Connect with us

رویداد های اخیر

جان باختند یما سیاوش و همکارانش واکنش‌های داخلی و خارجی را برانگیخت

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۱۷, ۱۳۹۹)

کشته شدن یما سیاوش،خبرنگار پیشین و کارمند د افغانستان بانک، و همکارانش در یک انفجار ماین مقناطیسی در مکروریان چهارم شهر کابل با واکنشهای تند داخلی و خارجی رو به رو شده است.

رییس جمهور غنی کشته شدن کارمندان د افغانستان بانک را به شدت نکوهش کرده و به مسوولان امنیتی دستور داده تا این واقعه را بررسی و عاملان آن را به پنجه قانون بسپارند.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، با خانواده سیاوش و رسانههای آزاد کشور ابراز غم شریکی کرده و از اورگانهای امنیتی و کشفی خواسته تا عاملان این انفجار را به پنجه قانون بسپارند.

سروردانش، معاون دوم رییس جمهور، در صحفه تویترش گفته است که حمله برجان یما سیاوش دشمنی آشکار با آگاهی و آزادی بیان است.

شورای امنیت ملی افغانستان نیز حمله بر یما سیاوش و همکارانش را محکوم کرده است و از ارگانهای امنیتی و کشفی خواست است تا عاملین رویداد را شناسایی و به جزای اعمال شان برسانند.

در کنار واکنشهای داخلی سفارت خانههای کشورهای خارجی مقیم کابل نیز این حمله را به شدت نکوهش کرده و با خانوادههای قربانیان و مردم افغانستان ابراز غم شریکی کرده است.

سفارت فرانسه در کابل با خانواده یما سیاوش و مردم افغانستان از بهر کشته شدن سیاوش غم شریکی کرده و گفته که خشونتها نمی تواند صدای جوانان را که برای یک افغانستان دیموکراتیک کار میکند خاموش سازد.

راس ویلسن، شارزدادفیر ایالات متحده امریکا در کابل نیز با خانواده قربانیان حادثه امروز غم شریکی کرده و گفته که این حملات وحشت بار باید متوقف شود.

ویلسن گفته که حمله امروز حمله به آزادی بیان و ارزشهای دیموکراتیک است.

اتحادیه اروپا در کابل نیز گفته که از مرگ یما سیاوش و همکارنش ابراز تاسف میکند و افزود که قتلها هدفمند مردم ملکی باید خاتمه یابد.

از سوی دیگر، شهروندان کشور نیز در شبکههای اجتماعی کشته شدن کارمندان د افغانستان بان را محکوم کرده و از اورگانهای امنیتی خواسته تا عاملان این رویداد را به جزای اعمال شان برسانند. 

اما طارق، آرین سخنگوی وزارت داخله شبکه حقانی و طالبان را در عقب حمله امروز که در آن یما سیاوش و دو تن دیگر جان باختنند، میداند

این درحالی است که طالبان تاکنون دراین باره این رویداد چیزی نه گفته اند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

رویداد های اخیر

هیاتی به رهبری سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی میگوید که قرار است فردا (شنب، ۲ دلو) یک هیات به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر کند.

عبدالقهار بلخی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تویت این سفر را تایید کرده، اما در این باره جزییات بیشتر نداده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه ناروی گزارش کرده که قرار است اوسلو نشستی را تا دو روز دیگر در مورد افغانستان با حضور نمایندگان امارت اسلامی میزبانی کند.

ناروی افزوده که در این نشست افزون بر هیات امارت اسلامی، نماینده‌گانی از اقشار مختلف جامعه به شمول جامعه مدنی افغانستان حضور خواهند داشت.

در اعلامیه وزارت خارجه ناروی آمده که نماینده‌گان امارت اسلامی  با مقام‌های ناروی و نماینده‌گان جامعه جهانی به ویژه متحدین این کشور دیدار خواهند کرد.

ناروی افزوده که نماینده‌گان امارت اسلامی با فعالان حقوق زن، روزنامه‌نگاران و افرادیکه برای حفظ حقوق بشر و بخش‌های مختلف در افغانستان کار می‌کنند، نیز دیدار خواهند کرد.

ناروی گفته که این نشست‌ها به معنای “مشروعیت یا به رسمیت شناختن طالبان” نیست، بلکه این کشور به دنبال گفتگو با امارت اسلامی به هدف بهبود وضعیت حقوق بشر و مشارکت زنان در جامعه و تقویت تلاش‌های بشردوستانه در حمایت از مردم افغانستان است.

آنیکن هویتفلد، وزیر خارجه ناروی گفته “ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که وضعیت سیاسی به یک فاجعه شدید انسانی منجر شود.”

این در حالی است که اخیرا یک هیاتی از ناروی به کابل سفر کرده و با مقام‌های امارت در مورد وضعیت حقوق بشری و بحران بشری موجود در این کشور دیدار و گفتگو کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از بازگشایی نماینده‌گی اتحادیه اروپا در کابل خبر داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه امارت سلامی افغانستان روز پنج‌شنبه (۳۰ جدی) اعلام کرد که اتحادیه اروپا به صورت رسمی نماینده‌گی خود را در کابل بازگشایی کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در صحفه تویتر خود نوشته است که:” پس از دیدارها و ملاقات مکرر با نماینده‌گان اتحادیه اروپا، سفارت این نهاد برای حضور دایمی در کابل بازگشایی شد و به صورت رسمی کار را شروع کرد.”

آقای بلخی افزوده است که اتحادیه اروپا علاوه بر ۲۲۰ میلیون یورویی کمک بشردوستانه، کمک ۲۶۸ میلیون یورویی را نیز متعهده شده است.

عبدالقهار بلخی می‌گوید که بخشی از این کمک ویژه معاشات معلمان است که امارت اسلامی از آن استقبال می‌کنند.

این درحالی است که ملا محمد حسن آخوند، رئیس الوزرا حکومت امارت اسلامی از کشورهای اسلامی خواست که در مسئله‌ به رسمیت شناختن طالبان پیش قدم شوند.

ملامحمد حسن آخوند در نشست اقتصاد افغانستان که روز چهارشنبه (۲۹جدی) در کابل برگزار شد، اعلام کرد که به علت به رسمیت نشناختن حکومت تازه، افغانستان با چالش‌های گوناگون اقتصادی روبرو شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ترکیه و قطر درباره چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده‌است که ترکیه و قطر در مورد چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند؛ اما مذاکرات در مورد جنبه‌های دیگر مانند تامین مالی ادامه دارد.

یکی از این منابع گفته‌است که قرار شده که امارت اسلامی امنیت بیرون میدان هوایی را بگیرد و هر کشوری که داخل میدان هوایی را اداره می‌کند، مسئولیت امنیت آن را نیز برعهده داشته باشد.

وزارت خارجه قطر هم روزگذشته (پنج‌شنبه، ۳۰ جدی) در بیانیه کوتاهی نوشته‌است که هیات قطر و ترکیه، مذاکرات فشرده‌ دو روزه در کابل را با دولت امارت اسلامی در مورد مدیریت میدان هوایی بین‌المللی کابل انجام داده‌اند.

در بیانیه آمده که سه جانب این گفتگوها توافق کردند که هفته آینده در دوحه دور دیگر گفتگوها تکمیل شود.

این درحالی است که امارت اسلامی در گذشته گفته بود که حضور نیروهای خارجی برای تامین امنیت میدان هوایی کابل را نمی‌پذیرند؛ ولی خواهان همکاری در مدیریت فنی میدان هوایی از سوی قطر و ترکیه است.

مقام‌‌های ترکیه پیش ازاین اعلام کرده بود که در صورت فراهم شدن شرایط، ترکیه پنج میدان‌ هوایی را به صورت مشترک با قطر مدیریت خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending