Connect with us

رویداد های اخیر

تهدید بیخ گوش کابل؛ نگاهی به وضعیت امنیتی لوگر

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۲۸, ۱۳۹۹)

شبکه تحلیلگران افغانستان گفته است که افزایش فعالیت طالبان در ولایت لوگر ممکن است بخشی از استراتژی محاصره کابل توسط این گروه پس از خروج نیروهای خارجی از کشور باشد.

در گزارش جدید این نهاد آمده است که خشونت ها در این ولایت ستراتژیک، که دروازه جنوبی کابل است، در اوایل این ماه جاری در جریان بازدید رییس جمهور غنی از این ولایت، برجسته شد.

در جریان بازدید رییس جمهوری هشت هاوان در جریان و پس از سخنرانی آقای غنی در مرکز این ولایت برخورد کرد.

در آن روزها، طالبان بالای شماری از پاسگاه های پولیس در حومه مرکز لوگر نیز حملاتی انجام دادند.

بر اساس این گزارش، از میان هفت ولسوالی لوگر حکومت تنها قسمت هایی از سه ولسوالی این ولایت را در اختیار دارد که این نزدیک ترین فاصله با کابل را برای طالبان فراهم کرده است.

شبکه تحلیلگران افغانستان در گزارش خود گفته است که باشندگان این ولایت ضعف حکومت را عامل فعالیت طالبان میدانند. اما حکومت گفته است که عدم همکاری مردم محل باعث بوجود آمدن این معضل شده است.

لوگر یک ولایت بسیار مهم و استراتژیک است که پل علم مرکز آن در حدود ۶۰ کیلومتری جنوب کابل موقعیت دارد.و ولسوالی محمد آغه نیز تنها ۲۳ کیلومتر با کابل فاصله دارد.

حکومت در پل علم مرکز، ولسوالی خوشی و محمد آغه تسلط کامل دارد.

اما گزارش نهاد تحلیلگران افغانستان تصویر دیگری را به نمایش میگذارد. باشندگان محل در مصاحبه‌ی با این نهاد گفته اند که طالبان در روستاهایی در چهار کیلومتری مرکز این ولایت فعالیت دارند که این روستاها در روزهای پسین شاهد عملیات پاکسازی از سوی نیروهای افغان بوده است.

حکومت در ولسوالی های برکی برک، چرخ و خروار، تنها مرکزهای آن را در دست دارند. باشندگان محل افزوده اند که نصف از ولسوالی خوشی توسط طالبان و نصف دیگر توسط حکومت اداره میشود. وضعیت در ولسوالی آزره نیز بدتر از این است.

دو ماه پیش بزرگان قوم و شهروندان طرفدار حکومت در مرکز این ولایت جمع شدند و از طالبان خواستند که آتش بس کنند و حملات علیه نیروهای افغان را متوقف کنند.

افزایش فعالیت طالبان در این ولایت باعث افزایش حملات هوایی و عملیات نیروهای افغان و اییتلاف در سال ۲۰۱۹ میلادی در این ولایت شد.

یکی از بزرگان قومی ولسوالی چرخ به نهاد تحلیلگران افغانستان گفته است که وضعیت طوری است که هم اکنون ولسوال بدون یک نیروی مسلح بزرگ نمیتواند به مرکز ولسوالی اش سفر کند.

در این گزارش آمده است که مردم در شماری از ولسوالی های این ولایت گرایش بیشتر به سوی طالبان دارد تا حکومت افغانستان. این گزارش برخورد نادرست از سوی نیروهای افغان و نیروهای طرفدار حکومت مانند پولیس محلی، خیزش های مردمی را یکی از عوامل همدلی مردم را طالبان گفته است.

برای جزییات بیشتر به این لینک مراجعه فرمایید.

اخبار ویژه

سه متهم در پیوند به لت و کوب دو خانم در کابل به دادستانی کل معرفی شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله یک منسوب نیروهای امنیتی که هفته گذشته دو خانم را در یکی از جاده های کابل مورد لت و کوب قرار داد و دو پولیس را که نظاره‌گر این رویداد بودند، را به دادستانی کل معرفی کرده است.

وزارت امور داخله در اعلامیه ای گفته است که ریاست عمومی کشف و مبارزه با جرایم این وزارت، “پس از بررسی قضیه، یک منسوب نیروهای امنیتی را که در قضیه مقصر اصلی بود و دو منسوب پولیس که در زمینه جلوگیری وقوع این قضیه سهل انگاری و بی‌مسوولیتی نموده بودند را شناسائی و با دوسیه‌های شان، جهت بررسی قضیه به سارنوالی معرفی نموده‌اند.”

هفته گذشته یک منسوب نیروهای امنیتی دو خانم را در حضور پولیس مورد لت کوب قرار داد که تصاویر آن در رسانه های اجتماعی منتشر و با واکنش تند فعالان حقوق بشر و مردم مواجه شد.

در تصاویر دیده میشود که دو سرباز و شماری از مردم در اطرف نظاره‌گر این رویداد اند.

این در حالی است که همزمان با گفتگوهای صلح میان مذاکره کنندگان حکومت و طالبان در دوحه نگرانی ها در مورد حفظ و تقویت حقوق زنان و به طور کلی حقوق بشر در افغانستان افزایش یافته است.

در همین حال مدافعان حقوق بشر و رهبران جهان میخواهند که دستاوردهای ۱۹ سال پسین افغانستان در مذاکرات صلح حفظ شود.

 

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

تیک‌تاک بیش از ۱۰۰ میلیون ویدیو کاربران خود را حذف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۳۹۹)

شرکت تیک‌تاک در شش ماه اول سال جاری بیش از ۱۰۴ میلیون ویدویو کاربران خود را به دلیل نقض قوانین حذف کرده است.

از این میان ۳۷ میلیون دیدیو آن مربود به شهروندان هند بوده و حدود ۱۰ میلیون دیگر مربوط امریکا است.

تیک تاک گفته است که این شمار ویدیوها کمتر از یک درصد ویدیوهای آپلود شده در این برنامه بوده است.

این شرکت در گزارشی گفته است که ۹۶.۴ درصد از این کلیپ ها قبل از اینکه کاربری آنها را گزارش کند، حذف شده است و ۹۰.۳ درصد آنها هم هیچ بازدیدی نداشته است.

 الگوریتم های سرویس ۱۰ میلیون از این کلیپ ها را به طور خودکار حذف کرده است.

این شرکت در ویبسایت اش نوشته است: “در نتیجه شیوع ویروس کرونا، ما بیشتر به فناوری متکی بودیم تا محتوای متخلف را در بازارهایی مانند هند، برازیل و پاکستان شناسایی و حذف کنیم.”

شیوه های کنترول محتوای تیک تاک همیشه موثر نبوده است. در اوایل این ماه، این شرکت تلاش میکرد تا جلو پخش یک ویدیو وحشتناک را بگیرد که در آن نشان میداد مردی با اسلحه خودکشی میکند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

حکومت چهار پروژه تولید برق بادی و خورشیدی را تایید کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۳۹۹)

شورای اقتصادی و کابینه کشور چهار پروژه تولید برق بادی و خورشیدی را تایید کرده است.

لیمه خرم رییس پالیسی عامه و خصوصی وزارت مالیه میگوید که این پروژه ها به ارزش ۱۶۰ میلیون دالر تطبیق میشود.

خانم خرم میگوید: “یک پروژه تولید برق بادی با ظرفیت ۲۵ میگاوات، یک پروژه تولید برق آفتابی با ظرفیت ۴۰ میگاوات در مزارشریف و یک پروژه تولید برق آفتابی دیگر با ظرفیت ۲۵ میگاوات در هرات و یک پروژه آفتابی به ظرفیت ۲۰ میگاوات بالای بند برق نغلو در کابل نصب خواهد شد.”

وی افزوده است که این پروژه ها به صورت مشترک از سوی حکومت و بخش خصوصی تطبیق خواهد شد.

این در حالی است که ماه گذشته یک قرارداری میان حکومت افغانستان و یک شرکت اماراتی برای تولید ۳۰۰۰ میگاوات برق آفتابی به امضا رسید.

افغانستان هم اکنون ۲۰۰۰ میگاوات برق برای روشنایی خانه ها و راه اندازی فابریکه ها نیاز دارد که بیشتر از کشور های همسایه وارد میشود.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending