Connect with us

رویداد های اخیر

توافق روسیه و پاکستان روی ایجاد چارچوب مشترک کاری برای صلح افغانستان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۱۸, ۱۴۰۰)

روسیه و پاکستان روی ایجاد چارچوب مشترک کاری برای دستیابی افغانستان به یک توافق سیاسی همه‌شمول، توافق کردند.

آقای لاوروف امروز با عمران خان نخست وزیر پاکستان در اسلام آباد دیدار کرده و در مورد روابط دو جانبه، مسایل منطقه ای و جهانی و نیز روند صلح افغانستان گفتگو کرده است.

پاکستان در اعلامیه ای گفته است که عمران خان بر یک راه حل مذاکره شده برای جنگ افغانستان تاکید کرده است.

وی همچنان از وضعیت امنیتی افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

آقای لاوروف تاکید ورزیده است که مسکو و اسلام آباد تلاش دارند تا توافق سیاسی میان تمام جناح‌های افغان، منجر به پایان جنگ افغانستان شود.

آقای لاوروف گفته است: “ما به یک توافق رسیدیم که یک چارچوب مشترک کاری منظم ایجاد کنیم تا جناح ها در داخل افغانستان به توافق همه شمول برسند و این توافق منجر به پایان جنگ داخلی شود.”

همچنان روسیه می‌خواهد یک نشست دیگر برای صلح افغانستان را میزبانی کند؛ نشستی که اسلام آباد می گوید برای برگزاری آن با مسکو همکاری و هماهنگی می کند.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان میگوید:  “روسیه و پاکستان علاقمند استند که روند صلح افغانستان پیش برود که منجر به صلح و ثبات در افغانستان شود. به این منظور بین دو طرف یک همکاری و هماهنگی ایجاد شده است. ما همچنان درباره روند تروکای بحث کردیم و در صورت امکان یک نشست دیگر شبیه فارمت مسکو برگزاری می شود.”

سوی دیگر، ۲۳ روز دیگر تا پایان زمان بندی خروج نظامیان خارجی از افغانستان باقی مانده است؛ واشنگتن می گوید هنوز هیچ اطلاعات تازه ای در باره تصمیم گیری دولت بایدن در باره خروج نیروها نیست.

به گفته وزارت خارجه امریکا، واشنگتن و ناتو تصویر مشترک در این زمینه پیش خود دارندږ

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا میگوید: “اطلاعات تازه ندارم که با شما شریک کنم که ما در کجای تصمیم رییس جمهور قرار داریم. امکان دارد که در روزهای آینده رییس جمهور بایدن در مورد زمان بندی اول می صحبت هایی داشته باشد. مطمینا از هر برنامه خروج، ما متحدان خود را اطلاع می دهیم و با آن ها مشوره می کنیم.”

وزارت خارجه امریکا می‌گوید، زلمی خلیل‌زاد هم در دوحه با هیات های مذاکره کننده جمهوری و طالبان و هم‌پیمانان امریکا سرگرم رایزنی است تا از یک سو روند مذاکرات را سرعت بخشد و در سوی دیگر طالبان را قناعت دهد تا از سقف خشونت ها بکاهند.

رویداد های اخیر

دومین محموله کمک‌های بشردوستانه روسیه به کابل رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که سه هواپیمای روسیه امروز چهارشنبه (۱۰قوب) حامل ۳۶ تُن کمک‌های بشردوستانه به کابل رسید و به مقام‌های امارت اسلامی تحویل داده شد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هر سه هواپیمای روسی ایلیوشین ایل-76 که در ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان مشارکت دارند، شهروندان روس و همچنین شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را تخلیه خواهند کرد.

به گفته این وزارت در مجموع بیش از 380 روس، شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (عمدتا قرقیزستان) و شاگردان افغان از دانشگاه های روسیه با هواپیماها تخلیه خواهند شد.

درهمین حال وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که این محموله شامل ۳۶ تُن مواد خوراکی است.

روسیه در مجموع ۱۰۸ تُن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تعهد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند بازگشایی سفارت خود در افغانستان را بررسی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی و عربستان سعودی در کابل، و بررسی آغاز مجدد فعالیت سفارتخانه‌های جاپان، آلمان و شماری از کشورهای اتحادیه اروپا، هند نیز بازگشایی سفارت خود در کابل را بررسی می‌کند.

مقام‌های هندی که خواستند نامشان فاش نشود در این باره به روزنامه هندو گفتند:”حضور در افغانستان ربطی به رسمیت شناختن ندارد. معنی حضور این است که شما دوست دارید افرادی را در صحنه داشته باشید که با رژیم جدید سروکار داشته باشند تا به تعامل با مردم ادامه دهند.”

این مقام‌ها افزودند که دولت هند هنوز درباره نیاز به بازگشایی سفارت این کشور در کابل متقاعد نشده است، اما بحث در مورد استراتژی هند در این باره ادامه دارد.

براساس این گزارش، گزینه‌های متعددی برای از سرگیری فعالیت دیپلماتیک هند در افغانستان وجود دارد، از جمله مستقر کردن یک تیم دیپلماتیک در محوطه امن مقر سازمان ملل در کابل، حفظ کارمندان محلی افغان، یا حفظ گروه کوچکی از دیپلمات‌ها و پرسنل امنیتی هند در کابل.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

بازگشایی بخش قونسلی سفارت عربستان در کابل

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه عربستان سعودی اعلام کرده است که بخش قونسلی سفارتخانه این کشور در کابل فعالیت خود را از سرگرفته است.

عربستان سعودی در ماه آگست پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان کارکنان نمایندگی دیپلماتیک خود را از این کشور خارج کرده بود.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان نیز در تویتی گفته است که:” تیم ۱۴ نفری دیپلماتیک سفارت عربستان سه‌شنبه ۹ قوس به کابل بازگشت و خدمات قونسلی را برای همه افغان‌ها آغاز کرد.”

وی همچنان گفته است که:” ما به آنها خوش آمدید میگوییم، از این اقدام نیک حکومت سعودی قدردانی میکنیم و آنرا آغازگر روابط خوب محسوب میکنیم.”

پیش از این رسانه‌های عربی اعلام کرده بودند که پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی در کابل و از سرگیری روابط دیپلماتیک با افغانستان، مقامات ریاض نیز تصمیم گرفتند تا فعالیت دیپلماتیک خود را در افغانستان از سر بگیرند.

پیش از این تاکاشی اوکاتا، سفیر جاپان برای افغانستان گفته بود که کشورش تصمیم دارد تا سفارت خود را در کابل پس از اطمینان از تامین امنیت آن بازگشایی کند.

انعام الله سمنگانی معاون سخنگوی امارت اسلامی در توییتی گفته بود که تاکاشی اوکاتا این مساله را در نشستی با عبدالکبیر، معاون سیاسی رییس الوزرای افغانستان مطرح کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است