Connect with us

خبرهای تازه

ترمپ بار دیگر بر خروج نظامیان امریکایی از افغانستان تأکید کرد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۲۱, ۱۳۹۸)

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، یک بار دیگر بر خروج نظامیان کشوراش از افغانستان تأکید کرد.

آقای ترمپ، جنگ افغانستان را طولانی‌ترین جنگ امریکا خواند و گفت که سربازان این کشور در افغانستان نقش پولیس را بازی می‌کنند.

اظهارات، آقای ترمپ با گذشت هر روز مبنی بر خروج نیروهای این کشور از افغانستان داغ‌تر می‌شود.

آقای ترمپ، گفت: “ما نقش پولیس را در افغانستان داریم، ما ۱۹ سال در آنجا بودیم من از شما می‌خواهم که این چیزها را بفهمید ما باید نیرو پهای مان را دوباره به خانه بیاوریم.”

پس اظهارات چند روز قبل ترمپ مبنی بر دیر نماندن نیروهای این کشور در افغانستان، وی باز هم در شورای تحقیقاتی خانواده‌گی تاکید کرد که نیروهای امریکایی را به کشور شان باز خواهد گرداند.

در همین حال، آقای ترمپ گفته است که وی مخالف ورود امریکا به عراق نیز بوده است.

آقای ترمپ، افزود: “آنها باید ما را اجازه دهند تا هر قسمی که ما می‌خواهیم کشور مان را بسازیم. این جنگ‌های بی پایان هرگز کاهش نمی یابند. خطر بزرگی که برای جوامع مسیحی پس از ورود ایالات متحده آمریکا به عراق وارد شد غیر قابل باور بوده است. و من مخالف آن بودم.”

هر چند در یک هفته این دومین‌بار است که رئیس جمهو ایالات متحده امریکا بر خروج نیروهای کشور اش از افغانستان تاکید کرد، اما از زمان دقیق خروج این نیروها چیزی نگفته است.

از سویی هم، وال ستریت ژورنال، به نقل از منابع آگاه نوشته است که نمایندگان امریکا و طالبان پس از متوقف ساختن گفتگوهای صلح بار دیگر باهم دیدار کرده و درباره تأمین و آوردن صلح در افغانستان بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

در این گزارش آمده است که زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، در اوایل ماه روان میلادی با نمایندگان طالبان در پاکستان دیدار کرده و پس از آن با دیپلومات‌های بین‌المللی در شهر نیویارک نیز دیدارهایی داشته است.

وال ستریت ژورنال در گزارش اش افزوده است که پس از لغو گفتگوهای صلح از سوی رئیس‌جمهور ترمپ، نزدیک به یک ماه پیش، آقای خلیل‌زاد با ملا غنی برادر، معاون دفتر سیاسی طالبان در قطر در پاکستان دیدار کرده است. این دیدار در حالی صورت گرفته که حدود یک ماه پیش، رییس جمهور امریکا گفتگوهای صلح با طالبان را ملغی اعلام کرد.

همچنان، در این گزارش گفته شده که هفته پیش، آقای ترمپ در یگ گردهمایی در ایالت «میناسوتای» امریکا چراغ سبز برای از سرگیری این گفتگوها نشان داد تا جنگ طولانی را که امریکا در افغانستان به پیش می‌برد به آن پایان داده شود.

با این حال، وزارت خارجه امریکا تاحال جزئیاتی در مورد دیدار آقای خلیل‌زاد با نمایندگان طالبان در پاکستان ارایه نکرده است حتی درباره تائید کردن این دیدار چیزی نگفته است، اما گفته است این سفر به معنی آغاز دوباره گفتگوهای صلح نیست.

گروه طالبان نیز گفته اند که در این دیدار چیزی تازه‌ای بحث نشده و این گروه روی پیش شرط‌های قبلی شان پافشاری کرده و گفته‌اند که برای توافق روی موضوعات بحث شده از پیش، آماده امضای تفاهم‌نامه نهایی هستند.

در این گزارش آمده است که رئیس جمهور غنی، در انتظار دوره دوم ریاست جمهوری است. ایالات متحده به دلیل عدم توانایی دولت افغانستان در مدیریت شفاف منابع مالی، ۱۰۰ میلیون دالر را که قرار بود به حکومت افغانستان کمک کند، دوباره به خزانه ایالات متحده برای راه اندازی یک پروژه انرژی بر می‌گرداند.

همچنان در گزارش وال ستریت ژورنال گفته است که هواداران آقای غنی می‌گویند که دولت در دوره ریاست جمهوری وی، پیشرفت چشم‌گیری در مبارزه با فساد داشته است.

بر اساس این گزارش، ریک اولسون، نماینده پیشین ایالات متحده برای افغانستان و پاکستان، گفته است اظهارات آقای ترامپ مبنی بر «مرده» اعلام کردن گفتگوهای صلح «تا اندازه زیاد فقط در گفتار بوده است.»

این نماینده اسبق امریکا برای افغانستان و پاکستان گفته است: “شرایط ساختاری – بن بست رو به زوال” تغییر نکرده است، به این دلیل باید دو طرف گفتگوها را از سر بگیرند.”

گزارشگر: روهید اندیشمند

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است