Connect with us

تجارت

جمع آوری بیش از ۲.۲ میلیارد افغانی از کریدت کارت های موبایل

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۱, ۱۳۹۹)

وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می گوید که از آغاز سال روان مالی تا حال از ده درصد مالیه کریدت کارت های تلیفون های همراه بیشتر از ۲.۲ میلیارد افغانی عاید جمع آوری شده است.

این وزارت می‌افزاید که این مالیه با استفاده از سیستم ریل تایم جمع‌آوری شده است.

عبدالصمد حامد پویا سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی میگوید:” ما از آغاز سال ۲۰۲۰ تا حال بیش از ۲.۲ میلیارد افغانی را جمع‌آوری کرده و تسلیم خزانه دولت کرده ایم.”

در همین حال آگاهان به این باور اند که اکنون هم در جمع‌آوری این ده درصد مالیه شفافیت وجود ندارد. آنان می گویند که تاحال وزارت مخابرات نتوانسته است حساب سیم کارت های فعال و کارت های مصرفی شرکت های مخابراتی را دقیق سازد.

سلیم طوفان آگاه امور اقتصادی میگوید: “ما می پذیریم که وزارت مخابرات تا حدی کارهای خود را انجام داده اما اگر به گونه شفاف ده درصد مالیه از کارت های مصرفی شرکت ها جمع‌آوری شود رقم بلند تر از آنست که تاحال ارایه شده است.”

سیستم ریل تایم از موضوعات جنجال برانگیز در وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی بوده است. انتقاد ها این است که سیستم ریل تایم تکمیل نیست و نمی تواند به شکل شفاف ده درصد مالیه از کارت های مصرفی تلیفون های همراه را جمع‌آوری کند.

اخبار ویژه

شرکت مخابراتی «ام تی ان» فعالیت اش در افغانستان و خاورمیانه را متوقف می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۳۹۹)

شرکت مخابراتی «ام تی ان» فعالیت خود را در خاورمیانه و افغانستان متوقف می کند. مسوولان ام تی ان گفته اند که فعالیت خود را در کشور های افریقایی متمرکز می‌کنند.

ام تی ان در اعلامیه ای گفته است که: “تصمیم گرفته است كه وسعت کاری خود را کوچکتر کند و روی استراتژی پان-افریقایی خود تمركز كند، بنابراین دارایی های خود را از خاورمیانه به طور مرتب و در درازمدت خارج خواهد کرد.”

این شرکت گفته است که آماده است ۷۵ فیصد سهام خود را در حوزه سوریه بفرشد. راب شوتر، مدیرعامل ام تی ان، در تماسی با خبرنگاران گفت است که این شرکت در حال حاضر در حال مذاکره به « TeleInvest» شریک ۲۵ درصدی سوری اش است.

آقای شاتر گفت که تمرکز اولیه بر خروج از عملیات این کشور در سوریه، یمن و افغانستان خواهد بود. با این حال، این شرکت قصد دارد ۴۹ درصد سهام خود در ایرانسیل را نیز به فروش برساند.

گزارش ها مبنی بر خروج ام تی ان از از خاورمیانه و افغانستان پس از آن مطرح شده است که شکایتی علیه این شرکت مبنی بر حمایت ام تی ان از گروه های هراس افگنی در امریکا درج شده است.

از طرف اعضای سرویس آمریکایی، غیرنظامیان و خانواده های آنها که در افغانستان کشته یا زخمی شده اند تشکیل شده ، این شکایت ادعا می کند که MTN بیش از 100 میلیون دلار به القاعده و طالبان پرداخت کرده است تا برج های آن نابود نشوند.

این دادخواست در مورد سربازان امریکایی، غیرنظامیان و خانواده آنان که در افغانستان کشته و زخمی شده اند، درج شده است. در دادخواست آمده است که شرکت ام تی ان را متهم کرده که ۱۰۰ میلیون دالر به القاعده و طالبان داده است تا آنان پایه های مخابراتی این شرکت را ویران نکنند.

در دادخواست آمده است که شرکت ام تی ان شبانه آنتن هایش را خاموش میکند که این کار مانع عملیات اطلاعاتی امریکا میشود.

اداره تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان(اترا) می گوید که تا کنون این مساله به گونه رسمی با این اداره شریک ساخته نشده است و اگر ام تی ان چنین برنامه ای هم داشته باشد، عملی کردن آن چندین سال را در بر میگیرد.

شرکت مخابراتی ام تن ان، هشتمین شرکت مخابراتی بزرگ در جهان است که گفته می شود در سراسر جهان بیش از ۲۴۰ میلیون مشترک دارد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

ایر عربیا پروازهای مستقیم به کابل و داکا را آغاز می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۳۹۹)

خطوط هوایی عربیا اماراتی پرواز به مقصد افغانستان و بنگلادیش را آغاز خواهد کرد.

این شرکت گفته است که سر از تاریخ ۷ آگست سال روان میلادی پروازهای مستقیم از فرودگاه ابوظبی، امارات متحده عربی، به کابل و داکا پایتخت بنگلادیش خواهد داشت.

در نخست «ایر عربیا» هفته سه پرواز در روزهای چهارشنبه، جمعه و یکشنبه از بوظبی به کابل خواهد داشت.

خطوط هوایی «ایر عربیا» پس از توافق با خطوط هوایی اتحاد، ایجاد شد که ارزان ترین پرواز ابوظبی برای مسافران را فراهم میکند. این شرکت هم به اهداف تجاری و نیز خدمات خطوط هوایی اتحاد را نیز انجام میدهد که از این طریق به بخش در حال رشد سفر ارزان قیمت در بازار منطقه ای پرخته است.

ایر عربیا فعالیت خود را در ماه جولای سال روان میلادی با پرواز به شهرهای الکساندریا و سوهاگ مصر آغاز کرد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

دیدبان شفافیت از حکومت خواست برای توسعه بخش معدن با مردم محلی تعامل کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۸, ۱۳۹۹)

دیدبان شفافیت افغانستان در یک بررسی جدید درباره مشارکت مردم در بخش معادن کشور گفته است که نقش مردم محلی در مناطق معدنی، بسیار ضعیف است و دولت از طریق هیچ استراتژی بلند مدت نقش آنان در این راستا را نهادینه نکرده است.

این نهاد می‌گوید که این گزارش زمینه کاری برای جامعه مدنی که مایل به تدوین یک پروژه نظارت بر در بخش معادن فراهم می کند و اظهار می دارد که به طور بالقوه زمینه نقش برای مردم در بخش معدن از جمله برای جلوگیری از استخراج غیرقانونی معادن ، افزایش درآمد دولت و همکاری برای امنیت و ثبات، وجود دارد.

 سید اکرام افضلی، مدیر اجرایی سازمان دید‌بان شفافیت افغانستان گفته است” “دولت برخی اقدامات را برای مشارکت مردم در بخش استخراج سلب کرده است.  با این حال، این تلاش ها نامطلوب بوده اند، از تجربیات افغانی و جهانی مطلع نشده اند و بنابراین در طی ده سال گذشته موثر نبوده اند.”

آقای افضلی گفته است که در اوایل این ماه کابینه تصمیم گرفت که والی ها باید از مردم محل در مورد مناطق معدنی معلومات جمع آوری کنند.

 افضلی گفت که این یک اقدام نیک از سوی دولت بود اما روند جمع آوری اطلاعات باید به صورت منظم و برنامه ریزی شده انجام شود.

وی افزوده است:  “تجربیات ما از نظارت بر جامعه در بخش های دیگر ثابت می کند که مشارکت عمومی می تواند باعث افزایش مسوولیت پذیری و ایجاد اعتماد بین دولت و شهروندان شود.”

آقای افضلی گفته است: “دولت افغانستان می تواند با مشارکت مردم در نظارت بر عملیات معادن در هنگام استخراج آن از اکتشافات تا استخراج، اعتماد ایجاد کند و کانال ارتباطی مداوم را در اختیار مردم قرار دهد.”

در همین حال، شارلوت بویر، نویسنده گزارش، گفت: “در این گزارش به تشریح موارد و معیارهای لازم برای جذب افراد در بخش استخراجی پرداخته می شود و این می تواند توسط جامعه مدنی، دولت و بخش‌های خصوصی برای درک دیدگاه و طراحی مردم استفاده شود.”

این گزارش تعدادی از توصیه هایی را نشان می دهد که می تواند در هنگام جذب افراد در بخش معدن مورد توجه قرار گیرد.

 این گزارش همچنین یک متدولوژی توسعه یافته توسط دیدبان شفافیت پیشنهاد میکند که توسط آن اجتماعات بسیج و آموزش دیده می شوند و یک عضو باسواد و صادق جامعه برای نظارت بر جای معدن انتخاب می شود.  سپس می توان اطلاعات مربوط به پیشرفت و چالش ها را به اشتراک گذاشت و موضوعات را می توان با شرکت معدن و دولت محلی شناسایی و بررسی کرد.

اما با گذشت چهار دهه جنگ، افغانستان معتقد بر این است كه روی یک از گران قیمت ترین معدن دنیا نشسته است. ارزش این منابع تقریبا بین ۱ تا ۳ تریلیون دالر تخمین زده شده است.

 افغانستان دارای ذخایر گسترده ای از جمله طلا، پلاتین، نقره، مس، آهن، کرومیت، لیتیوم، یورانیم و المونیم و همچنین زمردهای با کیفیت بالا، یاقوت، فیروزه، لاجورد و سنگهای قیمتی دیگر و گاز طبیعی و نفت است.

 در اوایل سال جاری، یک دیپلمات گزارش داد که تنها چیزی که می تواند افغانستان را از یک کشور وابسته به کمک های خارجی به یک کشور با ثبات اقتصادی تبدیل کند، بهره برداری مناسب از ثروت معدنی آن است.

 این دیپلمات گزارش داد كه در صورت تامین سیاست‌های محكم و یک رویكرد استراتژیک جامع، واقع بینانه و بلند مدت و در صورت بهره برداری موثر، معادن می تواند بهترین جایگزین برای کمک های خارجی و كاهش وابستگی افغانستان، به كشورهای کمک کننده دیگر خارجی باشد.

 در این مقاله آمده است که اگر این منابع به درستی مدیریت شوند، فرصتی را برای افغانستان فراهم می کنند تا داستان موفقیت اقتصادی خود را بنویسند

به خواندن ادامه دهید

Trending