Connect with us

جهان

ترکیه میزبان نشست سه جانبه در مورد روند صلح افغانستان خواهد بود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۱۵, ۱۳۹۷)

ترکیه به زودی میزبان نشست سه جانبه میان افغانستان، ترکیه و پاکستان در مورد روند گفتگوهای صلح کشور خواهد بود.

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه روز گذشته در یک کنفرانس خبری مشترک با عمران خان، نخست وزیر پاکستان گفت که ترکیه میزبان این نشست سه جانبه پس از انتخابات 31ام ماه مارچ این کشور خواهد بود.

در همین حال عمران خان به خبرنگاران گفت: “افغان ها دهه‌ها رنج برده اند. حالا نهاد‌های جهانی باید کمک کنند تا جنگ در این کشور خاتمه یابد. پاکستان همواره برای تسهیل گفتگوها میان امریکا و طالبان کوشیده است. من امیدوارم که افغانستان، پاکستان و ترکیه بتوانند در نشست سه جانبه پیشرو در روند صلح افغانستان کمک کنند.”

آقای خان علاوه کرد که صلح یک نیاز جدی در منطقه است؛ ازین رو امیدوار است که این نشست برای آوردن صلح در افغانستان مفید واقع شود.

این در حالی است که تلاش ها برای کشانیدن طالبان به میز مذاکره برای گفتگوی مستقیم این گروه با حکومت افغانستان جریان دارد. اما گروه طالبان همواره گفتگوی مستقیم با حکومت افغانستان را رد کرده است.

در همین حال زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، در ماه‌های پسین حد اقل سه بار با نمایندگان گروه طالبان گفتگو کرده است و به زودی قرار است دور چهارم گفتگو میان خلیل‌زاد و طالبان در جده، پایتخت عربستان سعودی برگزار شود.

جهان

انفجار در یک کلینیک در ایران؛ ۱۹ تن کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۱, ۱۳۹۹)

آتش سوزی در یک کلینیک در تهران، پایتخت ایران دست کم ۱۹ کشته بر جای گذاشت.

رسانه های ایران گزارش کرده است که این آتش سوزی حوالی ساعت ۹ سه‌شنبه شب به وقت محلی در پی انفجاری ناشی از سوراخ شدن پایپ گاز صورت گرفته است.

پیمان صابریان رییس مرکز عاجل تهران به فارس نیوز گفته است که شش تن دیگر در این رویداد زخم برداشته اند.

حمید رضا گودرزی معاون والی تهران به شبکه دولتی صدا و سیمای ایران گفته است که این رویداد در پی سوراخ شدن پایپ گاز رخ داده است.

جلال مالکی سخنگوی اطفاییه تهران به این رسانه گفته است که آتش سوزی مهار شده است.

در هنگام انفجار دست کم ۲۵ کارمند در این کلینیک حضور داشته اند.

پس از وقوع این رویداد فیلم هایی به رسانه های اجتماعی منتشر شد که هجوم مردم در اطراف کلینیک و خسارات ناشی از این آتش سوزی را نشان میدهد.

به خواندن ادامه دهید

جهان

حمله مسلحانه بالای بازار بورس پاکستان در کراچی

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۹, ۱۳۹۹)

در پی حمله افراد مسلح بر ساختمان بازار بورس اوراق بهادار در شهر کراچی پاکستان دست کم پنچ نفر کشته شدند.

شبکه خبری جیو پاکستانی گزارش کرده است که صبح امروز تفنگداران ناشناس نخست در درب ورودی ساختمان بازار سهام کراچی بم دستی پرتاب کرده و سپس تلاش کردند که وارد ساختمان شوند.

در گزارش آمده است که در این رویداد چهار نگهبان و یک سرباز پولیس کشته شده و هفت زخمی نیز به بیمارستان منتقل شده اند.

عابد علی حبیب مدیر بازار بورس کراچی به این شبکه خبر گفته است: “متاسفانه حمله در بازار بورس صورت گرفته است. آنان از پارکینک موتر ها حمله کردند و بالای همه شلیک کردند.”

حبیب افزوده است که مهاجمان بالای درب ورودی یورش بردند و با محافظان درگیر شدند.

در همین حال پولیس کراچی گفته است که تمام مهاجمان از پا در آمده و وضعیت تحت کنترول نیروهای پولیس است.

گفته میشود که در این رویداد چهار مهاجم کشته شده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

عمران خان اسامه بن لادن را «شهید» خطاب کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۳۹۹)

عمران خان نخست وزیر پاکستان اسامه بن لادن رهبر پیشین شبکه القاعده را «شهید» خوانده است.

آقای خان که روز گذشته در پارلمان پاکستان در واکنش به گزارش اخیر امریکا در مورد «هراس افگنی» صحبت میکرد، به رهبران پیشین پاکستان تاخت و گفت که همکاری این کشور با امریکا در «جنگ علیه هراس افگنی» یک اشتباه بوده است.

عمران خان همچنان گفته است که امریکا بخاطر ناکامی های خودش در افغانستان، پاکستان را مقصر دانسته و «توهین» میکند، “درشت ترین آن خود داری از مطلع کردن اسلام آباد، پیش از اجرای عملیات شبانه نیروهای دریایی امریکا در سال ۲۰۱۱ میلادی علیه اسامه بن لادن است.”

نیروهای عملیات ویژه در نیمه های شب در تاریخ ۲ می سال ۲۰۱۱ میلادی، در شهرک ابوت آباد – گارنیزیون نظامی پاکستان – هجوم بردند و اسامه بن لادن و شماری از عمال‌هایش را از بین بردند.

عمرن خان گفته است: “ما در جنگ علیه هراس افگنی در کنار پاکستان ایستادیم. اما آنها اینجا تاختند و او(اسامه بن لادن) را کشتند و «شهیدش» کردند. از زبان توهین آمیز علیه ما استفاده کردند و ما را از جریان عملیات با خبر نکردند. علیرغم اینکه ۷۰ هزار نفر را در جنگ با هراس افگنی از دست دادیم.”

آقای خان افزوده است: “آنطوری که ما از آمریكا در جنگ با هراس افگنی حمایت كردیم، و توهیناتی كه در عوض با آنها روبرو شدیم … آنها ما را به خاطر هر ناكامی خود در افغانستان سرزنش كردند. آنها علنا ما را مسوول دانستند زیرا در افغانستان موفق نبودند.”

این اظهارات نخست وزیر پاکستان در حالی مطرح میشود که امریکا به طور مکرر پاکستان متهم کرده است که به گروه های هراس افگن پناه داده است.

وزارت خارجه امریکا در گزارش سالانه اش در مورد ارزیابی هراس افگنی سال ۲۰۱۹ گفته است که پاکستان به گروه های شورشی مانند طالبان افغان و عمال های شبکه حقانی اجازه داده است که از خاک این کشور علیه افغانستان حملات انجام دهند.

در این گزارش آمده است: “پاکستان به گروه‌های مانند طالبان افغان و همدست های شبکه حقانی اجازه داده که علیه افغانستان و نیز به لشکر طیبه و عمال هایش و گروه جیش محمد اجازه داده است که از خاک این کشور علیه هند حملات انجام دهند.”

پاکستان، عربستان سعودی و امارات متحده عرب تنها کشورهای بودند که رژیم طالبان را به رسمیت شناختند اما پاکستان پس از حملات یازدهم سپتمبر سال ۲۰۰۱ میلادی به یکی از متحدین امریکا در جنگ علیه هراس افگنی مبدل شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending