Connect with us

رویداد های اخیر

جرمنی: دولت و ارتش افغانستان با سرعت غیر قابل باور از هم پاشید

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۳۱, ۱۴۰۰)

انگلا مرکل، نخست وزیر آلمان، می‌گوید که ارتش و دولت افغانستان به گونه غیر قابل باور از هم پاشید.

مرکل افزوده که وضعیت در افغانستان یک هفته پیش از ورود طالبان به کابل وخیم شده بود، اما جهان مقاومت نیروهای افغان و دولت افغانستان را قوی ارزیابی می‌کرد.

مرکل گفته:” وضعیت در افغانستان حدود یک هفته پیش با ورود طالبان به کابل بدتر شد. دولت و ارتش افغانستان با سرعتی غیر قابل باور سقوط کردند. و ما مقاومت آنها را قوی‌تر ارزیابی می کردیم. این حقیقت است. و اکنون مهمترین چیز این است که مردم را نجات دهید، چه شهروندان آلمانی باشند ، چه شهروندان کشورهای دیگر از کشورهای ناتو، و چه کسانی که به ما کمک کرده اند.”

نخست وزیر آلمان می‌گوید کشورش برای افغانستان در ۲۰ سال گذشته تمام تلاش‌ها را از رهگذر اینکه افغانستان کشور خود مختار باشد، انجام داده است.

او در این باره گفته:”ما می‌خواستیم تا آنجا که ممکن است افراد بیشتری را در افغانستان قادر به زندگی آزاد ، خوب و خود مختار کنیم. اما حالا فقط باید بگوییم که نتیجه‌ای نداشت ما باید در مورد آنچه می‌توانیم انجام دهیم و چگونه می‌توانیم این وضعهیت را تغیر دهیم صحبت کنیم.”

اما اکنون و باگذشت یک هفته از ورود طالبان به کابل، بیش از ۱۵کشور جهان برای بیرون کردن شهروندان شان و افغان‌های همکار با کشور‌های شان از افغانستان تلاش میکنند.

 آسترالیا شب یک شنبه در چهار پرواز ۳۰۰ تن از را فرودگاه کابل به بیرون کشیده است.

اسکات موریسن، نخست وزیر استرالیا، در این باره گفت:” دیشب ما چهار پرواز به داخل کابل انجام دادیم و بیش از ۳۰۰ نفر توانستند از کابل خارج شوند. ما این پروازها را با همکاری شرکای خود و متحدان خود ادامه خواهیم داد. ما نه تنها استرالیایی‌ها و دارندگان ویزای افغانستان برای استرالیا را تقویت می کنیم با دیگران نیز همکاری خواهیم داشت.”

هرج و مرج و هجوم بیش از حد مردم در اطراف میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی عملیات نجات کشورهای خارجی به ویژه امریکا را کند کرده است و از آنچه که انتظار می‌رفت روند انتقال به بیرون از افغانستان آهسته تر به پیش می‌رود.

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار هیات امارت اسلامی با نمایندگان کشورهای غربی در اسلو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه میگوید که هیات امارت اسلامی به رهبری امیر خان متقی، سرپرست این وزارت در دومین روز نشست اسلو با نمایند‌ه‌گان امریکا، اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر دیدار کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در این باره گفته:” هیأت ا.ا.ا به رهبری مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجه، امروز با نمایندگان ویژهٔ ۸ کشور ( امریکا، بریتانیا، ناروی، آلمان، ایتالیا، قطر، فرانسه و اتحادیهٔ اروپا) در اُسلو ملاقات نمود.”

هردو طرف امیدوارند که این گفتگو‌ها بتواند آنها را برای رسیدن به هدف شان نزدیکتر کند، هدف غربی‌ها تشکیل دولت فراگیر و رعایت حقوق بشر به خصوص حقوق زنان و دختران است.

امارت اسلامی اما به دنبال مشروعیت بین المللی و آزاد سازی میلیاردها دالر مسدود شده افغانستان  است.

امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در این باره گفت:” این نشست از اهمیت برخوردار است، در این نشست نماینده‌گان کشورهای بزرگ شرکت کرده، همرای ما هم تیم قوی آمده، ما امید داریم که از این نشست پیام خوب به جهان نشان دهیم. و دنیا همه از اصول، پلان و طرح ما خبر شود.”

امیر خان متقی بعد از اولین دیدارش با غربی‌ها می‌گوید که مذاکرات سازنده بود.

متقی افزود:” اگر معنای فراگیر همین باشد که همه اقوام در حکومت میباشد، خو است، اگر معنای این است که همه سمت‌ها و همه ولایت مردم اش در حکومت باشد، خو است. اگر حکومت پیشین اشرف غنی همه شمول بود، از آن حکومت ما هیچ کس را منفک نکردیم. البته ما این را کافی نمیدانیم، کوشش میکنیم که هنوز هم حکومت همه شمول تر شود، خوب تر  شود.”

این درحالی است که قبل از این هیات امارت اسلامی با سیاست مداران و نمایندگان جامعه مدنی افغانستان و فعالان حقوق بشر دیدار و گفتگو کرده بود.

محبوبه سراج، فعال حقوق زن، در این باره گفت:” آنها در مقابل ما چی میکنند ما منتظر این موضوع استیم، چون آنها تاهنوز چیزی برای ما نگفته اند. ولی حرف‌های مارا شنیده اند و از ما خبر دارند. امید دارم که تفاهم بین همدیگر داشته باشیم، چون به منفعت افغانستان خواهد بود به نفع مردم افغانستان می باشد.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نماینده یوناما در دیدار با سرپرست وزارت داخله: موضوع زنان مفقود شده باید بررسی شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما از رهبری امارت اسلامی خواسته تا موضوع زنان فعال مفقود شده را بررسی و آزادی شان را تضمین کنند.

یوناما افزوده که دیبرا لاینز نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در این باره با سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله دیدار کرده است.

یوناما در تویتی گفته است که:” خانم از رهبری طالبان (امارت اسلامی) خواست تا موضوع زنان فعال مفقود شده را که بر اساس گزارش‌ها هفته گذشته از خانه‌های شان ربوده شده اند بررسی و آزادی شان را تضمین نمایند.”

این درحالی است که بر اساس گزارش‌ها تمنا زریاب پریانی با سه خواهراش و پروانه ابراهیم خیل که در تظاهرات ضد امارت اسلامی اشتراک کرده بود از خانه شان بازداشت شده اند.

وزارت امور داخله نیز در صفحه تویتراش گفته که سرپرست این وزارت با نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان دیدار کرده است.

وزارت داخله گفته که خانم لاینز از تامین امنیت نهادهای سازمان ملل در افغانستان توسط نیروهای امارت اسلامی ابراز قدردانی کرده است.

خانم لاینز گفته که:”جامعه بین‌المللی قناعت کرده که در از بین بردن فقر باید با افغان‌ها کمک صورت گیرد.”

به خواندن ادامه دهید

Trending