Connect with us

خبرهای تازه

تأخیر دو ماهه در برگزاری دور سوم نشست کابل

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۳۹۸)

دور سوم نشست کابل که قرار بود در هفته اول ماه حمل سال روان برگزار شود، تا زمان نامعلوم به تاخیر افتاده است.

سیاسیون، در پیوند به تاخیر افتادن این نشست می‌گویند که عدم ثبات سیاسی در کشور باعث شده است تا شمار شرکت کننده‌گان خارجی در این نشست کم‌رنگ باشد، تا جایی‌که باعث تاخیر در این نشست شده‌است.

 این نشست که روند صلح افغانستان یکی از موارد عمده برای بحث در آن گفته شده بود و رییس جمهورغنی، هفته اول ماه حمل سال روان را زمان آغاز این نشست گفته بود؛ با گذشت ۲ ماه از آن زمان برگزاری آن و ۴ ماه از وعده رییس جمهور، در این مورد می‌گذرد و تاحال خبری از برگزاری این نشست وجود ندارد.

آقای غنی در مورد این نشست گقته بود: “در هفته اول ماه حمل، نشست سوم کابل بعد از تأمین صلح برگزار می‌شود و در آن روی چگونگی صلح پایدار و این ‌که چگونه بتوانیم مملکت خویش را مرفه بسازیم، بحث می‌شود.”

در همین حال، منابع می‌گویند، احتمال شرکت نمانیده‌گان گروه طالبان در دور سوم نشست کابل نیز وجود دارد.

عرفان‌الله عرفان، یک عضو مجلس نماینده‌گان در این زمینه اظهار می‌دارد: “نشست کابل پیوند داشت به نشست که در قطر و در دوحه میان طالبان و امریکایی ها چندین بار صورت گرفتهاست بار ششم اش نهایی شده است اگر پیشرفت های صورت می گرفت میان طالبان و امریکایی ها این به مثابه بود که از طالبان در نشست کابل شرکت کنند که نشد.”

در همین حال، تاکنون دلیل تاخیر در برگزاری نشست دور سوم کابل معلوم نیست، سر درگمی که ظاهرا سرنوشت نشست “ریکا” را نیز در گرو خود قرار داده است.  

هرچند زمان دقیق برگزاری این نشست معلوم نیست، اما مسوولان در وزارت خارجه می‌گویند، روی آجندا و نحوه برگزاری این نشست کار می‌کنند.

صبغت الله احمدی، سخن‌گوی این وزارت ابراز می‌دارد: “نشست کابل برگزار می شود زمان اش تا کنون مشخص نشده است لیکن برای برگزاری آن امادگی ها گرفته می شود و روی آجندای کنفرانس سوم پروسه کابل نیز کار جریان دارد.”

هرچند از نشست دور اول کابل تا حال، حکومت آماده‌گی خود را برای مذاکرات مستقیم و بدون پیش شرط با گروه طالبان اعلام کرده است؛ اما انتظار می‌رود که نشست سوم روند کابل گونه دیگر باشد زیرا بخش زیاد از آجندای آن روی روند صلح افغانستان متمرکز خواهد بود.

گزارشگر: علی اصغری

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است