خروج از این کشور بوده و ترس از طالبان را بهانه خود قرار داده‌اند.

قبل از این طالبان از امنیت دیپلومات‌های خارجی اطمینان داده بود، اما رییس جمهور امریکا ظاهرأ این گفته‌ها را پیش از وقت می‌داند.

جوبایدن در این باره گفت:” طالبان باید یک تصمیم بنیادی بیگیرند. این گروه در حال حاضر به دنبال مشروعیت است تا بیبینند که آیا انها از سوی کشورهای جهان به رسمیت شناخته میشوند یا نه؟ آنها برای دیپلومات‌های دیگر کشور‌ها و برای ما گفته اند در افغانستان بمانید اما تمام اینها تنها یک گپ است.”

از سوی دیگر، در حالیکه در روزهای پسین شماری پناه‌جویان افغان به گونه‌ای بی پشینه افزایش یافته است، روسیه نگران است تا مبادا جنگجویان در چهره پناه‌جویان وارد روسیه شود و امنیت آنها را تهدید کنند.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، در این باره گفت:” این برای امنیت ما بسیار مهم است. و به گونه مستقیم به شهروندان ما ارتباط دارد. به همین خاطر این یکی از اهداف اساسی ماست. ما نمی‌خواهیم که بعضی از جنگجویان در لباس پناه‌جو از افغانستان به کشور ما بیایند.”

با این حال بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا از امریکا خواسته تا خروج نیروهای باقی مانده‌اش از افغانستان را به تعویق بیاندازد.

پیش از این جانسون از سران کشورهای گروه هفت درخواست کرده بود که به روز سه شنبه در نشست اضطراری در مورد افغانستان حاضر شوند.

رویداد های اخیر

چین برای نیروهای ویژه تاجیکستان در نزدیکی مرز افغانستان پایگاه می‌سازد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۶, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز به نقل از پارلمان تاجیکستان گزارش داده که قرار است چین هزینه ساخت یک پایگاه برای واحد نیروهای ویژه پولیس این کشور را در نزدیکی مرز تاجیکستان و افغانستان تامین ‌کند.

رویترز امروز (پنج‌شنبه، ۶ عقرب) گفته است که این پایگاه در ولایت خودمختار گورنو-بدخشان، در کوه‌های پامیر ساخته خواهد شد. این منطقه با ایالت سین‌کیانگ چین و ولایت بدخشان افغانستان نیز هم سرحد است.

سخنگوی پارلمان تاجیکستان اما تأکید کرده است که هیچ نیروی چینی در این پایگاه مستقر نخواهد شد.

این پایگاه در حالی در مرزی افغانستان و تاجیکستان ساخته خواهد شد که هنوز هم تنش‌ها میان دوشنبه و حکومت امارت اسلامی پابرجاست.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

خلیلزاد:‌ ‘لجاجت’ غنی و ‘خودخواهی’ سیاسون افغان سبب سقوط حکومت افغانستان شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۶, ۱۴۰۰)

زلمی خلیلزاد، نماینده‌ای پیشین امریکا برای روند صلح افغانستان روز چهارشنبه (۵عقرب) در یک کنفرانس مجازی که از سوی یک مرکز پژوهشی موسوم به بنیاد کارنگی برای صلح بین المللی در شهر واشنگتن دی سی سازماندهی شده بود گفته است که دو عامل عمده موجب سقوط افغانستان به دست طالبان: یکی “لجاجت” اشرف غنی، رییس جمهور پیشین افغانستان، و دوم “خودخواهی” نخبگان آن کشور.

آقای خلیلزاد همچنان گفته است که عدم تمایل سربازان افغان برای مبارزه بر ضد طالبان (امارت اسلامی) نیز در سقوط سریع افغانستان به دست طالبان (امارت اسلامی) نقش داشته است.

آقای خلیلزاد گفت:‌ “با وجود این واقعیت که او [اشرف غنی] در یک انتخابات تقلبی که شماری اندکی افغان‌ها در آن شرکت کرده بودند،‌ دوباره انتخاب شد، همه‌ای ما از لجبازی رییس جمهور غنی مبنی بر اینکه تا آخر دوره‌ای کاری‌اش در قدرت باقی بماند،‌ شگفت زده شده بودیم.”

آقای خلیلزاد همچنین برای نخستین بار به طور علنی تایید کرد که ایالات متحده افغان‌ها را از اشتراک در انتخابات ریاست جمهوری دلسرد کرد،‌ انتخاباتی که آقای غنی را برای دومین بار به کرسی ریاست جمهوری رساند.

خلیلزاد گفت که ایالات متحده در عوض می خواست تا از طریق مذاکرات میان سیاستمداران و جامعه مدنی که با طالبان (امارت اسلامی) ادامه داشت،‌ یک اداره‌ای موقت ایجاد شود که مورد قبول همه جناح ها باشد.

این دیپلومات امریکایی‌-افغان تبارهمچنین گفته است که اشتباه محاسباتی بزرگ غنی این بود که او فکر می کرد امریکا افغانستان را ترک نخواهند کرد. به گفته‌ای خلیلزاد،‌ آقای غنی به این باور بود که امریکا و استخبارات آن از منطقه‌ای که از لحاظ فزیکی نزدیک به کشورهای مهم ستراتژیک مانند چین، روسیه، ایران و پاکستان،‌ حضور دارد،‌عقب نشینی نخواهد کرد.

آقای خلیلزاد افزود: “تلاش کردم وی [اشرف غنی] را متقاعد کنم که رییس جمهور ترمپ بسیار جدی است. او گفت نه،‌ استخبارات و اردو چیزی دیگری برایم گفتند.”

زمانیکه ایالات متحده آغاز خروج کامل قوای خود را از افغانستان اعلام کرد،‌ آقای غنی به خلیلزاد گفت که “حال آزاد استم به گونه‌ای افغانی جنگ کنم. طالبان (امارت اسلامی) را در ظرف شش ماه شکست خواهم داد، زیرا شما ضعیف می جنگیدید.”

خلیلزاد گفت که در واقع قوای بیش از ۳۰۰ هزار نفری که توسط امریکا آموزش دیده بود و تجهیز شده بود،‌ در برابر ۶۰ هزار نیرو طالبان “ذوب” شد و دلیل آن نبود روحیه، فساد اداری و توجه اندک به سربازان در خطوط جبهه بود.

به گفته‌ای خلیلزاد،‌ مردم به سیاست بازی ها در افغانستان اعتقاد نداشتند،‌ سربازان به آرمان‌های شان باورمند نبودند،‌ اما طالبان (امارت اسلامی) به آرمان‌شان اعتقاد داشتند.

خلیلزاد همچنین رفتار نخبگان سیاسی افغانستان را “خودخواهانه، خود محور، فاسد” خواند و گفت که رفتار نخبگان سیاسی نیز سبب شکست مذاکرات صلح با طالبان شد. به گفته‌ای خلیلزاد،‌ از عملکرد افغان‌های که وی با آنان کار کرده بود، مایوس شده است، زیرا از “فرصت طلایی که ایالات متحده فراهم کرد” استفاده نشد.

با وجودیکه امارت اسلامی تا حال از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است،‌‌ آقای خلیلزاد از تعامل دپلوماتیک قوی ایالات متحده با طالبان حمایت کرده است که شامل یک “نقشه‌ای راهی” است که اعتماد و بی‌اعتمادی دو جناح را در یک مدت زمانی مدنظر گرفته شود.

خلیلزاد همچنین گفته است که پالیسی واشنگتن در مورد افغانستان گروگان یک “بحث ناآگاهانه” شده است که می‌تواند منافع ایالات متحده را متضرر کند.

به گفته‌ای خلیلزاد، بسیاری در امریکا می‌خواهند که طالبان رنج ببرند و حکومت آنان سقوط کند،‌ زیرا “ما در شکست آنان موفق نشدیم و این امر، طعم بدی را در دهان مردم به جا مانده است.”

آقای خلیلزاد هشدار داد که شکست حکومت طالبان (امارت اسلامی) در افغانستان موجب جنگ داخلی و فاجعه‌ای انسانی خواهد شد و شرایط را برای گروه‌های ترورستی مساعد خواهد کرد.

به گفته‌ای خلیلزاد، طالبان در جریان ۱۸ ماه پس از امضای توافق نشان دادند که آنان به حرف خود عمل می کنند و حتا یک امریکایی را نکشتند، باوجودیکه حملات هوایی ایالات متحده در حمایت از قوای افغان موجب کشته شدن صد‌ها و شاید هم هزاران طالب (نیروی امارت اسلامی) شده است.

او همچنین گفت که طالبان (امارت اسلامی) نیز می‌توانند از کمک خارجی استفاده کنند تا به گونه موثر در برابر تندروان گروه داعش، بجنگند.

این درحالی است که روز گذشته خلیلزاد دریک گفتگو دیگر گفته بود که با خروج سربازان ایالات متحده امریکا از افغانستان احتمال زیاد وجود داشت که کابل ویران شود و جنگ‌های جاده به جاده رخ دهد.

وی دراین گفتگو بیشتر تقصیر را به گردن اشرف غنی انداخت که به گفته او، هرگز حاضر به تقسیم قدرت با امارت اسلامی نشد.

آقای خیل‌زاد در این گفتگو ضمن انتقاد از جوبایدن در مورد خروج پر هرج و مرج از افغانستان گفته است که ایالات متحده امریکا به اندازه کافی به اشرف غنی رییس جمهور پیشین افغانستان فشار وارد نکرد تا به تقسیم قدرت با امارت اسلامی توافق کند.

خلیلزاد دراین رابطه گفت:” قضاوت من این است که ما به اندازه کافی او (اشرف غنی) را تحت فشار قرار ندادیم. ما با رئیس جمهور غنی مهربان بودیم. ما از دیپلوماسی استفاده کردیم. ما او را ترغیب کردیم.”

آقای خلیل زاد می‌گوید:” رییس جمهور جو بایدن تصمیم گرفت که خروج را وابسته به پیش‌شرط‌ها نکند، بلکه از یک تقویم پیروی کند.

به گفته او، توافقنامه دوحه میان امریکا و طالبان (امارت اسلامی)، یک بسته مبتنی بر شرایط بود که شامل مذاکرات صلح میان طالبان (امارت اسلامی) و حکومت سابق افغانستان و آتش‌بس همه جانبه می‌شد، اما رئیس جمهور بایدن تصمیم گرفت که خروج نیروها از افغانستان را بدون هیچ پیش‌شرطی براساس تقویم پیش ببرد.”

زلمی خلیل‌زاد که هفته پیش از مقامش به عنوان فرستاده ویژه امریکا برای روند صلح افغانستان استعفا کرد، اعتراف کرده که تلاش‌ها برای استقرار دموکراسی در افغانستان “موفقیت آمیز” نبوده است و این مبارزه ادامه دارد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار وزیرخارجه افغانستان با سفیران ۱۴ کشور اروپایی

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۶, ۱۴۰۰)

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان در نشت با سفیران ۱۴ کشور اروپايی در دوحه روزگذشته (چهارشنبه ۵عقرب) خواستار به رسمیت شناختن امارت اسلامی شد.

آقای متقی در دیدار با این سفیران گفته که امارت اسلامی تمام شرایط لازم برای به رسمیت شناختن بر آورده کرده. وی تاکید کرده که جامعه جهانی و امریکا پول‌های منجمد شده افغانستان را هرچه زودتر آزاد کند.

نشست‌های اخیر که در مورد افغانستان در کشورهای منطقه برگزار می‌شود تمرکز بیشتر این نشست‌ها روی به رسمیت شاختن افغانستان از سوی کشورها و آزاد سازی پول‌های مجمد شده افغانستان در بانک‌های جهانی بوده است.

شام روز گذشته امیر خان متقی سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی با ۱۴ نماینده کشورهای اروپایی در قطر دیدار و گفتگو کردند وزارت خارجه تاکید کرده که در دیدار با سفیران کشور های اروپایی در دوحه بیشتر روی به رسمیت شناختن حکومت امارت اسلامی و آزاد سازی پول های مجمد شده افغانستان بحث صورت گرفته است.

مولوی اسدالله بلال کریمی، معاون سخنگوی حکومت امارت اسلامی دراین رابطه گفت:”وزیر خارجه کشور با مقام‌های روپایی در قطر دیدار و گفتگو کردند در این دیدار نمایندگان ۱۴ کشور اروپایی حضور داشتند وزیر جارجه با نماینده‌گان کشورهای ارپایی روی امنیت روابط دوجانبه مسایل اقتصادی و بسته بودند پول‌های افغانستان گفتگو کردند.”

وزارت خارجه کشور افزوده است که حکومت امارت اسلامی به عنوان یک دولت مسوول همۀ شرایط را برای به رسمیت شناختن برآورده کرده است. این وزارت تاکید کرده آقای متقی در کنار به رسمیت شناختن حکومت مارت اسلامی از جامعه جهانی خواسته است تا از امریکا تقاضا کند تا پول‌‌های منجمد شده افغانستان را هرچه زودتر آزاد کند.

آقای بلال دراین باره گفت:”از کشورهای جهان خواست که محدویت‌های که از سوی امریکا به حکومت فعلی افغانستان وضع شده است را آزاد کند و امارت اسلامی همه شرایط را برآورده ساخته باید به رسمیت شناخته شود.”

درهمین حال خیرالله خیرخواه، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ همچو نشست‌ها را برای حکومت امارت اسلامی سودمند میداند و می‌گوید که در این نشست‌ها کشورهای منطقه به آنان وعده سپرده اند که افغانستان را کمک می‌کنند.

آقای خیرخواه تاکید می‌کند که تمرکز بیشتر این نشست‌ها روی به رسمیت شاختن افغانستان از سوی کشورها و آزاد سازی پول‌های منجمد شده افغانستان در بانک‌های جهانی گفتگو می‌شود.

پیش از این نیز در نشست ترویکای توسعه یافته مسکو میزبان یک نشست‌ ویژه با حضور هیات امارت اسلامی و برخی کشورهای مهم منطقه در مورد افغانستان بود نشست های که تا اکنون نتیجه مثبت به همرا نداشته است.

در این نشست‌ها کشورهای منطقه به آنان وعده سپرده اند که افغانستان را کمک می‌کنند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است