Connect with us

خبرهای تازه

تاکید وزیر دفاع امریکا بر کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۲۱, ۱۳۹۸)

وزیر دفاع امریکا میگوید که این کشور با حفظ عملیات های ضد هراس افگنی، نیروهایش را در افغانستان کاهش می‌دهد.

مارک اسپر وزیر دفاع امریکا در کانگرس این کشور می‌گوید هرچند شمار از نیروهای امریکایی در افغانستان کاهش خواهد یافت اما عملیات های ضد هراس افگنی و تلاش ها برای پایان دادن به جنگ افغانستان از راه سیاسی ادامه خواهد یافت.

مارک اسپر وزیر دفاع امریکا میگوید: “با آن که نیروهای ما در افغانستان کاهش می یابد، اما می توانیم عملیات های خود را ادامه دهیم تا این کشور به پناهگاه امن هراس افگنان مبدل نشود. من علاقمندم که شمار نیروها کاهش یابد و ما این کار را انجام می دهیم. خوب است که جنگ افغانستان با راه حل سیاسی پایان یابد.”

در همین حال فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح امریکا هم می‌گوید که طالبان به دلیل این ‌که موجودیت حکومت را به رسمیت نمی‌شناسند حاضر به گفتگو با حکومت افغانستان نیستند اما به گفته او، در کنار امریکا، طرف‌های دیگری همچون افغان‌ها طرف اصلی روند مذاکره اند.

مارک میلی فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح امریکا میگوید: “مذاکرات مستقیم بین حکومت افغانستان و طالبان به دلایلی صورت نگرفته است. هرچند حکومت می خواهد اما طالبان حاضر به مذاکره نیستند. من نمی دانم اما حدس می زنم که به مرحله ای نزدیک شده ایم که افغان ها بین خود بنشینند و مشکل خود را حل کنند. بهترین راه حل همین است که مذاکرات میان‌افغان‌ها نتیجه بدهد.”

گزارش انستیتوت بوستون و دانشگاه ویستون امریکا نشان می‌دهد که در جنگ دو دهه پسین افغانستان، دست کم ۱۵۰هزار تن کشته شده اند.

بر بنیاد این گزارش، از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۹، نزدیک به ۴۰هزار غیرنظامی، نزدیک به ۶۰هزار نظامی افغان، ۲۴۰۰ نظامی امریکایی و نزدیک به چهار هزار پیمان‌کاران نیروهای خارجی در افغانستان کشته شده اند.

در این گزارش تلفات طالبان هم در درازای دو دهه، بیش از ۴۲هزار کشته گفته شده است.

مارک اسپر وزیر دفاع امریکا می‌افزاید: “فرماندهان مان برای مبارزه با هراس افگنی، افغان ها را آموزش می دهند و امریکا این نیروها را در بخش استخباراتی هم حمایت می کند تا موثر واقع شوند.”

فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح امریکا نیز می‌افزاید: “راهبرد ما از ۲۰۰۱ بدینسو در افغانستان این است که اجازه ندهیم این کشور به جای امن برای هراس افگنان مبدل شود. ما اکنون همکاری می کنیم تا مذاکرات بین طالبان و حکومت افغانستان به نتیجه برسد.”

این در حالی است که گفتگوها میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر وارد ششمین روز شده است و تا هنوز دو طرف به نتیجه ای نرسیده اند.

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است