Connect with us

رویداد های اخیر

ثبت ۱۱۷۳ قضیه خشونت علیه زنان در کشور

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۳۹۹)

در جریان شش ماه گذشته ۱۱۷۳ قضیه خشونت در برابر زنان در دادستانی کل کشور ثبت شده است.

مسوولان در اداره دادستانی کل می گویند که از این میان، ۲۴۹ قضیه‌ی لت و کوب بانوان، تنها در ایام قرنطین نزد آنان به ثبت رسیده است.

شایع ترین این خشونت ها شامل تجاوز جنسی، لت و کوب خانم ها، آزار و اذیت، نکاح اجباری، ممانعت از حق ازدواج، ازدواج قبل از وقت، منع تصرف در ارث و منع تصرف در اموال می باشد.

سینا شنا منصور معاون دادستانی کل در امور منع خشونت علیه زنان میگوید:  “در اوضاع قرنطین کم حوصلگی مردها زیاد میشود و ما میدانستیم که خشونت افزایش پیدا میکند. تمام دروازه های سارنوالی (دادستانی) ما باز بود و ۲۴۹ پرونده لت و کوب در ایام قرنطین داشتیم از سراسر افغانستان.”

بر اساس گزارش دادستانی کل از این شمار ۵۴۱ مورد لت و کوب، ۱۴۱ مورد آزار و اذیت، ۱۲۱ مورد تجاوز جنسی و بقیه خشونت های دیگر می باشد.

کابل با ۳۳۹ مورد خشونت، نخست، به دنبال آن هرات با ۹۴ مورد، دایکندی ۶۷ مورد، تخار ۶۶ مورد، ننگرهار ۶۳ مورد، بلخ ۵۷ مورد و بقیه در ولایت های فاریاب، بغلان، بدخشان و دیگر ولایت ها می باشد.

از سوی دیگر کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز از ثبت ۷۵۴ قضیه‌ی خشونت علیه زنان ثبت شده است که بیشترین آن در ماه فبروری بوده که ۲۱۵ مورد می باشد.

ذبیح الله فرهنگ رییس روابط عامه کمیسیون حقوق بشر میگوید: “خشونت خانوادگی، ازدواج‌های اجباری، اجازه نداشتن دختر به ازدواج از جانب خانواده، غیابت شوهر و بی‌سرنوشت شدن زنان مهم ترین عوامل اند”.

مدافعان حقوق زن می گویند که حکومت باید به گونه جدی به پرونده های خشونت علیه زنان رسیدگی کند.

بی سوادی، فقر، نداشتن معلومات دینی، سنت های ناپسند، دلایل خشونت در برابر بانوان گفته شده است.

 

رویداد های اخیر

گوترش: امارت اسلامی برای به رسمیت شناخته شدن باید حقوق بشر را احترام کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۰)

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل  گفته است که اگر امارت اسلامی میخواهد از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شود باید به حقوق بشر احترام قایل شود.

آقای گوترش روز گذشته به مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که امارت اسلامی باید احترام کامل به حقوق زنان، دختران داشته و نگرش مثبت نسبت به حقوق بشر داشته باشد تا از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شود و نیز “کمک های جهانی را برای مردم اش به دست بیاورد.”

دبیر کل سازمان ملل برای سال جاری میلادی پنج هشدار را به جهان گوشزد کرد که شامل بیماری همه گیر کووید-۱۹ و افزایش نابرابری جهانی، امور مالی جهانی، بحران اقلیمی، بی‌قانونی در فضای سایبری، و تهدید صلح و امنیت جهانی هستند و “این هشدارها نیازمند بسیج تمام کشورها است.”

آقای گوترش میگوید: “حالا زمان تنها فهرست کردن چالش ها نه، بلکه زمان اقدام است. تمام این چالش ها در محور شکست حکومت داری جهانی است.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

بسته شدن راه‌های مواصلاتی در پی برف باری سنگین در کشور

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۰)

مقام‌های وزارت فواید عامه می‌گویند که به دلیل بارش شدید برف راه‌های برخی مناطق دور دست کشور بسته شده است.

مسوولان می افزایند که وزارت فواید عامه تلاش می‌کنند تا با کاهش بارش برف، راه‌های مسدود شده را بازگشایی کنند.

به گفته‌ای مسوولان وزارت فواید عامه، شاهراه سالنگ به دلیل برف و طوفان به روی ترافیک اکنون مسدود است.

مقام‌ها می افزایند که شاهراه غور – هرات،  دایکندی – بامیان، سرک هرات – تورغندی و راه‌های برخی ولسوالی‌های بلخ، برخی از سرک‌ها در ولایات وردک، پروان، پنجشیر، سرپل، بدخشان، نورستان، بغلان و پکتیا به دلیل ریزش سنگین برف بسته است.

مولوی حمید الله مصباح، سخنگوی وزارت فواید عامه، در این باره گفت:” در آن ولایات که برف زیاد شده است در آنجا در کنار کارمندان فواید عامه با دیگر شرکت‌ها نیز قرارداد انجام دادیم. راه کابل و سروبی نیز بسته شده بود.”

اتحادیه شرکت‌های ترانسپورتی می‌گویند که وزارت فواید عامه باید هرچه زدوتر راه‌های مسدود شده را باز کند در غیر شمار زیاد وسایط نقلیه در مسیر‌ها و هوای سرد متفوف می مانند.

اعضای بخش خصوصی همچنان می‌گویند که باز کردن مسیرهای مواصلاتی باید به طور منظم نظارت شود تا اطمینان حاصل شود که این مسیرها به طور منظم به مارکیت دست رسی داشته باشند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هیاتی به رهبری سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی میگوید که قرار است فردا (شنب، ۲ دلو) یک هیات به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر کند.

عبدالقهار بلخی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تویت این سفر را تایید کرده، اما در این باره جزییات بیشتر نداده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه ناروی گزارش کرده که قرار است اوسلو نشستی را تا دو روز دیگر در مورد افغانستان با حضور نمایندگان امارت اسلامی میزبانی کند.

ناروی افزوده که در این نشست افزون بر هیات امارت اسلامی، نماینده‌گانی از اقشار مختلف جامعه به شمول جامعه مدنی افغانستان حضور خواهند داشت.

در اعلامیه وزارت خارجه ناروی آمده که نماینده‌گان امارت اسلامی  با مقام‌های ناروی و نماینده‌گان جامعه جهانی به ویژه متحدین این کشور دیدار خواهند کرد.

ناروی افزوده که نماینده‌گان امارت اسلامی با فعالان حقوق زن، روزنامه‌نگاران و افرادیکه برای حفظ حقوق بشر و بخش‌های مختلف در افغانستان کار می‌کنند، نیز دیدار خواهند کرد.

ناروی گفته که این نشست‌ها به معنای “مشروعیت یا به رسمیت شناختن طالبان” نیست، بلکه این کشور به دنبال گفتگو با امارت اسلامی به هدف بهبود وضعیت حقوق بشر و مشارکت زنان در جامعه و تقویت تلاش‌های بشردوستانه در حمایت از مردم افغانستان است.

آنیکن هویتفلد، وزیر خارجه ناروی گفته “ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که وضعیت سیاسی به یک فاجعه شدید انسانی منجر شود.”

این در حالی است که اخیرا یک هیاتی از ناروی به کابل سفر کرده و با مقام‌های امارت در مورد وضعیت حقوق بشری و بحران بشری موجود در این کشور دیدار و گفتگو کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

Trending