Connect with us

اخبار ویژه

تشدید شیوع کرونا و هشدار فروپاشی سیستم درمانی هانگ کانگ

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۸, ۱۳۹۹)

کری لم، ریس اجرائیه هانگ‌کانگ گفته‌است که این شهر در آستانه شیوع گسترده کوید-۱۹ بوده و هشدار داد که این می تواند به سقوط سیستم‌های نهاد‌های صحی‌ آنها منجر شود.

 خانم لم در اعلامیه ای که روز سه شنبه از طریق ویب‌سایت دولت هانگ‌کانگ منتشر شد، گفته است که هنگ کنگ با موج جدیدی «ویروس کرونا» روبرو شده ‌است.

 او گفته است: “ما در آستانه شیوع گسترده کرونا هستیم که ممکن است منجر به فروپاشی سیستم صحی و هزینه های زندگی به‌ویژه سال‌مندان شود.

 به گفته وی، دولت هانگ کانگ اقدامات سختگیرانه ای را برای اجرای حفظ فاصله‌های فزیکی و سایر مقررات برای کمک به مهار شیوع این ویروس در نظر گرفته است.

 او خطاب به عموم مردم گفت: “آنچه ما اکنون نیاز داریم همکاری شما است. من از شما می خواهم كه حفظ فاصله‌های اجتماعی را رعایت كنید و تا حد كه ممكن در خانه بمانید.  اگر متحد باشیم و با هم کار کنیم، می توانیم این بیماری همه گیر را دوباره سرکوب کنیم.”

 هانگ کانگ تاکنون ۲۸۸۵ تست مثبت ثبت کرده اما در هفته گذشته، شاهد افزایش این آمار بوده است که از تاریخ ۲۲ «جولای»، روزانه ۱۰۰ مورد مثبت در آنجا، ثبت می‌شود.

 اعلامیه‌ای جدید، تجمع بیش از دو نفر و غذا خوردن به صورت جمعی را منع قرار داده و پوشیدن ماسک، در مکان‌های عامه را اجباری اعلام کرده است. گفته می‌شود که این تدابیر شدید‌ترین اقدامات، از زمان همه‌گیر شدن این ویروس است.

دولت همچنین تجهییزات آزمایش و قرنطینه برای نیروهای دریایی و هوایی را نیز فراهم کرده است.

 اگرچه هنوز تعداد این افراد نسبت به سایر مناطق جهان بسیار پایین است، اما افزایش شیوع ویروس کرونا در هانگ کانگ مقامات را نگران کرده است.

 به گفته بلومبرگ، شیوع گسترده آن می تواند به یک بحران بشری منجر شود.

 فرناندو چونگ، یک قانونگذار با سابقه گفته است: “اجرای حصر در هانگ‌کانگ بسیار دشوار است.”

چونگ به بلومبرگ گفته است که بیش از ۲ صد هزار نفر در بلاک‌های رهایشی زندگی می کنند که برخی آنها از داشتن دست‌شو‌ها، آشپز‌خانه‌ها و اتاق‌های خواب انفرادی محروم‌اند.

آقای چونگ گفته است:”چنین درخواست از مردم که برای مدت طولانی از آن محیط خارج نشوند غیر انسانی و غیر عملی است.”

اخبار ویژه

ویلیام تاد: همکاری بین امریکا و پاکستان برای صلح افغانستان حیاتی است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۳۹۹)

ویلیام تاد که از سوی دونالد ترمپ به عنوان فرستاده امریکا برای اسلام آباد نامزد شده است، روز چهارشنبه به کمیته روابط خارجی مجلس سنا این کشور گفت که همکاری بین امریکا و پاکستان برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان ضروری است.

آقای تاد گفته است: “صلح در افغانستان به نفع هر دو کشور است و همکاری موثر ایالات متحده و پاکستان برای دستیابی به این هدف ضروری است.”

وی افزوده است: “امروز كشورهای ما منافع مشترک در صلح پایدار در افغانستان را به رسمیت میشناسند.”

وی همچنین گفت که اسلام آباد “در ایجاد شرایطی که رهبران افغانستان و طالبان را به آغاز تاریخی مذاکرات صلح افغانستان سوق داد، نقشی اساسی ایفا کرد” اما پاکستان اکنون نقش حتی مهم تر در “حمایت از تلاش ها برای دستیابی به یک توافق سیاسی مذاکره دارد که 40 سال جنگ پایان می یابد.”

تاد گفته است: “این فرصتی برای پاکستان است که می تواند نقش جدید و بهتری را در منطقه ایفاد کند.”

آقای تاد گفته است: “از نظر پویایی منطقه ای، اگرچه ما یک رابطه قوی با هند داریم، اما این رابطه نباید به قیمت پاکستان تمام شود.  من معتقدم که در شرایط مناسب، ما می توانیم با هر دو کشور رابطه قوی داشته باشیم.”

او گفته که که روابط نزدیک واشنگتن با دهلی و اسلام آباد میتواند به کاهش تنش در منطقه کمک کند.

وی گفت: “امید ما این است كه هر دو كشور اقدامات لازم را برای كاهش تنش ها انجام دهند و همانطور كه رییس جمهوری [دونالد ترمپ] پیشنهاد داده است، ما آماده هستیم كه در صورت درخواست هر دو طرف گفتگو  بین دو کشور را تسهیل كنیم.”

وی همچنین گفت که با پاکستان همکاری خواهد کرد تا “منافع مشترک در از بین بردن تروریسم از قلمرو این کشور و افزایش امنیت در منطقه” را پیش ببرد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

پژوهش: وضعیت زنان در مناطق جنگ‌زده رو به وخامت است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۳۹۹)

یک پژوهش کمیته بین المللی نجات نشان می‌دهد که در طی ۲۵ سال پسین زنان و دختران از نظر برابری جنسیتی پیشرفت جهانی نداشته اند.

بر اساس این پژوهش، علی رغم دستاوردهای جهانی، در مناطق جنگ زده وضعیت ثبت نام در مکتب‌ها، سواد، دسترسی به شناسنامه ها و موارد دیگر زنان و دختران رو به وخامت بوده است.

در این پژوهش ده‌ها مورد اقدام برابری جنسیتی در ده کشور – افغانستان، کولمبیا، جمهوری کانگو، ایتوپیا، عراق، میانمار، نیجریه، پاکستان، تایلند و یوگاندا – میزبان پناهندگان و آوارگان داخلی مورد بررسی قرار گرفته است.

یافته‌های این پژوهش نشان می دهد که از سال ۱۹۹۵ میزان مهاجرت تقریبا ۴۴ درصد افزایش داشته که تا سال ۲۰۱۹ بیش از ۲۶ میلیون نفر ثبت شده است.

از میان ده کشور افغانستان با ۲.۷ میلیون نفر بی‌جا شده، دارای بیشترین بیجا شدگان است که ۳۵۰ درصد افزایش بیجا شدگان داخلی را نشان میدهد.

در برخی مناطق، دستاوردهای زنان و دختران بسیار دلگرم کننده بوده است و در ۲۵ سال گذشته، در دنیا مرگ و میر مادران  ۳۸ درصد کاهش ( ۲۱۱ مرگ در هر ۱۰ هزار تولد زنده در سال ۲۰۱۷) داشته است.

افغانستان، ایتوپیا و پاکستان شاهد کاهش ۵۰ درصدی مرگ مادران بوده است.

این پژوهش نشان میدهد، اگرچه در جهان تعداد ثبت نام در مکتب ابتدایی و متوسطه ۱۱ درصد افزایش یافته است، اما کشورهایی مثل افغانستان هرگز با معیارهای جهانی برابر نبوده است.

در حالی که از سال ۱۹۹۵ سواد در زنان نسبت به مردان بیشتر شده است (به ترتیب ۱۸ درصد در مقابل هشت درصد)، میانمار با گذشت زمان کاهش سواد زنان را تجربه کرده است، و با وجود پیشرفت ها، عراق، یوگاندا، نیجریه، پاکستان، اتیوپی و افغانستان با آمار جهانی قابل مقایسه نیست.

در همین حال افغانستان با ۴۶ درصد بیشترین افزایش خشونت های خانوادگی را داشته است و پس از آن اتیوپی  با ۴۰ درصد و جمهوری کانگو نیز با ۳۷ درصد شاهد افزایش خشونت های خانوادگی بوده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

ترمپ انتظار دارد نتیجه انتخابات امریکا از سوی دادگاه عالی فیصله شود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۳۹۹)

دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا، در صورت شکست در انتخابات سوم نوامبر سال روان میلادی، متعهد به انتقال صلح آمیز قدرت نخواهد بود و انتظار میرود که نتیجه انتخابات این کشور از سوی دادگاه عالی فیصله شود.

ترمپ جمهوری‌خواه در کاخ سفید در مورد اینکه آیا وی حاضر است به صورت صلح آمیز قدرت را انتقال دهد به خبرنگاران گفت: “باید ببینیم چه اتفاقی می افتد.”

رویترز گزارش کرده است که ترمپ بارها بدون مدرک مشروعیت انتخابات پیشرو را زیر سوال برده و تاکید کرده است که رای گیری از طریق پست منجر به تقلب و نتیجه “جعلی” می شود. او گفته است: “صندوق های رای فاجعه است.”

از سوی هم دیموکرات ها رای گیری از طریق پست را به عنوان راهی برای ایمن ماندن از ویروس کرونا تشویق کرده اند.

نیروهای نظامی امریکا سالهاست که به این شیوه از حق رای خود استفاده میکنند.

در همین حال جوبایدن در این مورد به خبرنگاران گفته است که اظهارات ترمپ غیر منطقی است.

تکت انتخاباتی وی گفته است که برای هرگونه “شیطنت” ترمپ آماده اند، “دولت ایالات متحده کاملا قادر است عهد شکنان را از کاخ سفید بدرقه کند.”

ترمپ روز چهارشنبه گفت که او فکر می کند انتخابات “در دادگاه عالی خاتمه می یابد و من فکر می کنم که ما ۹ قاضی داریم که بسیار مهم است.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending