Connect with us

رویداد های اخیر

تاکید طالبان بر تاسیس حکومت افغان شمول اسلامی

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱۹, ۱۴۰۰)

مولوی هیبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان، در پیام بمناسبت عید سعید فطر از افغان‌ها خواسته تا در “آبادی مجدد کشور سهیم شوند تا یک کشور مرفه، آباد و حکومت اسلامی داشته باشند.

وی گفته است که برای تحقق این اهداف باید:”از منافع شخصی و جاه‌طلبی بگذریم، ارزش‌های اسلامی و منافع ملی را معیار قرار داده و از راه عفو، گذشت و ترحم بر همدیگر، ملت قوی و متحد شویم.”

وی افزوده که پس از خروج سربازان خارجی از افغانستان یک “نظام همه شمول” بوجود خواهد آمد.

او در این باره گفته است که:” پس از پایان اشغال؛ چنان نظام افغان‌شمول اسلامی به میان خواهد آمد که تمام اقشار کشور به مبنای اهلیت و استعداد خود در آن جا ‌داشته و بر حقوق هیچ یکی تجاوز نشود.”

رهبر طالبان از افغان‌ها خواسته تا برای ادامه جنگ در کشور تلاش نکنند.

او در این باره گفته که:” این کشور خانه مشترک همه افغان‌هاست، ما و شما باید بر احکام اسلامی گردهم آمده و از اختلافات و هر گونه تعصبات خودداری نمایم.”

این در حالی‌است که حکومت افغان و همکاران بین‌المللی آن از نظام جمهوری و اصول دیموکراتیک حمایت کرده و ادامه کمک‌های مالی را مربوط به این شرایط دانسته است.

در پیام رهبر طالبان آمده است که:”آغوش امارت اسلامی به روی همه افغان‌ها باز است، به آنانی که در گذشته در صف مخالف ما بودند دست عفو و هم‌دلی را دراز می‌نمایم، و آن‌ها را به همراهی در راه حق دعوت می‌دهیم. از زورگویی، عقده‌مندی و دشمنی چیزی ساخته نمی‌شود، اما بالعکس ملت‌ها از تحمل، حوصله‌مندی و حقیقت پذیری صاحب عزت و افتخار می‌گردند.”

هیبت‌الله بر عملی شدن توافقنامه دوحه تاکید کرده و همچنان خروج نیروهای خارجی را گام نیک خوانده است.

درکنار آن او گفته است که امریکا توافقنامه دوحه را نقض کرده است.

وی افزوده که:” بر خلاف تعهد، بقیه زندانیان که باید در ظرف سه ماه پس از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی رها می‌شدند هنوز رها نشده‌اند، تاکنون نام‌های مسئولین امارت اسلامی از لیست‌ سیاه خارج نشده؛ و سرپیچی دیگری که در این اواخر کرده‌اند این بوده که روند خروج نیروهای خارجی را از ماه می به سپتامبر تمدید کردند.”

رهبر طالبان افزوده که: “این گروه متعهد است تا آزادی و حاکمیت ملی کشور را به هر قیمت حفظ کند.”

وی می‌گوید که گفتگوهای صلح برای:”این گروه اولویت دارد و از همین لحاظ یک تیم قوی برای گفتگوهای بین الافغانی گماشته است .”

وی افزود که حکومت:”بارها از راه‌های مختلف تلاش کرده‌ و تاکنون تلاش می‌کند تا روند جاری سیاسی را سبوتاژ کند.”

وی گفته است که طالبان در ساحات تحت کنترول این گروه از همه پروژه‌های عام‌المنفعه، زیرساخت‌ها، حمایت و امنیت آن را تامین میکند.

وی می‌گوید که از روند تعلیمی نیز حمایت میکند و از همین لحاظ این کار یک کمیسیون موظف کرده است.

وی همچنان از وارد شدن تلفات به غیرنظامیان ابراز نگرانی کرده و آن را تاسف بار خوانده است.

وی می‌گوید که در نتیجه “حملات هوایی، بمباردمان، و دیگر حملات طرف مخالف برای مردم غیرنظامی تلفات وارد شده اند.”

تاکنون حکومت در باره این پیام طالبان واکنش نشان نداده است، اما مقام‌های حکومت قبل از این گفته بودند که طالبان در حملات مرگبار دست دارد.

رویداد های اخیر

محموله ۳۲ میلیون دالری پول نقد به افغانستان رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۴, ۱۴۰۰)

د افغانستان بانک اعلام کرده است که در ادامه ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان ۳۲ میلیون دالر دیگر به طور نقدی به کابل رسید.

این بانک با انتشار اعلامیه‌ای اعلام کرد که در ادامه روند کمک‌های بشردوستانه به این کشور، یک محموله پول نقد به ارزش ۳۲ میلیون دالر به کابل منتقل شد.

این بیانیه می‌افزاید که بانک مرکزی افغانستان به عنوان نهادی که بر نظام بانکی این کشور نظارت دارد، محموله کمک‌ها را از فرودگاه کابل به بانک بین‌المللی افغانستان انتقال داد.

به گفته برخی منابع از آغاز روند ارسال محموله کمک‌های نقدی به افغانستان، سازمان ملل هر هفته حدود ۲۰ میلیون دالر به افغانستان می‌فرستد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اولین روز مذاکرات هیأت امارت اسلامی در ناروی به پایان رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۴, ۱۴۰۰)

هیأت امارت اسلامی به رهبری امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه،‌ با نمایندگان “جامعهٔ مدنی افغان” در اوسلو، پایتخت ناروی،‌ بحث یک روزه داشت که تمرکز آن رسیدگی به بحران بشری در افغانستان بود.

امارت اسلامی با نشر اعلامیه‌ای گفته است که اشتراک کنندگان “به نظریات یکدیگر با حوصله مندی گوش دادند” و در مورد وضعیت کنونی افغانستان تبادل نظر کردند.

در این اعلامیه آمده است که “شماری از شخصت‌ها” با هیات به رهبری امیرخان متقی صحبت کردند، اما در مورد جرییات ارایه نشده است.

بر اساس این اعلامیه، اعضای اشتراک کننده تایید کردند که”افغانستان خانهٔ همه افغان‌ها است” و تاکید کردند که “همه افغان‌ها نیاز دارند تا یکجا با هم برای رفاه سیاسی، اقتصادی و امنیتی کشور‌شان کار کنند.”

یکشنبه نخستین روز گفتگوی هیأت امارت اسلامی در عقب در‌های بسته در ناروی با مقام‌های کشور‌های غربی و شماری از فعالان جامعهٔ مدنی افغانستان بود و قرار است این گفتگو برای دو روز دیگر نیز ادامه یابد.

امارت اسلامی پس از آنکه که در اوسط اگست سال گذشته قدرت را در افغانستان به دست گرفت، هیات‌های خود را به چین، ایران، پاکستان، قطر،‌روسیه و ترکمنستان برای ملاقات‌های چندین جانبه اعزام کرده است.

اما پس از تسلط مجدد امارت اسلامی بر افغانستان،‌ اعزام هیات این گروه به ناوری، نخستین سفر امارت اسلامی به یک کشور اروپایی به شمار می رود.

انیکن هویتفلد، وزیر خارجهٔ ناروی، روز جمعه (۲۱جنوری) تاکید کرد که سفر هیأت امارت اسلامی به کشورش به معنی “مشروعیت دادن و به رسمیت شناختن طالبان (امارت اسلامی) نیست” اما تاکید کرد که “ما باید با کسانی صحبت کنیم که امروز در عمل بر آن کشور حکمرانی می‌کنند.”

ایالات متحده و سایر کشور‌های غربی به صورت جمعی کم و بیش ۱۰ میلیارد دالر دارایی‌های افغانستان را پس از مسلط شدن امارت اسلامی منجمد کردند که بخشی اعظم این پول‌ها در ایالات متحده مسدود شده است.

بر اساس گزارش سازمان‌های بین‌المللی از جمله ملل متحد، در شرایط کنونی اقتصادی افعانستان با فروپاشی و افزایش بی‌سابقهٔ نیازمندی‌های بشردوستانه مواجه است.

درهمین حال، تامس وست، نمایندهٔ نمایندهٔ‌ ویژهٔ ایالات متحده برای افغانستان، برای گفتگو با هیأت امارت اسلامی با پایتخت ناروی سفر کرده است.

آقای وست روز یکشنبه در یک رشته تویت‌ها از ابتکار ناروی به خاطر گردهم آوردن اعضای جامعهٔ مدنی و امارت اسلامی برای گفتگوها استقبال کرد و تاکید کرد که رهبران جامعهٔ مدنی ستون فقرات اقتصادها و جوامع سالم و مرفه استند.

آقای وست در یکی از تویت‌های خود نوشته است: ” در حالیکه ما یکجا با متحدان، شرکا و سازمان‌های کمک رسانی در صدد را حل بحران بشری استیم” و ایالات متحده در مورد نگرانی‌های خود را برای تامین ثبات، احترام به حقوق و افغانستان همه شمول “با دپلوماسی چشم باز” در مسایل مرتبط به افغانستان در تعامل خواهد بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

صدراعظم پاکستان خواهان کمک جامعه بین‌المللی به افغانستان شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۳, ۱۴۰۰)

عمران خان، صدراعظم پاکستان روز گذشته (شنبه، ۲ دلو) از جامعه بین‌المللی خواسته تا کمک‌های فوری به افغانستان تهیه کند.

عمران در یک تویت گفته که برای اداره کردن بحران گسترده بشری در افغانستان کمک کردن ضروری است.

وی افزوده:” همین حالا میلیون افغان در خطر گرسنگی قرار دارند، این مسوولیت جامعه بین‌المللی است تا کمک‌های بشردوستانه  تهیه کند.”

از سوی دیگر نهادی مدد رسان سازمان ملل متحد گفته اند که اگر کمک‌های فوری صورت نگیرد ۲۳ میلیون افغان با قحطی روبرو خواهند شد.

 این درحالی است که در اوایل ماه روان میلادی سازمان ملل ۴،۵میلیارد دالر برای تهیه کمک‌های بشری در سال ۲۰۲۲ برای افغانستان درخواست کمک کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending