Connect with us

رویداد های اخیر

تاسیس پایگاه امریکا در منطقه یک “اشتباه و بدنامی بزرگ تاریخی خواهد بود”

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۴۰۰)

طالبان امروز (چهارشنبه، ۵ جوزا) در یک اعلامیه از کشورهای همسایه افغانستان خواسته تا اجازه ندهند که امریکا در منطقه پایگاه نظامی تاسیس کند.

طالبان گفته که تاسیس پایگاه امریکا در کشورهای منطقه “یک اشتباه و بدنامی بزرگ تاریخی خواهد بود.”

در اعلامیه آمده که ” ملت مسلمان و مجاهد افغانستان در برابر اینگونه اعمال نادرست و تحریککننده خاموش نمینشیند، بلکه مسئولیت ایمانی و تاریخی خود را به گونهای که همواره در طول تاریخ ادا نموده، ادا مینماید.”

طالبان از کشورهای همسایه خواسته که خاک و فضای خود را علیه این گروه در اختیار دیگران قرار ندهند.

اعلامیه طالبان  افزوده ” چنانکه ما به دیگران مکرراً اطمینان داده ایم که خاک ما بر ضد امنیت کسی استعمال نمیشود، همچنان از دیگران هم میخواهیم که خاک و حریم هوایی خود را بر خلاف کشور ما استعمال نکند، و اگر چنین گامی برداشته شود، مسئولیت هر گونه عواقب و مشکلات آن به دوش ان ها میباشد که مرتکب چنین اشتباهات میشود.”

طالبان گفته مه حضورو نیروهای خارجی در منطقه دلیل اصلی نا امنی‌ها است.

طالبان در این باره گفته ” نیروهای بیگانه در منطقه دلیل اصلی ناامنیها و جنگها بوده و فاجعهی بزرگی است که آن را در بیست سال گذشته همه دیدند.”

این در حالی است که قبل از این منابع به آریانانیوز تایید کرد که نیروهای امریکایی کار ساخت یک پایگاه بزرگ نظامی را در آن سوی خط دیورند آغاز کرده اند.

شماری از اعضای شورای ولایتی و باشندگان ولسوالی زازی آریوب ولایت پکتیا می‌گویند که این پایگاه در مناطق قبایلی پاکستان در منطقه شلوزان کرم ایجنسی ساخته می شود.

اعضای شورای ولایتی پکتیا می‌گویند که این پایگاه هشت کیلومتر دورتر از خط فرضی دیورن ساخته خواهد شد.

به گفته آنان همه روز از طریق زمین و هوا به این منطقه اکمالات صورت می گیرد.

از سوی هم باشندگان ولسوالی زازی آریوب می گویند که کار ساخت این پایگاه به شدت جریان دارد و “آنان می بینند که همه روزه چرخبال‌ها، مواد ساخت و ساز می‌آورند.”

اما پاکستان و امریکا گزارش‌ها در باره ساخت یک پایگاه نظامی امریکا را در نزدیکی آن سوی خط دیورند رد کرده اند.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان در یک اعلامیه گفت “در اینجا پایگاه نظامی و یا هوایی نخواهد بود و این چنین پیشنهاد پیش بینی نشده است. چنین حدس و گمان بی اساس و بی مسوولیت است که باید از آن جلوگیری شود.”

سانی لاگت سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان این گزارش‌ها را نادرست خوانده است.

رویداد های اخیر

مارشال دوستم در برابر طالبان عملیات نظامی راه اندازی میکند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۴۰۰)

مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر جنبش اسلامی افغانستان، پس از برگشت از ترکیه گفته که طالبان تمامی امکانات شان را برای بدست آوردن ولایت‌های هرات، تخار، جوزجان، کندهار، هلمند به خرچ داده تا یکی از این ولایت‌ها را سقوط دهد.

مارشال دوستم می‌گوید، وضعیت جنگی هر روز وخیم تر می‌شود.

وی می افزاید که حملات طالبان  بر مراکز این ولایت‌های به عقب زده شده اند.

دوستم در این باره گفت:” دشمن تمام امکانات اش را به خرچ می‌دهد که یکی از ۵ ولایت جوزجان، هرات، هلمند، تخار و کندهار را سقوط بدهد.”

دوستم می افزاید که با توجه به اوضاع کنونی کشور با رهبران سیاسی مشورت خواهد کرد و بعدا برای مبارزه با طالبان به شمال کشور سفر خواهد کرد.

مارشال دوستم می افزاید:”وضعیت کنونی ایجاب می کند، جلسه و یک تدابیر گرفته شود؛ این یک دسیسه خورد نیست و این نیاز به برنامه ریزی با سران سیاسی دارد.”

دوستم از بسیج‌های مردمی در برابر طالبان استقبال میکند و می‌گوید، بدون هیچ امتیاز نیروهای اش در شمال افغانستان به ویژه در فاریاب و جوزجان قربانی میدهد.

او افزود:” همین بسیج‌های مردمی با فرماندهای جنگی استقامت کرده اند و بارها من این را گفته ام در این شرایط در این وقت به من این ندادی آن ندای نیاز نیست نیاز است همه ما به هم اعتماد  داشته باشیم.”

دوستم درحالی این اظهارات را ابراز میکند که درگیری‌های شدید میان نیروهای امنیتی و طالبان در شهرهای هرات، لشکرگاه و کندهار ادامه دارد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار رییس جمهور غنی با ابراهیم رئیسی رییس جمهور منتخب ایران

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۴۰۰)

ارگ ریاست جمهوری گفته است که رییس جمهور غنی قبل از ظهر امروز (پنج شنبه ۱۴اسد) با داکتر سید ابراهیم رئیسی، رییس جمهور منتخب ایران در مقر ریاست جمهوری آن کشور در شهر تهران، دیدار کرده است.

دریک خبرنامه ریاست جمهوری آمده است که در این دیدار، هردوجانب در مورد گسترش همکاری ها و روابط میان دو کشور، بحث نمودند.

دراین دیدار سید ابراهیم رئیسی، بر تداوم حمایت از دولت افغانستان و تلاش‌ها بخاطر اجماع منطقوی برای صلح، تاکید ورزیده است.

آقای ابراهیمی گفته است:” از نظام مشروع و حقوق مردم افغانستان و روند صلح حمایت می‌کنیم. همسایه‌ها به ویژه افغانستان جایگاه بلند در سیاست خارجی ما دارند.”

درهمین حال، جمهور غنی از کمک و همکاری ایران، به ویژه میزبانی از مهاجرین افغان، قدردانی کرده و بر همکاری‌های مشترک اقتصادی و گسترش مناسبات میان دو کشور تاکید نموده است.

قرار است رییس جمهور غنی، عصر امروز در مراسم تحلیف داکتر ابراهیم رئیسی رییس جمهور منتخب ایران که در ساختمان شورای اسلامی برگزار می گردد، اشتراک نماید.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

مقام‌ها: حملات طالبان در نقاط مختلف شهر هرات عقب زده شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۴۰۰)

مقام‌های محلی هرات امروز (پنج‌شنبه، ۱۴ اسد) می‌گویند که شب گذشته حملات طالبان در چهار حوزه شهر هرات، عقب زده شده‌اند.

این درحالی است که نبردها در شهر هرات وارد نهمین روز شده‌است.

به گفته مقام‌های محلی حملات طالبان از شرق و غرب هرات شدت پیدا کرده است، شهر هرات دیشب تا آستانه سقوط پیش رفت، اما نیروهای امنیتی جلو پیشرفت طالبان را گرفتند.

عبدالصبور قانع، والی هرات می‌گوید که طالبان نیمه‌های شب گذشته در هفت بخش حوزه‌های دوم، سوم، دهم و یازدهم شهر هرات حمله‌های گروهی راه اندازی کردند، اما از سوی نیروهای امنیتی این حمله‌های شان، عقب زده شده‌اند.

او افزود که در این حمله‌های طالبان، سه تن از نیروهای امنیتی به‌شمول وحید احمد کوهستانی، آمر حوزه دهم پولیس شهر هرات، جان باخته‌اند.

طالبان نیز پذیرفته اند که کوهستانی در نبرد با آنها جان باخته است.

در همین حال، آقای قانع می‌گوید که در حمله‌های هوایی و عملیات زمینی نیروهای امنیتی شب گذشته، بیش از ۱۰۰ طالب مسلح کشته شده‌اند و ده‌ها تن دیگر، زخم برداشته‌اند.

به‌گفتۀ مقام‌های نظامی، بیشتر این طالبان هنگام وارد شدن به شهر هرات، آماج حمله‌های هوایی قرار گرفته‌اند.

طالبان تاکنون در این باره چیزی نگفته‌اند.

هلمند:

درهمین حال، قول اردوی ۲۱۵میوند از آغاز عملیات پاکسازی شهرلشکرگاه خبر داده است.

عبدالقدیر بهادرزی، سخنگوی این قول اردو گفته است که این عملیات‌ها تا سرکوب آخرین هراس‌افگن در شهر ادامه خواهد داشت.

بهادرزی افزوده است:” هیچ راهی فراری برای هراس‌افگنان وجود ندارد، آنان کشته خواهند شد.”

لغمان:

پولیس لغمان گفته است که در نتیجه عملیات ویژه قطع صفر دو ولسوالی بادپخ از تصرف طالبان بیرون ساخته شد.

به گفته پولیس دراین عملیات دست کم هفت طالب کشته و شماری هم زخم برداشته اند.

لطف‌الله کامران، فرمانده پولیس لغمان نیز تایید کرده است که صبح امروز ولسوالی بادپخ این ولایت را دوباره به تصرف شان، درآمده است.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نگفته اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است