Connect with us

رویداد های اخیر

توافق روسیه و پاکستان روی ایجاد چارچوب مشترک کاری برای صلح افغانستان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آوریل 7, 2021)

روسیه و پاکستان روی ایجاد چارچوب مشترک کاری برای دستیابی افغانستان به یک توافق سیاسی همه‌شمول، توافق کردند.

آقای لاوروف امروز با عمران خان نخست وزیر پاکستان در اسلام آباد دیدار کرده و در مورد روابط دو جانبه، مسایل منطقه ای و جهانی و نیز روند صلح افغانستان گفتگو کرده است.

پاکستان در اعلامیه ای گفته است که عمران خان بر یک راه حل مذاکره شده برای جنگ افغانستان تاکید کرده است.

وی همچنان از وضعیت امنیتی افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

آقای لاوروف تاکید ورزیده است که مسکو و اسلام آباد تلاش دارند تا توافق سیاسی میان تمام جناح‌های افغان، منجر به پایان جنگ افغانستان شود.

آقای لاوروف گفته است: “ما به یک توافق رسیدیم که یک چارچوب مشترک کاری منظم ایجاد کنیم تا جناح ها در داخل افغانستان به توافق همه شمول برسند و این توافق منجر به پایان جنگ داخلی شود.”

همچنان روسیه می‌خواهد یک نشست دیگر برای صلح افغانستان را میزبانی کند؛ نشستی که اسلام آباد می گوید برای برگزاری آن با مسکو همکاری و هماهنگی می کند.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان میگوید:  “روسیه و پاکستان علاقمند استند که روند صلح افغانستان پیش برود که منجر به صلح و ثبات در افغانستان شود. به این منظور بین دو طرف یک همکاری و هماهنگی ایجاد شده است. ما همچنان درباره روند تروکای بحث کردیم و در صورت امکان یک نشست دیگر شبیه فارمت مسکو برگزاری می شود.”

سوی دیگر، ۲۳ روز دیگر تا پایان زمان بندی خروج نظامیان خارجی از افغانستان باقی مانده است؛ واشنگتن می گوید هنوز هیچ اطلاعات تازه ای در باره تصمیم گیری دولت بایدن در باره خروج نیروها نیست.

به گفته وزارت خارجه امریکا، واشنگتن و ناتو تصویر مشترک در این زمینه پیش خود دارندږ

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا میگوید: “اطلاعات تازه ندارم که با شما شریک کنم که ما در کجای تصمیم رییس جمهور قرار داریم. امکان دارد که در روزهای آینده رییس جمهور بایدن در مورد زمان بندی اول می صحبت هایی داشته باشد. مطمینا از هر برنامه خروج، ما متحدان خود را اطلاع می دهیم و با آن ها مشوره می کنیم.”

وزارت خارجه امریکا می‌گوید، زلمی خلیل‌زاد هم در دوحه با هیات های مذاکره کننده جمهوری و طالبان و هم‌پیمانان امریکا سرگرم رایزنی است تا از یک سو روند مذاکرات را سرعت بخشد و در سوی دیگر طالبان را قناعت دهد تا از سقف خشونت ها بکاهند.

رویداد های اخیر

در سه انفجار پی هم بالای یک مکتب در کابل ۳۰ نفر جان باختند و ۵۲ تن زخم برداشتند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 8, 2021)

در پی سه انفجار در برابر یک مکتب در غرب شهر کابل ۳۰ تن جان باخته و ۵۲ تن دیگر هم زخمی شده اند.

وزارت داخله جان باختن ۳۰ تن و زخمی شدن ۵۲ تن دیگر را تایید کرده است.

اما منابع می گویند که در این انفجار ها بیش از ۴۰ تن جان باخته و نزدیک به ۱۰۰ تن دیگر هم زخمی شده اند.

منابع امنیتی می گویند که نخست یک حمله کننده موتر مملو از مواد انفجاری را در برابر مکتب سیدالشهدا  در منطقه دشت برچی کابل انفجار داد و سپس دو حمله انتحاری حین خروج دانش آموزان این مکتب رخ داده است.

بیشتر قربانیان و زخمیان این رویداد به بیمارستان علی جناح انتقال داده شده است، بیمارستان مملو از جسد، زخمی و افرادی است که نزدیکان شان قربانی شده اند.

