Connect with us

خبرهای تازه

تحقیق در مورد سقوط هواپیما درغزنی جریان دارد – نیروهای آمریکایی

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۳۹۸)

نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان گفته اند که در مورد سقوط یک هواپیمای این نیرو ها در ولایت غزنی تحقیقات را براه انداخته اند.

سخنگوی نیروهای امریکایی گفته است که این هواپیما نوع E-11A و مربوط به نظامیان امریکایی است.

آگاهان می گویند که اگر سقوط این هواپیما توسط مخالفان مسلح تائید شود، فصل جنگ در کشور به گونه جدی تغییر خواهد کرد.

طالبان روز گذشته ادعا کردند که یک هواپیمای ویژه نظامی امریکا در ده یک غزنی سقوط داده شده است.

هواپیمای نظامی امریکا چاشت روز دوشنبه در ولسوالی ده یک غزنی سقوط نمود و آتش گرفت، اما تا کنون مشخص نیست که چی شمار سرنشین در این هواپیما حضور داشتند.

متعاقباً طالبان ادعا نمودند که این هواپیمای امریکایی در ده یک غزنی سقوط داده شده است، اما سخنگوی نیرو های امریکایی مستقر در افغانستان می گوید که هواپیمای مذکور مربوط به نیرو های امریکایی بوده اما نشانه وجود ندارد که توسط دشمن ساقط شده باشد.

سانی لگت سخنگوی نیرو های امریکایی در افغانستان گفت: ” تحقیق در مورد دلیل سانحه هواپیمای  E-11A در جریان است ولی هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که نشان دهد این هواپیما توسط “آتش دشمن” ساقط شده باشد.”

آگاهان می گویند: تا زمانیکه جعبه سیاه این هواپیما به دست نیامده است دلیل سقوط هویدا نخواهد شد.  عبدالوهاب وردک فرمانده عمومی پیشین قوای هوایی افغانستان میگوید: “طیاره E-11A  مربوط سوق و اداره آمریکایی ها بوده که دو انجن دارد و در ارتفاع کم پرواز نمی کند، تا زمانیکه بکس سیاه به دست نیاید مشخص نمی شود که چه واقعه رخ داده باشد.”

از سوی دیگر آگاهان نظامی نگرانی دارند که امکان دارد مخالفان مسلح به برخی تجهیزات پیشرفته دست یافته باشند و این مسئله جنگ افغانستان را تغییر جهت خواهد داد.

جاوید کوهستانی، آگاه نظامی، در رابطه میگوید: “طی یک هفته اخیر طیاره ها درچندین ولایت کشور سقوط کرده اند و هنوز مشخص نیست که سقوط این هواپیما ها از راکت های زمین به هوا یا ضد هوایی مورد هدف قرارگرفته اند و یا از اثر مشکلات تخنیکی فرود آمده اند. اگراین حقیقت باشد که طیاره ها سقوط داده شده اند، فصل جنگ در افغانستان به صورت جدی تغییر خواهد کرد.”

از سویی هم درحالیکه گفته می شود آمریکا و طالبان به یک توافق صلح نزدیک شده اند، اما نگرانی این است که هدف قرار گرفتن این هواپیمای نظامی آمریکا از سوی طالبان، بار دیگر این گفت‌وگوها را برهم زند.

براساس اعلام نیروهای آمریکایی، هواپیمای سقوط کرده در ولایت غزنی، در فرودگاه ولایت قندهار درجنوب افغانستان مستقر بود. این هواپیما با پرواز در فضای افغانستان به عنوان نقطه‌ای در ایجاد ارتباطات هوایی در زمان نبرد عمل می‌کرد.

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند.

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending