Connect with us

تجارت

توافق چین، افغانستان، پاکستان و نیپال برای مبارزه مشترک با کرونا

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۷, ۱۳۹۹)

چین، پاکستان، افغانستان و نیپال توافق کرده اند که  برای بهبود اقتصاد کشور‌های ‌شان در زمان همه‌گیری کرونا، با هم هم‌کاری کنند.

 این توافقنامه دوشنبه شب در یک کنفرانس ویدیویی بین وزیران امور خارجه این کشور‌ها صورت گرفت. در این کنفرانس، وزیر امور خاجه‌ی چین نیز حضور داشت.

به نقل از گزارش اسوشیتد پرس، در این کنفرانس، وزیران راهکارهای تقویت همکاری در امر مبارزه با ویروس کرونا کشورها و راه‌های تقویت بهبود اقتصادی با توجه به بیماری همه گیری را مورد بحث قرار دادند.

وانگ یی وزیر امور خارجه‌ی چین گفت که چین به عنوان یک همسایه آماده است تا برای رفع مشکلات، افغانستان، پاکستان و نیپال به کار خود ادامه دهد، از سلامتی مردم حمایت کند، از سرگیری کار و تولید را ارتقا بخشد و باعث افزایش معیشت مردم شود تا زمانی که همه گیری کرونا پایان یابد.

 وزراي افغانستان، پاكستان و نیپال گفتند كه اين سه طرف تاکید کرده اند که همکاری با چین در امر مبارزه با ویروس کرونا، تجارت از طریق دهلیزها، تسهيلات ارتباطات، و ایجاد یک «راه ابریشم برای صحت» و انجمن بشردوستانه، را بیشتر خواهند کرد.

 اسوشیتدپرس گفته است که وزیران امور خارجه همچنین بر اهمیت ارتقا از سرگیری پروژه های کلیدی، همکاری و گسترش زمینه های همکاری های جدید دیجیتالی تاکید کردند.

 وزرای امور خارجه گفتند که تلاش های بیشتر برای تقویت را‌ه‌های تجارتی نیاز است.

 وانگ‌یی گفت: “ما باید از سیستم بین المللی و سازمان ملل متحد در هسته خود و نظم بین المللی براساس قوانین بین المللی حمایت کنیم و از منافع مشترک کشورهای در حال توسعه محافظت کنیم.”

اخبار ویژه

حکومت چهار پروژه تولید برق بادی و خورشیدی را تایید کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۳۹۹)

شورای اقتصادی و کابینه کشور چهار پروژه تولید برق بادی و خورشیدی را تایید کرده است.

لیمه خرم رییس پالیسی عامه و خصوصی وزارت مالیه میگوید که این پروژه ها به ارزش ۱۶۰ میلیون دالر تطبیق میشود.

خانم خرم میگوید: “یک پروژه تولید برق بادی با ظرفیت ۲۵ میگاوات، یک پروژه تولید برق آفتابی با ظرفیت ۴۰ میگاوات در مزارشریف و یک پروژه تولید برق آفتابی دیگر با ظرفیت ۲۵ میگاوات در هرات و یک پروژه آفتابی به ظرفیت ۲۰ میگاوات بالای بند برق نغلو در کابل نصب خواهد شد.”

وی افزوده است که این پروژه ها به صورت مشترک از سوی حکومت و بخش خصوصی تطبیق خواهد شد.

این در حالی است که ماه گذشته یک قرارداری میان حکومت افغانستان و یک شرکت اماراتی برای تولید ۳۰۰۰ میگاوات برق آفتابی به امضا رسید.

افغانستان هم اکنون ۲۰۰۰ میگاوات برق برای روشنایی خانه ها و راه اندازی فابریکه ها نیاز دارد که بیشتر از کشور های همسایه وارد میشود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

اتمر به مشکلات افغان‌ها در تاجیکستان رسیدگی می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۳۹۹)

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه کشور با شماری از نمایندگان مهاجران، محصلان و تاجران در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان دیدار کرد.

وزارت امور خارجه در اعلامیه ای گفته است در این نشست که شام جمعه ۲۸ سنبله برگزار شده بود، نماینده‌گان افغان‌ها روی موضوعات گوناگون با سرپرست وزارت خارجه گفتگو کردند و مشکلات‌شان را با سرپرست وزارت خارجه مطرح کردند.

در اعلامیه آمدهاست: “رسمی‌شدن لیسه سامانیان در چارچوب وزارت معارف، رسیدگی به مشکلات رفت‌وآمد دانشجویان در دوران کرونا، و رفع موانع سرحدی برای انتقال آسان کالاهای تاجران عمده‌ترین مسایل مورد بحث این نشست بودند.”

در همین حال سرپرست وزارت خارجه به سفیر افغانستان در شهر دوشنبه هدایت داد تا در مورد رفع مشکلات شان در تفاهم با مرکز رسیدگی جدی صورت گیرد.

آقای اتمر وعده سپرد تا مسایل یاد شده را خودش از کابل پیگیری کند.

بر اساس اعلامیه: “آقای اتمر دستآوردهای سفرش به کشور دوست تاجیکستان صحبت‌های همه‌جانبه داشت و نقش افغان‌های مقیم تاجیکستان را در تقویت هرچه بیشتر روابط دوجانبه میان دو کشور دوست و هم‌تاریخ و هم‌فرهنگ ارزنده خواند.”

آقای اتمر آموزش و تحصیل را مهم‌ترین عامل صلح و ثبات و آبادی در کشور دانست و از محصلان افغان خواست تا پس از تحصیل علم و دانش، به‌ کشور برگشته و در پیشرفت و ترقی کشور سهم فعال بگیرند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

پاکستان در امتداد مرزش با افغانستان ۱۲ بازار می‌سازد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۳۹۹)

پاکستان در امتداد مرزهایش با افغانستان و ایران ۱۸ بازار می‌سازد.

حکومت پاکستان گفته است که هدف از ایجاد این مارکت ها رشد تجارت بین سه کشور و نیز جلوگیری از قاچاق کالاها است.

این تصمیم روز گذشته در یک نشست به رهبر عمران خان نخست پاکستان گرفته شده است.

دفتر آقای خان در اعلامیه ای گفته است: “در این نشست گفته شد که ۱۲ مارکت در امتداد مرز با افغانستان و شش مارکت دیگر نیز در نزدک مرز با ایران ساخته خواهد شد.”

بر اساس اعلامیه : “نخست وزیر (عمران خان) تاسیس دو بازارچه مرزی در ایالت بلوچستان و یک بازارچه مرزی در خیبر پختونخوا را به عنوان یک طرح آزمایشی تصویب کرد که تا ماه فبروری تکمیل و فعال می شود.”

دفتر عمران خان افزوده است که اقدام های بیشتر برای جلوگیری از قاچاق کالاها نیز روی دست گرفته خواهد شد.

نخست وزیر پاکستان در مورد ایجاد بازارهای مرزی گفته است که این بازارها در جایی ایجاد شود که جمعیت در مناطق مرزی، به ویژه جوانان، پس از حصارکشی در مرزها از فرصت های تجاری بهتر برخوردار شوند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending