Connect with us

اخبار ویژه

توافق اولیه افغانستان و صندوق بین المللی پول در مورد تسهیلات اعتباری

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آگوست 15, 2020)

صندوق بین المللی پول و مقامات افغانستان در مورد یک برنامه اصلاحات اقتصادی به توافق اولیه رسیده اند تا از طریق تمدید تسهیلات اعتباری ۳۶۴ میلیون دالری برای سه و نیم سال پشتیبانی شود.

این در حالی است که فقط سه ماه به آغاز کنفرانس تعهد کمک کنندگان سازمان ملل متحد برای افغانستان مانده است.

در اعلامیه صندوق بین المللی پول که روز جمعه نشر شد، آمده است که صندوق بین المللی پول به تاثیر اقتصادی همه گیر کووید-۱۹، حفظ ثبات كلان اقتصادی و حمایت از اصلاحات برای انعطاف پذیری اقتصادی و حكومتداری خوب کمک خواهد کرد.

این صندوق همچنین اظهار داشت که ادامه کمک های مالی از شرکای بین المللی برای حمایت از اهداف چهارچوب ملی صلح و توسعه افغانستان برای سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۱۵، از جمله رشد فراگیر، کاهش فقر و خود اتکایی بسیار مهم است.

عظیم صدیکوف رهبری تیم صندوق بین المللی پول و گفتگوهای مجازی در ماه جولای و آگست درباره برنامه اصلاحات اقتصادی این کشور با مقامات افغانستان را به عهده داشت.

 صدیکوف گفت، توافق نامه منوط به تصویب هیات اجرایی صندوق بین المللی پول است که احتمالا توافق نامه را در ماه اکتبر پس از تحقق شرایط اولیه توسط مقامات افغانستان، از جمله بهبود مسوولیت پذیری و شفافیت در پروسه های تهیه، در نظر می گیرد.

آقای صدیکوف گفت: “توافق نامه جدید ECF از برنامه اصلاحات مقامات برای حفظ ثبات كلان اقتصادی و فراهم آوری بستر برای بهبود پایدار اقتصاد پس از همه گیری است.”

 وی گفت: برنامه اصلاحات با هدف كاهش تدریجی هزینه به دلیل بیماری همه گیر است. در عوض فضایی برای توسعه مبتنی بر خود اتکایی ایجاد خواهد شد.”

صدیکوف افزود که پیش از کنفرانس تعهد کمک کنندگان در ماه نوامبر، انتظار می رود که توافق نامه بودجه مالی اهدا کنندگان را تسریع کند، که برای پشتیبانی از اهداف اصلاحات و توسعه افغانستان در چارچوب چند ساله ملی صلح و توسعه بسیار مهم است.

 کنفرانس تعهد کمک کنندگان هر چهار سال یکبار برگزار می شود و آخرین بار در سال ۲۰۱۶ در بروکسل برگزار شد.

امسال فنلند میزبان این کنفرانس است که توسط سازمان ملل و افغانستان برگزار می شود.

اخبار ویژه

کشته شدن فرد شماره دوم القاعده در غزنی

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 25, 2020)

نیروهای ویژه امنیت ملی یک فرمانده کلیدی شبکه القاعده را در ولایت غزنی کشته اند.

ریاست عمومی امنیت ملی کشور میگوید که در نتیجه عملیات ویژه قطعات خاص این ریاست فرد شماره‌ دوم شبکه‌ی القاعده، ابو محسن المصری فرمانده‌ی ارشد گروه القاعده در شبه ‌قاره‌ی هند؛ کشته شد.

 

المصری، فرد شماره دوم شبکه القاعده در فهرست تحت تعقیب های اداره تحقیقات فدرال امریکا قرار داشته است.

او در امریکا محکوم به قتل اتباع امریکایی و نیز فراهم سازی امکانات برای سازمان های هراس افگنی خارجی شده است.

در همین حال رحمت الله نبیل رییس پیشین امنیت ملی گفته است که المصری و شماری از اعضای شبکه القاعده در جریان چند هفته گذشته به طور مرتب به دره شاوال و غزنی سفر می‌کرده است.

از سوی هم مسعود اندرابی سرپرست وزارت امور داخله گفته است: “کشته شدن یکی از اعضای کلیدی و مهم القاعده توسط ریاست امنیت ملی، بیانگر رابطه نزدیک طالبان با گروه های تروریستی در افغانستان و فعالیت و اقدامات تروریستی مشترک آنان در برابر حکومت و مردم افغانستان است.”

به گفته آقای اندرابی: “این رابطه هم‌چنان پابرجاست و طالبان به طرف های مختلف در  این مورد دروغ می گویند.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

نور از هند خواست تا بدون دادن مشروعیت به طالبان وارد گفتگو شود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 25, 2020)

عطا محمد نور، رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی و والی پیشین بلخ از هند خواسته است که با ایفای نقش فعال‌تر در گفتگوهای صلح با طالبان وارد مذاکرات شود.

این در حالی است که روند مذاکرات میان افغان‌ها در دوحه به دلیل اختلاف های اساسی همچنان متوقف است.

آقای نور که در حال حاضر در سفری در هند است – پس از دیدار عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، معاون مارشال عبدالرشید دوستم پیشین رییس جمهوری و گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی، چهارمین رهبر برجسته افغانستان است که طی چند هفته گذشته برای گفتگوها در مورد روند گفتگوهای صلح به هند سفر کرده است.

هفته گذشته، آقای نور در یک گفتگو با روزنامه‌ی “د پرنت” در دهلی،  گفته است که وی در سال ۲۰۱۶ زمانی که قنسولگری هند در ولایت بلخ مورد حمله قرار گرفت برای حمایت هند و حفاظت از جان کارمندان قنسولگری هند در محل رویداد حضور یافته و خود سلاح برداشته بود.

وی گفته است که: “در حال حاضر اوضاع در افغانستان کاملا پیچیده است. به همین دلیل من اینجا در هند هستم. من واقعا امیدوارم که هند فعال‌تر عمل کند زیرا هند کشور قدرتمند است و از اهرم فشار برخوردار است و در منطقه نیز نفوذ دارد.”

وی در ادامه گفت:” اگر هند این کار را انجام ندهد، این زمینه بیشتری به پاکستانی‌ها فراهم می سازد. با ترک امریکایی ها، پاکستانی ها در افغانستان به فضای بیشتری دست پیدا می کنند.”

این در حالی است که، تاکنون سیاست هند این بوده که با طالبان درگیر نشود؛ زیرا که هنوز گروه طالبان توسط پاکستان کمک می شود.

آقای نور به روزنامه “د پرنت” از حمله به قنسولگری هند یادآوری کرده و گفته است که یک روز بارانی زمستان بود که قنسولگری هند مورد حمله قرار گرفت.

نور گفت که وی در ۱۲ دقیقه به محل رویداد رسید و “با اسلحه تک تیرانداز M4 ام شروع به تیراندازی بالای طالبان و سایر هراس‌افگنان کردم.”

و در ادامه گفت:” من زندگی خود را به خطر انداختم، اما مجبور شدم از دیپلمات‌ها و دوستان هندی محافظت کنم. فکر کردم ما باید از آنچه هند برای ما در هنگام مشکلات انجام داده است، آنرا جبران کنیم. در آن رویداد برخی از هراس‌افگنان کشمیری نیز حضور دارشتند.”

نور گفت:” من در آن زمان والی ولایت بلخ بودم و بیش از ۱۰ هزار سرباز تحت اداره من بودند. اما دفاع از برادرانم که در آنجا گیر مانده بودند را مسوولیت شخصی خود دانستم.”

به گفته وی ، مهاجمان تلاش کردند وارد قنسولگری شوند اما نیروهای امنیتی مانع این کار شدند، ولی موفق شدند به یک ساختمان در نزدیکی محل داخل شوند و شروع به تیراندازی کنند.

به گفته‌ی آقای نور این محاصره ۲۴ ساعت طول کشید و کارکنان قنسولگری مجبور بودند در تمام این مدت به اتاق های امن پناه ببرند.

نور گفت:” من با افرادم تیراندازی کردیم و تا صبح تیراندازی را ادامه دادیم تا آنها نتوانند حمله کنند. من مطمین هستم که این من بودم که اولین مهاجم را از پا درآوردم و سرانجام همه آنها (مهاجمان) را از پا درآوردیم. آنها با خون خود کشمیر و افضل را بر روی دیوار نوشته بودند.”

Atta Noor at the scene of the attack on the Indian Consulate in Mazar-e-Sharif in 2016

آقای نور می افزاید که در مهار کردن آن رویداد از چرخبال های برای رساندن نیروهای کمکی نیز استفاده کردند.

وزیر خارجه هند جی شنکر نیز پس از دیدار با آقای نور در اوایل هفته گذشته در تویتی از نور به عنوان “دوست دیرینه هند” یاد کرده است.

از سوی دیگر آقای نور نگرانی خود را مبنی بر اینکه افغانستان ممكن است به آنچه كه در زمان طالبان بوده است دوباره برگردد ابراز کرده و افزوده است که هند این توانایی را دارد كه “تسهیل كننده” گفتگوهای صلح شود و به كشورهای دیگری كه همان نقش را بازی می كنند بپیوندد.

وی گفت:” گفتگوهای صلح در قطر هنوز نتیجه ای نداشته است و طالبان هنوز تهاجمی تر هستند. به نظر می رسد که آنها از سوی دیگران حمایت می شوند … هند کشوری بزرگ و قدرتمند است و باید یکی از تسهیل کنند‌گان (در مذاکرات صلح) باشد.”

در غیر آن آقای نور گفته است که، ممکن است شرایطی پیش آید که برخی از رهبران طالبان به قدرت رسیده و بخشی از دولت شوند و برخی دیگر آنان به حملات شان ادامه دهند.

وی افزود: “اگر چنین اتفاق بیافتد، ما به آنچه در سال ۱۹۹۶ اتفاق افتاده بود باز خواهیم گشت. وضعیت می تواند از این بدتر شود.”

نور گفت كه هند به عنوان یكی از ذینفعان مهم فرآیند توسعه در آنجا (افغانستان)، توانایی تحمل چنین اتفاقی را ندارد. وی افزود: “من واقعا امیدوارم كه هند بتواند عملكرد بیشتری نشان دهد. هند دوستان ملی گرایانه و استراتژیک بیشتری در افغانستان دارد.”

نور همچنین اشاره کرد که مذاکرات صلح کنونی می تواند نتایج بسیار متفاوتی را با پیامدهای متفاوت برای هند به همراه داشته باشد.

وی گفت: “از مذاکرات صلح کنونی می توان دو وضعیت را داشت. یا دولت جدیدی تشکیل می شود یا مذاکرات صلح شکست می خورد و جنگ ادامه خواهد داشت. در صورت ورود دولت جدید، هند مانند همیشه با خنثی سازی تمام توطیه های طراحی شده توسط کشورهای دیگر، شرکای استراتژیک خود را در دولت جدید خواهد داشت.”

آقای نور همچنان گفته است:”هر دو کشور (هند و افغانستان) در حال مبارزه با هراس افگنی هستند … ما نمی خواهیم هند را در یک جنگ طولانی وارد سازیم، اما هند باید با طالبان وارد گفتگو شود … من می خواهم هند با طالبان وارد گفتگو شود، اما به آنها مشروعیت ندهد. “

وی همچنان گفته است که چین نقش خود را در مذاکرات صلح بازی می کند و روس ها و ایرانی ها نیز همین کار را می کنند.

این درحالی است که هفته گذشته آقای نور از جی شنکر، وزیرخارجه هند خواست که مذاکرات با طالبان را آغاز کند، کاری که گفته می شود دولت افغانستان از دهلی نو نیز خواسته است، اما وی گفت اگر مذاکرات شکست بخورد، شورشیان “دست برتر” خواهند داشت و این آزادی بیشتری به پاکستان خواهد داد.

نور گفت: “در آن زمان ، ما باید در كنار دولت افغانستان باشیم … اگر اوضاع چنین شود ، ما یک جبهه متحد در برابر طالبان خواهیم داشت.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

حمله انتحاری در غرب کابل؛ صالح میگوید ایدیولوژی پوسیده طالبان و داعش باید ریشه کن شود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 25, 2020)

امرالله صالح، معاون اول رییس جمهوری با انتقاد تند از حمله انتحاری شام روز شنبه در غرب کابل گفته است که داعش و طالبان ایدیولوژی مشابه را دنبال می کنند و این ” ایدیولوژی پوسیده” باید ریشه کن شود.

آقای صالح در صفحه تویترش نوشته است که :” حمله انتحاری در یک مرکز آموزشی خصوصی در غرب کابل باعث کشته شدن ۱۱ نفر و زخمی کردن بسیاری از جوانان شد. ایدئولوژی پوسیده جستجوی بهشت دروغین باید ریشه کن شود. طالبان و داعش از ایدئولوژی مشابه برخوردارند. آنها اکنون در سطح تاکتیکی با هم هستند. آینده ؟!”

پس از تویت آقای صالح و در درازای یک و نیم ساعت شمار جان باخته گان این رویداد از ۱۱ تن به ۱۳ تن افزایش یافت.

با این حال صالحی نخستین کسی بود که این رویداد را نکوهش و با وجود گفتگوهای صلح در دوحه، از سطح بلند خشونت ها انتقاد نمود.

پاتریشیا گاسمن، مدیر مربوط به امور آسیا در دیدهبان حقوق بشر در صفحه تویترش گفته است که :” یک حمله بی رحمانهی دیگر در کابل. غیرنظامیانی که مشغول فعالیت های عادی هستند، درحال قدم زدن در جاده ها، مصروف یادگیری و یاهم درحال دریافت مراقبت در بیمارستان – همچنان به خشونت ناگهانی و وحشتناکی دچار می شوند. چرا گفته های آنها در مذاکرات صلح بیان نشده است؟.”

همچنان عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالح این رویداد را یک عمل ترورستی عنوان کرده و افزوده است که این عمل مخالف تمامی ارزش های انسانی و اسلامی می باشد.

رولاند کوبیا، نماینده ویژه اروپا برای افغانستان نیز سطح بالای خشونت ها را نکوهش کرده و گفته است که :” این حمله و سایر حملات اخیر به مراکز ولایات به اصطلاحاً “کاهش خشونت” را نشان می دهد.” وی در ادامه نوشته است که “کافی است”. باید با وحدت کامل جامعه بین المللی + فشار گسترده ای برای آتش بس فوری خواست همه افغان ها است.”

این حمله در منطقهای از غرب کابل صورت گرفته است که بسیاری از افراد جامعه “شیعه” در آن زنده گی دارند ، اقلیتی در افغانستان که در گذشته توسط گروههایی مانند داعش هدف قرار گرفته اند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله گفته است که انفجار درحالی صورت گرفت که فرد انتحاری می خواست وارد مرکز آموزشی دانش کوثر شود که از سوی محافظین این مرکز شناسایی و از داخل شدن وی به داخل مرکز جلوگیری صورت می گیرد و فرد انتحاری نیز مواد همراه اش منفجر می ساخته است.

این درحالی است که در گذشته نیز غرب کابل شاهد مرگبارترین انفجارها بوده است که باعث کشته شده ده ها تن از غیرنظامیان شده است.

در سال ۲۰۱۸ و ماه می امسال نیز ده تن از دانش آموزان در نتیجهی انفجارها جان های شان را از دست دادند.

پیش از این نیز در حمله گروه داعش بر یک بخش زایمان یک بیمارستان ۲۴ تن به شمول زنان و کودکان کشته شدند.

درحالی که هیچئ گروۀ تاکنون مسوولیت این رویداد را به عهده نه گرفته است؛ طالبان نیز در صحفهی تویترش شان دست داشتن این گروۀ را دراین رویداد رد کردند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending