Connect with us

بی بی سی فارسی

ترامپ: از افغانستان بیرون شویم و اگر لازم شد مثل رعد و برق دوباره حمله کنیم

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۳۹۹)
آقای ترامپ گفته که علاقه مند به خروج نیروهای آمریکایی قبل از زمان مشخص شده در موافقت‌نامه آمریکا و طالبان است

Reuters
آقای ترامپ گفته که علاقه مند به خروج نیروهای آمریکایی قبل از زمان مشخص شده در موافقت‌نامه آمریکا و طالبان است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در توییتی یک بار دیگر گفته است که سربازان کشورش در افغانستان مثل پلیس عمل می‌کنند نه مثل نیروی جنگی.

او افزوده است که پس از ۱۹ سال زمانش رسیده که این سربازان پلیس کشور خود شان باشد.

او نوشته است که سربازان آمریکایی به کشور خود برگردند اما از آنچه در افغانستان می‌گذرد نظارت دقیق شود و “اگر لازم بود مثل رعد و برق که نظیرش را کسی ندیده دوباره حمله خواهیم کرد”.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1265612405784162304?s=20

پیشتر نیویورک تایمز و شماری دیگر از رسانه‌های آمریکایی گزارش داده بود که دونالد ترامپ به فرماندهان ارشد نظامی آمریکا بارها ابراز تمایل کرده که نیروهای آمریکایی زودتر از موعد ذکر شده در توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان افغانستان را ترک کنند.

براساس این توافقنامه آمریکا متعهد شده که تمام نیروهای خود و نیروهای ائتلاف از جمله کارمندان غیرنظامی و غیردیپلماتیک، پیمانکاران نظامی، آموزگاران، مشاوران و نیروهای حمایتی خود را ظرف ۱۴ ماه از افغانستان خارج کند.

شمار نیروهای آمریکا براساس توافقی‌که در دهم اسفند/ حوت ۱۳۹۸ در دوحه قطر میان دو طرف امضا شد، در ظرف ۱۳۵ روز نفر کاهش خواهد یافت ولی آقای ترامپ گفته که نیروهای آمریکایی اکنون به کمتر از هشت هزار نفر رسیده است.

تلویزیون سی ان ان نیز گزارش داده که تصمیم جدید آقای ترامپ نگرانی‌های را نیز بر انگیخته که ممکن او نیروهای آمریکایی را قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکار در ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ به خانه فرا خواند تا به وعده‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۶ خود جامعه عمل بپوشاند.

آقای ترامپ روز گذشته در یک نشست خبری در کاخ سفید گفته است که علاقمند به خروج نیروهای آمریکایی قبل از زمان ذکر شده در موافقت نامه آمریکا و طالبان است، ولی به نوشته رسانه‌های آمریکایی این روند باعث افزایش نگرانی در پنتاگون شده که خروج زود هنگام نیروها ممکن به خشونت‌های بیشتر در افغانستان منجر شود.

نیویورک تایمز به نقل از منابع آگاه گزارش داده که قرار است مقام‌های ارشد نظامی آمریکا در روزهای آینده درباره گزینه‌های خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، با یک برنامه زمانی مشخص قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آقای ترامپ را مطلع کنند.

آقای ترامپ گفته که نیروهای آمریکایی طولانی ترین حضور را در افغانستان داشته اند

Reuters
آقای ترامپ گفته که نیروهای آمریکایی طولانی ترین حضور را در افغانستان داشته اند

آقای ترامپ در نشست روز گذشته خود با اشاره به نقش آمریکا در حل اختلاف میان محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله گفت که نیروهای آمریکایی برای ۱۹ سال آنجا بودند. در این مدت آنان به عنوان یک سرباز عمل نکردند بلکه به عنوان پلیس وظیفه انجام دادند.

او گفت که آمریکا نیروهای خود را به خارج از آمریکا نمی‌فرستد که به عنوان پلیس عمل کنند. به گفته او از طرف دیگر نیروهای آمریکایی در افغانستان حضور کافی داشته است و دولت افغانستان نیز این را درک می کند.

او همچنین گفت که در صورت نیاز به نیروهای آمریکایی، به سرعت به افغانستان بازخواهند گشت.

دولت افغانستان تاکنون درباره این خبر واکنش نشان نداده ولی قبل از این گفته بود که بار جنگ به دوش نیروهای امنیتی افغانستان است و نیروهای خارجی حاضر در افغانستان فقط در زمینه آموزش و مشوره دهی به نیروهای افغانستان کمک می کنند.

براساس اطلاعات موجود شمار نیروهای آمریکایی از سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون به کمترین مقدار خود رسیده‌اند، بیشترین حضور نیروهای آمریکایی در دوران ریاست جمهوری بارک اوباما بود که به ۱۰۰ هزار نفر رسیده بودند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

بی بی سی فارسی

مجموعه‌ای از عکس‌های برگزیده خبری در هفته گذشته (۲۷ ژوئن -۳ ژوئیه ۲۰۲۰) که در نقاط مختلف دنیا منتشر شده‌اند.

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۱۵, ۱۳۹۹)
اعتراضات ضد نژادپرستی

Getty Images
در پی اعتراضات جهانی علیه نژادپرستی در برلین هم صدها نفر از تظاهرکنندگان در حمایت از برابری نژادی و ادای احترام به جورج فلوید که به دست پلیس در مینیاپولیس آمریکا کشته شد، شرکت کردند.
انفجار در ایران

Getty Images
سه شنبه کلینیک تخصصی پزشکی سینا اطهر در تهران، دچار انفجار و آتش‌سوزی شد و در اثر این حادثه دست‌کم ۱۹ نفر کشته و ۱۴ نفر مصدوم شدند. شدت انفجار به حدی بود که بعضی از خانه‌های اطراف را هم تخریب کرد.
هنگ کنگ

Getty Images
پلیس ضد شورش، معترض هنگ کنگی را بازداشت کرده است. بیست و سه سال پیش هنگ کنگ مستعمره سابق بریتانیا به چین واگذار شد. پکن وعده خودمختاری داد که به فرمول ‘یک کشور و دو سیستم’ شهرت پیدا کرد. اما حالا چین قانون جدیدی معرفی کرده که اعتراضات در این شهر را عملی مجرمانه به شمار می‌آورد و از سه سال تا حبس ابد مجازات در پی دارد. در اعتراض به این قانون، هزاران نفر به خیابانهای هنگ کنگ آمدند و دست کم ۱۸۰ نفر بارداشت شدند.
هجوم ملخ

Getty Images
هجوم ملخ به مزارع در پاکستان، کشاورزان سعی در ترساندن و فراری دادن ملخ‌ها دارند؛ از این حادثه را بعنوان بدترین طاعون ملخ در ۲۵ سال گذشته نام برده شده است.
کرونا

Reuters
کودکی با یک بادبادک به شکل شبح در دپوک، حومه جاکارتا.
کرونا

Reuters
مدرسه‌ای در تایلند برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا از صندوق‌های رأی قدیمی بعنوان پارتیشن استفاده کرده است.
کرونا

Getty Images
مردم پس از کم شدن محدودیت‌های ویروس کرونا در پراگ، بر یک میز ۵۰۰ متری روی پل چارلز ناهار خوردند.
کرونا

Getty Images
رقصندگان با ماسک صورت در حین تمرین باله در شهر باسکایی اسپانیایی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا.
کرونا

Getty Images
بازگشایی باغ وحش ادینبورگ پس از کاهش محدویت‌ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

تمامی عکس‌ها شامل قوانین کپی رایت است.

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

کانیه وست می‌گوید می‌خواهد نامزد ریاست جمهوری آمریکا شود؛ کارداشیان و ماسک حمایت کردند

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۱۵, ۱۳۹۹)
کانی وست و کیم کارداشیان

Reuters
کانی وست و کیم کارداشیان از ثروتمندترین افراد مشهور جهان هستند

‌کانیه وست، رپر سرشناس آمریکایی، اعلام کرده که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا، نامزد ورود به کاخ سفید شود.

آقای وست و همسرش کیم کارداشیان، از حامیان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری کنونی بوده‌اند که در انتخابات ۲۰۲۰ هم نامزد جمهوری‌خواهان برای ماندن در کاخ سفید است.

کانیه وست با این کار، به رقابت با مردی می‌پردازد که در گذشته بارها او را ستوده و حمایت کرده است.

در میان کسانی که از تمایل کانیه وست به نامزدی در انتخابات حمایت کرده‌اند، نام دو چهره سرشناس دیده می‌شود؛ همسرش کیم کارداشیان و ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت خودروسازی تسلا، که در زیر توییت کانیه وست نوشته: “من کاملاً از تو حمایت می‌کنم.”‌

کانیه وست

Getty Images

وست که تاکنون ۲۱ بار برنده جایزه معتبر گرمی شده، در گذشته بارها از تمایلش برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا سخن گفته است.

او در سال ۲۰۱۵ در مراسم جوایز موسیقی ام‌تی‌وی اعلام کرد که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری پنج سال بعد (۲۰۲۰) نامزد شود، اما در نوامبر سال پیش در جریان یک مراسم دیگر گفت تصمیمش را به تعویق انداخته و می‌خواهد در سال ۲۰۲۴ نامزد انتخابات شود.

معلوم نیست این بار آیا رسما برای این کار اقدام خواهد کرد یا نه؛ او برای نامزدی در انتخابات آمریکا، باید در کمیسیون فدرال انتخابات ثبت نام کند، اما نامش هنوز در دیتابیس این کمیسیون دیده نمی‌شود.

انتخابات پیش‌روی ریاست جمهوری آمریکا در عمل بین دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی، از حزب جمهوریخواه و جو بایدن نامزد حزب دمکرات خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

ساروج خان، معروف به ‘مادر رقص بالیوود’ درگذشت

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۳۹۹)
Saroj Khan

Getty Images

نرملا‌ ناگ‌پال، معروف به ساروج خان، رقص‌پرداز پرآوازه بالیوود در سن ۷۱ سالگی در اثر ایست قلبی صبح روز جمعه درگذشت.

شاهرخ‌ خان، ابرستاره بالیوود از خانم ساروج خان به عنوان “نخستین استاد واقعی” خود یاد کرده است.

خانم خان در طول دوره کاریش رقص‌پردازی بیشتر از ۲۰۰۰ آهنگ را انجام داده است. او به عنوان “مادر رقص هند” شناخته می‌شد.

ساروج خان طرفداران زیادی در صنعت سینمای بالیوود و همچنین سینمای جنوب هند داشت.

هنرمندان معروف هند در نزدیک به چهار دهه گذشته، مانند سری‌دیوی، مادهوری دیکشیت، کرینا کاپور، کاترینا کیف و ده‌ها هنرمند دیگر با رقص‌پردازی‌های منحصر به فرد او به اوج شهرت رسیدند.

نخستین باری که هنر ساروج خان بر سر زبان‌ها آمد در سال ۱۹۸۶ و در فیلم سینمایی آقای هند (Mr India) در آهنگ “هوایی هوایی” با هنرنمایی سری دیوی ابرستاره هند بود.

کار دوم و بسیار معروف ساروج خان در سال ۱۹۸۸ در فیلم سینمایی تیزاب، با هنرنمایی مادهوری دیکیشت در آهنگ “ایک دو تین” او‌ را به هنرمندی ماندگار تبدیل کرد.

آخرین کار ساروج خان باز هم با مادهوری دیکشیت در فیلم “کلنک” در سال ۲۰۱۹ بود.

Bollywood choreographer Saroj Khan (L) hugs actress Madhuri Dixit.

Getty Images
ساروج خان در خردسالی وارد سینمای بالیوود شده بود

ساروج خان سه بار برنده جایزه معتبر ملی هند برای کارهایش از جمله رقص‌پردازی در فیلم “دیوداس” در سال ۲۰۰۳ شد. در کنار آن او‌ برنده جایزه‌های زیادی از سوی صنعت فیلم بالیوود هم‌ شد.

او دوبار ازدواج کرد و دو دختر و یک پسر دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending