Connect with us

رویداد های اخیر

جوبایدن: افغان‌ها باید در باره آینده کشور شان تصمیم بگیرند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۰)

جوبایدن، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، روز گذشته (جمعه، ۴ سرطان) در دیدار با رییس جمهورغنی گفته که نیروهای خارجی افغانستان را ترک میکنند و افغان‌ها باید در باره آینده کشور شان تصمیم بگیرند.

بایدن گفته که نیروهای خارجی از افغانستان خارج میشوند، اما امریکا به حمایت اش از افغانستان ادامه خواهد داد.

بایدن در این باره گفته” قرار است افغان‌ها در باره آینده کشورشان تصمیم بگیرند که چی میخواهند؟”

رییس جمهور امریکا افزود که “خشونت‌های بی معنی باید توقف یابد.”

رییس جمهور غنی در این دیدار گفته که به تصمیم بایدن احترام گذاشته و با خروج سربازان خارجی از افغانستان روابط دو کشور وارد یک فصل جدید میشود.

آقای غنی افزوده که نیروهای امنیتی افغان شش ولسوالی را از طالبان پس گرفته اند.

پس از دیدار با بایدن رییس جمهور غنی در یک نشست خبری گفته که تصمیم امریکا مبنی بر خروج سربازان خارجی از افغانستان یک تصمیم مستقل است، اما این مسوولیت کابل است که عواقب آن را اداره کند.

به اساس گزارش رویترز بایدن گفته که سفارت امریکا در کابل به کارش ادامه خواهد داد و کمک‌های نظامی امریکا نیز دوام خواهد کرد.

در همین حال، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، گفت که گفتگوهای بین الافغانی در دوحه نباید متوقف شود،مگر این که طالبان خود شان نخواهد.

عبدالله در یک گفتگو با رویترز گفته ” من فکر میکنم که ما نباید در گفتگوهای صلح را بسته کنیم، مگر این که خود شان درهای گفتگو را بسته کند. با وجودیکه در میدان نبرد پیشرفت شده، اما ما نمی توانیم درهای گفتگو را بسته کنیم.”

رونالد نيومن، سفیر پیشین امریکا در کابل در این باره گفته” در حالیکه مورال بسیار ضعیف است، هر کسی که این مورال را قوی بسازد این یک کار خوب است. دعوت غنی به اینجا یک کار خوب است ما از او حمایت میکنیم.”

این درحالی است که قبل از این امریکا در یک نامه از رییس جمهور غنی خواسته بود تا برای تاسیس حکومت انتقالی در افغانستان موافقه کند.

به اساس گزارش رویترز بایدن از کانگرس امریکا خواسته تا در سال آینده ۳،۳ میلیارد دالر کمک‌های امنیتی به افغانستان تصویب کند و همچنان افزوده که امریکا سه میلیون دوز واکسین ضد کرونا به افغانستان میفرستد.

از سوی دیگر مقام‌های امریکایی گفته که جوبایدن روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان را متوقف نخواهد کرد و همچنان حمایت نیروهای هوایی امریکا برای توقف حملات طالبان را نیز تایید نخواهد کرد.

این درحالی استکه مقام‌های افغان روز گذشته شماری از مقام‌های امریکایی دیدار و در باره مسایل  افغانستان گفتگو کردند.

رویداد های اخیر

در انفجار ماین در شهر کابل پنج تن زخم برداشتند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۰)

در یک انفجار ماین کنار صبح امروز (سه شنبه ۹قوس) دست کم پنج تن بشمول نیروهای امارت اسلامی زخم برداشتند.

این انفجار که برخاسته از یک ماین کنارجاده بود حوالی ساعت ۹:۴۵ در سرک دارالامان مقابل لیسه حبیبیه حوزه هفتم رخ داد و هدف ماین یک موتر هایلکس مربوط نیروهای امارت اسلامی گفته شده است.

به گفته شاهدان عینی این انفجار تلفات جانی نیز در پی داشته است، اما مقام‌های امنیتی تاکنون چیزی نه‌گفته اند.

پس از انفجار، نیروهای امارت اسلامی محل رویداد را مسدود نموده و امبولانس‌ها برای انتقال قربانیان به محل رسیدند.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است، اما گروه داعش، مسئول تعدادی از انفجارهای ماه‌های اخیر در کابل بوده‌اند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

از سرگیری صادرات سنگ تالک افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۰)

اعضای اتحادیه صنعت گران افغانستان میگویند که اخیرا ۵۰۰ تن تالک به تعدادی از کشورهای منطقه و جهان صادر کرده اند.

عبد الجبارصافی رییس اتحادیه صنعت کاران افغان میگوید: “در این اواخر افغانستان به کشورهای پاکستان، ترکیه، هند، چین، اسپانیا و بریتانیا صادر کرده است. صادرات آغاز شده  و ما میخواهیم صادرات را گسترش بدهیم.”

اعضای سکتور خصوصی می گویند که از استخراج غیرقانونی معادن در افغانستان جلوگیری شده است، اما اگر پالیسی های جدید استخراج معادن تدوین شود، سرمایه گذاری های بیشتری در این سکتور صورت خواهد گرفت.

آقای صافی می افزاید: “با آمدن امارت اسلامی در کشور، در شمار زیادی از مناطق از استخراج غیرقانونی و قاچاق جلوگیری صورت گرفته است. بنابرین در بخش های قانونی نیز باید تلاش هایی صورت بگیرد.”

از سوی هم آگاهان از امارت اسلامی می خواهند که روند جذب سرمایه گذاری سکتور خصوصی در بخش معدن را گسترش دهد.

تاج محمد تلاش آگاه امور اقتصادی اقتصادی میگوید: “استخراج معادن میتواند اقتصاد افغاستان را به ثبات برساند. امیدواریم که امارت اسلامی در بخش سکتور خصوصی توجه جدی کند.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

شرکت لوازم آرایشی بریتانیایی حساب‌های شبکه‌های اجتماعی خود را مسدود کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۰)

شرکت لوازم آرایشی بریتانیایی «لوش» اعلام کرده است که حساب‌های فیس‌بوک، اینستاگرام، تیک‌تاک و اسنپ‌چت خود را در سراسر جهان بسته کرده است.

این شرکت دلیل مسدود کردن حساب های اجتماعی اش را نگرانی‌ از آسیب‌های رسانه‌های اجتماعی عنوان کرده است.

مارک کنستانتین، رییس اجراییه این شرکت به روزنامه گاردین گفته است که «لوش» ۱۳میلیون دالر در پی مسدود کردن حساب هایش خساره خواهد دید. اما وی تاکید کرده است که با این حال خوشحال است.

این شرکت در بیانیه‌ای گفته است:”همان‌طور که شواهد علیه تغییرات اقلیمی برای دهه‌ها نادیده گرفته و تحقیر شد، نگرانی‌ها در مورد تاثیرات جدی رسانه‌های اجتماعی هم اکنون تا حد زیادی نادیده گرفته می‌شوند.”

طبق گزارش گاردین، حساب‌های فیس‌بوک و اینستاگرام لوش در مجموع بیش از ده میلیون دنبال کننده داشتند.

کنستانتین به گاردین گفت:”ما در دوره کووید آب دیده تر شده‌ایم، این ما را نابود نخواهد کرد.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است