Connect with us

رویداد های اخیر

جمعیت کشور ۳۳.۶ میلیون تن اعلام شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 8, 2021)

اداره محلی احصاییه و معلومات امروز (سه شنبه ۱۸جوزا) برآورد جمعیت کشور را در سال ۱۴۰۰، ۳۳.۶ میلیون تن اعلام کرد.

این اداره گفته است که حدود ۱۷.۱ میلیون تن (۵۱.۰ درصد) ‌را مردان و حدود ۱۶.۵ میلیون تن (۴۹.۰ درصد) را زنان تشکیل می‌دهند.

اداره محلی احصاییه و معلومات می‌گوید که از جمله ۳۳.۶ میلیون تن جمعیت کشور ۲۳.۸ میلیون تن (۷۰.۸ درصد) آن روستایی، ۸.۳ میلیون تن (۲۴.۷ درصد) آن شهری و ۱.۵ میلیون تن (۴.۵ درصد) آن کوچی هستند.

برآورد نفوس کشور به تفکیک واحدهای اداری، شهری، دهاتی و جنس برآورد شده است که در برگیرنده ۳۴ ولایت شامل ۳۶۴ ولسوالی اصلی، ۲۴ ولسوالی موقت و ۳۴ مرکز ولایت می‌شود.

این اداره همچنان افزوده است که نشر برآورد جمعیت سال ۱۴۰۰ کشور وضعیت نفوس کشور را نشان داده و دسترسی آسان به معلومات نفوس را به نهادهای ملی و بین‌المللی جهت ساختن پالیسی‌ها، پروگرام‌ها و اتخاذ تصامیم بزرگ فراهم می‌کند.

این درحالی است که سال گذشته اداره احصاییه و معلومات گفته بود که در بیست سال اخیر، جمعیت افغانستان ۵۷درصد افزایش داشته‌است.

بربنیاد این آمارها، در سال ۱۳۹۹جمعیت کشور به ۳۲ میلیون و ۹۰۰ هزار می‌رسید در حالی که در سال ۱۳۸۰ افغانستان تنها ۱۹میلیون و ۹۱هزار جمعیت داشت.

بربنیاد آمارهای ادارۀ ملی احصاییه و معلومات، در ۲۰ سال اخیر بر جمعیت افغانستان، بیش از ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار افزوده شده‌است.

در بیست سال اخیر کابل بیشتر از هر بخش کشور پُرجمعیت گشته و در یک‌سال اخیر هم، این شهر که اکنون بیش از پنج‌میلیون نفر را در خود جا داده، افزایش ۴ درصدی دیگری را بر شمار باشنده‌گانش گواه بوده‌‎است.

رویداد های اخیر

کشته شدن پنج نفر در شکردره کابل

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 25, 2021)

پنج نظامی در ولسوالی شکردره کابل از سوی تفنگداران نخست شکنجه و سپس تیرباران شده اند.

این رویداد جمعه شب در محله حاجی پیک این ولسوالی رخ داده است.

گوهرخان بابری ولسوال شکردره می گوید، طالبان با ایجاد بازرسی این نظامیان را شناسایی و به محل ناصری ها انتقال داده اند و سپس آنان را کشته اند.

به گفته آقای بابری این پنج نظامی شامل دو پولیس، دو سرباز ارتش و یک کارمند ملکی را با خود برده و تیرباران کرده اند.

اما سخنگوی طالبان هرچند می گوید، جان باختگان نظامی استند؛ اما مسوولیت این رویداد را نمی پذیرد.

از سوی دیگر شنبه شب تفنگداران دو نظامی ارتش را که یک تن آن دانشجوی دانشگاه نظامی مارشال فهیم بود، را در نزدیکی ولسوالی کلکان کابل در مربوطات پل بابوچ این ولسوالی تیرباران می کردند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

چین و پاکستان خواهان آتش‌بس در افغانستان شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 25, 2021)

وزیران خارجه چین و پاکستان می‌گویند که کشورهای شان برای جلوگیری از وقوع جنگ داخلی و فروپاشی نظام افغانستان به گونه مشترک کار میکنند.

این وزیران چین و افغانستان از توافق روی یک راهبردی خبر می‌دهند که بربنیاد آن، چین و پاکستان در پنج محور برای افغانستان به گونه مشترک کار می‌کنند که مهم‌ترین آن جلوگیری از فروپاشی و ووقوع جنگ داخلی در افغانستان است.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در این باره گفت:” صلح در افغانستان به معنای صلح در منطقه است و همه کشورها باید فعالانه در این زمینه مشارکت داشته باشند. هر دو کشور روی پنج اولویت در افغانستان کار می کنند تا از جنگ داخلی و فروپاشی جلوگیری شود.”

وزیر خارجه چین از سیاست امریکا در قبال اافغانستان به شدت انتقاد می‌کند.

وانگ یی، وزیر خارجه پاکستان در این باره گفت: “امریکا با خروج عجولانه نیروهای امریکایی به هدف خود برای مهار هراس افگنی در افغانستان نرسیده است، و نه صلح را در منطقه به میان آورده است. در عوض  این یک خالیگاه امنیتی جدید ایجاد کرده است. که غیرمسوولانه است.”

اسلام آباد و بیجینگ خود را آسیب پذیر از اوضاع افغانستان می‌دانند، از همین ‌رو است که می‌خواهند روی جنگ و صلح افغانستان هم‌گام کار کنند.

وانگ یی افزود:” به عنوان کشورهای همسایه افغانستان، چین و پاکستان مستقیماا تحت تاثیر اوضاع افغانستان قرار دارند. پس از برقراری ارتباط عمیق، دو طرف تصمیم گرفتند تا در پنج بخش فعالیت های مشترکی را انجام دهند.”

این در حالی است که مقام‌های افغان پاکستان را به حمایت طالبان متهم میکنند و میگویند که چشم‌انداز صادقانه برای دستیابی افغانستان به توافق سیاسی ندارد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

عبدالله: طالبان نمی‌توانند مفکوره های خود را بر مردم تحمیل کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 25, 2021)

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی می گوید که طالبان نمی توانند با مفکوره طالبانی خود را بر تمام نفوس افغانستان تحمیل کنند.

آقای عبدالله در گفتگویی با شبکه الجزیره تاکید می‌ورزد، در ساحاتی که زیر اداره طالبان است، مردم از حقوق و آزادی های شان محروم اند و این گروه در تلاش تحمیل مفکوره طالبانی شان از راه جنگ است.

آقای عبدالله میگوید: “طالبان نمی‌توانند تمامی نفوس افغانستان را طالب بسازند، طالبانیزه شدن افغانستان قابل قبول نیست. بلی البته که آنها حالا فکر می کنند که در میدان جنگ دست بالایی دارند. اما وقتی واقعیت ها را در بخش های دیگر زندگی بیبنیم شما نمی توانید مفکوره واحد خود را بالای دیگران از راه نظامی تحمیل کنید.”

عبدالله یک بار دیگر تاکید می کند که  با خروج نیرو های خارجی از افغانستان برای رسیدن به یک توافق سیاسی فرصتی پیش آمده و هر دو طرف باید ازین فرصت استفاده کنند.

به گفته وی: ” در ساحات که زیر اداره طالبان است متاسفانه مردم از آن آزادی ها و حقوق شان که باید مستفید شوند، بر خوردار نیستند، و دستاورد هایی را که ما داشته ایم به عقب برگردانده شده، این هم یک واقعیت است.”

رییس شورای عالی مصالحه ملی همچنان می گوید که با توجه به شرایط جاری در افغانستان، دیگر گزینه ای جز ادامه مذاکرات نیست.

آقای عبدالله می‌افزاید: “توافق صلح آمیز یک گزینه خیلی ها خوبتر از ادامه جنگ است ما به این تلاش های خود ادامه می دهیم. وقتی ما می بینیم که سطح خشونت ها بسیار بالاست و جنگ به شدت جریان دارد هر چند که در گفتگو ها پیشرفت قابل ملاحظه وجود ندارد نباید بگوییم گفتگو ها توقف پیدا کند.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است