Connect with us

رویداد های اخیر

تجلیل از جشن نوروز: بر اعلام آتش بس و تامین صلح دایمی تاکید شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: مارس 21, 2021)

نوروز یا نخستین روز سال ۱۴۰۰ هجری خورشیدی بشمول کاخ ریاست جمهوری در سراسر کشور تجلیل شد، حکومت، مردم و سیاسیون بر پایان خشونت‌ها و تامین صلح دایمی تاکید کردند.

 رییس جمهور غنی با غرس یک نهال در داخل ارگ، تامین صلح در سال پیش‌رو را از بزرگترین آرزوهایش می‌داند.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور، در این باره گفت:” به طالبان می‌گویم که بیایید یک دیگر را بپذیریم و این کشور را آباد بسازیم. دست بیگانه گان باید کوتاه شود.”

غنی می افزاید که “جنگ طالبان هیچ مشروعیت ندارد.”

رولا غنی، بانوی نخست، میگوید:” امید وار استم که خشونت‌ها و جنگ‌ها در سال جدید پایان یابد.”

در گوشه‌ی دیگری از ارگ ریاست جمهوری شماری هم جشن نوروز را با نمایشگاهی از صنایع دستی و فراورده‌های داخلی تجلیل کرده اند.

 در آنجا هم آرزوی صلح است؛ صلحی که زمینه توسعه اقتصادی را هم فراهم سازد.

شماری از سیاسیون اما از نبود اجماع ملی برای تامین صلح ابراز نگرانی می‌کنند.

 به باور این چهره ها، نبود آدرس مشخص از سوی طرف‌های مذاکره کننده این روند را پیچیده تر ساخته است.

نورالحق علومی، رییس حزب متحد ملی، در این باره میگوید:” از رییس جمهور تا پایان از یک آدرس بروند از مردم افغانستان نماینده گی کنند. در غیر آن گفت‌وگو فقط ضیاع وقت است.”

ذبیح الله مجددی، رییس جبهه ملی نجات افغانستان، در این باره میگوید:”در مجموع خوشبین استم ولی بعضی مسایل است که ما را نگران ساخته است. نبود وحدت لازم میان رهبران سبب شده که یک طرح جامع برای صلح نداشته باشیم.

رویداد های اخیر

از سرگیری روند واکسیناسیون در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

روند تطبیق واکسین سینوفارم چین در ۹ ولایت افغانستان به شمول کابل آغاز شده است.

وزارت صحت عامه می گوید که ۷۰۰ هزار دوز واکسین کرونا ضد کرونا که از سوی کشور چین کمک شده به افراد آسیب پذیر تطبیق خواهد شد.

بر بنیاد آمارهای رسمی وزارت صحت عامه در یک شبانه روز گذشته ۶۷ بیمار کووید-۱۹ جان های شان را از دست داده و نزدیک به هزار تن مبتلا به این بیماری شده اند.

با این وضعیت وزارت صحت عامه در افغانستان در کنار وضع برخی محدودیت های دیگر، پوشیدن ماکس در مکان های عمومی اجباری اعلام کرده است.

اما کمبود آکسیجن برای بیماران کرونایی در افغانستان به یک چالش جدی مبدل شده است.

سازمان عفو بین المل و سازمان ملل از دولت افغانستان خواسته که کمبود اکسیجن را برای بیماران کرونایی به گونه فوری برطرف کند و همچنان این سازمان ها هشدار داده اند در صورتی که جامعه بین المللی، افغانستان را پشتیبانی نکند، وضعیت از اداره بیرون خواهد شد.

با این حال، دو دستگاه تولید آکسیجن در بیمارستان های افغان – جاپان و قصبه کابل فعال شده اند تا نیازمندی به آکسیجن را برطرف کنند. اما با این حال، مردم کم‌تر به رهنمودها برای کاستن از بحران کرونا تمکین می کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هشدار طالبان به شماری از نیروهای خارجی که برای محافظت از سفارتخانه‌ها باقی خواهند ماند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

طالبان هشدار داده است که حضور شماری از سربازان خارجی برای محافظت از فرودگاه کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی پس از تکمیل روند خروج برای این گروه قابل قبول نیست و این نیروها به عنوان «اشغالگران» شناخته خواهند شد.

طالبان در اعلامیه ای گفته است: ” حضور نیروهای خارجی در کشور ما زیر هر نامی و از هر کشوری که باشد” برای افغان‌ها و طالبان قابل قبول نیست.

در اعلامیه این گروه آمده است: ” نگه‌داری امنیت وجب وجب خاک افغانستان، میدان‌های هوایی، سفارتخانه‌های خارجی و نمایندگی‌های دیپلماتیک مسئولیت افغان‌هاست. بناءً هیچکسی به امید بقای حضور نظامی یا امنیتی در کشور ما نباشد و نباید گامی بردارد که در نتیجه آن روابط بین ملت‌ها و کشورها متشنج گردد.”

طالبان هشدار داده است: ” اگر کسی مرتکب چنین اشتباهی شود، افغان‌ها و امارت اسلامی آن ها را به نگاه اشغالگر می‌بینند و در برابرش آنچنان موقفی می‌گیرد که در طول تاریخ در برابر اشغالگران گرفته است و مسئولیت آن هم به آنها راجع خواهد بود.”

 طالبان در حالی این اعلامیه را نشر کرده است که تامین امنیت فرودگاه حامد کرزی در کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی یکی از نگرانی های جدی نیروهای خارجی پس از تکمیل روند خروج از افغانستان است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هفت تن در دو انفجار در غرب کابل جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

پولیس کابل میگوید که  بعد از ظهر امروز (شنبه، ۲۲ جوزا) در پی وقوع دو انفجار در نواحی ششم و سیزدهم شهر کابل هفت تن جان باخته اند.

به گفته پولیس در این انفجارها شش تن دیگر زخم برداشته اند.

وزارت  امور داخله می گوید که یک واسطه نوع تونس در مربوطات ناحیه سیزدهم هدف انفجار ماین قرار گرفته و یک واسطه نوع تونس دیگر در مربوطات ناحیه ششم نزدیک شفاخانه علی جناح هدف انفجار قرار داده شده است.

این وزارت می افزاید که احتمال افزایش تلفات وجود دارد.

تاکنون مسوولیت این رویداد را کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است