Connect with us

اخبار ویژه

تعیین اعضای شورای عالی مصالحه ملی

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آگوست 30, 2020)

در یک گام بزرگ به سوی آغاز مذاکرات صلح میان افغانان محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور روز شنبه ۴۸ نامزد را به عنوان اعضای شورای عالی مصالحه ملی تایید کرد.

آقای غنی با امضای حكمی شمار از چهره های سیاسی افغانستان به شمول حامد کرزی رییس جمهوری پیشین، گلبد الدین حكمتیار رهبر حزب اسلامی، عبدالرب سول سیاف رهبر سابق مجاهدین،  مارشال عبدالرشید دوستم معاون پیشین رییس جمهوری، عطا محمد نور والی پیشین بلخ و چهره های مشهور دیگر را به عنوان اعضای هیات مذاکره کننده برای صلح افغانستان تعیین کرده است.

شورای عالی صلح به رهبری داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی پیشین رهبری شده و مستقیما در رسیدگی به مذاکرات صلح نقش خواهد داشت.

با این حال این نهاد فقط گفتگوها را تسهیل میبخشد و نهادی تصمیم گیرنده نیست.

این فرمان آقای غنی درست چند روز پس از آن صادر شد که داکتر عبدالله از آغاز گفتگوهای میان‌ها افغانها در هفته جاری خبر داد.

با این حال تا کنون هیچ جزییات و تاریخ معین مبنی بر آغاز مذاکرات منتشر نشده است.

پس از آنکه آقای غنی در آغاز این ماه مانع آزادی ۳۲۰ زندانی طالبان شد، با آنکه رهایی آنها پیش شرط تعین شده در توافق دوحه بین امریکا و طالبان بود، این گفتگوها با بن بست مواجه شد.

این توافقنامه  که بر اساس گزارشها توسط حکومت افغانستان رد نشده است، مشروط بر این است که طالبان باید ۱۰۰۰ تن کارمندان دولتی افغانستان و حکومت قبل از شروع مذاکرات باید ۵۰۰۰  زندانی طالبان را آزاد کند.

طی چند ماه گذشته آقای غنی بیش از ۵۰۰۰ زندانی را آزاد کرده است اما در آزاد سازی ۳۲۰ تن دیگر در فهرست طالبان متردد بوده است.

بسیاری از  این زندانیان که چهره های جنجال برانگیز خوانده می شوند برخی آنها بدترین حملات را در افغانستان انجام داده و برخی هم غول مواد مخدر خوانده شده اند.

با این حال آخرین اقدام آقای غنی نشان می دهد که می توان مقدمات را برای زمینه سازی برای آغاز گفتگوهای میان افغانان انجام داد.

نام های که در فرمان روز شنبه  آقای غنی شامل است به شرح زیر است:

۱۰ تن در رهبری این شورا به ریاست داکتر عبدالله عبدالله گماشته شده اند.

عبدالسلام رحیمی، عنایت الله فرهمند و اسدالله سعادتی به عنوان معاونین رییس.

بقیه زهرا مطهری معاون پیشین والی پکتیا، عطا الرحمن سلیم عضو شورای علمای افغانستان، دین محمد رییس حزب اسلامی نوین، اکرم خپلواک چهره سیاسی، محمد معصوم ستانکزی رییس تیم مذاکره و  نورالحق علومی نماینده ویژه رییس جمهوری میباشند.

اعضای دیگر شامل حامد کرزی رییس جمهوری پیشین، عبدالرسول سیاف رهبر سابق مجاهدین، گلبدین الدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی، محمد کریم خلیلی معاون پیشین رییس جمهوری، محمد محقق معاون پیشین رییس اجرایی، مارشال عبدالرشید دوستم معاون پیشین رییس جمهوری، صلاح الدین ربانی وزیر پیشین وزارت خارجه، محمد یونس قانونی معاون پیشین رییس جمهوری، محمد اسماعیل خان رهبر پیشین مجاهدین و وزیر پیشین وزارت انرژی و آب، عطا محمد نور والی پیشین بلخ، سید حامد گیلانی رییس حزب محاذ ملی، ذبیح الله مجددی، سید منصور نادری، عنایت الله شهرانی، محمدخان، صدیق مدبر رییس شورای علمای افغانستان، محمد اسماعیل غضنفر و مولوی خدای داد صالح میشوند.

نمایندگان دولت شامل امرالله صالح معاون اول رییس جمهوری، محمد سرور دانش معاون دوم رییس جمهوری، محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه، حمدالله محب مشاور امنیت ملی، فضل هادی مسلمیار رییس مشرانو جرگه، میر رحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان، الماس زاهد و مولوی جورا طاهری  مشاوران ریاست جمهوری همچنان پس از تکمیل شدن این فهرست، وزیر دولت در امور صلح به عنوان عضو دیگر در این تیم افزود شده است.

در این میان عضویت هشت نماینده  زن نیز منصوب شده است که شامل صفیه صدیقی فعال جامعه مدنی، نجیبه ایوبی نماینده پیشین مجلس نمایندگان، ماری اکرمی عضو شبکه زنان افغانستان، ضیا گل رضایی فعال جامعه مدنی، عالیه یولماز عضو کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی، فریده مهمند وزیر پیشین تحصیلات عالی، نسرین اوریاخیل رییس شورای پزشکی افغانستان و زرقا یفتلی فعال جامعه مدنی میشوند.

اخبار ویژه

جوبایدن: جنگ‌های طولانی را مسوولانه خاتمه میدهیم

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 11, 2021)

جوبایدن، رییس جمهور ایالات متحده امریکا،  هنگام دیدار از وزارت دفاع آن کشور یا پنتاگون گفته است که یکجا با رهبران جهان به جنگ‌ها طولانی مسوولانه خاتمه میدهند.

بایدن افزوده است که برای دفاع امریکا از استفاده زور دریغ نخواهد کرد.

او در این باره گفت:” به حیث سرقوماندان اعلی شما، من برای دفاع از منافع ملی امریکا، مردم امریکا و متحدین ما در سراسر جهان از استفاده زور دریغ نخواهم کرد. “

بایدن افزود:” ماموریت اصلی وزارت دفاع جلوگیری از تهاجم دشمان است و در صورت لزوم جنگ میکنیم تا برنده شویم و امریکا را حفظ کنیم.”

او همچنان افزود که با وزیر دفاع امریکا و رهبران جهان کار میکند تا به جنگ‌ها طولانی خاتمه دهد.

او در این باره گفت:”من با وزیر دفاع و رهبران جهان کارمیکند تا جنگ‌ها طولانی را مسوولانه پایان دهم.”

 بایدن تاکید کرد که تهدید‌های هراس‌ افگنان نمی توانند امنیت شهروندان امریکا را به خطر مواجه کنند.”

بایدن در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا ماه می چیزی نگفت.

 این  در حالی است که بر بنیاد توافقنامه امریکا با طالبان قرار است همه نیروهای خارجی در تا ماه می افغانستان را ترک کنند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

سفیر پشین پاکستان در امریکا: عناصر صلح در توافقنامه دوحه وجود نداشت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 6, 2021)

حسین حقانی، سفیر پیشین پاکستان در امریکا، میگوید که در توافقنامه امریکا و طالبان توافق صلح و جود نداشت  این تنها برنامه خروج نیروهای امریکایی بود.

او گفته است که طالبان به این باورند که با بازگرداندن امارات اسلامی صلح بر قرار میشود.

حسین حقانی در این باره گفت:” توافقنامه امریکا با طالبان زیر یک فشار کلان از سوی ترمپ که می خواست به وعده انتخاباتی خود که خروج نیرو های خارجی بود انجام شد. بناء توافقنامه یک توافقنامه خروج نیروها بود نه توافقی که در آن عناصر از صلح وجود داشته باشد.”

ظاهرا پاکستان هر چند پشتیبانی اش را از روند صلح افغانستان اعلام کرده است اما هیچگونه تغییری قابل ملاحظه در عملکرد طالبان در میز مذاکره با دولت افغانستان نیامده است.

منصور احمد خان، سفیر پاکستان در کابل، در این باره میگوید:”روند پیشرفت ‌های داشته است حالا تمرکز و تلاش پاکستان، شرکای افغانستان و متحدان بین المللی برای پشتیبانی از این روند است  و حالا بر تمام جریان‌های در افغانستان است که تلاش نهایی خود را برای پیشرفت بیشتر این گفتگو های به خرچ دهند. “

در همین حال، سفیر افغانستان در امارات متحده عرب می‌گوید که اداره جدید امریکا در تلاش ایجاد تعادل میان دیدگاه‌ها و خواست‌های حکومت افغانستان و طالبان است.

 او میگوید که امریکا به زودی هیاتی را برای هماهنگی روند صلح افغانستان به کابل خواهد فرستاد.

این در حالی است که نزدیک به یک ماه از توقف گفتگو های صلح در دوحه می گذرد، اما هیات طالبان سرگرم دیدارها از کشورهای منطقه و همسایه است.

 برخی‌ها می‌گویند که طالبان در انتظار واکنش تازه‌ی دولت تازه امریکا است.

جاوید احمد، سفیر افغانستان در امارات متحده این باره میگوید:” ما از نزدیک با شرکای امریکایی ما کار میکنیم که آنها در روز های آینده یک گروه را به کابل خواهند فرستاد که در هماهنگی با دولت افغانستان روی گام بعدی گفتگوهای صلح کار خواهند کرد.”

سفیر افغانستان در امارات می گوید پاکستان همواره بر خورد سنتی با افغانستان داشته است.

این سو معاون سیاسی گروه طالبان به دعوت رسمی ترکمنستان به عشق آباد رفته و با معاون نخست وزیر این کشور روی امنیت مرزها و ازادی زندانیان طالب گفتگو کرده ست.

دولت تازه امریکا توافق نامه ۲۹ فبروری دوحه را به بازنگری گرفته است.

 طالبان گفته اند که اگر واشنگتن به تعهد خود در این توافق نامه پابند نماند، این گروه در برابر نظامیان خارجی دوباره به جنگ خواهد پرداخت.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

سه عضو پیشین مجلس سنا به اتهام رشوه به حبس و جزای نقدی محکوم شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 6, 2021)

مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین  دادستانی کل میگوید که سه عضو پیشین مجلس سنا به اتهام اخذ رشوه به بیش از ده سال زندان محکوم شدند.

این در حالی است که یک نوار ویدیویی نشان می‌دهد که سه عضو پیشین مجلس سنا “حین اخذ ۴۰ هزار دالر امریکایی رشوه” از سوی منسوبین امنیت ملی در ولایت بلخ بازداشت می‌شوند.

مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین می‌گوید که لیاقت الله بابکرخیل، محمد عظیم قویاش و محمد انور باشلیق باالفعل از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

پاینده محمد عادلی، دادستان موظف، در این باره میگوید: ” قبلا به اساس پلان تمام پول ها یعنی ۴۰ هزار دالر ترتیب  و نشانی شده بود. اینها فکر می‌کنند که این همه گپها عادی است. یک نفر نمی‌تواند که پول را در اتاق کسی بی‌اندازد و فرار کند.”

اعضای پیشین مجلس سنا  نیز متهم استند که در نشست قضایی حضور نیافتند، اما وکیل مدافع آنان، عدم حضور موکلین خود را حضور رسانه‌ها در این نشست عنوان می‌کند.

 وکیل مدافع این سناتوران می‌گوید که این پرونده از قبل طرح ریزی شده بود و دست های در درون حکومت و حلقات مافیایی در آن دخیل می‌باشند.

احمد فرید عرب زی، وکیل مدافع، در این باره گفت: ” هیچ کدام از موکلین من اصلا مطالبه پول نکرده است. این پرونده از قبل طرح ریزی شده و دست های در آن دخیل است.”

این مرکز میگوید که این سناتوران همچنان به پرداخت ۴۰ هزار دالر امریکایی نیز محکوم به مجازات شدند.

شیر محمد، رییس هیات قضایی، در این باره گفت: ” متهمین به ده ده سال و یک ماه حبس تنفیذی و جزای نقدی به پرداخت ۴۰ هزار دالر امریکایی محکوم به مجازات شدند.”

هیات قضایی می‌گوید که فیصله دادگاه نهایی نیست و متهمین می‌توانند خواستار استیناف خواهی شوند.

قابل یاد آوری است که این سه عضو پیشین حدود یک ماه قبل از سوی مجلس سنا برای بررسی فساد در بندر حیرتان به ولایت بلخ فرستاده شده بودند، اما به تاریخ ۷ جدی به اتهام اخذ رشوه از سوی نیروهای امنیت ملی بازداشت شدند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است