Connect with us

خبرهای تازه

ترمپ بار دیگر بر خروج نظامیان امریکایی از افغانستان تأکید کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۲۱, ۱۳۹۸)

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، یک بار دیگر بر خروج نظامیان کشوراش از افغانستان تأکید کرد.

آقای ترمپ، جنگ افغانستان را طولانی‌ترین جنگ امریکا خواند و گفت که سربازان این کشور در افغانستان نقش پولیس را بازی می‌کنند.

اظهارات، آقای ترمپ با گذشت هر روز مبنی بر خروج نیروهای این کشور از افغانستان داغ‌تر می‌شود.

آقای ترمپ، گفت: “ما نقش پولیس را در افغانستان داریم، ما ۱۹ سال در آنجا بودیم من از شما می‌خواهم که این چیزها را بفهمید ما باید نیرو پهای مان را دوباره به خانه بیاوریم.”

پس اظهارات چند روز قبل ترمپ مبنی بر دیر نماندن نیروهای این کشور در افغانستان، وی باز هم در شورای تحقیقاتی خانواده‌گی تاکید کرد که نیروهای امریکایی را به کشور شان باز خواهد گرداند.

در همین حال، آقای ترمپ گفته است که وی مخالف ورود امریکا به عراق نیز بوده است.

آقای ترمپ، افزود: “آنها باید ما را اجازه دهند تا هر قسمی که ما می‌خواهیم کشور مان را بسازیم. این جنگ‌های بی پایان هرگز کاهش نمی یابند. خطر بزرگی که برای جوامع مسیحی پس از ورود ایالات متحده آمریکا به عراق وارد شد غیر قابل باور بوده است. و من مخالف آن بودم.”

هر چند در یک هفته این دومین‌بار است که رئیس جمهو ایالات متحده امریکا بر خروج نیروهای کشور اش از افغانستان تاکید کرد، اما از زمان دقیق خروج این نیروها چیزی نگفته است.

از سویی هم، وال ستریت ژورنال، به نقل از منابع آگاه نوشته است که نمایندگان امریکا و طالبان پس از متوقف ساختن گفتگوهای صلح بار دیگر باهم دیدار کرده و درباره تأمین و آوردن صلح در افغانستان بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

در این گزارش آمده است که زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، در اوایل ماه روان میلادی با نمایندگان طالبان در پاکستان دیدار کرده و پس از آن با دیپلومات‌های بین‌المللی در شهر نیویارک نیز دیدارهایی داشته است.

وال ستریت ژورنال در گزارش اش افزوده است که پس از لغو گفتگوهای صلح از سوی رئیس‌جمهور ترمپ، نزدیک به یک ماه پیش، آقای خلیل‌زاد با ملا غنی برادر، معاون دفتر سیاسی طالبان در قطر در پاکستان دیدار کرده است. این دیدار در حالی صورت گرفته که حدود یک ماه پیش، رییس جمهور امریکا گفتگوهای صلح با طالبان را ملغی اعلام کرد.

همچنان، در این گزارش گفته شده که هفته پیش، آقای ترمپ در یگ گردهمایی در ایالت «میناسوتای» امریکا چراغ سبز برای از سرگیری این گفتگوها نشان داد تا جنگ طولانی را که امریکا در افغانستان به پیش می‌برد به آن پایان داده شود.

با این حال، وزارت خارجه امریکا تاحال جزئیاتی در مورد دیدار آقای خلیل‌زاد با نمایندگان طالبان در پاکستان ارایه نکرده است حتی درباره تائید کردن این دیدار چیزی نگفته است، اما گفته است این سفر به معنی آغاز دوباره گفتگوهای صلح نیست.

گروه طالبان نیز گفته اند که در این دیدار چیزی تازه‌ای بحث نشده و این گروه روی پیش شرط‌های قبلی شان پافشاری کرده و گفته‌اند که برای توافق روی موضوعات بحث شده از پیش، آماده امضای تفاهم‌نامه نهایی هستند.

در این گزارش آمده است که رئیس جمهور غنی، در انتظار دوره دوم ریاست جمهوری است. ایالات متحده به دلیل عدم توانایی دولت افغانستان در مدیریت شفاف منابع مالی، ۱۰۰ میلیون دالر را که قرار بود به حکومت افغانستان کمک کند، دوباره به خزانه ایالات متحده برای راه اندازی یک پروژه انرژی بر می‌گرداند.

همچنان در گزارش وال ستریت ژورنال گفته است که هواداران آقای غنی می‌گویند که دولت در دوره ریاست جمهوری وی، پیشرفت چشم‌گیری در مبارزه با فساد داشته است.

بر اساس این گزارش، ریک اولسون، نماینده پیشین ایالات متحده برای افغانستان و پاکستان، گفته است اظهارات آقای ترامپ مبنی بر «مرده» اعلام کردن گفتگوهای صلح «تا اندازه زیاد فقط در گفتار بوده است.»

این نماینده اسبق امریکا برای افغانستان و پاکستان گفته است: “شرایط ساختاری – بن بست رو به زوال” تغییر نکرده است، به این دلیل باید دو طرف گفتگوها را از سر بگیرند.”

گزارشگر: روهید اندیشمند

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند.

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending