Connect with us

رویداد های اخیر

تاکید امارت اسلامی بر آزاد سازی ذخایر ارزی افغانستان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۱, ۱۴۰۰)

امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه کشور می‌گوید، دارایی‌های بانک مرکزی که از سوی امریکا منجمد شده متعلق به مردم است و به امارت اسلامی نمی‌رسد.

امیر خان متقی تاکید کرده است که برای جلوگیری از بحران بشری و اقتصادی در افغانستان باید این پول ها آزاد شود.

متقی در این باره گفته” به امریکایی‌ها گفتیم که حالا مخالفت نظامی با یک دیگر نداریم و در سنگر قرار نداریم بعد از امضای توافقنامه دوحه ما به شما کدام مشکل خلق نکردیم پس این پول‌ها را به کدام دلیل مسدود کرده اید هیچ کدام دلیل وجود ندارد و این پیسی نیست که به جیب طالبان برود و این مربوط اقتصاد وطن که به همه مردم متعلق می‌شود.”

امریکا و صندوق بین المللی پول آزاد سازی این پول‌ها را مشروط به ایجاد حکومت فراگیر، تامین حقوق اقلیت‌ها، زنان و دختران و رفع تهدید‌های تروریستی از خاک افغانستان کرده است.

باورها بر این است که امریکا این پول‌ها را تا زمان به رسمیت شناختن دولت جدید افغانستان از سوی جامعه جهانی همچنان مسدود نگهمیدارد.

سید مسعود، کارشناس اقتصادی، در این باره گفت:” در حقیقت این پول‌ها آزاد نمیشه مشکلات حقوقی و قانونی دارد به این معنی که دولتی را که شخصیت حقوقی بوده که دولت جمهوری بوده این پول‌ها را به بانک جهانی و امریکا داده و این بانک آزاد سازی این پول‌ها را به درخواست یک حکومت انجام می دهد از او خاطر تا که دولت به رسمیت شناخته نشود و به ملل متحد نیابد پرداخت این پول‌ها ممکن نیست.”

در این میان شهروندان کشور می گویند که فشارهای اقتصادی دامنه زندگی را بر آنان  تنگ‌تر ساخته و از این رو است که آنان از امریکا و امارت اسلامی می‌خواهند تا مردم را قربانی سیاست‌های خود نسازند.

قیام، باشنده کابل، در این باره گفت:”همرای همین حکومت گپ بزنند و به یک نتیجه برسند تا بلاخره همین فاجعه اقتصادی و بشری که است پایان یابد.”

محمد زبیر، باشنده کابل، در این مورد گفت:” ما از نهادهای خارجی و امارت اسلامی میخواهیم که تا همین پول‌های افغانستان را که منجمد شده بالای آن کار کنند و به یک تفاهم برسند تا مردم ما از مشکلات اقتصادی بیرون آیند.”

چهار شنبه هفته گذشته شورای امنیت سازمان ملل در یک نشست ویژه بحران اقتصادی و بشری را در افغانستان نگران کننده خواند و نماینده ویژه این سازمان در امور افغانستان خواستار تقویت کمک‌های بشری به مردم افغانستان شد.

نماینده‌گان چین و روسیه نیز در این نشست به آزاد سازی ذخایر ارزی افغانستان از سوی امریکا تاکید کردند.

رویداد های اخیر

وزارت مالیه: طرح جمع آوری عشر و زکات نهایی شده است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۶, ۱۴۰۰)

وزارت مالیه کشور می‌گوید که طرح جمع آوری عشر و زکات را نهایی کرده و قرار است تا چند روز آینده برای تصویب به کابینه بفرستد.

سخنگوی وزارت مالیه می‌گوید پس از تصویب و توشیح این طرح از سوی امیر امارت اسلامی یک بورد ویژه برای جمع آوری عشر و زکات از شهروندان ایجاد خواهد شد.

احمد ولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیه، در این باره گفت:” دو چیز بر ما مهم است یکی اینکه ما میخواهیم این را از راه سیستم دیجیتل جمع آوری کنیم و دیگر برای مصارف این چون در شریعت اسلامی مصارف عشر و زکات جاه های‌ اش معلوم است از راه یک سیستم منظم مصرف شود.”

در همین حال شماری از عالمان دین با استقبال از این اقدام حکومت می‌گویند که پول‌های عشر و زکات باید برای مستحقین آن برسد.

امان الله احمدی، عالم دین، افزود:” مسولان وقتی که زکات را از تجار جمع آوری می‌کنند بر مستحقان باید برسانند پروسه شفاف باشد و حق به حقدار برسد و دیگر اینکه با هماهنگی وزارت تجارت و اتاق تجارت که ملکیت‌های تجاران ثبت است این روند انفرادی نباشد.”

از سوی هم شهروندان کشور در مورد این اقدام امارت اسلامی دیدگاه‌های متفاوتی دارند.

احمد ویس اکبری، باشنده کابل، در این باره گفت:”اول باید وضعیت مالی مردم درک شود و زمینه کار ایجاد شود معاشات شان داده شود در این صورت همه حاضر است اما در وضعیت فعلی مشکل است.”

عبدالغفور، باشنده بلخ، در این مورد گفت:” ما کدام سرپیچی نداریم مگر باید برای مردم زمینه کار و بار ایجاد شود همین حالا مشکلات زیادی دامن گیر ما است.”

نقیب الله، یک دهقان در ولایت تخار، افزود:”از امارت اسلامی میخواهیم مردمی که غریب است دهقان کار است باید عشر را از آنها نگیرد.”

وزارت مالیه در حالی از طرح جمع آوری عشر و زکات سخن می‌گوید که بسیاری از سرمایه داران پس از تحولات اخیر کشور را ترک کرند و شهروندان باقی مانده در کشور شدیدآ درگیر بحران اقتصادی اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار سرپرست وزارت داخله با سفیر چین در کابل

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۶, ۱۴۰۰)

مقام‌های امارت اسلامی میگویند که سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله با سفیر چین در افغانستان دیدار کرده و در مورد موضوعات مهم گفتگو کرده اند.

منابع در وزارت داخله می‌گویند که آقای حقانی در دیدار با سفیر چین از وی خواسته است تا دولت افغانستان را به رسمیت بشناسد و کمک‌های بشردوستانه با مردم افغانستان را دوام بدهد.

سرپرست وزارت داخله همچنان افزوده که امارت اسلامی به تعهدات خود با جهان و کشورهای همسایه پابند است و خاک افغانستان به ضد هیچ کشوری  استفاده نخواهد شد.

انعام الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، در این باره گفت:” کشور چین با‌ دولت افغانستان در به رسمیت شناخته شدن همکاری‌ نماید. امارت اسلامی به تعهدات خود با جهان و کشورهای همسایه پایبند است و خاک افغانستان به ضد هیچ کشوری به‌کا‌ر برده نمی‌شود.”

مسوولان در امارت اسلامی می‌گویند که سفیر چین در این دیدار گفته است که چین کمک‌های بشردوستانه خود را از طریق دولت افغانستان به افغان‌ها می‌رساند.

سفیر چین افزوده که افغان‌ها حق دارند نظام استوار به ارزش‌های دینی و کلتوری شان‌ را داشته باشند.

در این دیدار سفیر چین گفته که ایالات متحده امریکا‌ نباید با وضع تحریم‌های اقتصادی در پی انتقام‌ گیری‌ باشد زیرا در این میان مردم افغانستان آسیب می‌بینند.

عبدالحق حماد، از چهره های نزدیک به امارت اسلامی، در این باره گفت:”این دیدارها نشان میدهد که کشورهای منطقه و جهان می‌خواهند روابط خوب داشته باشند و این دیدارها نشان میدهد که کشور می‌خواهند حکومت امارت اسلامی را به رسمیت بشناسند اما وقت نیاز است تا بتوانند اعتماد کنند.” 

مقام‌های امارت اسلامی به نقل از سفیر چین گفته اند که بر اساس تجارب ۲۰ سال گذشته شانگ‌های از جامعه جهانی می‌خواهد

تا دنیا افغانستان را اجازه دهد به خواست مردم اش حکومت داری کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

حنفی: در ۲۰ سال گذشته پنج میلیون تن معتاد شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۶, ۱۴۰۰)

معاون دوم رییس الوزرا می‌گوید که در جریان اشغال افغانستان، دست کم پنج میلیون شهروند به مواد مخدر معتاد شده که در حال حاضر از سوی حکومت امارت اسلامی تداوی می‌شوند.

مولوی عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا، که روز گذشته (شنبه، ۲۵ جدی) در یک نشست به مناسبت جمع آوری مالیات صحبت می‌کرد گفت که مسوولیت تداوی معتادان اکنون بر دوش امارت اسلامی است و بدون شک مشکلات فرا راه شان وجود خواهند داشت.

او از مردم میخواهد که برای آبادی کشور شان کمر همت ببندند تا بحران جاری در بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و صحی را مدیریت شود.

 حنفی افزود:” ما دیدیم که در دوران اشغال برای آبادی کشور هیچ کار نشده است، مگر جوانان ما معتاد شده و مشکلات اجتماعی افزایش یافته است.”

درهمین حال، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید از آنجایی که برخی کشورهای جهان در جنگ نظامی در افغانستان دچار شکست شده اند، دست به تبلیغات منفی و وضع تعزیرات علیه افغانستان زده اند.

ملا خیرالله خیرخواه، سرپرست وزارت اطلاعات در این باره گفت:” تجارب جهانی ثابت کرده است که آن عده از کشورهای که با تحریم روبرو شده است، آنها کشورها آباد شده است، ما حتما از این مشکلات عبور خواهیم کرد.”

مسوولان امارت اسلامی می‌گویند که از کمک‌های بشری هر کشوری به مردم افغانستان استقبال می‌کنند، اما به هیچ صورتی زیر بار کمک‌های مشروط شان نخواهند رفت.

به خواندن ادامه دهید

Trending