تا هنوز گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

طالبان در اعلامیه ای دست داشتن در این حمله را رد و این انفجارهای را محکوم کرده است.

این گروه گفته است که این انفجار کار داعش بوده است.

این حمله با واکنش تند داخلی و خارجی نیز مواجه شده است.

رییس جمهور غنی این حمله «وحشیانه» توصیف کرده و طالبان را عامل آن دانسته است.

آقای غنی گفته است: “طالبان با تشدید جنگ نامشروع و خشونت شان یکبار دیگر نشان دادند که نه تنها به حل بحران کنونی به گونه صلح آمیز و اساسی تمایل ندارند، بلکه با پیچیده ساختن وضعیت، فرصت فراهم شده بخاطر صلح را سبوتاژ مینمایند.”

شورای عالی مصالحه ملی نیز با محکوم کردن حمله امروز بر دانش‌آموزان در حوزه سیزدهم کابل، آن را «بزدلانه» و «تروریستی» خوانده است.

نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان «یوناما» از حمله امروز در دشت برچی ابراز انزجار کرده و آن «وحشیگری» توصیف کرده است.

این نهاد گفته است: “بسیاری از غیرنظامیان کشته و زخمی شدند. به خانواده های قربانی صمیمانه تسلیت می گوییم و ما آرزوی بهبودی سریع برای آسیب دیدگان داریم.”

اتحادیه اروپا در افغانستان نیز انفجار امروز را محکوم کرد و اظهار داشت: “حمله وحشتناک در منطقه دشت برچی در کابل یک عمل حقیرانه تروریستی است. هدف قرار دادن دانش آموزان در مکتب دخترانه در واقع حمله به آینده افغانستان است.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

انفجار در دشت برچی کابل؛ ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 8, 2021)

حوالی ساعت ۴:۲۷ پس از چاشت امروز (شنبه، ۱۸ ثور) انفجاری در منطقه دشت برچی کابل به وقوع پیوسته است.

گواهان می گویند که این انفجار در نزدیکی مکتب سید الشهدا در دشت برچی به وقوع پیوسته است.

وزارت داخله گفته است که تا کنون ۳۵ زخمی از محل به بیمارستان ها انتقال داده شده اند.

منابع گفته اند که به اساس آمار ابتدایی ۱۳ تن در این انفجار جان باخته اند، اما این آمار تا کنون از سوی نهاد های رسمی تایید نشده است.

گفته می شود بیشتر قربانیان و زخمیان این رویداد دانش آموزان اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این انفجار را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نگرانی نماینده‌گان زنان از پیامدهای خروج سربازان خارجی از افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 8, 2021)

وزارت امور خارجه میگوید که روز گذشته (جمعه، ۱۷ ثور) نماینده‌گان زنان در شورای ملی با برخی از اعضای کانگرس امریکا در یک نشست مجازی در مورد وضعیت امنیتی و سیاسی افغانستان گفتگو کردند.

این وزارت می افزاید که زنان افغان از پیامدهای خروج سربازان امریکایی از افغانستان ابراز نگرانی کرده اند.

این وزارت می افزاید که در این نشست اعضای کانگرس امریکا تعهد کردند که نگرانی مطرح شده را در مجلس سنا و بعدا با حکومت آن کشور شریک خواهند کرد.

این اعضای مجلس سنای امریکا از افغانستان و دست آوردهای دو دهه گذشته حمایت کردند.

این زنان افغان خروج سربازان خارجی و تداوم همکاری‌ها با نیروهای افغان را بهترین فرصت برای دفاع مستقلانه از افغانستان خوانده اند.

در یک بیانیه ای وزارت خارجه آمده است که “اعضای پارلمان کشور با اشاره به مزیت‌های ساختارهای دموکراتیک در جریان دو دهه پسین برای نسل جوان، بر خواست و اراده برحق مردم افغانستان مبنی بر عدم برگشت دوره تاریک نظام طالبانی در افغانستان، تأکید کردند.”

این نماینده شورای ملی افزایش خشونت‌ها و ادامه ترورهای هدفمند را نقض توافقنامه دوحه دانسته است.

این نماینده‌گان افغان از ” همتاهای امریکایی شان خواستند تا در راستای متقاعد ساختن طالبان و حامیان منطقه‌یی شان جهت پذیرفتن آتش‌بس فوری و دایمی در کشور، همکاری نموده توجه بیشتر مبذول بدارند.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است