Connect with us

رویداد های اخیر

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۱۰۵۸۲ نفر رسید

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۴, ۱۳۹۹)

وزارت صحت عامه ی افعانستان اعلام نمود که در ۲۴ ساعت گذشته ۵۸۴ مورد جدید مبتلا به ویروس کرونا در کشور ثبت شد که تعداد مجموعی مبتلایان این ویروس در کشور را به ۱۰۵۸۲ نفر رساند.

توحید شکوهمند معاون سخنگوی وزارت صحت عامه گفته است که در ۲۴ ساعت گذشته در مجموع ۱۰۷۵ نمونه در لابراتوار های وزارت صحت عامه آزمایش شده اند که از این میان ۵۸۴ مورد آن مثبت تشخیص شد.

موارد ثبت شده قرار ذیل اند: ۳۲۴ مورد در ولایت کابل – ۱۰۰ مورد در ولایت هرات – ۱۷ در ولایت بلخ – ۳۵ در ولایت ننگرهار – پنج در ولایت بادغیس – ۲۲ در ولایت تخار – سه در ولایت لوگر – هشت در ولایت میدان وردک – یک در ولایت لغمان – ۲۹ در ولایت کندز – هشت در ولایت پروان – نه در ولایت بامیان – دو در ولایت جوزجان – ۱۴ در ولایت فاریاب – چهار در ولایت کنر و سه مورد در ولایت بدخشان.

آقای شکوهمند اضافه نمود که دو بیمار ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در گذشتند که با این حساب تعداد مجموعی وفات یافتگان این ویروس در کشور به ۲۱۸ نفر رسید.

وزارت صحت همچنان اعلام نمود که ۳۵ بیمار دیگر در ۲۴ ساعت گذشته صحت یاب گردیده اند. تعداد مجموعی صحت یافتگان این ویروس در کشور حالا به ۱۰۷۵ نفر رسیده است.

این در حالی است که والی کابل خبر از برداشتن تدریجی محدودیت های قرنطین داد طوریکه بعد از عید دکان ها در ساعاتی مشخص میتوانند فعالیت داشته باشند.

وزارت صحت خاطر نشان کرد که برای مبارزه با ویروس کرونا مردم باید مقررات صحی را مراعات کنند و در خانه بمانند.

رویداد های اخیر

پاکستان: از موترهای باربری افغانستان برای انتقال کمک‌های هند استفاده شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه پاکستان در یک اعلامیه میگوید که به ۵۰ هزار تن گندم  و ادویه  کمک شده هند به افغانستان اجازه عبور از خاک اش را میدهد.

این اعلامیه افزوده که پاکستان تصمیم گرفته تا این گندم توسط وسایط نقلیه افغانستان از بندر واگه به خاک افغانستان انتقال داده شوند.

وزارت خارجه پاکستان گفته که این تصمیم به شارژدادفیر سفارت هند در اسلام آباد اعلام شده تا اقدامات بعدی را روی دست بگیرد.

این وزارت افزوده:” تصمیم گرفته شده که از لاری‌های افغانستان برای انتقال از واگه به تورخم استفاده صورت گیرد.”

این در حالی است که بدنبال تحولات سیاسی اخیر در افغانستان و وقوع بحران انسانی، هند تصمیم گرفت که به مقدار ۵۰ هزار تن گندم و مقداری تجهیزات صحی به افغانستان کمک کند.

پاکستان قبل از این گفته بود که به لاری‌های هندی اجازه عبور نخواهد داد و باید این گندم توسط لاری‌های پاکستانی و یا در نهایت توسط لاری‌های افغان منتقل گردند و هزینه حمل آنها را نیز دهلی نو پرداخت کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کشورهای اروپایی قصد بازگشایی یک نمایندگی سیاسی در کابل را دارند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۰)

امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه می‌گوید که شماری از کشورهای اروپایی کار میکنند تا نماینده‌گی مشترک دیپلوماتیک را در افغانستان بازگشایی کنند.

مکرون می‌افزاید که با افتتاح این نماینده‌گی مشترک سفرای کشورهای اروپایی قادر خواهند بود که به افغانستان برگردند.

مکرون در این باره گفته:”این اقدام متفاوت از به رسمیت شناختن سیاسی یا گفت‌وگوی سیاسی با طالبان است… ما به محض این‌که بتوانیم نماینده‌گی داشته باشیم، یک نماینده‌گی خواهیم داشت.”

رییس جمهور فرانسه در این باره جزییات بیشتر نداده است.

این درحالی است که با سقوط حکومت اشرف غنی، اکثر کشورهای جهان سفارت‌های خود را در افعانستان بسته کردند که تاکنون باز نشده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

استقبال امریکا از فرمان امارت اسلامی در باره حقوق زنان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۰)

توماس وست، نماینده خاص امریکا در امور  افغانستان، در یک تویت از فرمان ملا هیبت‌الله آخندزاده، امیر امارت اسلامی افغانستان، در مورد حقوق زنان استقبال کرده است.

وست در این باره گفته ” من از فرمان امروز که در باره یک حق زنان در باره اینکه با کی ازدواج کند می‌باشد، استقبال می‌کنم.”

این دیپلومات امریکایی بر تضمین حقوق زنان در تمامی بخش‌ها به ویژه در بخش تحصیل، کار و آزادی بیان تاکید کرده است.

وست افزود:” کارهای بیشتری باید انجام شود تا اطمینان حاصل گردد که حقوق زنان در تمامی عرصه‌های جامعه افغانستان به شمول حق آموزش، کار، سیاست و حضور در رسانه‌ها مراعات شود.”

این درحالی است که روز گذشته ملا هبت‌الله آخندزاده امیر امارت اسلامی افغانستان در فرمان تازه ای در مورد حقوق زنان گفته است که زن ملکیت نیست، بلکه انسان آزاد و شریف است.

در این فرمان آمده است:

• هیچ‌کسی کدام زن را به جبر و اکراه به نکاح مجبور نمی‌تواند

• زن مال «ملک» نه، بل «انسان آزاد و اصیل» است و هیچ کسی آن را در بدل صلح، «بد» داده نمی‌تواند

• زن بیوه در مورد نکاح و تعیین سرنوشت خود صاحب اختیار است.

• گرفتن مهر از شوهر جدید حق شرعی زن دانسته شده است.

• در ماده اخیر این فرمان به چند همسری مردان پرداخته است. طبق این ماده، «کسی که چند زن دارد، مکلف است حقوق همه‌ی زنان را مطابق حکم شرعی بدهد و در بین‌شان عدالت را برقرار کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است