Connect with us

رویداد های اخیر

تعهد امارت اسلامی مبنی بر تامین امنیت اماکن مذهبی

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۲۵, ۱۴۰۰)

مسوولان در امارت اسلامی افغانستان تعهدات تامین امنیت مساجد، تکیه خانه‌ها و اماکن مذهبی را میدهند.

قاری سعید خوستی، سخنگوی وزارت داخله، در این باره گفت:” یک پلان تهیه شده که جاهای مذهبی اقلیت‌ها از حملات مصوون باشد. “

شورای عالی علمای امامیه افغانستان حمله  بر نماز گزاران در کندز و کندهار را  رویدادهای تروریستی خواند و آن را خلاف موازین اسلامی خوانده اند.

این عالماان دین حمله بر مساجد، تکیه خانه‌ها و اماکن مذهبی را جز جنات جنگی میدانند.

شورای علمای اهل تشیع از سازمان ملل خواسته تا موضع خود را نسبت به این کشتار‌های دسته جمعی روشن نماید.

علمای شیعه می‌گویند یکی از اهداف تروریست‌ها ایجاد تفرقه میان مذاهب افغانستان است که به گفته علما گروه‌های تروریستی هیچ زمانی به این هدف نخواهند رسید.

محمدحسین جعفری، رییس شورای علمای امامیه، در این باره گفت:”همه مراکز دینی منجمله شورای عالی علمای  امامیه پیام  داده و از امارت اسلامی جدا تقاضا کرده… که در رابطه به انتحار و انفجار موضوع خود را روشن کند.”

این درحالی است که در این اواخر داعش مساجد شیعیان را مورد حمله قرار داده است، حملاتی که اول از جانب اجتماع سنی افغانستان نکوهش شده است.

رحیمه حسینی، استاد حوزه علمیه خاتم النبین (ص)، در این باره گفت:” با رویکار آمدن این حکومت اصلا وقایع جلو اش گرفته نشده است. این واقعا یک جای نگرانی دارند که چرا جلو اش گرفته نشده است.”

در پی حملات مرگبار اخیر در ولایت های کندز و کندهار شهروندان کشور نیز نگران اند و از امارت اسلامی میخواهند تا به امنیت تمام اقوام یکسان رسیدگی نمایند.

 به گفته‎‌ای مردم در حکومت قبلی خودشان امنیت مساجد و تکیه خانه‌ها را میگرفتند

شکیلا، باشنده کابل، در این باره گفت:”امنیت برای تمام اقوام تامین باشد برعکس ما میبینم که بر بعضی اقوام به خصوص هزاره ها هیج امنیت وجود ندارد.”

محمد یاسین، باشنده کابل، در این مورد میگوید:”امارت اسلامی توجه جدی نکند به تامین امنیت این گونه امکان که پر جمعیت است قطعا نگرانی ها روز به روز اوج می گیرد و قطعا روز به روز بیشتر می‌شود.”

از سوی دیگر، شماری از شهروندان می‌گویند که عالمان دین باید برای اتحاد مذاهب تلاش کنند و نگذارند دشمنان میان مذاهب، تفرقه بیندازند.

محمد باقر؛ باشنده کابل، در این باره گفت:”یک بخش زیادی را جامعه تشیع ما تشکیل میدهد لذا قاطعانه ما تقاضا داریم که امنیت این مردم را تامین بکند.”

نادر، باشنده کابل، در این مورد میگوید” ما از امارت اسلامی خواستار این استیم که بتواند امنیت بر قرار بکنند و عاملان این قضایا را محاکمه بکنند.”

قابل یادآوری است که حملات داعش در ولایت‌های کندز و کندهار بیشتر از ۲۰۰ کشته و زخمی بر جا گذاشت است.

رویداد های اخیر

دیدار وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست ناتو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

مولود چاوش اوغلو و آنتونی بلینکن وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست وزیران خارجه ناتو در لتونی دیدار کردند.

آقای چاوش اوغلو پیش از این نشست گفت که با اوکراین و روسیه در تماس است تا زمینه برای کاهش تنش میان دو کشور را فراهم کند. وزیر خارجه ترکیه افزوده است که تحریم ها علیه مسکو بحران کنونی را حل نخواهد کرد.

مقام های اوکراین و غرب گفته اند که مسکو نیروهای را در مرز با اوکراین مستقر کرده است. اوکراین امروز ار ناتو خواست تا تحریم هایی را علیه روسیه وضع کند.

گفته میشود که وزیران خارجه امریکا و ترکیه در مورد آخرین تحولات منطقه به شمول اوکراین، لیبیا و افغانستان گفتگو کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دومین محموله کمک‌های بشردوستانه روسیه به کابل رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که سه هواپیمای روسیه امروز چهارشنبه (۱۰قوب) حامل ۳۶ تُن کمک‌های بشردوستانه به کابل رسید و به مقام‌های امارت اسلامی تحویل داده شد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هر سه هواپیمای روسی ایلیوشین ایل-76 که در ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان مشارکت دارند، شهروندان روس و همچنین شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را تخلیه خواهند کرد.

به گفته این وزارت در مجموع بیش از 380 روس، شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (عمدتا قرقیزستان) و شاگردان افغان از دانشگاه های روسیه با هواپیماها تخلیه خواهند شد.

درهمین حال وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که این محموله شامل ۳۶ تُن مواد خوراکی است.

روسیه در مجموع ۱۰۸ تُن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تعهد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند بازگشایی سفارت خود در افغانستان را بررسی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی و عربستان سعودی در کابل، و بررسی آغاز مجدد فعالیت سفارتخانه‌های جاپان، آلمان و شماری از کشورهای اتحادیه اروپا، هند نیز بازگشایی سفارت خود در کابل را بررسی می‌کند.

مقام‌های هندی که خواستند نامشان فاش نشود در این باره به روزنامه هندو گفتند:”حضور در افغانستان ربطی به رسمیت شناختن ندارد. معنی حضور این است که شما دوست دارید افرادی را در صحنه داشته باشید که با رژیم جدید سروکار داشته باشند تا به تعامل با مردم ادامه دهند.”

این مقام‌ها افزودند که دولت هند هنوز درباره نیاز به بازگشایی سفارت این کشور در کابل متقاعد نشده است، اما بحث در مورد استراتژی هند در این باره ادامه دارد.

براساس این گزارش، گزینه‌های متعددی برای از سرگیری فعالیت دیپلماتیک هند در افغانستان وجود دارد، از جمله مستقر کردن یک تیم دیپلماتیک در محوطه امن مقر سازمان ملل در کابل، حفظ کارمندان محلی افغان، یا حفظ گروه کوچکی از دیپلمات‌ها و پرسنل امنیتی هند در کابل.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است