Connect with us

خبرهای تازه

تنش‌ها بر سر گزینش رییس در مجلس نماینده‌گان

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۳۹۸)

تنش‌ها میان طرفداران و مخالفان میررحمان رحمانی، رییس تازه انتخاب شده مجلس نماینده‌گان امروز (یکشنبه، ۲۹ ثور) ادامه یافت.

در دور دوم انتخابات ریاست مجلس که به روز (شنبه، ۲۸ ثور) برگزار گردید، آقای رحمانی و کمال ناصر اصولی، بر سر کرسی مجلس باهم به رقابت پرداختند که بعد از ختم روند رای‌دهی آقای رحمانی با به دست آوردن ۱۲۳ رای تأیید برنده اعلام شده و آقای اصولی با به دست آوردن ۵۵ رای تأیید نتوانست این کرسی را احراز کند.

سپس آقای اصولی مخالفت اش را با این انتخاب اعلام کرده و به رییس تازه انتخاب شده مجلس اجازه سخن رانی را نداده و همچنان با طرفدارانش به مخالفت ادامه دادند.

با وجود که اجازه تصویر برداشتن از داخل مجلس نماینده‌گان به رسانه‌ها تاکنون داده نشده‌است، اما شماری ازعکس‌های گرفته شده از سوی خود اعضای مجلس نشان دهنده تنش و درگیری‌ها در مجلس است.

با این حال، اعضای مجلس که هواداران آقای اصولی استند، روز گذشته هشدار دادند که اجازه کار به آقای رحمانی را نخواهند داد و باید از سر انتخابات برای گزینش رییس مجلس، برگزار شود.

هر چند، کمیته مشترک پانزده نفری به شمول پنج عضو بی‌طرف برای حل تنش‌های به میان آمده میان میررحمان رحمانی و کمال ناصر اصولی ایجاد شده است، اما شماری از نماینده‌گان مجلس خواستار حل بی درنگ این معضل استند، آنان می‌گویند که درحال حاضر خانه ملت از سوی دو طرف به گروگان گرفته شده است.

هییت هواخواه دو طرف مشمول این نمایندگان می‌باشد، «خان آغا رضایی، همایون هریرود، اجل رحمانی، میرداد نجرابی و ناهید فرید از هواداران آقای رحمانی» و «خان محمد وردک، جاوید صافی، سید احمد خادم، راضیه منگل و عبدالرشید عزیزی» از هواداران آقای اصولی می‌باشند.

همچنان، «عرفان الله عرفان، عبدالقیوم سجادی، صدیق احمد عثمانی، فریدون مهمند و احمد الله بتاش» از جمله نمایندگان بی‌طرف استند که تلاش دارند تا به معضل به میان آمده در مجلس راه حل صلح آمیزی را جستجو کنند.

از سویی هم، شماری از نماینده‌گان مجلس خواستار هئیت اداری موقت استند و می‌گویند که باید به معضل به میان آمده به زودی پایان داده شود.

غلام فاروق مجروح، یک عضو مجلس میگوید: “مجلس نماینده‌گان به گروگان گرفته شده و دو طرف در برابر یک دیگر به منازعه پرداخته اند وباید به موارد قانون مراجعه شود تا مشکلی که به میان آمده حل شود درغیر آن با این وضعیت مجلس نمی تواند به کار اش ادامه دهد.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند.

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending