Connect with us

اخبار ساحوی

بی اعتنایی حکومت در مبارزه با ویروس کرونا سبب گسترش این بیماری می شود

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۲۰, ۱۳۹۹)

شماری از نماینده گان مجلس می گویند که روند آزمایش ویروس کرونا در هرات با چالش های زیادی مواجه است و در بسیاری ولایت ها بسته های بهداشتی نرسیده است.

افزایش بیماری کرونا در کشور نگرانی های جدی اعضای مجلس نماینده گان را برانگیتخه و این نماینده گان حکومت را در کار مبارزه با ویروس کرونا به ناتوانی متهم می سازند. آنان می گویند که اگر حکومت روند قرنطین را در مرز های کشور عملی میکرد، ویروس کرونا گسترش نمی یافت. غلام فاروق مجروح، عضو مجلس نماینده گان هرات، می گوید: “هر روز آمار مبتلایان بلند می رود و اگر دولت در مرز ها مردم را قرنطین می کرد حال این تهدید به همه ولایت ها نمی رسید و هنوز هم بیشتر کسانی در هرات هستند که بیماری آنان تشخیص نشده است.”

ناهید فرید، عضو مجلس نماینده گان هرات، گفت: “نبود ظرفیت تست کرونا در هرات است که هیچ آزمایش تست کرونا دراین روز های اخیر انجام نشده است و آمار مرگ و میر هم متاسفانه پنجاه درصد را در میان مبتلایان نشان میدهد و رهبران فقط رای ما را میخواهند و برای خطر جانی مردم توجه نمی کنند.”

فریده بیکزاد، عضو مجلس نماینده گان بادغیس، می گوید: “در ولایت بادغیس امکانات برای مبارزه با ویروس کرونا وجود ندارد درحالیکه شماری از مردم از ایران به بادغیس آمده اند.”

در همین حال، میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده گان، پی گوید: “برای مشکلات صحی تمامی ولایت ها وزارت صحت باید به گونهء متوازن رسیده گی کند و خدمات صحی را به مردم برساند تا مردم از خطر ویروس کرونا در امان بمانند.”

نماینده گان مردم در مجلس تاکید می ورزند که اگر مبارزه با ویروس کرونا به گونهء سلیقه یی و سیاسی به پیش برود، مهار این پدیده در افغانستان کار دشوار خواهد بود و مردم بیشتری به این بیماری مصاب خواهند شد.

اخبار ساحوی

شامل افراد انداخته شده به دریا توسط مرزبانان ایرانی، اطفال هم بودند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۸, ۱۳۹۹)

در میان افرادیکه از سوی مرزبانان ایرانی به دریا انداخته شده و جان باخته اند، چند کودک ۱۲ ساله نیز شامل بوده اند.

خانواده های افرادیکه به تاریخ ۱۳ ثور سالروان از سوی مربانان ایران به دریا انداخته شدند و جان باخته اند تاکید دارند که حکومت باید هرچه زودتر نتیجه بررسی های هیئت حقیقت یاب را با مردم شریک سازد؛ همچنان کمیسیون مستقل حقوق بشر اذعان داشته است که اطفال نیز شامل جان باخته گان بوده اند.

نعیم نظری، معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر، می گوید که در پی بررسی های آنان مشخص شده است که چند کودک شامل افرادی بودند که از سوی مرزبانان ایرانی به رودخانه انداخته شده و جان باخته اند.

همچنان سید وحید قتالی، والی هرات، می گوید که تحقیقات در این مورد ادامه دارد و به برخی نتایج مطلوب دست یافته اند که آن را به زودی شریک خواهند ساخت .

از سوی دیگر، خانواده هایی افرادیکه از سوی مرزبانان ایرانی به تاریخ ۱۳ ثور به رودخانه انداخته شده و جان داده اند از حکومت می خواهند تا نتیجه کار هیئت حقیقت یاب را با آنان شریک سازد.

هیئتی به ریاست معاون وزارت خارجه ایرانی چند روز پیش به افغانستان آمده و در این مورد با مقامات افغان دیدار کرد، هیئت ایرانی و افغان تاکید کرده اند که باید این مسئله به گونه جدی پیگیری شود و نتیجه آن با مردم شریک ساخته شود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

حمله طالبان در پروان؛ ۷ سرباز ارتش محلی جان باختند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۸, ۱۳۹۹)

در پی حمله طالبان بالای یک پاسگاه ارتش محلی در ولایت پروان دست کم هفت سرباز جان باخته و دو تن دیگر زخم برداشته اند.

مسوولان امنیتی میگویند که این حمله در ولسوالی سیاگرد این ولایت رخ داده است.

یک منبع امنیتی در پروان که نخواست نامی از وی برده شود گفت به آریانا نیوز می‌گوید که گروه طالبان شب گذشته بر یک پاسگاه ارتش محلی در روستای سرجوی‌دختر دره قمچاق حمله کرده و این پاسگاه را با پنج سرباز به آتش کشیدند، دو تن را به گلوله بستند و دو سرباز دیگر را با خود بردند.

منبع می‎افزاید که این پاسگاه ارتش در تصرف گروه طالبان است و از تلفات گروه طالبان جزییاتی در دست نیست.

گروه طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

نگرانی ها مبنی بر شیوع بیماری محرقه – با علایم مشابه به کووید-۱۹

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۳۹۹)

شیوع بیماری فصلی محرقه در افغانستان، که علایم مشابه به ویروس کرونا را دارد، باعث نگرانی مردم و مسئولین صحی شده است.

در حالیکه بیماری کووید-۱۹ به شدت در میان مردم در حال گسترش است، خبرهای تکان دهنده از شیوع بیماری محرقه که علایم همچون ویروس کرونا را دارد، میان مردم در بسیاری ولایت های کشور، سبب نگرانی شده است.

باشندگان ولایات ننگرهار می‌گویند که این بیماری همانند  محرقه به شدت در میان مردم شیوع کرده و احتمال دارد در هر خانواده دو تا سه نفر مصاب باشند.

خبرنگار آریانانیوز در ننگرهار می‌گوید که بیشتر علایم این بیماری به گفته پزشکان شباهت زیاد با محرقه دارد و ممکن یک بیماری باشد که در گرما بیشتر رشد میکند.

در هملند و کابل نیز گفته میشود که محرقه در میان مردم شیوع یافته است، اما متخصصان در هلمند می‌گویند: این محرقه نه بکله همان ویروس کرونا است.

وزارت صحت عامه نیز از شیوع بیماری های دیگر فصلی که علایم مشابه به کرونا دارد، اظهار نگرانی می کند؛ وحید مجروح معین این وزارت می گوید که هیئتی به ننگرهار فرستاده شده تا از نزدیک موضوع را بررسی کند.

سازمان صحی جهان نیز پیش از این هشدار داده بود که متمرکز شدن بالای امر مبارزه با ویروس کرونا، باعث رشد برخی بیماری های دیگر می شود.

به خواندن ادامه دهید

Trending