Connect with us

رویداد های اخیر

تاکید کشورهای صنعتی بر ارسال فوری کمک‌ها به افغانستان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۲۰, ۱۴۰۰)

نماینده‌گان ۲۰ کشور صنعتی جهان با ابراز نگرانی از وضعیت بشری افغانستان خواهان ارسال کمک‌های فوری به افغانستان شده اند.

انتونیو گوترش، سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد، به هدف جلب کمک‌های بشری برای مردم افغانستان، از کشورهای صنعتی خواست تا در باره افغانستان فورا وارد عمل شوند.

گوترش در این باره گفت:”ما باید به دنبال راه‌های برای ایجاد شرایطی باشیم که به متخصصان و کارمندان ملکی افغانستان اجازه دهد تا به کار خود برای خدمت به مردم افغانستان ادامه دهند. من از جهان می‌خواهم که برای جلوگیری از سقوط وارد عمل شود و کمک‌های مالی را به اقتصاد افغانستان تزریق کنند. بدون شک مسوولیت اصلی یافتن راه حل بر عهده کسانی است که اکنون در افغانستان مسوولیت دارند. “

او با ابزار نگرانی از وضعیت زنان و دختران در افغانستان می‌گوید که امارت اسلامی به وعده‌های خود عمل نکرده است.

گوترش افزود اگر جامعه جهانی در حال حاضر به مشکلات افغان‌ها رسیده‌گی نکند  قاچاق مواد مخدر و فعالیت شبکه‌های تروریستی احتمالا افزایش می یابد و جهان هزینه‌ای سنگینی را خواهد پرداخت.

او در این باره گفت:”من از دیدن وعده‌های که به زنان و دختران افغان داده شده است بسیار نگران استم. طالبان (امارت اسلامی) وعده‌های داده شده خویش را شکسته اند که منجر به شکستن رویاهای زنان و دختران افغانستان می‌شود.  اگر ما اقدام نکنیم و به افغان‌ها در برابر این طوفان کمک نکنیم به زودی نه تنها آنها بلکه تمام جهان هزینه سنگینی را خواهند پرداخت. قاچاق مواد مخدر و فعالیت شبکه‌های جنایی و تروریستی نیز احتمالا افزایش می‌یابد. “

در همین حال اتحادیه اروپا نیز بر جلوگیری از بحران بشری در افغانستان تاکید می نماید.

جوزپ بورل، رییس اداره سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که در زمستان روان حد اقل یک میلیون طفل با خطر مرگ و گرسنگی روبرو خواهند شد.

بورل در این باره گفت:”وضعیت بشری و اجتماعی، اقتصادی در افغانستان با سقوط روبرو است. به قول شورای پناهجویان ناروی حد اقل یک میلیون طفل در زمستان آینده با خطر مرگ از سرما و گرسنگی روبرو خواهند شد، یک میلیون، اگر کمک‌های درست صورت نگیرد، ما نمی‌توانیم که منتظر بمانیم و ببینیم”

فراهم آوری کمک عاجل بشری برای مردم آسیب پذیر به خصوص زنان در آستانه‌ای فصل زمستان در اولویت این نشست قرار دارد.

اجلاس گروه۲۰ دو روز پس از دیدار نماینده‌گان امریکا و امارت اسلامی در قطر برگزار میشود.

گروه ۲۰ متشکل از ایالات متحده امریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، چین، فرانسه، جرمنی، ایتالیا، هند، کانادا، ارجنتاین، آسترالیا، برازیل، کوریای جنوبی، جاپان، عربستان سعودی، مکسیکو، افریقای جنوبی، ترکیه و اندونیزیا است و نماینده‌گان قطر، صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و سازمان ملل متحد نیز در  آن اشتراک میکنند.

رویداد های اخیر

خواست امارت اسلامی از سیاسیون پیشین برای برگشت به افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۰)

شیر محمد عباس ستانکزی معین سیاسی وزارت خارجه، از همه مخالفان امارت اسلامی میخواهد که به افغاستان بازگردند.

آقای ستانکزی در اولین سخنرانی‌اش به عنوان معین سیاسی این وزارت گفته است که با مقام‌های پیشین در تماس است و از آنان خواسته به کشور برگردند اما انتظار دوباره وزیر شدن را نداشته باشند.

آقای ستانکزی گفته است: “با تمامی مخالفان در تماس استم، از آنان خواسته‌ام که به ‌حیث افغان به کشور برگردند؛ اما انتظار دوباره وزیر شدن را نداشته باشند.”

عباس ستانکزی از مذاکره کنندگان ارشد امارت اسلامی با حکومت پیشین و امریکا بوده است. او از کشورهای خارجی میخواهد که سفارت های شان در کابل باز کنند و با حکومت آنان وارد تعامل خوب شوند.

این درحالی است که یک هییت امارت اسلامی به سرپرستی امیرخان متقی، در حال مذاکره با نمایندگان اتحادیه اروپا و امریکا در دوحه است.

این هییت مذاکرات با اتحادیه اروپا را مفید میداند و میگوید که به روز دوشنبه مذاکرات را با جانب امریکا آغاز می‌کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سویه جدید کرونا؛ دو مورد ابتلا به اومیکرون در آسترالیا ثبت شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۰)

آسترالیا دو مورد ابتلا به نوع جهش یافته ویروس کرونا «اومیکرون» را امروز ثبت کرد.

این در حالی است که شیوع این نوع کرونا در سراسر جهان در حال گسترش است.

مقام های صحت آسترالیا گفته اند که دو مسافر که به تازگی از آفریقای جنوبی به این کشور آمده اند، به این نوع ویروس مبتلا بوده اند.

به گفته آنان هر دو مسافر واکسین ضد کرونا دریافت کرده و در قرنطینه به سر می برند.

مقام ها افزوده اند که ۱۲ مسافر دیگر آفریقای جنوبی نیز به ۱۴ روز قرنطینه هوتل برده شده اند.

اومیکرون بار اول در آفریقای جنوبی کشف شد و گفته میشود که مهار این نوع کرونا دشوار است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

قریشی: صلح در افغانستان برای تجارت ترانزیتی بسیار حیاتی است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۰)

شاه محمود قریشی روز شنبه (۶قوس) طی سخنرانی به صورت مجازی در اجلاس وزیران سازمان اکو در آستانه نشست سران این سازمان به میزبانی دولت ترکمنستان در عشق‌آباد، بر لزوم هم افزایی کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی (ECO) برای دستیابی به اهداف مشترک و توسعه پایدار تاکید کرد.

به نقل از رادیو پاکستان وی با اشاره به تحولات افغانستان گفت:” برقراری صلح و ثبات در این کشور برای اهداف اکو به ویژه تجارت ترانزیتی بسیار حیاتی است. همه ما باید به افغانستان و مردم آن کمک‌های بشردوستانه و اقتصادی ارائه کنیم تا از رنج‌های عظیم انسانی و فروپاشی اقتصادی جلوگیری شود.”

همچنان قریشی گفته است که توافقنامه تجاری اکو باعث تشویق سرمایه گذاری‌های متقابل بزرگتر، زنجیره تامین مشترک، افزایش بهره وری و رقابت خواهد شد.

او گفت که پاکستان معتقد است که سازمان همکاری اقتصادی ظرفیت قابل توجهی برای ظهور به عنوان یک نهاد منطقه‌ای قدرتمند را دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است