Connect with us

رویداد های اخیر

تحول: در مجلس نمایندگان چه میگذرد؟

Avatar

منتشر شده

 در

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

رویداد های اخیر

وزارت خارجه افغانستان ادعای پاکستان مبنی بر حمایت هند از طالبان پاکستانی را رد کرد

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۷, ۱۳۹۹)

وزارت خارجه افغانستان ادعای پاکستان در پیوند به همکاری هند با طالبان پاکستانی را در خاک افغانستان رد میکند.

پس از آنکه هند گفت پاکستان لانه ی امن گروه‌های هراس افگن در منطقه است؛ حالا پاکستان ادعا میکند که هند طالبان پاکستانی را در خاک افغانستان پشتیبانی میکند و از آنها بر ضد پاکستان کار میگیرد. به باور پاکستان، هند در پیچیده گی اوضاع در افغانستان دست دارد.

عایشه فاروقی سخنگوی وزارت خارجه پاکستان، گفته است: “هند با متهم کردن پاکستان می خواهد توجه جهان را از پشتیبانی این کشور از تحریک طالبان پاکستان در خاک افغانستان منحرف کند. در حقیقت هند در تلاش ایجاد پیچیده گی در روند صلح افغانستان است”.

اما همزمان کابل در برابر این گفته‌های پاکستان واکنش تندی دارد. وزارت خارجه در اعلامیه‌ای ادعای پاکستان مبنی بر حمایت هند از طالبان پاکستانی و فعالیت برضد پاکستان را رد میکند و اطمینان میدهد که خاک افغانستان هرگز برضد هیچ کشوری کار گرفته نخواهد شد.

در بخشی از اعلامیه وزارت خارجه افغانستان آمده است: “به هیچ گروهی اجازه داده نمی شود که از خاک افغانستان بر ضد کشوری استفاده شود. از کشورهای منطقه هم میخواهیم که در روند صلح افغانستان همکاری کنند و نقش سازنده بازی کنند، صلح دائمی در افغانستان به این معنا است که گروه های هراس افگن نتوانند تهدیدی به منطقه ایجاد کنند.”

درهمین حال ضمیر کابلوف فرستاده ویژه روسیه برای افغانستان از سیاست هند در برابر افغانستان حمایت میکند و میگوید که دهلی نو نقش خوبی در تلاش های اخیر صلح میان حکومت افغانستان و طالبان بازی کرده است.

کابلوف می گوید: “سیاست دهلی نو برای تعامل با طالبان موثر بوده است. به ویژه در تلاش‌های اخیر گفتگوهای میان افغانی و تبدیل تحریک طالبان به یک نیروی فعال و قانونی سیاسی”.

این درحالیست که پس از امضای توافق نامه صلح میان آمریکا و طالبان، نشانه‌هایی از ظهور گروه های جنگجوی دیگر دیده شده است. گروه هایی که حکومت می گوید پشتیبانی مستقیم پاکستان را دارند. اما پاکستان ادعا دارد که نقش کلیدی در تلاش‌های صلح افغانستان بازی کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ویروس کرونا در افغانستان؛ ۵۸۲ مورد جدید – آمار کلی به ۱۹۵۵۱ رسید

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۷, ۱۳۹۹)

گردش ویروس کرونا با گذشت هر روز بیشتر می شود؛ به تازه گی ۵۸۲ تن مبتلا و ۱۸ تن جان باخته اند.

آمار مجموعی ویروس کرونا در افغانستان به ۱۹۵۵۱ مورد رسیده و وزارت صحت عامه می گوید که اگر در محدود سازی گردش این ویروس همکاری جدی مردم آغاز نشود، رقم مبتلایان به این ویروس به گونه ی سرسام آور افزایش خواهد یافت.

وحید الله مجروح، معین وزارت صحت عامه، می گوید: “در ۲۴ ساعت گذشته، ۷۶۱ سمپل آزمایش شده که از این میان ۵۸۲ تست مثبت ثبت شده؛ ۱۸ فوتی داشتیم و ۶۸ شفایاب. با ثبت مبتلایان تازه، شمار بیماری ویروس کرونا به ۱۹۵۵۱ رسیده است.”

درهمین حال وزارت صحت تاکید می ورزد که اگر مردم میخواهند از خطر این ویروس در امان بمانند، باید به توصیه های صحی توجه جدی کنند.

این وزارت تاکید می ورزد که ظرفیت های لازم برای مبارزه اثر گذار در برابر ویروس کرونا در افغانستان وجود ندارد و با امکانات موجود، بیماران ویروس کرونا زیر مراقبت های صحی قرار دارند.

از سوی دیگر حکومت روند محدودیت بر گشت و گذار را تا سه ماه دیگر تمدید کرد.

مسئولین وزارت های کار و امور اجتماعی، امور داخله، صحت عامه و والی کابل در نشستی برنامه تازه سه ماهه را مبنی بر محدویت بر گشت و گذار ارائه کردند.

در برنامه تازه سه ماهه حکومت، پوشیدن ماسک به گونهء اجباری، جلوگیری از تجمعات، جلوگیری از بیرون شدن بزرگسالان از خانه و رعایت توصیه های صحی در ادارات دولتی اجباری بوده و نهاد های خدماتی خصوصی فعالیت هایشان را با رعایت مراقبت های جدی صحی باید

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وزارت خارجه از پیگیری حادثه آتش گرفتن موتر حامل افغانها در ایران خبر میدهد

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۷, ۱۳۹۹)

وزارت امور خارجه افغانستان در یک خبرنامه اظهار داشته است که حادثه آتش گرفتن موتر حامل اتباع افغان در شهر یزد ایران را به طور جدی مورد بررسی قرار داده است.

سفیر افغانستان در ایران رویداد آتش گرفتن موتر پناهجویان افغان در یزد ایران را برخاسته از نادیده گرفتن قوانین  ترافیکی از سوی قاچاقبران انسان میداند.

یکروز پس از آتش گرفتن موتر حامل پناهجویان افغان در ولایت یزد ایران، سفیر افغانستان در این کشور که برای بررسی این رویداد به یزد رفته است، پس از دیدار با زخمیان این رویداد می گوید که آتش گرفتن موتر برخاسته از نادیده گرفتن قوانین  ترافیکی از سوی قاچاقبران انسان میداند.

غفور لیوال، سفیر افغانستان در ایران، چنین می گوید: “نخست ماموران پولیس ایران بر تایر موتر شلیک میکنند، قاچاقبر به سرعت اش ادامه میدهد تا جای که با موانع کنار جاده برخورد میکند و آتش میگیرد”.

بربنیاد اطلاعات وزارت خارجه کشور دراین رویداد ۳ پناهجوی افغان جان باخته و ۵ تن دیگر زخمی گردیده اند.

نعیم نظری، معاون کمیسیون حقوق بشر، می گوید: “برخورد ایران با پناهجویان افغان خلاف قوانین حقوق بشری است”.

این رویداد با موجی از واکنش‌های افعان‌ها در شبکه های اجتماعی روبرو شده و کاربران این حرف‌های زخمی رویداد را برجسته کرده و از رهبران ایران انتقاد کرده اند.

فرامرز تمنا، رئیس پیشین مرکز روابط راهبردی وزارت خارجه، می گوید: “وزارت خارجه هیچ گاهی نگاه دراز مدت به مشکل مهاجرین افغان نکرده است”.

وزارت خارجه افغانستان طی این خبرنامه اطمینان داده است که با بدست آوردن نتایج تحقیقات و ارزیابی، اقدامات بعدی را با جانب ایران تصمیم خواهد گرفت.

قابل یادآوریست که در حدود یک ماه قبل نیز گزارش‌ها حاکی از آن بود که نیروهای مرزی ایران تعدادی از پناه ‌جویان افغان را در دریای هریرود انداخته و کشته بودند که درین مورد نیز یک هیئت مشترک از سوی حکومت افغانستان و ایران تشکیل داده شده تا موضوع را بررسی نمایند؛ اما تاکنون نتیجه آن معلوم نگردیده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending