Connect with us

تجارت

تظاهرات به گونه بی سابقه بخاطر تغیر لین برق 500 کیلوات در کابل راه انداز می شود

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱, ۱۳۹۵)

5

جنبش روشنایی میگوید برای وادار کردن حکومت به تغییر مسیر لین برق واداراتی ترکمنستان فردا بی پیشینه ترین تظاهرات را درکابل راه اندازی خواهد کرد. اعضای این جنبش مدعی اند که حکومت درب مذاکره با انان را بسته کرده است .

اعضای این جنبش می گویند حکومت باید برای تامین امنیت هزاران معترض روز شنبه را رخصتی عمومی اعلام کند. انان همچنان خواستار پایادن دادن به به آنچه تبعیض سیستماتیک از سوی حکومت می خوانند هشدار میدهند که هرگز از این خواست عدالت خواهی شان کوتاه نخواهند امد. اما در عین زمان شماری از باشنده گان ولایت بامیان جنبش روشنایی را به دنبال کردن اهداف سیاسی و قومی متهم می کنند .

جنبش روشنایی به برگزاری تظاهرات روز شنبه بار دیگر تاکید می کند شماری از اعضای این جنبش روز جمعه در مصلای عبدالعلی مزاری می گویند روز شنبه هزاران معترض برای تغییر مسیر برق وارداتی ترکمنستان به افغانستان به جاده های کابل خواهند ریخت. این جنبش تاکید دارد تا زمانیکه مسیر انتقال برق از   بامیان نگذرد به عدالت خواهی شان ادامه خواهند داد اعضای جنبش از حکومت می خواهند روز شنبه را درکابل رخصتی عمومی اعلام کند .

داود ناجی عضو جنبش روشنایی میگوید” فردا مردم با حضور در خیابان های کابل برای تحقق مطالبان بر جنبش حضور یابند و از حکومت میخواهیم که برای تامین امنیت فردا را اخصتی عمومی اعلام کند.”

همزمان با این فردا هزاران تن نیز در اروپا نیز برای تغییر مسیر این برق دست به تظاهرات خواهند زد. جنبش روشنایی میگوید تازمانیکه این خواست انان از سوی حکومت پذیرفته نشود تظاهرات آنان ادامه خواهد داشت.

احمد بهزاد عضو جنبش روشناییگفت “تطبیق ماستر پلان اصلی برق 500 کیلووالتی از راه بامیان خواست اصلی ما است و تازمانیکه پذیرفته نشود از این مطالبه ملی وعدالت خواهی خود کوتاه نخواهیم امد”.

اما در این جا کارکرد جنبش روشنایی با انتقاد های زیادی ازسوی شماری از باشنده گان بامیان روبروست انان میگویند که راه سمنگان بامیان و میدان وردگ را بدیل سوم برای انتقال برق وارداتی ازبکستان به کابل پیشنهاد میکنند و اعضای جنبش روشنایی را به بهره برداری های سیاسی و قومی متهم میکنند.

ذین الله رونق سیغانی باشنده بامیانگفت “جنبش روشنایی بیشتر شکل قومی و سیاسی را به خود گرفته و در راس این جنبش یک درصد هم بامیانی ها هم نیستند.”

محی الدین فرهمند باشنده بامیانمیگوید “راه ابریشم بهترین راه است برای انتقال لین این برقاست.”

در این میان شماری از پایتخت نشینان در برابر جنبش روشنایی جنبش روشن فکری را ایجاد کرده و خواستار مانع شدن تظاهرات روز شنبه از سوی حامیان جنبش روشنایی در کابل می باشند .

جنبش روشنایی پیش از این در ماه جوزای سال روان   در کابل دست به اعتراض زد که پولیس به خاطر جلوگیری از حرکت معترضان به سوی مرکز شهر جاده های پایتخت را با کانتینر ها مسدود کرده بود .

جنبش روشنایی مدعیست که مسیر انتقال برق ترکمنستان ولایت بامیان بوده است که کابینه ان را ازطریق سالنگ تغییر داده است و اکنون انان تاکید دارند که باید برق ورداتی از طریق بامیان انتقال یابد.

گزارشگر: فواد ناصری

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

تجارت

بانک مرکزی کمپاینی برای ترویج پول افغانی در غرب کشور آغاز می‌کند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۶, ۱۳۹۹)

بانک مرکزی کشور میگوید که پس از ترویج پول افغانی در ولایت های شرقی کشور، روند کمپاین و عملی کردن ترویج پول افغانی به جای تومان ایرانی را در غرب کشور نیز آغاز می کنند.

مسوولان در بانک مرکزی می‎گویند که ترویج پول افغانی، باعث بلند رفتن ارزش آن در برابر ارزهای خارجی می شود.

شریف الله شگیوال سخنگوی بانک مرکزی میگوید که این نهاد تلاش دارد تا استفاده از پول افغانی در عوض ارزهای خارجی در مارکت های کشور را افزایش دهد.

بر اساس گزارش‌ها در ولایت های که مرز مشترک با ایران دارند، در اکثر معاملات روزانه شان از تومان ایرانی استفاده میکنند.

این نهاد می‌افزاید که از سال گذشته میلادی تا کنون توانسته اند در ولایت های، ننگرهار، لغمان، کنر، پکتیا، پکتیکا، خوست، هلمند و قندهار کمپاین ترویج پول افغانی را به گونه موفقانه عملی و میلیارد ها کلدار پاکستانی را از گردش در بازارهای کشور بکشند.

در همین حال بانک مرکزی میگوید که در ترویچ پول افغانی تمام مردم مسوولیت مساویانه دارند و همه باید دست به دست هم داده و در معاملات روزانه از پول رایج کشور کار بگیرند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

هجوم ملخ امنیت غذایی در مرز هند و پاکستان را تهدید می کند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۶, ۱۳۹۹)

تهدیدات ناشی از هجوم ملخ ها در مرز هند و پاکستان افزایش یافته است.

سازمان غذا و کشاورزی روز جمعه در اعلامیه ای گفت که هجوم ملخ ها در دو طرف مرز معیشت و امنیت غذایی مردم را تهدید میکند.

در اعلامیه این نهاد آمده است: ” علیرغم عملیات پیشگیرانه، باران های شدید اخیر شرایط خوبی برای تولید مثل ملخ در چندین کشور را ایجاد کرده است. لاروای های ملخ در ماه جون، همزمان با شروع برداشت محصول، به بزرگسالان مهاجم (گرسنه) تبدیل می شوند، و این یک وضعیت امنیت غذایی کاملا وخیم را به بار خواهد آورد.”

در همین حال گفته میشود که هند گروه هایی را برای مقابله با ملخ ها به پاکستان فرستاده است. این در حالی است که این کشورها به شمول جنوب غرب آسیا هم اکنون مصروف مبارزه با ویروس همه‌گیر کرونا است.

بر اساس رسانه های خبری هند، ملخ های بیابانی در جیپور، راجستان، مادیا پرادیش، اوترپرادیش هجوم برده اند.

این دومین هجوم ملخ در هند از آغاز سال روان میلادی است.

هجوم ملخ‌ها در ۱۲ کشور به شمول هند، پاکستان و ده کشور آفریقایی ده‌ها هکتار کشتزار را از بین برده است.

در همین حال بانک جهانی ۵۰۰ میلیون دالر را برای کشورهای آفریقایی و آسیای میانه برای مقابله با آفت ملخ اختصاص داده است.

ملخ‌های بیابانی از خطرناکترین نوع ملخ است؛ هر گروپ این نوع ملخ تا ۸۰ میلیون ملخ در یک کیلومتر مربع میرسد که مزارع و معیشت مردم را تهدید میکند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

امیدواری ها بر حل معضل ترانزیتی افغانستان و پاکستان

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۳, ۱۳۹۹)

وزارت صنعت و تجارت می گوید که مشکلات ترانزیت با پاکستان را به زودی حل می کنند و صادرات نیز از طریق تورخم و سپین بولدک آغاز خواهد شد.

این وزارت می گوید که توانسته اند با پاکستان روی موضوعی توافق کنند که گذرگاه های سپین بولدک و تورخم برای انتقال امواد بازرگانی در هفته شش روز باز باشد.

به گفته ی مسئولان در این وزارت، پس از عید، صادرات اموال افغانستان نیز از طریق همین دو گذرگاه آغاز خواهد شد. آنان می گویند که صادارات از  این طریق ارزانتر تمام می شود.

از سوی دیگر، اعضای سکتور خصوصی می گویند که وزارت تجارت باید در کنار پاکستان راه های دیگری را نیز به منظور صادرات جستجو کند، چون مسیر پاکستان مطمین است.

چنانچه مسئولان در اتاق زراعت و مالداری می گوید که با فرا رسیدن فصل میوه تازه، حکومت باید زمینه های صادرات آن را مهیا سازد، زیرا با آنکه راه پاکستان نزدیکتر است، اما باز بودن آن بر روی بازرگانان همواره نا مطمئن بوده است.

آگاهان نیز تاکید دارند که برای رشد بازرگانی، حکومت باید راه های گوناگون را، هم در داخل و هم در خارج، جستجو کند.

امور ترانزیت و مراودات بازرگانی افغانستان با کشور پاکستان همیشه با مشکلات و چالش ها همراه بوده و در قید سیاست قرار داشته است

به خواندن ادامه دهید

Trending