Connect with us

رویداد های اخیر

جنرال مکنزی: اعمال طالبان خروج تمامی نیروهای خارجی از افغانستان را پیچیده کرده است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۲۱, ۱۳۹۹)

جنرال فرانک مکنزی، فرمانده ستاد مرکزی ارتش ایالات متحده امریکا روز گذشته (دوشنبه، ۲۰ دلو) گفته است که اعمال طالبان روند خروج تمامی نیروهای خارجی از افغانستان را پیچیده می‌‌‌سازد.

مکنزی که در یک نشست مجازی انستیتیوت خاور میانه سخنرانی میکرد گفت که طالبان باید ناگهان تغیر مسیر دهد تا امریکا همه نیروهای خود را تا اول ماه می از افغانستان خارج کند.

او در این باره گفت:” صادقانه باید بگویم  که من در باره فعالیت‌های طالبان نگران استم.”

 مکنزی در باره خروج یا باقی ماندن نیروهای امریکایی در افغانستان گفته است که :”این موضوع بازنگری میشود.”

این در حالی است که گروه مطالعاتی افغانستان در یک گزارش از کانگرس امریکا خواسته تا حضور نظامی‌اش را پس از ماه می نیز در افغانستان ادامه دهد تا از جنگ‌های داخلی جلوگیری شود.

مکنزی افزوده است که:” من میدانم که اداره (حکومت جوبایدن) نگاه دقیق را در این مورد در نظر گرفته است. بعضی از عناصر این توافقنامه طالبان را وادار می‌کند تا عمل کند، آنها باید یک چیزی را انجام دهد تا در این باره به پیش برویم.”

وزارت دفاع امریکا در مورد اینکه در نشست وزیران دفاع ناتو چی بحث خواهد شد معلومات نمی ‌دهد، اما می‌گوید که در این باره مشوره‌ها صورت گرفته اند.

مکنزی در این باره گفت:” من این فرصت را داشتم تا در این باره مشوره کنم. آنها این را یک موضوع مهم در نظر گرفته اند. ما در آینده نزدیک در این باره یک راه حل پیدا خواهیم کرد.”

تاکنون طالبان در این باره چیزی نگفته اند، اما پیش از این گفته بودند که اگر امریکا توافقنامه دوحه را عملی نکند این گروه در برابر ایشان مقاومت خواهد کرد.

رویداد های اخیر

در انفجار ماین در شهر کابل پنج تن زخم برداشتند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۰)

در یک انفجار ماین کنار صبح امروز (سه شنبه ۹قوس) دست کم پنج تن بشمول نیروهای امارت اسلامی زخم برداشتند.

این انفجار که برخاسته از یک ماین کنارجاده بود حوالی ساعت ۹:۴۵ در سرک دارالامان مقابل لیسه حبیبیه حوزه هفتم رخ داد و هدف ماین یک موتر هایلکس مربوط نیروهای امارت اسلامی گفته شده است.

به گفته شاهدان عینی این انفجار تلفات جانی نیز در پی داشته است، اما مقام‌های امنیتی تاکنون چیزی نه‌گفته اند.

پس از انفجار، نیروهای امارت اسلامی محل رویداد را مسدود نموده و امبولانس‌ها برای انتقال قربانیان به محل رسیدند.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است، اما گروه داعش، مسئول تعدادی از انفجارهای ماه‌های اخیر در کابل بوده‌اند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

از سرگیری صادرات سنگ تالک افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۰)

اعضای اتحادیه صنعت گران افغانستان میگویند که اخیرا ۵۰۰ تن تالک به تعدادی از کشورهای منطقه و جهان صادر کرده اند.

عبد الجبارصافی رییس اتحادیه صنعت کاران افغان میگوید: “در این اواخر افغانستان به کشورهای پاکستان، ترکیه، هند، چین، اسپانیا و بریتانیا صادر کرده است. صادرات آغاز شده  و ما میخواهیم صادرات را گسترش بدهیم.”

اعضای سکتور خصوصی می گویند که از استخراج غیرقانونی معادن در افغانستان جلوگیری شده است، اما اگر پالیسی های جدید استخراج معادن تدوین شود، سرمایه گذاری های بیشتری در این سکتور صورت خواهد گرفت.

آقای صافی می افزاید: “با آمدن امارت اسلامی در کشور، در شمار زیادی از مناطق از استخراج غیرقانونی و قاچاق جلوگیری صورت گرفته است. بنابرین در بخش های قانونی نیز باید تلاش هایی صورت بگیرد.”

از سوی هم آگاهان از امارت اسلامی می خواهند که روند جذب سرمایه گذاری سکتور خصوصی در بخش معدن را گسترش دهد.

تاج محمد تلاش آگاه امور اقتصادی اقتصادی میگوید: “استخراج معادن میتواند اقتصاد افغاستان را به ثبات برساند. امیدواریم که امارت اسلامی در بخش سکتور خصوصی توجه جدی کند.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

شرکت لوازم آرایشی بریتانیایی حساب‌های شبکه‌های اجتماعی خود را مسدود کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۰)

شرکت لوازم آرایشی بریتانیایی «لوش» اعلام کرده است که حساب‌های فیس‌بوک، اینستاگرام، تیک‌تاک و اسنپ‌چت خود را در سراسر جهان بسته کرده است.

این شرکت دلیل مسدود کردن حساب های اجتماعی اش را نگرانی‌ از آسیب‌های رسانه‌های اجتماعی عنوان کرده است.

مارک کنستانتین، رییس اجراییه این شرکت به روزنامه گاردین گفته است که «لوش» ۱۳میلیون دالر در پی مسدود کردن حساب هایش خساره خواهد دید. اما وی تاکید کرده است که با این حال خوشحال است.

این شرکت در بیانیه‌ای گفته است:”همان‌طور که شواهد علیه تغییرات اقلیمی برای دهه‌ها نادیده گرفته و تحقیر شد، نگرانی‌ها در مورد تاثیرات جدی رسانه‌های اجتماعی هم اکنون تا حد زیادی نادیده گرفته می‌شوند.”

طبق گزارش گاردین، حساب‌های فیس‌بوک و اینستاگرام لوش در مجموع بیش از ده میلیون دنبال کننده داشتند.

کنستانتین به گاردین گفت:”ما در دوره کووید آب دیده تر شده‌ایم، این ما را نابود نخواهد کرد.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است