Connect with us

کوید۱۹

تاکید سازمان جهانی صحت بر لزوم آمادگی کشورها برای افزایش احتمالی ویروس جدید کرونا

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۰)

سازمان جهانی صحت امروز (جمعه ۱۲ قوس) گفته است که سیاست بستن مرزها و ممنوعیت‌ سفر تنها می‌‌تواند شیوع سویه جدید کووید را به تاخیر بیاندازد، اما نمی‌تواند از ورود آن به کشورهای بیشتری جلوگیری کند.

تاکشی کاسایی، مدیر غرب اقیانوس آرام سازمان جهانی صحت در مانیل با یادآوری جنبه‌های ناشناخته سویه اومیکرون، بهترین شیوه مقابله با آن را همان شیوه مقابله با سویه دلتا دانست و بر لزوم آمادگی همه کشورها برای افزایش احتمالی موارد ابتلا تاکید کرد.

واکسیناسیون کامل، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک همچنان بهترین استراتژی ممکن در مهار موج جدید کووید و سویه جدید آن بشمار می رود.

عدم قطعیت در مورد ویژگی‌های سویه جدید، به ویژه کارایی واکسین‌های فعلی در مهار آن و همچنین میزان سرایت و شدت آن، زمامداران بسیاری از کشورهای دنیا را در اتخاذ سیاست‌های سختگیرانه آنهم در آستانه جشن‌های سال نوی میلادی، بر سر دو راهی قرار داده است.

آقای کاسایی با تاکید بر اینکه دلیل طبقه بندی اومیکرون به عنوان یک سویه نگران کننده تنها اطلاعات و برآوردهای اولیه نسبت به تعداد جهش‌ها و احتمال سرایت بالای آن بوده گفت که رسیدن به قطعیت نیازمند آزمایشات و مشاهدات بیشتری است.

طبق گزارش دفتر منطقه‌ای سازمان جهانی صحت در غرب آسیا اقیانوسیه تاکنون موارد ابتلا در آسترالیا، جاپان، کوریایی جنوبی و هانگ کانگ تایید شده و گزارش‌های ۲۴ ساعت گذشته هم از مشاهده اولین موارد ابتلا در سنگاپور، مالیزیا و هند حکایت دارند.

تاکشی کاسایی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که صعود دوباره موارد ابتلا در آینده:”مایه شگفتی نخواهد بود و هر چه انتقال این ویروس ادامه پیدا کند طبیعتا میزان جهش‌های آن افزایش می‌یابد و بنابراین لازم است که جانب احتیاط را رعایت کنیم و با مدیریت صحیح و تطبیق خود با واقعیت موجود از اثرات مخرب این ویروس بر حوزه‌های سلامت، اقتصاد و اجتماع بکاهیم.”

روزهای کریسمس و محیط‌های پرازدحام روزهای پایانی سال میلادی از مواردی هستند که به زعم سازمان جهانی صحت می‌توانند در کنار سرمای زمستان و بیماری‌های فصلی نظیر آنفلوآنزا بر شدت نگرانی‌ها بی‌فزایند.

کوید۱۹

چینی‌ها پیش از ورود به بیجینگ باید آزمایش کرونا بدهند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۶, ۱۴۰۰)

بر اساس  گزارش رسانه‌های چینی شهروندان چین که میخواهند وارد بیجینگ میشوند باید ۷۲ ساعت قبل آزمایش کرونا بدهند.

این درحالی است که چین در چندین ایالت اش نوع جدید ویروس کرونا موسوم به اومیکرون را ثبت کرده است.

از سوی دیگر بازی‌های المپیک بیجینگ قرار است در ماه فبروری آغاز شود.

شماری از کشورها بشمول امریکا گفته که در بازی‌های المپیک چین شرکت نخواهند کرد.

به خواندن ادامه دهید

کوید۱۹

سازمان جهانی صحت: اومیکرون برای افراد واکسین ناشده خطرناک است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۳, ۱۴۰۰)

سازمان جهانی صحت روزگذشته (چهارشنبه ۲۲ جدی) گفته است که نوع اومیکرون کروناویروس به طور ویژه برای افراد واکسین ناشده خطرناک است.

سازمان جهانی صحت همچنین گفته است که اکثر واقعات جدید کروناویرس حال در سراسر جهان از نوع اومیکرون است که نسبت به گونهٔ دلتای این ویروس به مراتب به طور سریع از یک فرد به فرد دیگر انتقال میابد.

این سازمان گفته است که تنها در یک هفتهٔ گذشته، ۱۵ میلیون واقعهٔ جدید اومیکرون در جهان گزارش شده است و میلیون‌ها واقعهٔ دیگر ثبت ناشده باقی مانده است.

تدروس ادهانوم گیبریسوس، رییس سازمان جهانی صحت، در یک کنفرانس خبری گفت: “باوجودیکه اومیکرون نسبت به نوع دلتای کروناویروس علایم خفیف تر دارد،‌ این نوع تازه جهش یافته ویروس می‌تواند خطرناک باشد، به خصوص نزد افرادیکه واکسین کووید-۱۹ را دریافت نکرده اند.”

این مقام ارشد سازمان جهانی صحت همچنین گفت که کشور‌های جهان باید تلاش کنند تا از گسترش اومیکرون جلوگیری کنند، زیرا بسیاری مردم در سراسر جهان واکسین دریافت نکرده اند و این نوع کروناویروس برای آنان می تواند خطرناک باشد.

آقای گیبریسوس همچنین گفت که “اکثریت قریب به اتفاق” افرادی که در شفاخانه‌ها بستری شده اند، واکسین دریافت نکرده اند.”

این مقام ارشد سازمان جهانی صحت گفت که تطبیق واکسین بیماری کووید-۱۹ برای جلوگیری از مرگ و میر و علایم شدید بسیار موثر واقع شده است، اما این واکسین‌ها نمی‌توانند به طور کامل از انتقال کروناویروس جلوگیری کنند.

به گفته‌ آقای گیبریسوس، انتقال بیشتر این ویروس نه تنها موجب بستری شدن بیشتر بیماران و مرگ و میر بیشتر می‌شود، بلکه شماری بیشتر مردم از رفتن به وظایف‌شان باز می‌مانند به شمول معلمان و کارمندان بخش صحت. به گفتهٔ او، ادامهٔ این وضعیت احتمال ظهور گونه‌های دیگر کروناویروس و انتقال آنرا را نیز بیشتر می کند.

به گفتهٔ گیبریسوس، شمار مرگ و میر بیماری کووید-۱۹ در جهان ثابت باقی مانده و ۵۰ هزار نفر هفته وار جان‌های‌شان را به اثر ابتلای به این بیماری کشنده در سراسر جهان از دست می دهند.

او افزود که آموزش زندگی کردن با این ویروس نباید به این معنی باشد که شماری زیادی مردم در اثر ابتلای به این ویروس جان‌های‌شان را از دست بدهند.

آقای گیبریسوس می خواست تا همه کشور‌های جهان تا پایان سپتمبر ۲۰۲۱ میلادی، ۱۰ در صد جمعیت کشور‌های شان، تا آخر دسمبر ۴۰ در صد جمعیت آنان و تا اوسط ۲۰۲۲ میلادی، ۷۰ در صد نفوس کشور‌ های شان واکسین کووید-۱۹ دریافت کنند.

اما به گفتهٔ این مقام، ۹۰ کشور جهان تا حال حتا ۴۰ در صد جمعیت آنان واکسین دریافت نکرده اند و ۳۶ کشور دیگر حتا کمتر از ۱۰ در صد جمعیت‌شان واکسین شده اند.

به گفتهٔ گیبریسوس، بیش از ۸۵ در صد جمعیت افریقا تا حال حتا یک دوز واکسین کووید-۱۹ را دریافت نکرده اند. او گفت: “تا زمانیکه این شکاف [توزیع واکسین] را بسته نکنیم، ما نمی‌توانیم به این مرحله حاد همه گیری خاتمه دهیم.”

به خواندن ادامه دهید

کوید۱۹

ویروس کرونا در امریکا؛ در یک روز ۱.۳۵ میلیون مورد جدید ثبت شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۱, ۱۴۰۰)

امریکا از ثبت ۱.۳۵ میلیون مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در سراسر این کشور خبر داده است.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که این بلند ترین آمار ابتلای روزانه به ویروس کرونا در امریکا است.

پیش از این در تاریخ ۳ جنوری سال روان میلادی نیز بیش از یک میلیون مورد ابتلا در یک روز ثبت شده بود.

این در حالی است که شمار بستری شده‌گان کرونایی در سه هفته گذشته دو برابر شده است.

از سوی هم سویه جدید کرونا «اومیکرون» هم در امریکا در حال گسترش است.

شیوع نوع جدید کرونا باعث اختلال در مکاتب شده است؛ زیرا استادان مکاتب و رانندگان بس‌های شهری به وظیفه نمیروند.

از سوی هم شمار جان باختگان کرونایی در امریکا از ۱۴۰۰ نفر در روز به ۱۷۰۰ تن رسیده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending