Connect with us

تجارت

توافق چین، افغانستان، پاکستان و نیپال برای مبارزه مشترک با کرونا

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۷, ۱۳۹۹)

چین، پاکستان، افغانستان و نیپال توافق کرده اند که  برای بهبود اقتصاد کشور‌های ‌شان در زمان همه‌گیری کرونا، با هم هم‌کاری کنند.

 این توافقنامه دوشنبه شب در یک کنفرانس ویدیویی بین وزیران امور خارجه این کشور‌ها صورت گرفت. در این کنفرانس، وزیر امور خاجه‌ی چین نیز حضور داشت.

به نقل از گزارش اسوشیتد پرس، در این کنفرانس، وزیران راهکارهای تقویت همکاری در امر مبارزه با ویروس کرونا کشورها و راه‌های تقویت بهبود اقتصادی با توجه به بیماری همه گیری را مورد بحث قرار دادند.

وانگ یی وزیر امور خارجه‌ی چین گفت که چین به عنوان یک همسایه آماده است تا برای رفع مشکلات، افغانستان، پاکستان و نیپال به کار خود ادامه دهد، از سلامتی مردم حمایت کند، از سرگیری کار و تولید را ارتقا بخشد و باعث افزایش معیشت مردم شود تا زمانی که همه گیری کرونا پایان یابد.

 وزراي افغانستان، پاكستان و نیپال گفتند كه اين سه طرف تاکید کرده اند که همکاری با چین در امر مبارزه با ویروس کرونا، تجارت از طریق دهلیزها، تسهيلات ارتباطات، و ایجاد یک «راه ابریشم برای صحت» و انجمن بشردوستانه، را بیشتر خواهند کرد.

 اسوشیتدپرس گفته است که وزیران امور خارجه همچنین بر اهمیت ارتقا از سرگیری پروژه های کلیدی، همکاری و گسترش زمینه های همکاری های جدید دیجیتالی تاکید کردند.

 وزرای امور خارجه گفتند که تلاش های بیشتر برای تقویت را‌ه‌های تجارتی نیاز است.

 وانگ‌یی گفت: “ما باید از سیستم بین المللی و سازمان ملل متحد در هسته خود و نظم بین المللی براساس قوانین بین المللی حمایت کنیم و از منافع مشترک کشورهای در حال توسعه محافظت کنیم.”

تجارت

افغانستان خواهان وصل شدن به دهلیز اقتصادی چین و پاکستان است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۶, ۱۴۰۰)

منصور احمد خان، سفیر پاکستان در افغانستان، میگوید که امارت اسلامی با مقام‌های پاکستانی در باره یکجا شدن افغانستان به دهلیز اقتصادی چین و پاکستان گفتگو کرده اند.

منصور احمد خان می‌گوید که اتصال منطقه‌ای از عناصر مورد بحث میان مقام‌های پاکستان و سران امارت اسلامی است که از راه‌های تعامل اقتصادی میان دو کشور نیز شمرده می‌شود.

وی افزود:” ارتباط منطقه ای عنصر مهمی از بحث‌های ما با رهبری افغانستان و راه پیش رو ما برای تعامل اقتصادی ما با افغانستان است. این پروژه مهم … فرصت خوبی برای ایجاد زیرساخت‌ها و اتصال انرژی بین افغانستان و پاکستان … (و) همچنین اتصال آسیای جنوبی به منطقه آسیای میانه” است.

این درحالی است که در این اواخر نمایندگان پاکستان، چین و روسیه با مقام‌های امارت اسلامی در کابل دیدار کرده و در باره امنیت و توسعه اقتصادی بحث کرده اند.

منصوراحمد خان، سفیر پاکستان در افغانستان، در این باره گفت:” پاکستان تلاش می‌کند تا با جامعه بین المللی برای کاهش محدودیت‌های بین المللی در سیستم بانکی همکاری کند و چند تن از مدیران موسسات مالی پاکستانی در روزهای اخیر به کابل سفر کرده اند تا ببینند آیا می‌توان با محدودیت‌های بین المللی وضعیت را بهبود بخشید.”

دهلیز اقتصادی چین و پاکستان بخشی از برنامه  یک کمربند یک راه است، برنامه‌ای که چین را با آسیا، اروپا و فراتر از آن پیوند خواهد داد.

یونس مهمند، معاون اتاق های تجارت، در این مورد گفت:” کشورها باید روی پروژه‌های که منافع مشترک دارند به توافق برسند.”

تلاش‌ها برای شامل ساختن افغانستان در دهلیز اقتصادی چین و پاکستان در چهارچوب یک کمربند و یک راه از سال ۲۰۱۵ آغاز شده، اما ظاهرا این تلاش‌ها با مسلط شدن امارت اسلامی بر کشور وارد مرحله تازه ای شده است.

آگاهان اقتصادی از سران امارت اسلامی میخواهند که مذاکرات با کشورهای منطقه را برای وصل شدن افغانستان به دهلیزهای اقتصادی آغاز کنند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

افزایش صادرات افغانستان به پاکستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۵, ۱۴۰۰)

مقام‎‌های اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان و پاکستان امروز (دوشنبه، ۵ میزان) گفته که پاکستان روند صادرات افغانستان را تسهیل کرده است.

این مقام‌ها می افزایند که در هفته روان کالاهای افغانی به ارزش ۲۰۰ میلیون دالر به پاکستان صادر شده است.

این درحالی است که صادق خان، نماینده ویژه نخست وزیر پاکستان در امور افغانستان اخیرا در مکتوبی گفته که دیگر از صادرات افغانستان به نام تعرفه مالیاتی در پاکستان اخذ نشود تا زمینه تجارت میان دو کشور بیشتر فراهم شود.

اما اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان و پاکستان می‌گوید که تعرفه‌های مالیاتی از صادارات سیب هنوز برطرف نشده و از این رو تجاران افغان در سال روان به ویژه در بخش صادارت سیب خساره مند شده اند.

خان جان الوکزی، رییس اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان و پاکستان در این باره گفت:” در این اواخر سطح صادرات ما به پاکستان بلند رفته است، نزدیک به ۲۰۰ میلیون دالر صادرات داریم. هر دو کشور باید در روند صادرات سهولت‌ها ایجاد کنند.”

در همین حال، صادرکنندگان میوه‌های تازه در کشور از برخی محدودیت‌های در برابر صادرات افغانستان به پاکستان ابراز نگرانی کرده و از امارت اسلامی خواسته تا این موضوع را حل کند.

میرویس حاجی‌زاده، معاون اتاق زراعت و مالداری، در این باره گفت:” پاکستان در برابر صادرات ما برخی مشکلات را ایجاد میکند، این مشکلات کلآ حل نشده است، نهادهای مسوول باید دست بکار شوند.”

آگاهان از پاکستان انتقاد کرده که همیشه مشکلاتی را برای صادرات افغانستان ایجاد می‌کند که می‌تواند به روابط اقتصادی دو کشور آسیب برساند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

قالین‌ افغانستان در بازار جهانی به نام پاکستان عرضه می‌شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۴۰۰)

قالین افغانستان در اکثر بازار های جهانی به نام پاکستان به فروش می رسد.

عدم توجه به صنعت قالین در چند سال اخیر، باعث شده که میزان صادرات قالین دستباف افغانستان کاهش یابد، اما در این اواخر قالین افغانستان پس از بافت برای شست شو و پروسس به پاکستان انتقال پیدا می کند.

اما موضوع قابل نگرانی برای تولید کنندگان قالین این است که فرش افغانستان به نام پاکستان در بازار های جهانی به فروش می رسد؛ زیرا امکانات پروسس فرش در افغانستان نیست و این معضل فرصت فروش قالین افغانی را برای پاکستان در بازار های جهانی فراهم کرده است.

غلام علی میرزایی رییس شرکت تولیدی قالین میگوید: “صادرات قالین افغانستان در (از طریق) پاکستان بود که بعد از پروسس و شست به کشورهای اروپایی ، امریکایی و دیگر کشورها میرفتند.”

بازار قالین افغانستان این روز ها افت سنگین کرده است، و اگر وضعیت چنین دوام کنند سقوط کارخانه قالین در کشور پیش بینی می شود.

از این رو است که صنعت گران قالین از مسوولان می خواهند تا در بخش افزایش تولید و حمایت از این صنعت اقدام کنند.

به گفته کارشناسان، قالین افغانستان با داشتن طرح و رنگ مشخصی که دارد مدال عقاب طلایی رنگ را از آن خود کرده است. به همین دلیل در حال حاضر قالین افغانستان از لحاظ کیفیت و رنگ در نمایشگاه های مختلف دنیا مقام اول را دارد. اما در نتیجه نبود امکانات و وسایل شستشوی قالین، سبب کاهش صادرات آن شده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است