Connect with us

رویداد های اخیر

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۱۰۵۸۲ نفر رسید

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۴, ۱۳۹۹)

وزارت صحت عامه ی افعانستان اعلام نمود که در ۲۴ ساعت گذشته ۵۸۴ مورد جدید مبتلا به ویروس کرونا در کشور ثبت شد که تعداد مجموعی مبتلایان این ویروس در کشور را به ۱۰۵۸۲ نفر رساند.

توحید شکوهمند معاون سخنگوی وزارت صحت عامه گفته است که در ۲۴ ساعت گذشته در مجموع ۱۰۷۵ نمونه در لابراتوار های وزارت صحت عامه آزمایش شده اند که از این میان ۵۸۴ مورد آن مثبت تشخیص شد.

موارد ثبت شده قرار ذیل اند: ۳۲۴ مورد در ولایت کابل – ۱۰۰ مورد در ولایت هرات – ۱۷ در ولایت بلخ – ۳۵ در ولایت ننگرهار – پنج در ولایت بادغیس – ۲۲ در ولایت تخار – سه در ولایت لوگر – هشت در ولایت میدان وردک – یک در ولایت لغمان – ۲۹ در ولایت کندز – هشت در ولایت پروان – نه در ولایت بامیان – دو در ولایت جوزجان – ۱۴ در ولایت فاریاب – چهار در ولایت کنر و سه مورد در ولایت بدخشان.

آقای شکوهمند اضافه نمود که دو بیمار ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در گذشتند که با این حساب تعداد مجموعی وفات یافتگان این ویروس در کشور به ۲۱۸ نفر رسید.

وزارت صحت همچنان اعلام نمود که ۳۵ بیمار دیگر در ۲۴ ساعت گذشته صحت یاب گردیده اند. تعداد مجموعی صحت یافتگان این ویروس در کشور حالا به ۱۰۷۵ نفر رسیده است.

این در حالی است که والی کابل خبر از برداشتن تدریجی محدودیت های قرنطین داد طوریکه بعد از عید دکان ها در ساعاتی مشخص میتوانند فعالیت داشته باشند.

وزارت صحت خاطر نشان کرد که برای مبارزه با ویروس کرونا مردم باید مقررات صحی را مراعات کنند و در خانه بمانند.

اخبار ساحوی

حمله خونین زندان ننگرهار؛ صدها زندانی داعشی و طالب فرار کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۳۹۹)

در حمله روز یکشنبه جنگجویان داعش بر زندان ولایت ننگرهار ۸۰۰ صد زندانی فرار کرده اند.

عبدالکریم کریمی عضو مجلس نمایندگان گفته است که در جریان این درگیری ۷۰۰ زندانی داعش و طالبان ناپدید شده ‌اند.

عبدالکریم کریمی عضوی مجلس نمایندگان میگوید: “در جریان حمله ۱۷۰۰ زندانی در زندان بودند که همه تلاش کردند که فرار کنند که ۵۰۰ زندانی در زندان ماندند و ۸۰۰ نفر دیگر به شمول طالبان، داعش و مجرمین فرار کرده اند.”

به گفته مسوولان کسانی که در این زندان نگهداری می‌شدخ اند، شامل زندانیان سیاسی، جنایی و اعضای گروه طالبان و گروه داعش بودند. اکنون داعش مدعی است که حمله توسط افراد این گروه رهبری و موفق به فرار دادن زندانیان شده‌ اند.

در همین حال سخنگوی والی ننگرهار تایید می‌کند که صدها زندانی موفق به فرار شده اند. وی تاکید می‌ورزد که غفلت مسوولان بی پاسخ نخواهد ماند.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار میگوید: “صدها زندانی که شامل طالبان، داعش و مجرمین اند، ناپدید شده اند.”

از سوی هم مقام های محلی در مورد هویت زندانیان فراری چیزی نگفته اند اما از عملیات جستجوی آنان خبر داده اند.

اعضای شورای ولایتی ننگرهار گفته اند که شمار زیادی از جنگجویان طالبان نیز از زندان فرار کرده اند. در جمع پنج زندانی که توسط مهاجمان کشته شده اند، سه تن از فرماندهان طالبان بوده اند.

در همین حال گروه داعش با پخش شب نامه از مردم خواسته که تصاویر کمره های نصب شده در مغازه‌ها و خانه های شان را برای ردیابی زندانیان در اختیار پولیس نگذارند.

در این حمله علاوه بر ۱۱ مهاجم مسلح که با انواع جنگ افزار زندان را هدف قرار دادند، از یک محل مسکونی در ولسوالی بهسود نیز صدها مرمی هاوان، راکت آر پی جی و پیکا به دست نیروهای امنیتی افتاده که گفته می شود قرار بود از این مهمات نیز در حمله به زندان ننگرهار استفاده شود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

فعالیت دانشگاه های کشور فردا از سر گرفته می‌شود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۳۹۹)

درس های حضوری دانشگاه های کشور سر از فردا، ۱۵اسد سال روان خورشیدی از سر گرفته می‌شود.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری می گوید بر اساس تصمیم کابینه طرح وزارت تحصیلات عالی برای بازگشایی دانشگاه ها نهایی و با رعایت نکات بهداشتی آغاز خواهد شد .

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری میگوید: “در مورد پوهنتون ها طرحی را که وزارت تحصیلات عالی داد، فیصله شد. فردا دانشگاه ها با رعایت دستورات صحی باز می شود.”

بر اساس فیصله کابینه مکتب ها همچنان مسدود خواهند ماند و از وزارت معارف خواسته شده است تا جلسه بعدی کابینه طرح جدیدی برای بازگشایی مکتب‌ها ارایه کند.

اما وزارت صحت کشور بر آغاز تدریجی  درس های حضوری دانشگاه ها و مکتب ها تاکید دارد.

دانشجویان از آغاز درس های حضوری دانشگاه ها خوشبین هستند و می گویند وزارت تحصیلات عالی برای فراهم سازی امکانات و رعایت موارد بهداشتی از دانشگاه ها نظارت جدی داشته باشد.

دیده شود که آیا توصیه های بهداشتی از سوی دانشجویان با آغاز دروس دانشگاه ها رعایت خواهد شد تا از افرایش در شمار مبتلایان ویروس کرونا جلوگیری شود.

این در حالی است که در ۲۴ ساعت گذشته ۳۶ مورد جدید کرونا به ثبت رسیده است که این کاهش چشمگیر در ثبت آمار کرونا را نشان میدهد.

به خواندن ادامه دهید

جهان

وقوع انفجار مهیب در لبنان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۳۹۹)

یک انفجار مهیب امروز سه شنبه، ۱۴ اسد، بیروت پایتخت لبنان را تکان داد.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که در این انفجار چندین نفر زخمی، شیشه های منازل شکسته و شماری خانه ها نیز تخریب شده است.

گفته میشود که این انفجار در نزدیکی بندر بیروت رخ داده است. منشا این انفجار هنوز روشن نیست و از تلفات آن نیز گزارشی به نشر نرسیده است.

یک گواه رویداد به رویترز گفته است: “من شاهد زبانه آتش و دود بالای شهر بیروت بودم. مردم چیغ و فریاد کنان فرار میکردند. بالکن های خانه فرو ریختند. شیشه های بلند منزل ها به کوچه ها فروریختند.”

رسانه های محلی به نقل از وزیر صحت این کشور گزارش داده اند که میزان خسازات بالا است و شماری زیاد نیز زخمی شده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending