Connect with us

اخبار ساحوی

جلوگیری از شیوع کرونا؛ شهر کابل فردا به گونه جدی قرنطین می شود

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۳۹۹)

والی کابل تاکید می کند که سر از فردا تمامی راه های ورودی به شهر کابل و برعکس آن، بسته و به همکاری نیروی های امنیتی مانع گشت و گذار مردم در شهر خواهند شد.

بیماری کوید-۱۹ در افغانستان در حال گسترش است و حکومت برای مهار این ویروس و جلوگیری از شیوع بیشتر آن در پایتخت می خواهد شهر کابل را با همکاری نیروی های امنیتی قرنطین کند.

یعقوب حیدری، والی کابل، می گوید که سر از روز یکشنبه ۲۴ حمل ۱۳۹۹ تمامی راه های ورودی به شهر کابل و برعکس آن بسته و این شهر قرنطین کامل خواهد شد.

وی افزوده است، برای اینکه مردم در خانه بمانند، حکومت تا اکنون حدود ۹۰ هزار خانواده نیازمند را کمک کرده است.

فردوس فرامرز، سخنگوی فرماندهی کابل، برای تطبیق قرنطینه اعلام امادگی کرده و خواهان همکاری جدی مردم با پولیس است.

عبدالاحمد علی یزدان پرست، عضو شورای ولایتی کابل، گفته است که کمک های که تا اکنون حکومت بر نیازمندان کرده، قناعت بخش نبوده و تعداد مردم نیازمند بسیار زیاد است.

باشندگان کابل از کمک های دولت ناراض به نظر می رسند و میگویند، این کمک ها حتی پاسخگوی نیازمندی بیست و چهار ساعت آنان هم نیست. مردم می گویند، که نمی توانند همزمان با ویروس کرونا و فقر مبارزه کنند.

با آنکه در چند روز گذشته محدودیت ها بر رفت و برگشت در شهر کابل وضع شده بود، اما دیده می شود که شمار زیادی از باشنده گان آنرا جدی نمی گیرند.

این درحلیست که، والیان ولایت های کاپیسا، پروان، لوگر، میدان وردک و کابل در یک هماهنگی مشترک دروازه های ولایت های شان را از ساعت ۸ امشب به روی رفت و آمد شهروندان دیگر ولایت ها متوقف می کنند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

اخبار ساحوی

آغاز کار استخراج یک معدن زغال سنگ در ولایت غور

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

اداره محلی غور کار استخراج یک معدن زغال سنگ در این ولایت را شروع کرده است.

مسوولان اداره معادن و پطرولیم غور می‌گویند این معدن به یک شرکت داخلی به قرارداد داده شده است و قرار است روزانه تا ۵۰ تُن استخراج داشته باشد.

شرکت استخراج کننده بابت هر تُن ذغال سنگ ۲هزار ۴۰۰ افغانی به دولت می پردازد و در حال حاضر ده‌ها نفر مشغول کار شده اند.

واحدشهریار، مسوول شرکت استخراج ذغال سنگ غور می‌گوید که:”کار استخراج معدن زغال سنگ ولسوالی الایار ولایت غور موفقانه شروع شده است که این یک گام به سوی خودکفایی، پیشرفت و ترقی می باشد.”

عبدالحکیم حکمت، آمر اداره معادن و پطرولیم غور می‌گوید که:”درخواست تمام ادارات و مردم غور هم همین است که کار روی معادن ولایت غور شروع شود و استخراج گردد تا اینکه برای مردم ما کار و مصروفیت پیدا شود.”

غور از محروم ترین ولایت‌های کشور طی دو دهه اخیر بوده است، با وجود ده‌ها معدن مختلف در این ولایت، اما هیچ کاری برای استخراج معیاری معادن آن صورت نگرفته است.

مولوی رحمت‌الله امانی، نماینده مقام ولایت غور می‌گوید که:”در حدود هشتاد نوع معدن مختلف النوع در ولایت غور داریم که بیشتر این معادن در ولسوالی‌های تولک، شهرک، الایار و دولت یار قرار دارند.”

احمدالله لبیب، قوماندان امنیه غور می‌گوید که:”ما با تمام توان از امنیت راه‌ها، شرکت‌ها و معادن که در ولایت غور می‌باشند برای اینها اطمینان میدهیم.”

با شروع کار استخراج این معدن، صدها تن از باشندگان این ولایت به گونه مستقیم و غیرمستقیم صاحب کار شدند، غوری‌ها انتظار دارند که با استفاده از معادن این ولایت در قسمت سرک سازی‌ها، برنامه‌های انکشافی و توسعه‌یی درغور توجه شود.

عبدالخالق، باشنده غور دراین باره گفت:”خیلی خوشحال هستیم که کار این معدن شروع شد و ما مصروف کار شدیم، اما نیاز است که مشکلات ما مردم هم در نظر گرفته شود.”

محمدقربان، باشنده غور دراین باره گفت:” کار به داخل خانه ما مهیا شده و ما از این استفاده می‌کنیم، سرک‌های ما ساخته می‌شود و صاحب یک کار هم هستیم، در گذشته بچه‌های ما به معدن سنگ ذغال به ایران و پاکستان می‌رفتند.”

برعلاوه معدن زغال سنگ، در این ولایت مرکزی کشور معادن سُرب، طلا، سنگ مرمر، گچ و سیماب نیز وجود دارد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

انفجار ماین در هرات جان دست کم ۷ نفر را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۰)

در نتیجه انفجار ماین در ولایت هرات دست کم هفت نفر جان باخته و ۹ تن دیگر زخم برداشته اند.

قوماندانی پولیس هرات در اعلامیه ای گفته است که این انفجار حوالی ساحت ۶:۵۰ امشب در ساحه حاجی عباس مربوط ناحیه دوازدهم شهر هرات رخ داده است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات میگوید که ماین در تانکی یک موتر چسپانده شده بود که در پی انفجار آن موتر کاملا سوخته است.

عارف جلالی سرطبیب شفاخانه حوزوی هرات تایید میکند که هفت کشته به شمول چهار زن و سه مرد و ۹ زخمی به شمول پنج زن و چهار مرد از این رویداد به این شفاخانه رسیده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending