Connect with us

رویداد های اخیر

ترکیه در ماه اپریل میزبان کنفرانس صلح افغانستان خواهد بود

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۲۲, ۱۳۹۹)

مولود چاووش‌اغلو، وزیر خارجه ترکیه گفته است که این کشور در نظر دارد از یک کنفرانس صلح افغانستان در ماه اپریل در استانبول میزبانی کند.

این اظهارات وزیر خارجه ترکیه در حالی مطرح میشود که آنتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا هفته پیش در نامه ای به رییس جمهور غنی گفته بود که قرار است یک نشست با حضور سازمان ملل برای گفتگوهای صلح افغانستان در ترکیه برگزار شود.

در این نشست نمایندگان حکومت، طالبان و کشورهای خارجی شرکت خواهند کرد.

خبرگزاری آناتولی گزارش کرده است که آقای چاووش‌اغلو گفته: “ما این نشست را در هماهنگی با کشور برادر قطر برگزرا خواهیم کرد.”

وی گفته است: “ما از جمله معدود کشورهایی بودیم که در نشست امضای توافق‌نامه دوحه دعوت شده بودیم.”

آقای چاووش‌اغلو تاکید کرده است که ترکیه مورد اعتماد طرف های مذاکره صلح افغانستان است.

وزیر امور خارجه ترکیه همگنان گفته است که یک فرستاده ویژه در امور افغانستان برای همکاری در روند صلح افغانستان نیز خواهد گماشت.

ارگ ریاست جمهوری گفته است که نشست مشورتی رییس جمهور با چهره‌های سیاسی روی ایجاد یک طرح واحد برای نشست انقره متمرکز بوده است.

این در حالی است که رییس جمهور غنی روز گذشته یک نشست مشورتی با شماری از چهره های سیاسی کشور برای ایجاد دیدگاه مشترک برای نشست آینده صلح در ترکیه برگزار کرد.

ارگ ریاست جمهوری گفته است که هدف از این نشست ایجاد اجماع ملی برای نشست ترکیه است.

دوا خان مینه‌پال، معاون سخنگوی رییس جمهور دراین باره گفت:”در این نشست، در مورد وضعیت عمومی امنیتی، تقویت اجماع ملی، و ادامه نشست‌های مشورتی تاکید شده است.”

شماری از چهره‌های سیاسی می‌گویند که این نشست بیشتر متمرکز به ایجاد یک طرح واحد، برای ارایه در نشست انقره بود. این نشست در ۲۷ همین ماه برگزار می‌شود.

ستار مراد، از نزدیکان عطا محمد نور گفت:”فضا طوری بود که همه‌گی رهبران سیاسی و حتا رهبران دولت خواستار صلح بودند، خواستار زود به پایان رساندن جنگ بودند، و تصمیم گرفتند که روی یک طرح صلح کار کنند تا در نشست انقره به زودی به نتیجه برسند.”

رویداد های اخیر

محموله ۳۲ میلیون دالری پول نقد به افغانستان رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۴, ۱۴۰۰)

د افغانستان بانک اعلام کرده است که در ادامه ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان ۳۲ میلیون دالر دیگر به طور نقدی به کابل رسید.

این بانک با انتشار اعلامیه‌ای اعلام کرد که در ادامه روند کمک‌های بشردوستانه به این کشور، یک محموله پول نقد به ارزش ۳۲ میلیون دالر به کابل منتقل شد.

این بیانیه می‌افزاید که بانک مرکزی افغانستان به عنوان نهادی که بر نظام بانکی این کشور نظارت دارد، محموله کمک‌ها را از فرودگاه کابل به بانک بین‌المللی افغانستان انتقال داد.

به گفته برخی منابع از آغاز روند ارسال محموله کمک‌های نقدی به افغانستان، سازمان ملل هر هفته حدود ۲۰ میلیون دالر به افغانستان می‌فرستد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اولین روز مذاکرات هیأت امارت اسلامی در ناروی به پایان رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۴, ۱۴۰۰)

هیأت امارت اسلامی به رهبری امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه،‌ با نمایندگان “جامعهٔ مدنی افغان” در اوسلو، پایتخت ناروی،‌ بحث یک روزه داشت که تمرکز آن رسیدگی به بحران بشری در افغانستان بود.

امارت اسلامی با نشر اعلامیه‌ای گفته است که اشتراک کنندگان “به نظریات یکدیگر با حوصله مندی گوش دادند” و در مورد وضعیت کنونی افغانستان تبادل نظر کردند.

در این اعلامیه آمده است که “شماری از شخصت‌ها” با هیات به رهبری امیرخان متقی صحبت کردند، اما در مورد جرییات ارایه نشده است.

بر اساس این اعلامیه، اعضای اشتراک کننده تایید کردند که”افغانستان خانهٔ همه افغان‌ها است” و تاکید کردند که “همه افغان‌ها نیاز دارند تا یکجا با هم برای رفاه سیاسی، اقتصادی و امنیتی کشور‌شان کار کنند.”

یکشنبه نخستین روز گفتگوی هیأت امارت اسلامی در عقب در‌های بسته در ناروی با مقام‌های کشور‌های غربی و شماری از فعالان جامعهٔ مدنی افغانستان بود و قرار است این گفتگو برای دو روز دیگر نیز ادامه یابد.

امارت اسلامی پس از آنکه که در اوسط اگست سال گذشته قدرت را در افغانستان به دست گرفت، هیات‌های خود را به چین، ایران، پاکستان، قطر،‌روسیه و ترکمنستان برای ملاقات‌های چندین جانبه اعزام کرده است.

اما پس از تسلط مجدد امارت اسلامی بر افغانستان،‌ اعزام هیات این گروه به ناوری، نخستین سفر امارت اسلامی به یک کشور اروپایی به شمار می رود.

انیکن هویتفلد، وزیر خارجهٔ ناروی، روز جمعه (۲۱جنوری) تاکید کرد که سفر هیأت امارت اسلامی به کشورش به معنی “مشروعیت دادن و به رسمیت شناختن طالبان (امارت اسلامی) نیست” اما تاکید کرد که “ما باید با کسانی صحبت کنیم که امروز در عمل بر آن کشور حکمرانی می‌کنند.”

ایالات متحده و سایر کشور‌های غربی به صورت جمعی کم و بیش ۱۰ میلیارد دالر دارایی‌های افغانستان را پس از مسلط شدن امارت اسلامی منجمد کردند که بخشی اعظم این پول‌ها در ایالات متحده مسدود شده است.

بر اساس گزارش سازمان‌های بین‌المللی از جمله ملل متحد، در شرایط کنونی اقتصادی افعانستان با فروپاشی و افزایش بی‌سابقهٔ نیازمندی‌های بشردوستانه مواجه است.

درهمین حال، تامس وست، نمایندهٔ نمایندهٔ‌ ویژهٔ ایالات متحده برای افغانستان، برای گفتگو با هیأت امارت اسلامی با پایتخت ناروی سفر کرده است.

آقای وست روز یکشنبه در یک رشته تویت‌ها از ابتکار ناروی به خاطر گردهم آوردن اعضای جامعهٔ مدنی و امارت اسلامی برای گفتگوها استقبال کرد و تاکید کرد که رهبران جامعهٔ مدنی ستون فقرات اقتصادها و جوامع سالم و مرفه استند.

آقای وست در یکی از تویت‌های خود نوشته است: ” در حالیکه ما یکجا با متحدان، شرکا و سازمان‌های کمک رسانی در صدد را حل بحران بشری استیم” و ایالات متحده در مورد نگرانی‌های خود را برای تامین ثبات، احترام به حقوق و افغانستان همه شمول “با دپلوماسی چشم باز” در مسایل مرتبط به افغانستان در تعامل خواهد بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

صدراعظم پاکستان خواهان کمک جامعه بین‌المللی به افغانستان شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۳, ۱۴۰۰)

عمران خان، صدراعظم پاکستان روز گذشته (شنبه، ۲ دلو) از جامعه بین‌المللی خواسته تا کمک‌های فوری به افغانستان تهیه کند.

عمران در یک تویت گفته که برای اداره کردن بحران گسترده بشری در افغانستان کمک کردن ضروری است.

وی افزوده:” همین حالا میلیون افغان در خطر گرسنگی قرار دارند، این مسوولیت جامعه بین‌المللی است تا کمک‌های بشردوستانه  تهیه کند.”

از سوی دیگر نهادی مدد رسان سازمان ملل متحد گفته اند که اگر کمک‌های فوری صورت نگیرد ۲۳ میلیون افغان با قحطی روبرو خواهند شد.

 این درحالی است که در اوایل ماه روان میلادی سازمان ملل ۴،۵میلیارد دالر برای تهیه کمک‌های بشری در سال ۲۰۲۲ برای افغانستان درخواست کمک کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending