Connect with us

بی بی سی فارسی

جانی دپ در پرونده ‘همسر آزاری’ در دادگاه بریتانیا باخت

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: نوامبر 10, 2020)
جانی دپ و امبر هرد

Reuters

جانی دپ، بازیگر سینما و ستاره هالیوود، که از روزنامه‌ای بریتانیایی به دلیل افترا و چاپ مقاله‌ای با عنوان “همسر آزار” شکایت کرده بود، در دادگاه باخت.

جانی دپ ۵۷ ساله از روزنامه سان شکایت کرده بود که در مقاله‌ای در سال ۲۰۱۸ مدعی شده بود او همسر سابقش امبر هرد، هنرپیشه سینما را کتک می‌زده است. جانی دپ همواره منکر چنین رفتاری شده ولی روزنامه سان می‌گفت روایتش از ماجرا دقیق است.

قاضی دادگاه در حکم خود گفت که روزنامه سان ثابت کرده آنچه در مقاله‌اش نوشته تا حد زیادی مطابق واقعیت است.

به گفته قاضی ۱۲ مورد از ۱۴ مورد خشونت خانگی آقای دپ که در روزنامه به آن اشاره شده رخ داده است.

وکیل جانی دپ این حکم را اشتباه خوانده و گفته است که موکلش درخواست تجدید نظر خواهد کرد.

سخنگوی روزنامه سان با استقبال از حکم دادگاه لندن، از امبر هرد به دلیل “شجاعتش در ارائه شواهد به دادگاه” تشکر کرده است.

جانی دپ

PA Media
جانی دپ ماه ژوئیه برای دادگاهش به لندن رفت

دادگاه رسیدگی به این پرونده در ماه ژوئیه تشکیل شد و بیش از دو هفته طول کشید.

اتهامات مربوط به خشونت جانی دپ علیه امبر هرد به سال‌های ۲۰۱۳ تا زمان جدایی آنها در سال ۲۰۱۶ برمی‌گردد.

در یکی از موارد ادعا شده در سال ۲۰۱۵ در استرالیا، جانی دپ که تحت تاثیر الکل و مواد مخدر بوده، با “رفتار آزاردهنده فیزیکی و زبانی” امبر هرد را هدف خشونت قرار داده است.

قاضی دادگاه گفت که یکی از مواردی که مرتب در شهادت‌های جانی دپ تکرار می‌شده این بوده که خانم هرد او را با فریب در موقعیت‌هایی قرار می‌داده که بعدا به عنوان نوعی “بیمه‌نامه” برای خود از آن استفاده کند و همین طور این ادعا که امبر هرد به دنبال ثروت آقای دپ بوده است.

قاضی گفت که چنین توصیفی را از شخصیت خانم هرد نپذیرفته است.

آقای دپ در پرونده‌ای جداگانه در آمریکا، از همسر سابقش به دلیل نوشتن مقاله‌ای در روزنامه واشنگتن پست شکایت کرده که می‌گوید در آن به خشونت متهم شده است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

بی بی سی فارسی

‘الاکلنگ‌های صورتی’ بین دیوار مرزی آمریکا و مکزیک؛ برنده جایزه طراحی سال ۲۰۲۰

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: ژانویه 20, 2021)
الاکلنگ 'دیوار تیتر-توتر' (دیوار الاکلنگ) در دیوار مرزی آمریکا و مکزیک

AFP

در حالی که معمولا دیوارها برای دور نگهداشتن مردم از هم طراحی می‌شوند، طراحی و نصب این الاکلنگ‌ها توانسته است مردم دو سمت مرز مکزیک و آمریکا را به هم نزدیک کند.

حالا این الاکلنگ‌ها که “دیوار تیتر-توتر” (دیوار الاکلنگ) نام دارد، جایزه سال ۲۰۲۰ “طراحی بیزلی” را، که توسط موزه طراحی لندن برگزار می‌شود، بعنوان طرح سال به خود اختصاص داده است.

الاکلنگ 'دیوار تیتر-توتر' (دیوار الاکلنگ) در دیوار مرزی آمریکا و مکزیک

AFP

این الاکلنگ‌ها در بین بخش‌هایی از دیوار مرزی آمریکا و مکزیک نصب شده‌اند و به مردم هر دو کشور امکان می‌دهند تا با هم الاگلنگ بازی کنند.

الاکلنگ 'دیوار تیتر-توتر' (دیوار الاکلنگ) در دیوار مرزی آمریکا و مکزیک

AFP

این الاکلنگ‌ها را رونالد رائل و ویرجینیا فراتلو در منطقه آناپرا در شهر سیوداد خوارس در مکزیک نصب کردند. اگرچه این الاکلنگ‌ها فقط به مدت ۲۰ دقیقه آنجا نصب بودند، فیلم‌های ویدیویی که نشان می‌دادند مردم از آنها استفاده می‌کنند، در فضای مجازی دست به دست می‌گشتند و به اشتراک گذاشته می‌شدند.

الاکلنگ 'دیوار تیتر-توتر' (دیوار الاکلنگ) در دیوار مرزی آمریکا و مکزیک

AFP

سازندگان این الاکلنگ‌ها، ۱۰ سال را صرف این پروژه کرده و گفته‌اند که می‌خواهند در مورد مسئله مرز “کاملا رک و پوست‌کنده اما با استفاده از طنز و مزاح” صحبت کنند.

الاکلنگ 'دیوار تیتر-توتر' (دیوار الاکلنگ) در دیوار مرزی آمریکا و مکزیک

AFP

تیم مارلو، مدیر اجرایی و سرپرست موزه طراحی لندن که این جایزه را اهدا کرد، گفت “دیوار تیتر-توتر (دیوار الاکلنگ) راه‌های جدید ارتباط انسانی را ترویج و تشویق می‌کند. این یک یادآوری مبتکرانه و تکان‌دهنده است که چگونه بشر می‌تواند از نیروهایی که می‌کوشند ما را از هم جدا کنند، عبور کند”.

الاکلنگ 'دیوار تیتر-توتر' (دیوار الاکلنگ) در دیوار مرزی آمریکا و مکزیک

AFP

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

نقاشی ۵۰۰ ساله که به سرقت رفته بود در کمد آپارتمانی در ناپل پیدا شد

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: ژانویه 20, 2021)
نقاشی پیدا شده

EPA

یک نقاشی مسروقه ۵۰۰ ساله در کمدی در یک آپارتمان در ایتالیا پیدا شده و به موزه صاحب اثر برگردانده شده است – جایی که خدمه موزه اصلا از ناپدید شدن آن خبر نداشتند.

این کپی از “سالواتور موندی” روز شنبه در کمد اتاق خوابی در شهر ناپل پیدا شد، اثری که ظاهرا کار یکی از شاگردان لئوناردو داوینچی بوده است.

پلیس گفت صاحب این آپارتمان به ظن دریافت اجناس مسروقه دستگیر شده است.

جیووانی ملیلو دادستان ناپل به خبرگزاری فرانسه گفت: “این نقاشی روز شنبه به لطف عملیات درخشان پلیس کشف شد.”

این اثر بخشی از مجموعه “موزه دُما” در کلیسای سن دامنیکو ماژیور ناپل است.

اما آقای ملیلو گفت که مقام ها از سرقت این اثر آگاه نبودند چون به دلیل همه گیری کرونا “اتاقی که نقاشی در آن نگهداری می شد برای سه ماه بسته بود”.

نسخه اصلی “سالواتور موندی” گرانترین اثر هنری جهان است که تصور می شود داوینچی کشیده باشد و در سال ۲۰۱۷ مرمت شد.

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

درگذشت حبیب‌الله عبدالرزاقف، بازیگر سرشناس تئاتر و سینمای تاجیک

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: ژانویه 19, 2021)
حبیب‌الله عبدالرزاقف

BBC

حبیب الله عبدالرزاقف، یکی از کهنسالترین و مشهورترین بازیگران تئاتر و سینمای تاجیک درگذشت.

شهباز عبدالرزاقف ، یکی از پسران آقای عبدالرزاقف در صفحه فیسبوکش نوشت که “پدرم از بین ما رفت، امروز، ساعت ۱۱. پدرم بر روی دستان من دنیای فانی را بدرود گفت. دوستان، برای شادی روح ایشان دعا کنید.”

در پی نشر این خبر دهها نفر از اهالی تئاتر و سینما و فرهنگ و ادب تاجیکستان در مقابل آپارتمانی در مرکز شهر دوشنبه جمع شدند که در سالهای اخیر حبیب‌الله عبدالرزاقف با خانواده‌اش در آن جا زندگی می‌کرد.

هنگامی که پیکر آقای عبدالرزاقف را از منزلش بیرون می‌آوردند، حاضرین به خاطر احترام به شخصیت و خدمات بارز او در رشد تئاتر و سینما چند لحظه به رسم محلی دست زدند.

تشییع جنازه او در یکی از مساجد جامع شهر دوشنبه برگزار شد. پیکر حبیب‌الله عبدالرزاقف را بعد از ظهر امروز (سه‌شنبه‌، ۱۹ ژانویه) در گورستان “لوچاب” که آرامگاه بزرگان ادب و فرهنگ تاجیکستان است، به خاک سپردند.

در این مراسم پیوندان و همکاران و دوستان و هواداران هنر این بازیگر و کارگردان معروف تئاتر و سینما حضور داشتند.

زندگینامه

حبیب الله عبدالرزاقف متولد هفتم نوامبر سال ۱۹۳۷ بود. در سال ۱۹۶۰ از دانشکده دولتی هنر تئاتر مسکو و در سال ۱۹۶۴ از دوره‌های کارگردانی این دانشکده فارغ التحصیل شد.

آقای عبدالرزاقف نزدیک به چهارده‌ساله در تئاتر “موسیقی-کمدی” شهر خجند، تئاتر “لاهوتی” و تئاتر “جوانان” شهر دوشنبه و استودیوی “تاجیک فیلم” به عنوان هنرپیشه و کارگردان فعالیت کرده است.

در سالهای ۱۹۸۷-۱۹۹۰ ریاست “اتحادیه خادمان تئاتر” در تاجیکستان را بر عهده داشت؛ و از سال ۲۰۰۲ تا پایان عمر مدیر و رهبر هنری تئاتر غیردولتی “پدیده” بود.

آقای عبدالرزاقف سال ۱۹۸۷ عنوان افتخاری هنرمند مردمی تاجیکستان را دریافت کرد. او عضو اتحادیه سینماگران اتحاد شوروی سابق بود و چهل سال پیش نشان “دوستی خلقها”-را به خود اختصاص داد.

ویژگیهای هنری

حبیب‌الله عبدالرزاقف از همسالان (هم دوره‌های) محمودجان واحداف، مریم عیسی‌یوا، هاشم گدایف، تمره ابدالشوکراوا، تورخان احمدخانف، فاطمه غلاموا و ناصر حسنف بود. این هنرمندان را “نسل سوم تئاتر ملی تاجیک” می‌دانند.

آنها در سال ۱۹۶۰ از دانشکده هنر تئاتر مسکو فارغ شدند و برای کار به تاجیکستان برگشتند.

آرتق

BBC
آرتق قادر

به گفته آرتق قادر، هنرمند مردمی تاجیکستان این نسل “یک روح و نسیم تازه به فضای تئاتر تاجیک وارد کرد. یعنی با آمدن آنها تئاترهای تاجیکستان حرفه‌ای‌ تر شدند و به رئالیسم رو آوردند.”

عبدالحمید صمد، نویسنده نامدار تاجیک “یک دوره شکوفایی تئاتر و سینمای تاجیک”را به این نسل مربوط می‌داند. به گفته وی “این نسل توانست یک دوره بسیار پرعظمت تئاتر ملی تاجیکستان را رقم زند.”

آقای صمد گفت، که حبیب‌الله عبدالرزاقف و هنرپیشه‌های همسال او با دانش و تجربه‌ای که از استادان خود در مسکو گرفته بودند، هم آثار کلاسیکی دنیا و هم نمایشنامه‌های درام‌نویسان و نویسندگان تاجیک را موفقانه روی صحنه تئاتر بردند.

صمد

BBC
عبدالحمید صمد

به اعتقاد عبیدالله رجبف‌، هنرمند سرشناس تئاتر و سینما، در پی تلاشهای هنرمندانی مثل حبیب الله عبدالرزاقف در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی شهر دوشنبه “مرکز فرهنگی آسیای میانه‌” شده بود.

به گفتة آقای رجبف آن سالها “یک فضای خوب در تئاترها” به وجود آمده بوده و حبیب الله عبدالرزاقف برای بالا بردن جایگاه تئاتر در کشور ما تلاشهای زیادی کرده است.”

عبیدالله

BBC
عبیدالله رجبف

حبیب‌الله عبدالرزاقف را از بنیادگذاران تئاتر دولتی جوانان تاجیکستان می‌دانند. او از نخستین سرکارگردانهای این تئاتر هم بوده است.

حضور در فیلمهای ایرانی

حبیب‌الله عبدالرزاقف در بیش از ۳۰ فیلم ساخته سینماگران کشورهای مختلف، از جمله در دو فیلم ایرانی نقش ‌بازی کرده است. این بازیگر تاجیک در مجموعه تلویزیونی تاریخی-حماسی “در چشم باد” در نقش “حسام آقا” دیده می‌شود.

مجموعه تلویزیونی “در چشم باد”، وقایع سیاسی و اجتماعی سه دوره از تاریخ در سال‌های ۱۳۰۰، ۱۳۲۰ و ۱۳۶۰ را بررسی می‌کند که دوره اول پایان دوره قاجار و دوره پهلوی و همزمان با جنگ جهانی دوم و دوره سوم نیز فتح خرمشهر در جنگ تحمیلی ایران و عراق بعد از انقلاب اسلامی ایران است.

در این مجموعه در کنار بازیگران ایرانی ۴ بازیگر تاجیک دیگر در کنار حبیب الله عبدالرزاق (حسام آقا) نیز نقش آفریده‌اند.

این بازیگر سرشناس تاجیک همچنین در مجموعه دیگر ایرانی “شکرانه” نقش سرگرد پلیس تاجیکستان را ایفا کرده است.

قربان صابر؛ “خوشبختم که با استاد در سینما و تئاتر همکاری کرده‌ام”

قربان صابر از هنرپیشه‌های شناخته شده تئاتر و سینمای تاجیک در هر دوی این فیلمهای ساخته سینماگران ایران حضور داشته است. آقای صابر گفت، که برای فیلمبرداری “در چشم باد” به مازندران رفته بود و در آن جا حبیب الله را دید.

صابر

BBC
قربان صابر

آقای صابر می‌گوید که “استاد یکی از نقشهای کلیدی و مهم را در این فیلم داشتند. خوشبختانه در چندین صحنه فیلم ما یکجا ‌بازی کردیم.” این بازیگر تاجیک گفت که در تئاتر هم با حبیب‌الله عبدالرزاقف همکاریهای مفیدی داشته است.

قربان صابر از نمایش “شاهپرک خواب دید” یاد کرد که برزو عبدالرزاقف چند سال پیش در تئاتر شهر خجند تهیه کرده بود و او یکجا با حبیب‌الله عبدالرزاقف در آن نقش آفریده بودند.

حبیب‌الله عبدالرزاقف از دو ازدواج خود پنج پسر و یک دختر دارد. برزو عبدالرزاقف ، کارگردان شناخته تئاتر یکی از آنهاست که در سالهای اخیر عمدتآ در خارج از تاجیکستان کار و زندگی می‌کند.

“چهره درخشان هنر رفت…”

اهل تئاتر تاجیک حبیب‌الله عبدالرزاقف را از مبتکران آزمون تئاترهای تاجیکستان به نام “پرستو” و جشنواره تئاترهای جمهوریهای آسیای میانه‌- “نوروز” محسوب می‌کنند.

به گفته آنها این دو سابقه هنری برای رشد تئاتر در تاجیکستان نقش مؤثری داشته است.

آرتق قادر “جایگاه و مقام حبیب‌الله عبدالرزاقف را در عرصه تئاتر و سینما قوی” خواند.

عبدالحمید صمد، نویسنده معروف تاجیک از آقای عبدالرزاقف “یک چهره درخشان هنری و یکی از ستونهای تئاتر تاجیک در سالهای ۱۹۶۰-۲۰۰۰” نام برد.

به اعتقاد عبیدالله رجبف “با درگذشت این شخصیت ناتکرار یک کوهی، یک زمان تاریخی، یک دوره‌ای برای اهل هنر تاجیک از بین رفته است.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است