Connect with us

رویداد های اخیر

تاکید وزیران خارجه نشست قلب آسیا بر ختم جنگ و تامین صلح در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: مارس 30, 2021)

وزیران خارجه هند، ترکیه، ایران پاکستان و فرستاده سازمان ملل برای افغانستان در نهمین نشست وزیران خارجه قلب آسیا-پروسه استانبول بر تامین صلح و ختم جنگ در افغانستان تاکید کردند.

اس جی شنکر، وزیر خارجه هند هنگام سخنرانی در این نشست گفت که دو نوع صلح ( صلح در افغانستان و صلح در منطقه) نیاز است.

شنکر در این باره گفت:” برای صلح دوامدار در افغانستان نیاز به دو نوع صلح (صلح در افغانستان و صلح در منطقه) است. این صلح منافع همه را داخل و خارج کشور هماهنگ میکند.”

او همچنان افزوده است که اگر طرف‌های درگیر در افغانستان صلح میخواهند باید به نیت خوب و تعهد قوی برای راه حل سیاسی وارد روند مذاکرات شوند.

وزیر خارجه هند می‌گوید که : “همه شرکت کننده‌گان این نشست تلاش میکنند تا افغانستان از این جنگ‌ها نجات یابند.” اما این تلاش‌ها نیاز به تعهد جدی دارد.”

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در جریان سخنرانی خود در این کنفرانس گفت که تهران از روند صلح افغانسستان به رهبری افغان‌ها حمایت میکند.

ظریف از سازمان ملل نیز خواست تا کشورهای خارجی را اجازه ندهد تا روند صلح افغانستان را سبوتاژ کنند.

ظریف افزود که نیروهای خارجی باید مسوولانه از افغانستان خارج شوند و کشورهای منطقه برای مبارزه با گروه داعش باید آماده باشند.

او در این باره گفت:” همه کشورها باید آماده باشند که داعش تلاش میکند تا از عناصر افراطی مذهبی و قومی در افغانستان استفاده کند.”

در همین حال، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، در نشست قلب آسیا-پروسه استانبول گفته است که برای تسریع روند صلح افغانستان با همه طرف‌ها کار میکند.

اوغلو ابراز امید واری کرده که نشست صلح افغانستان در استانبول نتیجه ملموس بدهد.

او در این باره افزوده است:” ما چندین کشور را دعوت کرده ایم، ما توقع داریم که نشست استانبول راه را برای ختم جنگ در افغانستان مساعد کند.”

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، گفته که پاکستان از ادامه خشونت‌ها در افغانستان نگران است.

قریشی افزوده است که” ما به گونه مداوم از نقش تخریب کاران در افغانستان و خارج از افغانستان هشدار داده ایم.”

از سوی دیگر، دیبرا لاینز، فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان، در این نشست گفته است که حمایت کشورهای منطقه از روند صلح افغانستان اهمیت حیاتی دارد.

نشست قلب آسیا- پروسۀ استانبول در سال ۲۰۱۱ میلادی در استانبول ترکیه راه اندازی شد تا در باره منافع و چالش‌های مشترک افغانستان با منطقه و همکاران بین المللی بحث کند.

در این نشست ۱۵ کشور به عنوان اعضای دایمی، ۱۷ کشور بحیث کشورهای حمایت کننده و نماینده‌گان ۱۲ سازمان منطه‌یی و بین المللی نیز به عنوان حمایت کننده شرکت میکنند.

به اساس گزارش‌ها روسیه، چین، هند، پاکستان، افغانستان، ایران، قزاقستان، قرغزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، عربستان سعودی، امارات متحده عرب، آذربایجان، ازبیکستان و ترکیه اعضای دایمی این نشست است.

رویداد های اخیر

از سرگیری روند واکسیناسیون در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

روند تطبیق واکسین سینوفارم چین در ۹ ولایت افغانستان به شمول کابل آغاز شده است.

وزارت صحت عامه می گوید که ۷۰۰ هزار دوز واکسین کرونا ضد کرونا که از سوی کشور چین کمک شده به افراد آسیب پذیر تطبیق خواهد شد.

بر بنیاد آمارهای رسمی وزارت صحت عامه در یک شبانه روز گذشته ۶۷ بیمار کووید-۱۹ جان های شان را از دست داده و نزدیک به هزار تن مبتلا به این بیماری شده اند.

با این وضعیت وزارت صحت عامه در افغانستان در کنار وضع برخی محدودیت های دیگر، پوشیدن ماکس در مکان های عمومی اجباری اعلام کرده است.

اما کمبود آکسیجن برای بیماران کرونایی در افغانستان به یک چالش جدی مبدل شده است.

سازمان عفو بین المل و سازمان ملل از دولت افغانستان خواسته که کمبود اکسیجن را برای بیماران کرونایی به گونه فوری برطرف کند و همچنان این سازمان ها هشدار داده اند در صورتی که جامعه بین المللی، افغانستان را پشتیبانی نکند، وضعیت از اداره بیرون خواهد شد.

با این حال، دو دستگاه تولید آکسیجن در بیمارستان های افغان – جاپان و قصبه کابل فعال شده اند تا نیازمندی به آکسیجن را برطرف کنند. اما با این حال، مردم کم‌تر به رهنمودها برای کاستن از بحران کرونا تمکین می کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هشدار طالبان به شماری از نیروهای خارجی که برای محافظت از سفارتخانه‌ها باقی خواهند ماند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

طالبان هشدار داده است که حضور شماری از سربازان خارجی برای محافظت از فرودگاه کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی پس از تکمیل روند خروج برای این گروه قابل قبول نیست و این نیروها به عنوان «اشغالگران» شناخته خواهند شد.

طالبان در اعلامیه ای گفته است: ” حضور نیروهای خارجی در کشور ما زیر هر نامی و از هر کشوری که باشد” برای افغان‌ها و طالبان قابل قبول نیست.

در اعلامیه این گروه آمده است: ” نگه‌داری امنیت وجب وجب خاک افغانستان، میدان‌های هوایی، سفارتخانه‌های خارجی و نمایندگی‌های دیپلماتیک مسئولیت افغان‌هاست. بناءً هیچکسی به امید بقای حضور نظامی یا امنیتی در کشور ما نباشد و نباید گامی بردارد که در نتیجه آن روابط بین ملت‌ها و کشورها متشنج گردد.”

طالبان هشدار داده است: ” اگر کسی مرتکب چنین اشتباهی شود، افغان‌ها و امارت اسلامی آن ها را به نگاه اشغالگر می‌بینند و در برابرش آنچنان موقفی می‌گیرد که در طول تاریخ در برابر اشغالگران گرفته است و مسئولیت آن هم به آنها راجع خواهد بود.”

 طالبان در حالی این اعلامیه را نشر کرده است که تامین امنیت فرودگاه حامد کرزی در کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی یکی از نگرانی های جدی نیروهای خارجی پس از تکمیل روند خروج از افغانستان است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هفت تن در دو انفجار در غرب کابل جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

پولیس کابل میگوید که  بعد از ظهر امروز (شنبه، ۲۲ جوزا) در پی وقوع دو انفجار در نواحی ششم و سیزدهم شهر کابل هفت تن جان باخته اند.

به گفته پولیس در این انفجارها شش تن دیگر زخم برداشته اند.

وزارت  امور داخله می گوید که یک واسطه نوع تونس در مربوطات ناحیه سیزدهم هدف انفجار ماین قرار گرفته و یک واسطه نوع تونس دیگر در مربوطات ناحیه ششم نزدیک شفاخانه علی جناح هدف انفجار قرار داده شده است.

این وزارت می افزاید که احتمال افزایش تلفات وجود دارد.

تاکنون مسوولیت این رویداد را کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است