Connect with us

رویداد های اخیر

تاکید کشورها و سازمان‌ها بین المللی بر ختم جنگ و تامین صلح در افغانستان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۲, ۱۴۰۰)

امریکا، سازمان ملل و شماری از کشورهای اروپایی در یک اعلامیه مشترک از طالبان و حکومت افغانستان خواستند تا جنگ را توقف داده و در مذاکرات صلح پیشرفت کنند.

این در حالی است که نمایندگان امریکا، اتحادیه اروپا، ناتو، بریتانیا، فرانسه، جرمنی، ایتالیا و ناروی روز پنجشنبه گذشته در روم پایتخت ایتالیا با هم دیدار کردند و در باره وضعیت افغانستان و پیشرفت‌ها در روند صلح افغانستان گفتگو کردند.

در این اعلامیه آمده است که شماری از کشورهای خارجی و سازمان‌های بین المللی به مشارکت دایمی با افغانستان متعهد استند و پیشرفت‌ها در مرحله نو انتقال را از نزدیک نظارت میکنند.

اعلامیه افزوده که “آنها در باره افزایش خشونت‌ها، حملات طالبان و تعداد موارد جدی نقض حقوق بشر و نقض دیگر موارد در جوامعه که بیشتر تحت تأاثیر درگیری مسلحانه قرار دارد به شدت نگران است.”

در اعلامیه آمده” ما از همه طرف‌ها میخواهیم که خشونت‌ها را کاهش دهد و از غیرنظامیان حفاظت کنند و قوانین بین المللی بشردوستانه را رعایت کند.”

این کشورها و سازمان‌ها از طالبان خواسته تا حملات شان را پایان دهد.

در اعلامیه مشترک آمده ” ما از طالبان میخواهیم تا حملات تهاجمی خود را پایان دهد و همچنان از جمهوری اسلامی و طالبان میخواهیم که در گفتگوهای معنی دار صلح دخیل شوند.”

اعلامیه افزوده” ما برای موفقیت گفتگوهای صلح تکرار میکنیم تا آتش بس فوری اعلام شود و همچنان اعتراف میکنیم که نیروهای امنیتی افغان قربانی داده است.”

این کشورها و سازمان‌ها گفته که راه حل نظامی برای بحران افغانستان وجود ندارد و نه هم حکومت تحمیل شده بواسطه زور را حمایت خواهد کرد.

این کشورها و سازمان‌ها گفته این پنج اصل ذیل برای حمایت دوامدار از هر نوع حکومت آینده افغانستان مهم است.

۱-حکومت همه شمول

۲-  حق انتخاب رهبر سیاسی

۳-  حفظ حقوق بشر بشمول حقوق زنان، جوانان و اقلیت‌ها

۴-  تعهد برای مبارزه با هراس افگنی بشمول اطمینان از اینکه افغانستان دوباره به پناه‌گاه امن هراس افگنان مبدل نمی‌شود.

۵- پابندی به حقوق بین الملل بشمول قانون بین المللی بشردوستانه

در اعلامیه آمده است” ما همچنان تاکید می‌کنیم که کمک‌های آینده به افغانستان متکی به حکومتداری خوب و تعهد به قانون و حقوق بشر است بشمول حفظ دستاوردهای زنان و دختران طی دو دهه گذشته ، و همچنان اقدامات قاطع دولت برای مقابله با فساد اداری و عمل به تعهدات در کنفرانس جینوا ۲۰۲۰.”

این کشورها و سازمان‌ها مذاکرات پسین میان دولت افغانستان و طالبان را استقبال کرده اند.

در اعلامیه مشترک آمده است” ما همچنان از تعهد اعلام شده دو طرف برای تسریع مذاکرات برای دستیابی به یک توافق سیاسی فراگیر و دیدار مجدد در آینده نزدیک استقبال می کنیم. ما معتقد استیم که نشست‌های آینده باید بر موضوعات اصلی متمرکز باشد که برای دستیابی به یک توافق سیاسی فراگیر اساسی بنظر میرسد. “

آنها افزودند که توافق بر سر راه حل سیاسی در افغانستان  بمشول قانون اساسی زمان گیر است، اما از هر دو طرف خواستند تا بر سر آتش بس دایمی و جامعه و همچنان بر سر اصول حکومت آینده توافق کنند.

آنها از هر دو طرف خواستند تا  با نیت نیک وارد مذاکرات شوند تا به یک راه حل سیاسی برسند.

در اعلامیه از تلاش‌های قطر ستایش شده و همچنان از همسایه‌های افغانستان نیز خواسته شده تا برای تامین صلح پایدار از تلاش‌ها خود دریغ نکنند.

اعلامیه افزوده” ما همچنان از همه طرف‌ها می خواهیم که از مصوونیت سفارتخانه‌های خارجی و سایر نمایندگی‌های دیپلماتیک ، نهادهای چندجانبه ، نمایندگان رسانه‌ها ، میدان‌های هوایی و سازمان‌های غیردولتی و کارمندان داخلی و بین المللی آنها اطمینان حاصل کنند. “

این کشورها و سازمان‌ها از اراده ترکیه برای اداره و محافظت میدان هوایی کابل نیز استقبال کرده اند.

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار هیات امارت اسلامی با نمایندگان کشورهای غربی در اسلو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه میگوید که هیات امارت اسلامی به رهبری امیر خان متقی، سرپرست این وزارت در دومین روز نشست اسلو با نمایند‌ه‌گان امریکا، اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر دیدار کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در این باره گفته:” هیأت ا.ا.ا به رهبری مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجه، امروز با نمایندگان ویژهٔ ۸ کشور ( امریکا، بریتانیا، ناروی، آلمان، ایتالیا، قطر، فرانسه و اتحادیهٔ اروپا) در اُسلو ملاقات نمود.”

هردو طرف امیدوارند که این گفتگو‌ها بتواند آنها را برای رسیدن به هدف شان نزدیکتر کند، هدف غربی‌ها تشکیل دولت فراگیر و رعایت حقوق بشر به خصوص حقوق زنان و دختران است.

امارت اسلامی اما به دنبال مشروعیت بین المللی و آزاد سازی میلیاردها دالر مسدود شده افغانستان  است.

امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در این باره گفت:” این نشست از اهمیت برخوردار است، در این نشست نماینده‌گان کشورهای بزرگ شرکت کرده، همرای ما هم تیم قوی آمده، ما امید داریم که از این نشست پیام خوب به جهان نشان دهیم. و دنیا همه از اصول، پلان و طرح ما خبر شود.”

امیر خان متقی بعد از اولین دیدارش با غربی‌ها می‌گوید که مذاکرات سازنده بود.

متقی افزود:” اگر معنای فراگیر همین باشد که همه اقوام در حکومت میباشد، خو است، اگر معنای این است که همه سمت‌ها و همه ولایت مردم اش در حکومت باشد، خو است. اگر حکومت پیشین اشرف غنی همه شمول بود، از آن حکومت ما هیچ کس را منفک نکردیم. البته ما این را کافی نمیدانیم، کوشش میکنیم که هنوز هم حکومت همه شمول تر شود، خوب تر  شود.”

این درحالی است که قبل از این هیات امارت اسلامی با سیاست مداران و نمایندگان جامعه مدنی افغانستان و فعالان حقوق بشر دیدار و گفتگو کرده بود.

محبوبه سراج، فعال حقوق زن، در این باره گفت:” آنها در مقابل ما چی میکنند ما منتظر این موضوع استیم، چون آنها تاهنوز چیزی برای ما نگفته اند. ولی حرف‌های مارا شنیده اند و از ما خبر دارند. امید دارم که تفاهم بین همدیگر داشته باشیم، چون به منفعت افغانستان خواهد بود به نفع مردم افغانستان می باشد.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نماینده یوناما در دیدار با سرپرست وزارت داخله: موضوع زنان مفقود شده باید بررسی شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما از رهبری امارت اسلامی خواسته تا موضوع زنان فعال مفقود شده را بررسی و آزادی شان را تضمین کنند.

یوناما افزوده که دیبرا لاینز نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در این باره با سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله دیدار کرده است.

یوناما در تویتی گفته است که:” خانم از رهبری طالبان (امارت اسلامی) خواست تا موضوع زنان فعال مفقود شده را که بر اساس گزارش‌ها هفته گذشته از خانه‌های شان ربوده شده اند بررسی و آزادی شان را تضمین نمایند.”

این درحالی است که بر اساس گزارش‌ها تمنا زریاب پریانی با سه خواهراش و پروانه ابراهیم خیل که در تظاهرات ضد امارت اسلامی اشتراک کرده بود از خانه شان بازداشت شده اند.

وزارت امور داخله نیز در صفحه تویتراش گفته که سرپرست این وزارت با نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان دیدار کرده است.

وزارت داخله گفته که خانم لاینز از تامین امنیت نهادهای سازمان ملل در افغانستان توسط نیروهای امارت اسلامی ابراز قدردانی کرده است.

خانم لاینز گفته که:”جامعه بین‌المللی قناعت کرده که در از بین بردن فقر باید با افغان‌ها کمک صورت گیرد.”

به خواندن ادامه دهید

Trending