Connect with us

رویداد های اخیر

توقف فعالیت پزشکان بدون مرز در بیمارستان دشت برچی کابل

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 16, 2020)

پزشکان بدون مرز فعالیت خود در بیمارستان ۱۰۰ بستر دشت برچی شهر کابل را متوقف کرده اند.

این نهاد گفته است که این تصمیم در پی حمله مسلحانه ماه گذشته بر بخش زایمان این بیمارستان که در نتیجه ۱۶ مادر، یک قابله، دو کودک و شش نفر دیگر کشته شدند، گرفته شده است.

این سازمان بشردوتانه در اعلامیه ای گفته است که این تصمیم را پس از آن گرفته که تاهنوز عاملان و انگیزه حمله بر این بیمارستان از سوی حکومت افغانستان مشخص نشده است.

سازمان پزشکان بدون مرز این تصمیم را «دردناک» اما «ضرور» و پر از عواقب برای مردم توصیف کرده است.

در اعلامیه آمده است: “پایان فعالیت MSF در زایشگاه بیمارستان دشت برچی یک تصمیم ضروری اما دردناک و مملو از عواقب برای بیش از یک میلیون نفر که در این منطقه زندگی می کنند، است. اکثر آنها هزاره – جمعیتی به حاشیه کشیده شده و فقیر در تاریخ – هستند که بسیاری از آنها به دلیل درگیری های دهه های پسین آواره شده اند.”

تیری آلافورت-دوورگر مدیر عمومی پزشکان بدون مرز گفته است: “ما باید واقعیت را بپذیریم … ماندن مان به این معنی است که از بین رفتن جان انسان ها به ادامه فعالیت ما بستگی دارد، و این غیرقابل تصور است.”

تیری آلافورت افزوده است: “ما می‌دانستیم که با حضور خود در دشت برچی، خود را به خطر می‌اندازیم، اما باور نمی‌کردیم که کسی از آسیب‌پذیری مطلق زنان که در حالت زایمان بودند برای از بین بردن آن‌ها و نوزادان‌شان استفاده کند.”

به گفته وی: “اکنون ناگزیرا این واقعیت را پذیریم که دیوارهای بلند و درهای ضخیم مانع وقوع چنین حملاتی نمی‌شوند.”

با این حال این سازمان گفته است، در حالی که شرایط امنیتی سازمان پزشکان بدون مرز را مجبور به توقف فعالیت در دشت برچی کرده است، اما در جستجوی راه‌های برای ادامه حمایت از مبتکران صحی محلی به هدف دسترسی به خدمات بهداشتی می‌باشد.

سازمان پزشکان بدون مرز با همکاری وزارت صحت عامه کشور در نوامبر سال ۲۰۱۴ میلادی در بیمارستان دشت برچی فعالیتش را آغاز کرد و خدمات رایگان شبانه‌روزی را برای مادران و نوزدان فراهم می‌کرد.

رویداد های اخیر

دوصد همکار پیشین نیروهای امریکایی به واشنگتن منتقل شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: جولای 30, 2021)

مقام‌های امریکایی امروز( جمعه، ۸ اسد) میگویند که روند انتقال همکاران پیشین افغان و خانواده‌های شان را به ایالت ویرجینیا آغاز کرده اند.

به گفته‌ای این مقام‌ها ۲۰۰ افغان که با نیروهای و دیپلومات‌های امریکایی در کشور شان کار کرده بود به امریکا منتقل شدند.

اولین گروهی این ترجمانان بامداد امروز به یک پایگاه نظامی ویرجینیا رسید تا در آنجا معاینات صحی و دیگر مراحل ویزه شان را طی کنند.

این کارمندان افغان نگران استند که با خروج سربازان خارجی از افغانستان زندگی آنان در خطر استند و شاید طالبان آنان را هدف قرار  دهد.

این در حالی است که قرار است تا یکماه دیگر همه نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند.

به اساس این گزارش حدود ۵۰۰۰۰ کارمند افغان بشمول اعضای خانواده شان از افغانستان خارج خواهند شد.

بایدن در باره رسیدن این ترجمانان افغان به امریکا در یک اعلامیه آنان را خوش آمدید گفته است.

در اعلامیه بایدن آمده” اینها اولین کسانی استند که به امریکا آمدند درحالیکه ما تلاش میکنیم واجدین شرایط ویزه خاص مهاجرت امریکا را به زودترین فرصت به امریکا و یا به کشور سوم انتقال کنیم، تا آنها بتوانند روند تکمیل ویزه‌ شان را به آرامی به پیش ببرند.”

بایدن افزوده:” “امروز یک مرحله حساس و مهم است چون ما همچنان به وعده خود برای هزاران تبعه افغانستان که شانه به شانه و همگام با نظامیان و دیپلمات های آمریکایی در طی ۲۰ سال گذشته در افغانستان خدمت کرده اند عمل می نماییم.”

گزارش‌ها افزوده که این کارمندان افغان هفت روز در پایگاه نظامی ویرجینیا بودوباش خواهند کرد.

در همین حال، خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا در کنفرانس خبری مشترک با احمد ناصر محمد الصباح همتای کویتی اظهار کرده که مساله انتقال مترجمان افغان در نشست‌ها در کویت مطرح شده است.

این در حالی مطرح می‌شود که مسوولان امریکایی به روزنامه وال استریت ژورنال گفته بودند، ارتش امریکا آماده اسکان دادن حدود ۳۵۰۰۰ مترجم افغان و خانواده‌هایشان در دو پایگاه امریکایی در کویت و قطر است.

بسیاری از افغان‌هایی که با نیروهای ناتو همکاری می‌کردند، با خروج امریکا و ناتو نگران انتقام طالبان استند.

کویت میزبان ۱۳هزار ۵۰۰ سرباز امریکایی است که اکثر آنها در پادگان عریفجان در جنوب کویت و فرماندهی ارتش مرکزی امریکا مستقر استند.

پیش از این مقام‌های بلند رتبه امریکا تایید کردند که حکومت این کشور می‌خواهد خارج کردن آن عده از افغان‌ها را از افغانستان آغاز کند که در ۲۰ سال گذشته با نیروهای امریکا همکاری کرده‌اند.

از سوی هم کانگرس امریکا رییس جمهور بایدن را تحت فشار قرار داده‌اند که این افغان‌ها را قبل از خارج کردن نیروهای امریکایی از افغانستان خارج کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ابراز نگرانی یوناما از افزایش خشونت‌ها و تلفات غیرنظامی در کندهار

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 30, 2021)

هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان یا یوناما امروز (جمعه، ۸ اسد) از افزایش خشونت‌ها و تلفات غیرنظامی در کندهار ابراز نگرانی کرده است.

این سازمان گفته که در ۱۴ روز گذشته در این ولایت بیشتر از ۲۳۰ غیرنظامی زخمی شده اند.

یوناما افزود که آمار واقعی شاید بلندتر از آمار نشر شده باشد.

 یونامام افزوده که “در باره افزایش خشونت‌ها در کندهار به شدت نگران است. گزارش‌های معتبر نشان میدهد که چندین تن کشته شده اند.”

این سازمان از عواقب بد قتل‌های هدفمند در کندرها هشدار داده است.

هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان بار دیگر از طرف‌های درگیر خواسته تا از تلفات غیرنظامی جلوگیری کنند.

این درحالی است که روز گذشته دفتر هماهنگی سازمان ملل در امور کمک‌های بشردوستانه  گفته که درگیری‌های مسلحانه، حملات هوایی، انفجار ماین‌ها باعث افزایش تلفات غیرنظامی شده است.

این نهاد افزوده که زنان و کودکان نیز در میان جان باخته‌گان استند.

دفتر هماهنگی سازمان ملل در امور کمک‌های بشردوستانه گفته که بیشتر از ۷۰۰ غیرنظامی در هفته‌های گذشته در کندهار کشته و زخمی شده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

بلینکن پرونده انتقال مترجمان افغان به کویت را مطرح کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 30, 2021)

به نقل از خبرگزاری رویترز، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا در کنفرانس خبری مشترک با احمد ناصر محمد الصباح همتای کویتی اظهار کرده است که مساله انتقال مترجمان افغان در نشست‌ها در کویت مطرح شده است.

این در حالی مطرح می‌شود که مسؤولان امریکایی به روزنامه وال استریت ژورنال گفته بودند، ارتش امریکا آماده سکنی دادن حدود ۳۵هزار مترجم افغان و خانواده‌هایشان در دو پایگاه امریکایی در کویت و قطر است.

بسیاری از افغان‌هایی که با نیروهای ناتو همکاری می‌کردند، با خروج امریکا و ناتو نگران انتقام طالبان هستند.

کویت میزبان ۱۳هزار ۵۰۰ سرباز امریکایی است که اکثر آنها در پادگان عریفجان در جنوب کویت و فرماندهی ارتش مرکزی امریکا مستقر هستند.

پیش از این مقام‌های بلند رتبه امریکا تایید کردند که حکومت این کشور می‌خواهد خارج کردن آن عده از افغان‌ها را از افغانستان آغاز کند که در ۲۰ سال گذشته با نیروهای امریکا همکاری کرده‌اند.

از سوی هم کانگرس امریکا رییس جمهور بایدن را تحت فشار قرار داده‌اند که این افغان‌ها را قبل از خارج کردن نیروهای امریکایی از افغانستان خارج کنند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است