Connect with us

تجارت

توافق چین، افغانستان، پاکستان و نیپال برای مبارزه مشترک با کرونا

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جولای 28, 2020)

چین، پاکستان، افغانستان و نیپال توافق کرده اند که  برای بهبود اقتصاد کشور‌های ‌شان در زمان همه‌گیری کرونا، با هم هم‌کاری کنند.

 این توافقنامه دوشنبه شب در یک کنفرانس ویدیویی بین وزیران امور خارجه این کشور‌ها صورت گرفت. در این کنفرانس، وزیر امور خاجه‌ی چین نیز حضور داشت.

به نقل از گزارش اسوشیتد پرس، در این کنفرانس، وزیران راهکارهای تقویت همکاری در امر مبارزه با ویروس کرونا کشورها و راه‌های تقویت بهبود اقتصادی با توجه به بیماری همه گیری را مورد بحث قرار دادند.

وانگ یی وزیر امور خارجه‌ی چین گفت که چین به عنوان یک همسایه آماده است تا برای رفع مشکلات، افغانستان، پاکستان و نیپال به کار خود ادامه دهد، از سلامتی مردم حمایت کند، از سرگیری کار و تولید را ارتقا بخشد و باعث افزایش معیشت مردم شود تا زمانی که همه گیری کرونا پایان یابد.

 وزراي افغانستان، پاكستان و نیپال گفتند كه اين سه طرف تاکید کرده اند که همکاری با چین در امر مبارزه با ویروس کرونا، تجارت از طریق دهلیزها، تسهيلات ارتباطات، و ایجاد یک «راه ابریشم برای صحت» و انجمن بشردوستانه، را بیشتر خواهند کرد.

 اسوشیتدپرس گفته است که وزیران امور خارجه همچنین بر اهمیت ارتقا از سرگیری پروژه های کلیدی، همکاری و گسترش زمینه های همکاری های جدید دیجیتالی تاکید کردند.

 وزرای امور خارجه گفتند که تلاش های بیشتر برای تقویت را‌ه‌های تجارتی نیاز است.

 وانگ‌یی گفت: “ما باید از سیستم بین المللی و سازمان ملل متحد در هسته خود و نظم بین المللی براساس قوانین بین المللی حمایت کنیم و از منافع مشترک کشورهای در حال توسعه محافظت کنیم.”

تجارت

چهار بند بزرگ آب در زابل ساخته می‌شود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 14, 2021)

مقام های زابل گفته اند که چهار بند بزرگ آب در این ولایت ساخته میشود.

به گفته این مقام‌های کارهای نخستین برای ساخته شدن این بندها پایان یافته است و با ایجاد این بندها، روند کشاورزی را بهبود و انرژی برق به مردمان این ولایت فراهم خواهد کرد.

احمد گل رسولی والی زابل میگوید با ساخته شدن این بندها ۷۷ میگاوات برق نیز تولید خواهد شد.

در همین حال رییس آبیاری ولایت زابل می گوید که این بندها به ۱۳۲ میلیون افغانی در شهر قلات و شماری از ولسوالی دیگر زابل در حال ساخت است.

این در حالی است که رییس جمهوری وعده مهار آبهای کشور را داده است و گفته که ساخت بندهای آبی در کشور افزایش می یابد.

مسوولان اداره تنظیم امور آب ماه گذشته گفته بودند که به زودی کار ساخت ۴۴ بند آب در سراسر کشور آغاز خواهد شد.

به گفته مسوولان در این اداره، مطالعات و طرح این بندها نهایی شده و قرار است در ۲۱ ولایت افغانستان ساخته خواهند شد.

بندهای آب که ساخته خواهد شد:

بند آغا جان در ارزگان؛  بند میزان، مارکوک، قریه آجا و علاوالدین در زابل؛ زردآلود، چارد و ملا چراغ در غزنی؛ درنه جوی، گرومبی، گربت، جلریز در میدان ودرگ؛ گومل، گومل دوم، زمه، روستای میرزا، در پکتیکا؛ دومنده در خوست ؛ بند خرورا در لوگر؛ بند سوری خوله در پکتیا؛ بند سلطان ابراهیم و  قلعه سوخته در سرپل؛ بند المار و خشت پل  در فاریاب؛ بند روستای آب در سمنگان؛ بند کانتیوا و کله گوش در نورستان؛ بند آب لوری در قندهار؛ بند شوری در بادغیس؛ بند ورسج و سوچه ماغ در تخا؛، بند دهنه محمد گیچه در بامیان؛ بند دره بمسیر در دایکندی؛ بند شینه، زردگ بام، خیر میدانک، بند نورگل و قطا قلا در کنر؛ بند پنگ زیان، دره شرسته  و بند سرخ در ننگرها؛ بند بزبان در غور؛ بند تلخک در پروان؛ و بند وطن گت در لغمان.

اداره تنظیم امور آب گفته است که این بندهای آب در صورت تکمیل شدن و بهره برداری، ظرفیت ذخیره کردن ۱۲۰۰ میلیون متر مکعب آب را خواهد داشت.

به گفته این نهاد با استفاده از آب این بندها ۳۲۰ هزار هکتار زمین زراعتی آبیاری خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

تعهد بانک انکشاف آسیایی بر ادامه‌ی برنامه‌هایش پس خروج نیروهای خارجی

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 13, 2021)

بانک انکشاف آسیایی می‌گوید که برنامه‌های اقتصادی خود در افغانستان را ادامه خواهد داد.

مسوولان در این بانک می‌افزایند که هرچند خروج نیروهای خارجی از افغانستان خلای اقتصادی ایجاد خواهد کرد، اما این بانک تلاش می‌کند تا برنامه‌های توسعه‌ای خود برای افغانستان را ادامه بدهد.

مسوولان در این بانک می‌افزایند که در بخش‌های، انرژی برق، ترانسپورت و کشاورزی پروژه‌های خود را ادامه میدهند.

نرندرا سینگرو، رییس بانک انکشاف آسیایی در افغانستان گفت:”ما شمار زیاد پروژه‌های زیربنایی داریم، و امنیت این پروژه‌ها نیز ار سوی نیروهای محافظت عامه افغانستان تامین می‌شود، ما به کارهای خود ادامه میدهیم.”

از سوی دیگر فدراسیون اتاق افغانستان می‌گوید که نگرانی‌های اقتصادی پس از خروج نظامیان خارجی از افغانستان وجود دارد، و برخی مشکلات در این بخش باقی خواهد ماند.

با این حال آگاهان اقتصادی می‌گویند که ادامه پروژه‌های بانک انکشاف آسیایی در افغانستان می‌تواند تا جایی چالش‌های اقتصادی پس از خروج نظامیان خارجی را حل کند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

کار ساخت جاده ارتباطی افغانستان با چین ۱۵درصد پیش رفته است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 11, 2021)

وزارت فواید عامه میگوید که کار ساخت و ساز گذرگاه بدخشان – چین ۱۵ درصد پیش رفته است.

این گذرگاه افغانستان را از ولسوالی واخان بدخشان با چین وصل می سازد. مسوولان در وزارت فواید عامه می گویند که این جاده نزدیک به پنجاه کیلومتر طول دارد و نقش آن در روند اقتصادی مهم پنداشته می شود.

وزارت فواید عامه در اعلامیه ای گفته است که این سرک جغلی که ۴۹.۷ کیلومتر طول دارد از منطقه بزهای گنبد خورد پامیر بدخشان شروع تا انتهای ولسوالی واخان ولایت بدخشان امتداد دارد که تقریبا به مرز چین می رسد.

بر اساس اعلامیه: “این سرک نظر به پلان آینده دولت افغانستان بخشی از کوریدور (دهلیز) واخان را تشکیل می دهد که به واسطه آن افغانستان را چند گام دیگر به اتصال منطقه ای و سیاست اقتصاد محور نزدیک می کند.”

این وزارت گفته است که واخان یک منطقه کوهستانی در بدخشان است که قبلا به وسایل نقلیه دسترسی نداشت، “اما در حال حاضر وزارت فواید عامه اعماراین  سرک جغلی روی دست گرفته است تا در آینده به شکل اساسی اسفالت و یک راه ترانزیت با کشور چین باشد.”

در اعلامیه آمده است: “این سرک جغلی افغانستان و چین را با هم وصل می کند، توسط وزارت فواید عامه با هزینه بیشتر از ۳۶۹ میلیون افغانی با ۲۲ شورای محلی منعقد شده است که از بودجه ملی افغانستان تمویل می شود.”

اعلامیه افزوده است: “مسیر واخان نه تنها یک راه کوتاه میان چین و افغانستان است که از طریق آن مواد اولیه و محصولات داد و ستد می شود بلکه به گردشگران برای رسیدن به پارک ملی واخان نیز کمک می کند.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است