Connect with us

اخبار ساحوی

تیم «ثبات و همگرایی» خواستار بازشماری مجدد ۲۷ ولایت شده است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۲۵, ۱۳۹۸)

دسته انتخاباتی «ثبات و همگرایی» هشدار می دهد که اگر ۲۷ ولایت بازشماری مجدد نشود اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را نمی پذیرند.

آنان تاکید می‌کنند که کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی باید در این زمینه همکاری کند. اما کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی می‌گوید که خواست این دسته انتخاباتی مبنی بر بارشماری مجدد ۲۷ ولایت چالش زا است.

یونس نواندیش عضو دسته انتخاباتی «ثبات و همگرایی» میگوید: “۲۷ ولایت در غیاب ما بازشماری شده به استثای تیم دولت ساز بنا تقاضا کردیم باید مجددا بازشماری شودږ این تقاضا را از کمیسیون شکایات کردیم زمینه را مساعد کند چون شکایات زیاد ثبت شده است. در غیر آن  اعلام هر نتیجه قابل قبول ما نیست.”

در همین حال کمیسیون مستقل انتخابات تاکید می کند که باز شماری آرا در ۲۷ ولایت بر اساس قانون و کارشیوه این نهاد صورت گرفته است.

اورنگ زیب عضو کمیسیون مستقل انتخابات میگوید: “۲۷ ولایت در حضور ناظران بر اساس طرزالعمل صورت گرفته کمیسیون از تمام کاندیدان خواست که نظارت کنند کمیسیوی ممانت نکرده بازشماری آرای ۲۷ ولایت نزد ما تکمیل است.”

از سویی کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی خواست دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی را چالش زا می داند.

محمد رضا فیاض معاون سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی میگوید: “در حال حاضر این خواست چالش بر انگیز است در حال حاضر در این رابطه کمیسیون فیصله ندارد اما از نظر کمیسیون شکایات باید در هفت ولایت بازشماری اش تمام شود.”

قرار است بازشماری آرا در تمامی ولایت ها به روز سه شنبه هفته جاری تمام شود، کمیسیون مستقل انتخابات می گوید پس از پایان روند بازشماری احتمالا یک روز پس از آن نتایج ابتدایی انتخابات را اعلام کنند.

اخبار ساحوی

نیروهای افغان حمله طالبان در غزنی را به عقب زدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت دفاع کشور از عقب زدن حملات طالبان در ولایت غزنی خبر می‌دهد.

این وزارت در اعلامیه ای گفته است که روز گذشته طالبان  در ساحات «شالیز» و «عاشقوال» مربوط مرکز ولایت غزنی بالای نیروهای ملی دفاعی و امنیتی حمله کردند.

این حملات از سوی نیروهای افغان با شکست رو به رو گردید که در نتیجه ۸ طالب کشته و ۳ تن دیگر شان زخمی شده اند.

وزارت دفاع در مورد تلفات نیروهای افغان چیزی نگفته است. گروه طالبان نیز در پیوند به این رویداد تا هنوز ابراز نظر نکرده است.

این در حالی است که ظاهرا در روزهای پسین طالبان مسلح بر خلاف توافق دوحه با امریکا برای صلح افغانستان، حملات شان را در شماری از ولایت های کشور افزایش داده اند.

دو روز پیش طالبان مسلح حبیب الله، فرمانده پولیس ولسوالی ده‌یک این ولایت را با ماین کنار جاده ای کشتند. در ولایت قندهار نیز یک موتر مملو از مواد انفجاری را در فرماندهی پولیس ولسوالی شاه ولیکوت این انفجار دادند که در نتیجه سه سرباز کشته و ۱۵ تن دیگر زخم برداشت.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

دوازده طالب مسلح در پکتیا کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۹, ۱۳۹۹)

به شمول یک فرمانده دست کم ۱۲ جنگجوی طالبان در نتیجه درگیری با نیروهای افغان در ولایت پکتیا کشته شدند.

ایمل مومند، سخنگوی قول اردوی ۲۰۳ تندر به آریانانیوز میگوید که طالبان حوالی ساعت ۵ بامداد امروز بالای پاسگاه های نیروهای افغان در روستای شاه محمد ولسوالی زازی آریوب این ولایت حمله کردند.

به گفته مومند در این رویداد به شمول یک فرمانده طالبان به نام اباسین، ۱۰ جنگجوی این گروه کشته و هفت تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

آقای مومند می‌افزاید که در این رویداد به نیروهای افغان آسیبی نرسیده است.

در یک رویداد دیگر، شب گذشته طالبان مسلح بالای نیروهای ارتش که در حال گزمه در ولسوالی سمکنی این ولایت بودند، حمله کردند.

آقای مومند میگوید که در این رویداد دو طالب مسلح به شمول یک شهروند پاکستانی کشته و دو تن دیگر شان زخمی شده اند.

سخنگوی طالبان گفته است که جنگجویان این گروه نیز تلفاتی به نیروهای افغان در ولسوالی زازی آریوب وارد کرده اند. او اما جزییات بیشتر در این مورد نداده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

انفجار موتربمب در قندهار؛ دو سرباز کشته و ۱۵ زخمی

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۸, ۱۳۹۹)

در نتیجه انفجار موتر بمب در ولایت قندهار دست کم دو سرباز پولیس جان باخته و ۱۵تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

یک منبع امنیتی که نخواست نامی از وی گرفته شود، به آریانانیوز گفته است که یک مازدا مملو از مواد انفجاری فرماهندهی پولیس ولسوالی شاه ولیکوت قندهار را هدف قرار داد.

به گفته این منبع، این رویداد حوالی ساعت ۴ بامداد امروز رخ داده است. در همین حال باشندگان محل میگویند که ممکن آمار تلفات افزایش پیدا کند.

گروه طالبان مسوولیت این حمله را به عهده گرفته و گفته است در این رویداد به شمول فرمانده پولیس این ولسوالی ۲۰ سرباز افغان جان باخته اند.

از سویی هم طالبان مسلح حبیب الله فرمانده پولیس ولسوالی ده‌یک ولایت غزنی را نیز آماج ماین کنار جاده ای قرار دادند که در نتیجه دو سرباز نیز با وی کشته شدند.

همزمان با شدت حمله‌های تهاجمی طالبان، برخی مقام‌های محلی می‌گویند، نیروهای دولتی از حالت دفاعی بیرون شده‌اند و عملیات‌های تهاجمی را ازسر گرفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending