Connect with us

رویداد های اخیر

توافق ترکیه و امریکا در مورد چگونکی تامین امنیت فرودگاه کابل

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۱۹, ۱۴۰۰)

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه می گوید که کشور اش روی چگونگی تامین امنیت فرودگاه کابل با امریکا و ناتو  به توافق رسیده است.

وی تاکید می ورزد، ترکیه شرایطی را که برای گرفتن مسوولیت امنیت فرودگاه بین المللی حامد کرزی در کابل با امریکا شریک کرده بود، از سوی این کشور پذیرفته شده است.

آقای اردوغان گفته است: “وزیر دفاع ما با وزیر دفاع امریکا ملاقات کرد و بخاطر این مورد ما با امریکا و ناتو دیداری داشتیم که روی سرنوشت فرودگاه حامد کرزی گفتگو کنیم. در این جا چی چیز را قبول می کنیم و چی شرایطی را قبول نداریم روی آن تصمیم گرفتیم و با در نظرداشت وضعیت افغانستان با شرایط مناسب این اقدام را عملی خواهیم کرد.”

در همین حال شماری از نمایندگان مجلس می گویند که امنیت فرودگاه کابل بسنده نیست و کشور های عضو ناتو باید روی وضعیت امنیتی کل کشور اقدام نمایند.

حلیمه صدف کریمی نماینده مردم در مجلس میگوید: ” متاسفانه افغانستان در یک وضعیت خراب قرار دارد و ما از گرفتن مسوولیت تامین امنیت میدان هوایی کابل استقبال می کنیم اما نیاز است تا کشور های ناتو روی ناامنی های کل کشور اقدام نمایند و تنها تامین امنیت میدان هوایی کابل بسنده نیست.”

از سویی هم شماری از آگاهان تاکید می ورزند که گرفتن مسوولیت امنیت فرودگاه کابل از سوی ترکیه از بعد سیاسی مهم است، زیرا این کار حمایت کشور های ناتو از افغانستان را تضمین می کند.

اسدالله ندیم آگاه امور نظامی میگوید: “پس از خروج تمامی نیروهای خارجی یک جزوتام در میدان هوایی ناچیز است. برای امنیت میدان هوایی اما از لحاظ سیاسی سودمند است چون حضور ترکیه تضمین کننده کشورهای ناتو برای حمایت از افغانستان است.”

با این حال ایالات متحده امریکا و افغانستان از پیشنهاد ترکیه برای پیش برد مسوولیت تامین امنیت فرودگاه کابل استقبال کرده اند.

 فرودگاه کابل مسیر اصلی بیرون شدن دیپلومات های کشور های خارجی و کارمندان نهاد های مدد رسان است و قرار است تا سی و یکم اگست خروج نظامیان امریکایی از افغانستان نهایی شود.

تجارت

کاهش صادرات پاکستان به افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۴۰۰)

مقامات گمرک پاکستان میگویند صادرات این کشور به افغانستان به صفر رسیده است.

آنها می افزایند که اگرچه سهولت ها بین دو کشور در روزهای اخیر برای سکتور خصوصی و تجاری افزایش یافته است، اما صادرات پاکستان به طرف افغانستان همچنان روز به روز در حال وخامت است.

در گذشته اقلام غذایی مانند بوره، روغن و یا هم سمنت از پاکستان به افغانستان می‌آمد، اما اکنون راننده ها می گویند که جریان کالاهای غیر پاکستانی به افغانستان به خصوص پس از به قدرت رسیدن امارت اسلامی به صفر رسیده است.

این مقام گمرک پاکستان می گوید؛ که صادرات از پاکستان به افغانستان در این هفته متوقف شده و اما صادرات از افغانستان به پاکستان چند برابر شده است.

آگاهان امور اقتصادی معتقدند با تحولات اخیر در افغانستان و حل مشکلات بانکی، این امکان وجود دارد که تجارت بین دو کشور دوباره رونق پیدا کند.

به خواندن ادامه دهید

جهان

مرگ پنج کوهنورد بر اثر طوفان برف در روسیه

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۴۰۰)

در پی طوفان شدید برف در کوه «البروس» واقع در روسیه پنج کوهنورد جان خود را از دست دادند.

مقام های روسیه گفته اند که گروه های امداد ۱۴ نفر دیگر از قله کوه های قفقاز نجات دادند.

به گفته آنان، دمای ساحه که این کوهنوردان گیر مانده بودند ۲۰- درجه سانتی گریت، بوده است.

گروهی از کوهنوردان روسی حوالی ساعت ۵ پس از چاشت دیروز تقاضای کمک کردند. مقام های روسی گفته اند که یازده تن از بازماندگان این رویداد به شفاخانه انتقال داده شده است.

دنیس علیموف، مسوول این گروه کوهنوردان، به خبرگزاری تاس گفته است که یک بانو زیر دست یکی از راهنماها مریض شد و سپس جان باخت.

آقای علیموف افزوده است که یک کوهنورد دیگر نیز در هنگام فرود آمدن از کوه پایش شکست و سپس به سه گروه تقسیم شدند تا زودتر از کوه فرود بیایند.

به گفته وی: “با فرود آمدن، دو نفر دیگر در یکی از گروه ها جان باختند. اما تصمیم برای جدایی تصمیم درستی بود، در غیر این صورت ممکن بود تلفات بیشتری می دادیم.”

به نقل از علیموف، راهنما و اعضای این گروه ها دچار سرمازدگی شده و زخم برداشته اند.

کوه البروس واقع در شمال قفقاز روسیه است که بلندترین کوه اروپا با ارتفاع ۵۶۴۲ متر است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وزیر دفاع: پس از عفو عمومی کسی حق تهدید یا کشتن مخالفین را ندارد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۴۰۰)

ملا محمد یعقوب، سرپرست وزارت دفاع، در یک پیام صوتی گفته است که پس از عفو عمومی کسی حق تهدید یا کشتن مخالفین را ندارد.

ملا یعقوب در اولین گفته هایش که در یک پیام صوتی از سوی سخنگوی امارت اسلامی به نشر رسیده تاکید کرده که هر کسی از چهره‌های مخالف امارت اسلامی ناراض است و یا شکایت دارد به محاکم اسلامی مراجعه کند تا در آنجا تصمیم گرفته شود.

ملا یعقوب فرزند ملا عمر است که تاکنون کمتر در انظار عمومی ظاهر شده این اولین سخنرانی او به عنوان سرپرست وزارت دفاع است که از سوی ذبیح الله مجاهد به نشر رسیده است.

آقای یعقوب در این پیام صوتی خطاب به نیروهای تحت امرش گفته” هر گونه تهدید و قتل افراد، مخالف اهداف تحریک طالبان (امارت اسلامی) است و در صورتی ‌که کسی با فرد دیگر منازعه شخصی داشته باشد، منازعه خود را باید از طریق محاکم امارت اسلامی حل و فصل کنند.”

این درحالی است که قبل از این ویدیوهای در صفحات اجتماعی نشر شده بود که نشان میداد نیروهای امارت اسلامی در پنجشیر و اندراب به محکمه صحرایی دست زده اند.

از سوی دیگر، ملا نور الدین ترابي، سرپرست زندان‌های امارت اسلامی گفته که جزاهای سنگین مانند قطع دست و اعدام از سرگرفته میشوند.

ترابی در این باره افزوده”همه ما را به خاطر اجرای حکم در ستدیوم نقد می‌کنند، اما ما هرگز در مورد قوانین و مجازات آنان چیزی نگفته ایم. هیچ کسی به ما گفته نمی‌تواند که قوانین مان چگونه باید باشد. ما از اسلام پیروی کرده و قوانین مان را بر اساس قرآن خواهیم ساخت، قطع دستان دزدان برای امنیت بسیار ضروری است.”

اما به تازگی عبدالسلام حنفی، معاون دوم صدراعظم می‌گوید که کمیسیون ویژه‌ای به ریاست ملا عبدالغنی برادر معاون اول صدراعظم امارت اسلامی افغانستان برای تامین امنیت شهر کابل ایجاد شده است.

گفته می‌شود که این کمیسیون برای جلوگیری از تهدیدها در کابل، به خصوص حملات مسلحانه، حملات راکتی و تروریستی ایجاد شده است.

با این همه سرپرست وزارت دفاع از نیروهای امارات اسلامی خواسته است تا در انظار عمومی تصویر از یک مجاهد مسلمان را به نمایش بگذارنند تا مردم از آنان فاصله نگیرند.

به گفته‌ای ملا یعقوب دیگر زمان جنگ با کفار گذشته و باید وضعیت نیروها نیز تغیر کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است