Connect with us

جهان

تیموتی ویکس: امید مرا در بند طالبان زنده نگهداشت

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۳۹۸)

تیموتی ویکس، استاد استرالیایی دانشگاه امریکایی افغانستان که چند هفته پیش همراه با کیون کینک همکار امریکایی اش، از بند طالبان آزاد شدند، دوران اسارت اش را « مصیبت‌های طولانی و شکنجه‌آور» توصیف کرده است.

آقای ویکس که روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در شهر سیدنی استرالیا صحبت میکرد گفت که تنها امید وی را از این مصیبت جان سالم به در ببرد و او باور نمی کرد که روزی به خانه برگردد.

آقای تیموتی و کیون کینگ در ماه آگست سال ۲۰۱۶ میلادی بیرون از دانشگاه امریکایی ربوده شدند و سر انجام ماه پیش با سه عضو ارشد گروه طالبان به شمول انس حقانی، حافظ رشید و مالی خان تبادله شدند.

تیموتی گفت: “بعضی وقتها احساس می‌کردم که مرگم بسیار نزدیک است و دیگر هرگز آنهایی را که دوستشان دارم، نمی‌بینم. اما به خواست خدا اینجا هستم، زنده، آزاد و در امانم.”

او افزود: “سعی می‌کنم که کلماتی را بیابم تا بتوانم عمق این اثرگذاری را بیان کنم و بگویم چگونه این اتفاقات من را تغییر دادند… بعضی وقتها احساس می‌کردم که مرگم بسیار نزدیک است و دیگر هرگز آنهایی را که دوستشان دارم، نمی‌بینم. اما به خواست خدا اینجا هستم، زنده، آزاد و در امانم. دیگر به هیچ چیزی در دنیا نیاز ندارم.”

او گفت که هرگز امیدش را از دست نداده است؛ اگرچه آزادیش بسیار بیش از آنچه که انتظارش را داشته طول کشیده است.

تیموتی ویکس ۵۰ ساله که اهل ایالت نیو ساوت ولز استرالیا است، افزود: “هرگز به خودم اجازه ندادم که ناامید شوم. اگر در آن وضعیت امیدتان را از دست بدهید، دیگر چیز زیادی برایتان باقی نمی‌ماند. بله، من همیشه امیدوار بودم و می‌دانستم که روزی آنجا را ترک می‌کنم.”

تیموتی ویکس افزود پیش از این شش بار برای آزادی آنها تلاش شده بود که دست‌کم یک بار آن از سوی نیروی دریایی ایالات متحده بوده است.

ویکس گفت که وی و کینگ در طول دوران اسارت در مناطق مختلف دور افتاده در افغانستان و پاکستان منتقل و اغلب در سلول های ریز و بدون پنجره نگهداری می شده اند.

آقای تیموتی گفت: ” ما را حدود ساعت ۲ بامداد بیدار کردند و به داخل تونل‌هایی بردند… بعدا فهمیدم که نیروی دریایی آمریکا آمده بود تا ما را تحویل بگیرد…بعد از گذشت تقریبا ۱۲۰۰ روز ، مصیبت ما به طور ناگهانی به پایان رسید و یک هلیکوپتر بلک هاوک من را از خاک افغانستان بلند کرد.”

اخبار ویژه

امریکا چهار کشتی حامل سوخت ایران به ونزویلا را توقیف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۵, ۱۳۹۹)

امریکا چهار نفتکش ایرانی که به ونزویلا سوخت حمل می‌کرد توقیف کرده است. گفته میشود این اقدام به اتهام نقض تحریم‌های واشنگتن علیه ایران صورت گرفته است.

دونالد ترمپ رییس جمهوری امریكا، گفته است كه ایران نباید محموله هایی را به ونزویلا ارسال كند. وی افزوده است که اکنون این محموله ها در حال انتقال به سمت شهر هیوستون در ایالت تگزاس استند.

وزارت عدلیه امریكا گفته است كه این محموله ها را “با كمک شرکای خارجی” مصادره کرده است.

این نهاد گفته است که از چهار نفتکش حامل حدود ۱.۱۱۶ میلیون بشكه سوخت بوده و این امر را به بزرگترین توقیف سوخت ایران در آمریكا تبدیل كرده است.

وزارت خارجه امریکا از فرستاده ویژه این کشور در امور ایران برای عملیات توقیف نفتکش های ایرانی تقدیر کرده است.

این وزارت گفته است: “دیپلوماسی ما به سرپرستی برایان هوک نماینده ویژه در امور ایران توانست هم این محموله ها را متوقف کند و هم به وزارت عدلیه و امنیت کشور در اجرای دستور توقیف ایالات متحده کمک کند.”

از سوی هم حجت سلطانی سفیر ایران در ونزویلا ادعای امریکا مبنی بر توقیف نفتکش های این کشور را تکذیب کرده است.

آقای سلطانی گفته است که این یک «دروغ و جنگ روانی» از سوی امریکا است.

وی افزوده است: ” نه كشتی‌ها ايرانی هستند و نه مالک يا پرچم آنها ارتباطي به ايران دارد.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

اعتراض‌ها در بیروت؛ دولت لبنان استعفا کرد

Avatar

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: اسد ۲۲, ۱۳۹۹)

با شدت گرفتن اعتراض‌ها در لبنان طی دو روز گذشته، دولت این کشور فرو پاشید و حسن دیاب نخست‌وزیر لبنان دیروز دوشنبه به طور رسمی کناره‌گیری خود را اعلام کرد.

هفته گذشته انفجار مهیبی بندر و مرکز شهر بیروت پایتخت لبنان را ویران کرد. گفته میشود که در این انفجار بیش از ۲۰۰۰ تن امونیم نایتریت انفجار کرد که در نتیجه ۱۶۳ تن کشته و بیشتر از ۶۰۰۰ نفر دیگر زخم برداشتند.

آقای دیاب گفت: “ما امروز به خواست مردم تن میدهیم و مسوولیت این فاجعه را به عهده میگیریم که در طی چندین سال پنهان شده بود.”

 وی عامل این فاجعه را وجود فساد گسترده دانست و گفت: مسوولان باید شرمنده باشند زیرا اقدامات آنها منجر به فاجعه ای “فراتر از توصیف” شده است.

نخست دیاب گفته است: “من قبلا هم گفته بودم که فساد در هر لایه ای حکومت ریشه دارد. من دریافتم که فساد بیشتر از حکومت است.

در حالی که اقدام دیاب تلاشی برای فروکش خشم مردم است، تنش های سیاسی در لبنان را عمیق تر خواهد کرد.

میشل عون رییس جمهوری لبنان استعفای آقای دیاب را پذیرفته است. آقای عوق از حسن دیاب که از حمایت حزاب الله برخوردار است خواسته تا معرفی کابینه جدید به عنوان سرپرست باقی بماند.

در همین حال دونالد ترمپ رییس جمهوری امریكا در كاخ سفید گفته: انفجار موجب شده است كه در لبنان “انقلاب” رخ بدهد، اما اظهار نظر بیشتر در این مورد خودداری کرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

استرالیا از ترمپ خواست اجازه ندهد قاتل سربازان این کشور آزاد شود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۰, ۱۳۹۹)

سکات موریسن نخست وزیر استرالیا از دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا خواسته است که اطمینان دهد، سرباز افغان که سه سرباز استرالیایی را کشته جز ۴۰۰ زندانی طالبان که قرار است در روزهای آینده رها شوند، نباشد.

رسانه های استرالیایی گزارش کرده اند که مقام های وزارت دفاع این کشور به خانواده های سه سرباز کشته شده این کشور تماس گرفته و به آنان هشدار داده اند که حکمت الله، سرباز افغان که بالای سربازان استرالیایی تیر اندازی کرد، بر اساس توافق با طالبان آزاد خواهد شد.

بر اساس گزارش‌ها، حكمت الله از هفت سال بدینسو پس از كشتن لنس استورپان میلوسویچ، ساپر جیمز مارتین و پرایویت رابرت پوات در آگست سال ۲۰۱۲ در حالی كه آنها كارت بازی می كردند، در زندان به سر می‌برد.

ماریس پین وزیر امور خارجه و لیندا رینولدز وزیر دفاع استرالیا این موضوع را با همتاهای امریکایی خود در واشنگتن در میان گذاشته اند. نخست وزیر استرالیا در نامه ای از ترمپ خواسته که حکمت الله را آزاد نشود.

آقای موریسن گقته است: “این موضوع از طریق درخواست های بسیار منظم و مداوم از طرف ما بوده است. این موضوع مربوط به منافع استرالیا است و ما برای آنان (امریکایی ها) خاطر نشان کرده ایم.”

وی افزوده است: “حکمت الله مسوول قتل سه نظامی استرالیایی است و موضع مان این است که آنان نباید آزاد شوند. ما باور نداریم که رهایی او اثری در روند صلح افغانستان داشته باشد.”

آقای موریسن گفته است که روی این موضع تاکید خواهند کرد، “من به شما وعده نمیدهم که نتایج مطابق به میل ما باشد و روی چیزی که میخواهیم پافشاری خواهیم کرد.

این در حالی است که روز گذشته لویه جرگه کشور تصمیم گرفتند که ۴۰۰ زندانی طالبان آزاد شوند تا گفتگوهای میان افغان ها آغاز شود.

به خواندن ادامه دهید

Trending