Connect with us

اخبار ساحوی

بی اعتنایی حکومت در مبارزه با ویروس کرونا سبب گسترش این بیماری می شود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۲۰, ۱۳۹۹)

شماری از نماینده گان مجلس می گویند که روند آزمایش ویروس کرونا در هرات با چالش های زیادی مواجه است و در بسیاری ولایت ها بسته های بهداشتی نرسیده است.

افزایش بیماری کرونا در کشور نگرانی های جدی اعضای مجلس نماینده گان را برانگیتخه و این نماینده گان حکومت را در کار مبارزه با ویروس کرونا به ناتوانی متهم می سازند. آنان می گویند که اگر حکومت روند قرنطین را در مرز های کشور عملی میکرد، ویروس کرونا گسترش نمی یافت. غلام فاروق مجروح، عضو مجلس نماینده گان هرات، می گوید: “هر روز آمار مبتلایان بلند می رود و اگر دولت در مرز ها مردم را قرنطین می کرد حال این تهدید به همه ولایت ها نمی رسید و هنوز هم بیشتر کسانی در هرات هستند که بیماری آنان تشخیص نشده است.”

ناهید فرید، عضو مجلس نماینده گان هرات، گفت: “نبود ظرفیت تست کرونا در هرات است که هیچ آزمایش تست کرونا دراین روز های اخیر انجام نشده است و آمار مرگ و میر هم متاسفانه پنجاه درصد را در میان مبتلایان نشان میدهد و رهبران فقط رای ما را میخواهند و برای خطر جانی مردم توجه نمی کنند.”

فریده بیکزاد، عضو مجلس نماینده گان بادغیس، می گوید: “در ولایت بادغیس امکانات برای مبارزه با ویروس کرونا وجود ندارد درحالیکه شماری از مردم از ایران به بادغیس آمده اند.”

در همین حال، میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده گان، پی گوید: “برای مشکلات صحی تمامی ولایت ها وزارت صحت باید به گونهء متوازن رسیده گی کند و خدمات صحی را به مردم برساند تا مردم از خطر ویروس کرونا در امان بمانند.”

نماینده گان مردم در مجلس تاکید می ورزند که اگر مبارزه با ویروس کرونا به گونهء سلیقه یی و سیاسی به پیش برود، مهار این پدیده در افغانستان کار دشوار خواهد بود و مردم بیشتری به این بیماری مصاب خواهند شد.

اخبار ساحوی

نیروهای افغان حمله طالبان در غزنی را به عقب زدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت دفاع کشور از عقب زدن حملات طالبان در ولایت غزنی خبر می‌دهد.

این وزارت در اعلامیه ای گفته است که روز گذشته طالبان  در ساحات «شالیز» و «عاشقوال» مربوط مرکز ولایت غزنی بالای نیروهای ملی دفاعی و امنیتی حمله کردند.

این حملات از سوی نیروهای افغان با شکست رو به رو گردید که در نتیجه ۸ طالب کشته و ۳ تن دیگر شان زخمی شده اند.

وزارت دفاع در مورد تلفات نیروهای افغان چیزی نگفته است. گروه طالبان نیز در پیوند به این رویداد تا هنوز ابراز نظر نکرده است.

این در حالی است که ظاهرا در روزهای پسین طالبان مسلح بر خلاف توافق دوحه با امریکا برای صلح افغانستان، حملات شان را در شماری از ولایت های کشور افزایش داده اند.

دو روز پیش طالبان مسلح حبیب الله، فرمانده پولیس ولسوالی ده‌یک این ولایت را با ماین کنار جاده ای کشتند. در ولایت قندهار نیز یک موتر مملو از مواد انفجاری را در فرماندهی پولیس ولسوالی شاه ولیکوت این انفجار دادند که در نتیجه سه سرباز کشته و ۱۵ تن دیگر زخم برداشت.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

دوازده طالب مسلح در پکتیا کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۹, ۱۳۹۹)

به شمول یک فرمانده دست کم ۱۲ جنگجوی طالبان در نتیجه درگیری با نیروهای افغان در ولایت پکتیا کشته شدند.

ایمل مومند، سخنگوی قول اردوی ۲۰۳ تندر به آریانانیوز میگوید که طالبان حوالی ساعت ۵ بامداد امروز بالای پاسگاه های نیروهای افغان در روستای شاه محمد ولسوالی زازی آریوب این ولایت حمله کردند.

به گفته مومند در این رویداد به شمول یک فرمانده طالبان به نام اباسین، ۱۰ جنگجوی این گروه کشته و هفت تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

آقای مومند می‌افزاید که در این رویداد به نیروهای افغان آسیبی نرسیده است.

در یک رویداد دیگر، شب گذشته طالبان مسلح بالای نیروهای ارتش که در حال گزمه در ولسوالی سمکنی این ولایت بودند، حمله کردند.

آقای مومند میگوید که در این رویداد دو طالب مسلح به شمول یک شهروند پاکستانی کشته و دو تن دیگر شان زخمی شده اند.

سخنگوی طالبان گفته است که جنگجویان این گروه نیز تلفاتی به نیروهای افغان در ولسوالی زازی آریوب وارد کرده اند. او اما جزییات بیشتر در این مورد نداده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

انفجار موتربمب در قندهار؛ دو سرباز کشته و ۱۵ زخمی

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۸, ۱۳۹۹)

در نتیجه انفجار موتر بمب در ولایت قندهار دست کم دو سرباز پولیس جان باخته و ۱۵تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

یک منبع امنیتی که نخواست نامی از وی گرفته شود، به آریانانیوز گفته است که یک مازدا مملو از مواد انفجاری فرماهندهی پولیس ولسوالی شاه ولیکوت قندهار را هدف قرار داد.

به گفته این منبع، این رویداد حوالی ساعت ۴ بامداد امروز رخ داده است. در همین حال باشندگان محل میگویند که ممکن آمار تلفات افزایش پیدا کند.

گروه طالبان مسوولیت این حمله را به عهده گرفته و گفته است در این رویداد به شمول فرمانده پولیس این ولسوالی ۲۰ سرباز افغان جان باخته اند.

از سویی هم طالبان مسلح حبیب الله فرمانده پولیس ولسوالی ده‌یک ولایت غزنی را نیز آماج ماین کنار جاده ای قرار دادند که در نتیجه دو سرباز نیز با وی کشته شدند.

همزمان با شدت حمله‌های تهاجمی طالبان، برخی مقام‌های محلی می‌گویند، نیروهای دولتی از حالت دفاعی بیرون شده‌اند و عملیات‌های تهاجمی را ازسر گرفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending