Connect with us

صحت

تمركز كار در شهر ها باعث خود سوزی در هرات شده

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۱۴, ۱۳۹۰)

اين دختربا آنکه ازکارش پشیمان است، اما تاکید می کند:

درصورتیکه زنده بماند از شوهرش تلاق خواهد گرفت.

مسوولان شفاخانه سوختگی درهرات میگویند:

در پنج ماه 48 واقعه خود سوزی که سه مورد آن توسط مردان صورت گرفته، در آن شفاخانه ثبت شده است.

خود سوزی زنان و اخیراً مردان درولایات های غربی کشور به یک چالش جدی اجتماعی مبدل شده است.

هرساله بیش از پنجاه زن در پی خود سوزی که ناشی از خشونت های خانوادگی، فقر اقتصادی، بیکاری ، اعتیاد به مواد مخدر، ازدواج های قبل از وقت و اجباری می باشد، جان خود را دست می دهند.

گزارشگر راديو- تلويزيون آريانا گزارش ميدهد:

فتانه دختری که در دوازده سالگی در بادغیس به خواست فامیلش تن به ازدواج داده بود میگوید:

به دلیل خشونت های هر روزه دست به خود سوزی زده است.

این خانم با اینکه ازکارش پشیمان است میگوید:

درصورت زنده ماندن از شوهرش جدا خواهد شد، اما اقارب این خانم حاضر به گفتگو نشدند.

مسوولین شفاخانه سوختگی در هرات میگویند:

دراین ولایت هرسال حدود یکصد خانم و چند مرد دست به خود سوزی می زنند که 60 درصد آنها جان می بازند.

داکترعارف جلالی مسوول این شفاخانه میگوید:

این چالش اجتماعی جدی است که تاکنون برای رفع آن اقدامات اساسی صورت نگرفته است.

مسوولان نهاد های مدافع حقوق زنان درغرب افغانستان هرنوع خشونت علیه زنان را محکوم می کنند.

مقام های محلی درغرب افغانستان میگویند:

بسیاری از نهاد ها تحت نام دفاع از حقوق زنان مبالغ هنگفتی را از کشور های کمک کننده دریافت می کنند، اما تنها درشهرها فعالیت آنها متمرکز شده است.

شهروندان درغرب کشور، بی سوادی، فقر، بیکاری، اعتیاد به مواد مخدر و خشونت های خانوادگی را عامل اساسی  خود سوزی و بی توجهی دولت را سهل انگاری در حل این معظل اجتماعی عنوان می کنند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات
Click to comment

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار ساحوی

شمار مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان به ۱۱ هزار و ۱۷۳ مورد بالغ شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

با ثبت ۵۹۱ مورد جدید ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمارمبتلایان ویروس کرونا در افغانستان به ۱۱ هزار و ۱۷۳ مورد بالغ شد که کابل باثت ۳۹۰ مورد، در صدر فهرست قرار دارد.

وزارت صحت عامه می گوید که در ۲۴ ساعت گذشته ۵۹۱ مورد جدید ویروس کرونا را ثبت کرده است منجمله ۳۹۰ مورد آن از کابل گزارش گردیده و بقیه قرار ذیل میباشد:

هرات ۶۲، بلخ ۳۶، بادغیس ۲۱، ننگرهار ۱۸، کنر ۱۴، تخار ۱۴، جوزجان ۱۱، وردک ۷، پکتیا ۵، بغلان ۵، خوست ۳، پنجشیر ۲، غور ۲ و بامیان یک مورد تازه گزارش داده اند.

قابل یادهانی است که به منظور جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری کووید-۱۹، محدودیت ها بر گشت و گذار در روزهای عید در شهر کابل جدی گرفته شده است.

از سوی هم عالمان دین با آنکه بر وضع محدودیت ها تاکید دارند اما از پولیس می خواهند تا با بیمار داران و دیگر کسانی که نیازمندی جدی دارند مدارا کنند.

نگرانی ها در حالی از افزایش شمار مبتلایان ویروس کرونا ابراز می شود که وزارت صحت عامه از نبود ظرفیت بستر بیشتر در شفاخانه افغان-جاپان خبر داده است. بر اساس معلومات این وزارت، قرار است سه شفاخانه دیگر مبارزه با ویروس کرونا در کابل گشایش یابد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

سازمان ملل متحد خواهان کمک مالی برای کشورهای فقیر شده است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۱۹, ۱۳۹۹)

سازمان ملل متحد برای کمک به کشورهای فقیر و آسیب دیده از اثر بیماری همه گیر کووید-۱۹ به مبلغ ۷ میلیارد دالر دیگر درخواست کرده است.

سازمان ملل متحد می گوید که این پول برای نجات زندگی میلیون ها نفر و جلوگیری از شیوع بیماری کرونا در کشورهای آسیب پذیر مورد نیاز است.

آنتونیو گوترس دبیر کل سازمان ملل متحد در یک پیام ویدئویی از اهدا کنندگان خواست است که در حمایت از این اقدامات، مانع شیوع ویروس کرونا در جهان شوند.

او همچنان گفته است: “کمک های بشردوستانه فقط یک ضرورت اخلاقی نیست. این یک امر ضروری برای مبارزه عملی با این ویروس است.”

سازمان ملل متحد بارها هشدار داده است كه اگر بیماری کرونا به مناطق فقیرنشین سرایت كند، تمام جهان در معرض خطر خواهند بود.

مارک لوکاک رئيس آژانس بشردوستانه سازمان ملل متحد، گفته است كه در حالیكه تعداد موارد ویروس کرونا در بسياری از كشورها در حال توسعه در سه يا شش ماه آينده ديده نمي شود، اما افراد آسیب دیده اند و شغل و حقوق خود را از دست داده اند؛ مواد غذایی کاهش یافته است و کودکان همچنان واکسینه نشده اند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

بانک جهانی ۴۰۰ میلیون دالر کمک را برای افغانستان تصویب کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۱۹, ۱۳۹۹)

کمک مالی بلاعوض ۴۰۰ میلیون دالری توسط بانک جهانی برای کاهش بحران برخاسته از کووید-۱۹در افغانستان، میباشد.

بانک جهانی به روز جمعه ۴۰۰ میلیون دالر برای حفظ و تداوم روند اصلاحات و کاهش بحران ناشی از کووید-۱۹ در افغانستان تصویب کرد.

بانک جهانی در اعلامیه ی گفته است که هیات مدیره این بانک کمک بلاعوض مالی را به ارزش ۴۰۰ میلیون دالر امریکایی به هدف حفظ و تداوم روند اصلاحات در بخش های اقتصادی و مالی و حمایت از دولت افغانستان جهت مدیریت خطرات و تهدید های ناشی از بحران کووید-۱۹ تصویب کرد.

اعلامیه می افزاید که این کمک مالی که در چوکات “برنامه پالیسی انکشاف مشوقه ها” در افغانستان به مصرف میرسد، شامل ۱۶۰ میلیون دالر امریکایی کمک اداره انکشاف بین المللی که بخش فراهم کننده کمک های مالی گروپ بانک جهانی برای فقیر ترین کشور های جهان است، میباشد.

همچنان طبق اعلامیه، ۲۴۰ میلیون دالر امریکایی کمک صندوق بازسازی افغانستان که بانک جهانی مدیریت آنرا به نمایندگی از ۳۴ کشور و تمویل کنندگان بین المللی برعهده دارد، می باشد.

آرایانا نیوز؛ تبصره

از ابتدای شیوع ویروس همه گیر کرونا تا الحال، دیده شده است که مساعدت های مالی به ارزش میلیون ها دالر از سوی جهان به افغانستان سرازیر شده است.

حرف قابل مکس، همانا باقی می ماند که این پول ها، در کجا و چطور، واقعاً در کجا و چگونه به مصرف خواهد رسید؛ آیا مدیریت آن شفاف و عادلانه خواهد بود یا خیر.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending