Connect with us

خبرهای تازه

ترمپ برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان عجله دارد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۱۲, ۱۳۹۷)

دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا اطمینان می‌دهد که درصورت توافق صلح با طالبان، نیروهایش را از افغانستان بیرون می‌کند.

به باور آقای ترمپ بسیاری موارد درگفتگوهای صلح با طالبان به خوبی درحال اتفاق افتادن است.

آقای ترمپ گفته است: ” طالبان برای اولین بار در مورد یک توافق صحبت کرده اند و اگر این توافق صورت بگیرد، ما مردمان مان را از افغانستان بیرون می آوریم”. خواهیم دید که چی اتفاق خواهد افتاد. اما برای نخستین بار آنها دریک مذاکرات جدی دخیل اند.”

درهمین حال مجلس سنای امریکا، با طرح خروج نیروهای امریکایی ازسوی ترمپ از افغانستان وسوریه مخالف کرده ومی گوید که هنوز گروه‌های همانند القاعده وداعش درافغانستان وسوریه امنیت ملی امریکا را تهدید می کنند.

مک کونل، سناتور جمهوری‌خواه اظهار داشته است: “من معتقدم تهدیدات باقی می ماند. داعش و القاعده هنوز شکست نخورده اند و منافع امنیت ملی آمریکا نیازمند ادامه تعهد به مأموریت ما در این کشورها است”.

باب مینندز، سناتور جمهوری‌خواه دیگر دراین مورد گفته است: “من شدیداٌ نگران خروج سریع نیرو های امریکایی از افغانستان و سوریه هستم چون عمیقا منافع و امنیت امریکا را متضرر می سازد. “

از سویی هم نظامیان پیشین درکشور نیز از پیامده‌های خروج شتاب زده نیروهای خارجی از افغانستان هشدار می‌دهند.

وهاب وردگ، فرمانده پیشین قوای هوایی می‌گوید: “ما تشویش داریم که مبادا که واقعه ۱۳۷۱ تکرار نشود. یک تضمینی باشد که ما مطمین شویم سر آتش بس وامضای توافق نامه میان حکومت وطالبان”.

با این حال در راه پرخم و پیچ صلح، ظاهراٌ مسیر کابل و واشنگتن جدا است. چنانچه زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه یالات متحده امریکا برای صلح افغانستان بگونه غیرمستقیم درباره گفته‌های اخیر رییس جمهور غنی، گفته است که آدم‌های شکاک درقضاوت‌های شان عجله می کنند که گویا روی تمامی موارد موافقت شده است.

احمد شاهین، رییس حزب تفاهم ودیموکراسی افغانستان در زمینه بیان می‌دارد: “تدابیر باید برای پر کردن خلاهای بعد از خروج سنجیده شود.امروز زمینه های خروج تدریجی وخروج بی رویه نیروهای خارجی بوجود آمده است”.

این در حالی‌ست که اخیراٌ رییس جمهور غنی درنامه ای به ترامپ خواهان آهسته شدن روند خروج نیروهای خارجی ازکشور شده و پیشنهاد کرده که از چهارده‌هزار نظامی خارجی باید سه هزار نظامی خارجی درافغانستان حفظ شوند وهزینه آنها نیز کاهش داده شود؛ اما هنوز روشن نشده که آیا ترمپ به نامه رییس جمهور غنی پاسخ داده است یاخیر.

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند.

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending