Connect with us

اخبار ساحوی

تأکید ارگ بر ادامه حضور نظامیان خارجی در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اکتبر 12, 2019)

ارگ ریاست جمهوری، در واکنش به گفته‌های اخیر دونالد ترمپ، رئیس جمهور، ایالات متحده امریکا، می‌گوید، هنوزهم نیاز است که نیروهای امریکایی با نظامیان افغانستان به گونه مشترک در برابر هراس‌افگنان مبارزه کنند.

به تازه‌گی رئیس جمهور امریکا، گفته است که زمان خروج نظامیان اش از افغانستان فرار رسیده، اما ارگ می‎گوید که دو کشور باید با مبارزه در برابر هراس‌افگنی، فضا برای صلح پایدار و ثبات دوامدار را در افغانستان مهیا کنند.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، میگوید: “موجودیت نیروهای امریکایی در افغانستان به منظور این بود تا لانه‌های هراس افگنان خشکانیده شود و از بین برده شود، هنوز هم نیاز است که مشترکاٌ این مبارزه را به پیش ببریم و شرایط را آماده بسازیم برای انیکه دیگر تهدیدی متوجه هر دوکشور وجود نداشته باشد.”

در همین حال، شماری از احزاب سیاسی هم می‌گویند که خروج نظامیان خارجی از افغانستان باید مسئولانه و مطابق شرایط باشد تا کشور دوباره به بی‌ثباتی سیاسی نرود.

محمد ناطقی، معاون حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، اظهار میدارد: “این خروج باید مسئولانه باشد، یعنی خروج نباید عوارض خیلی وحشتناک به دنبال داشته باشد، خروج باید بر اساس یک برنامه صورت گیرد.”

مذاکرات میان امریکا و طالبان راه به جایی نکشید؛ با آن هم، آقای ترمپ، پیوسته بر بیرون کشیدن نیروهای اش از افغانستان پافشاری می‌کند.

با این حال، فعالان سیاسی در کشور، می‌گویند که با توافق یا بدون توافق نیروهای خارجی افغانستان را ترک می‌کنند؛ اما به گفته آنان نیاز است که از یک‌سو نظامیان خارجی با یک توافق سیاسی کشور را ترک کنند و در سوی دیگر، افغان‌ها برای نرفتن به یک جنگ دیگر، باهم به توافق سیاسی برسند.

سیدمحمد حریق، فعال سیاسی، میگوید: “با حفظ نیروهای بین‌المللی الی ختم پروسه صلح باید توافق شود، و نیروهای خارجی مطابق یک چارچوکات افغانستان را ترک کنند.”

چهارده هزار نظامی امریکایی در افغانستان حضور دارند، هرچند قرار بود با امضای توافق‌نامه صلح امریکا با طالبان، روند خروج این نیروها به گونه تدریجی آغاز شود، اما با توقف مذاکرات میان واشنگتن و طالبان، چگونه‌گی خروج نظامیان خارجی از افغانستان نیز مبهم ماند.

گزارشگر: باعث حیات

اخبار ساحوی

انفجار ماین در غزنی؛ ۹ نفر جان باختند و دو تن زخمی شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 24, 2020)

پولیس ولایت غزنی صبح امروز (شنبه، ۳عقرب) گفته است که در نتیجه انفجار ماین کنار جاده‌ای در مرکز این ولایت دست کم ۹غیر نظامی جان باختند.

به گفته‌ی پولیس این رویداد حوالی ۹:۰۰ پیش از چاشت زمانی رخ داد که یک موتر نوع تونس در منطقه‌ی کوتل روضه در حومه شهر غزنی با یک ماین کنارجاده‌ای برخورد کرد که در نتیجه ۹ تن به شمول سه خانم در این رویداد جان باختند.

در همین حال اقارب قربانیان میگویند که در این رویداد یازده نفر جان باخته اند.

پولیس می‌افزاید زمانی که نیروهای امنیتی بخاطر فراهم کردن کمک و انتقال قربانیان به محل حرکت میکند، یک هاموی نیروهای پولیس با ماین کنار جاده‌ای دیگر برخورد کرد که در نتیجه دو پولیس زخم برداشتند.

در حالی که تاکنون هیچ گروهی به شمول طالبان مسوولیت این رودیداد را به عهده نگرفته است، اما پولیس غزنی طالبان را مسوول این رویداد می‌داند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

حمله طالبان در نیمروز؛ ۲۴ سرباز کشته و چندین تن دیگر اسیر شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 23, 2020)

در نتیجه حمله طالبان در ولسوالی دلارام ولایت نیمروز ۲۴ نظامی جان باخته و چهار نفر دیگر شان زخمی شده اند.

شهنواز قادری ولسوال دلارام به آریانانیوز می‌گوید که این رویداد شب گذشته در منطقه دهمزنگ این ولسوالی رخ داده و طالبان چند سرباز دیگر را نیز با خود برده اند.

منابع می‌گویند که طالبان تمام تجهیزات این قرارگاه را با خود برده اند و حدود شش سرباز ارتش ملی را اسیر گرفته اند.

وزارت دفاع هرچند در مورد این رویداد چیزی نگفته اما تایید می‌کند که در حال حاضر در ۲۶ ولایت جنگ جریان دارد.

تصاویری نیز در رسانه های اجتماعی نشر شده که نشان میدهد که طالبان دست های شماری از سربازان افغان را از پشت بسته اند.

در همین حال شماری از سربازان افغان در ولسوالی راغستان بدخشان نیز از سوی طالبان محاصره شده اند.

این سربازان در پیامی به رسانه ها گفته است که با کمبود مواد خوراکی و تجهییزات روبرو شده اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

ربوده شدن سرپرست ولسوالی اشکمش تخار از سوی طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 23, 2020)

طالبان مسلح سرپرست ولسوالی اشکمش ولایت تخار را ربوده اند.

باشندگان ولسوالی اشکمش میگویند که صیف الرحمان مدیر اجرایی و سرپرست این ولسوالی ساعت ۴ پس از چاشت روز پنج شنبه از دفتر کارش به سوی خانه اش می‌رفته که از مسیر راه از سوی طالبان ربوده شده است.

 به گفته آنان تاکنون از آقای رحمان خبری در دست نیست.

خلیل اسیر سخنگوی پولیس تخار این رویداد را تایید کرده اما جزییات بیشتر در این مورد ارایه نکرده است.

این در حالی است که در هفته های پسین درگیری میان نیروهای افغان و طالبان مسلح در تخار شدت گرفته است.

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این رویداد چیزی نگفته است.

طالبان بامداد روز چهار شنبه بالای نیروهای افغان در ولسوالی بهارک حمله کردند که در نتیجه بیش از ۵۰ نظامی افغان جان باختند.

نیروهای افغان نیز در پاسخ به این حمله محل تجمع طالبان در مسجد جامع روستای «هزاره قرلق» ولایت تخار را آماج حمله هوایی قرار دادند که گفته میشود ۱۲ کودک در این رویداد جان باختند و ۱۸ غیرنظامی دیگر زخم برداشتند.

اما امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری با رد این ادعاها گفته است: “خبر کشته شدن اطفال در مسجد در تخار بی اساس است.”

آقای صالح گفته است: “آنهایی که نیرو های ما را دیروز به خاک و خون کشانیده بودند نابود شدند و ثبوت غیر قابل انکار در اختیار ما قرار دارد.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending