Connect with us

بی بی سی فارسی

‘بینج واچینگ’؛ تماشای پشت سر هم فیلم و تلویزیون خوب است؟

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 11, 2021)
زنی در برابر تلویزیون

BBC Ideas / Ripple Pictures

آیا تا به‌حال بی‌وقفه و پشت سر هم چندین قسمت از یک سریال را تماشا کرده‌اید؟

یا از خواب‌تان زده‌اید تا سر در بیاورید در سریال مورد‌علاقه‌تان قرار است چه اتفاقی بیفتد؟

تمام روز روی مبل نشسته‌‌ یا دراز کشیدید، بی‌حرکت و با تمام حواس جذب برنامه‌ای تلویزیونی‌ شدید که “همه” دربارهٔ آن حرف می‌زنند؟

شما تنها نیستید، به‌ویژه در وضعیت قرنطینه به دلیل همه‌گیری کوویدـ ۱۹، میلیون‌ها نفر در سراسر جهان مثل شما هستند.

غول‌های استریم یا رسانه‌های جاری تلویزیونی به رکورد‌های تازه‌ای از کاربران دست یافتند، نت‌فلیکس در سه‌ماههٔ اول سال ۲۰۲۰ به رقم ۱۶ میلیون کاربر رسید.

Banner

BBC

بینج واچینگ چیست؟

این کلمه در سال ۲۰۱۵ از سوی دیکشنری کالینز به عنوان عبارت سال انتخاب شد. از نظر دستوری فعل است و به معنای “تماشای شمار زیاد برنامه‌های تلویزیونی است ( به ویژه تماشای تمام نمایش‌های مربوط به یک مجموعه به ترتیب).”

Banner

BBC

حتی پیش از این هم بینج‌واچینگ یا تماشای‌بی‌وقفه و پشت سر هم، طرفدارانی داشت. برای مثال در یک نظر‌سنجی، نیمی از جمعیت بریتانیا گفتند تماشای بی‌وقفهٔ هشت‌ساعتهٔ برنامه‌های تلویزیونی داشته‌اند.

اگر این ماجرا به نظرتان آشنا می‌آید، شاید شما هم از چنین زیاده‌روی‌هایی احساس گناه کنید. اگر اینطور است این مطلب را بخوانید چون شاید احساس بهتری در مورد این عادت خودتان پیدا کنید.

کلک‌های پنهانی برای جذب شما

زنی با نگاه نگران

BBC Ideas / Ripple Pictures

تماشای پشت‌سرهم برنامه‌ها، فقط تقصیر شما نیست.

بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی و رسانه‌های جاری، روش‌های پنهانی عمدی برای اینکه شما را پای تلویزیون میخکوب کنند به کار می‌برند.

برایان اسکات، گزارشگر و منتقد تلویزیون می‌گوید “من می‌توانم به راحتی در یک روز بنشینم و تمام قسمت‌های یک سریال را تماشا کنم”.

او می‌گوید “تماشای بی‌وقفه به طور تصادفی شروع شد” و خود کاربران بودند که آن را پیش بردند.

“نت‌فلیکس دریافت که تعداد زیادی از مخاطبان تمایل زیادی به تماشای فیلم‌ و سریال به طور یک‌جا دارند، حتی سریال‌هایی که پیش از آن دیده بودند مانند فرندز…روشی که نت‌فلیکس شما را وادار به بی‌وقفه تماشا کردن می‌کند خیلی پنهان است و کلک‌های کوچکی می‌زنند”.

“نمایش فیلم را خیلی سریع شروع می‌کنند و تصاویر کوچکی به طور هدف‌دار آورده می‌شود. در پایان هر قسمت هم بلافاصله وقتی تیتراژ پایانی و نام دست‌اندرکاران می‌رسد آن را کوچک می‌کنند و به گوشهٔ صفحه می‌برند و به طور خودکار بخش بعدی را شروع می‌کنند. به این ترتیب است که گاهی بیش از سه ساعت بدون آنکه حواس‌تان باشد بی‌وقفه به تماشا می‌نشینید”.

طراحی‌شده برای تماشای بی‌وقفه

تلویزیون با کنترل از راه دور

BBC Ideas / Ripple Pictures

آیا توجه کرده‌اید که بیشتر شرکت‌های رسانه‌ای جاری برنامه‌های خود را با هدف تماشای بی‌وقفه تولید می‌کنند؟

اسکات می‌گوید نت‌فلیکس در این زمینه سرآمد است چون آنها به طور حرفه‌ای از “چندین عامل و چندین اوج و فرود داستانی” بهره می‌برند.

او برای مثال یکی از سریال‌های محبوب و اصلی این شبکه به نام “نارنجی مد جدید است” (Orange Is the New Black) را در نظر گرفته است. آنها به خوبی می‌دانند که “شما هیچ‌وقت سریال را از وسط شروع نمی‌کنید، بلکه آن را از اولین قسمت تماشا می‌کنید،… این سریال ۴۰ بازیگر دارد.

آنها می‌دانند که شما می‌توانید تا هشت ساعت بی‌وقفه تماشا کنید، این کاری است که به طور معمول می‌کنید، اگر قسمت‌های سریال به هشت قسمت ۶۰ دقیقه‌ای تقسیم شود همهٔ قسمت‌ها پشت سر هم و بی‌وقفه تماشا می‌شود”.

بله، ایرادهایی هم وجود دارد

چشمان خسته

BBC Ideas / Ripple Pictures

بعضی از کارشناسان می‌گویند زیاده‌روی در تماشای تلویزیون باعث اضطراب و افسردگی می‌شود. در سال ۲۰۱۶، محققان در ژاپن آنقدر پیش رفتند که گفتند حتی ممکن است باعث مرگ شود، چون نشستن طولانی‌مدت باعث بروز لخته‌های خونی می‌شود.

دکتر حمیرا ریاض، روان‌درمانگر می‌گوید که تماشای بی‌وقفه‌ٔ فیلم‌ها و برنامه‌ها باعث صدمه سیستم‌های عصبی می‌شود و اثر منفی بر خواب دارد.

او می‌‌گوید:”تماشای بی‌وقفه به معنای آن است که خودتان را برای مدت زمانی طولانی در بالاترین حد ممکن فعال نگه دارید و این باعث می‌شود زمان زیادی طول بکشد تا آرامش خود را باز یابید”.

دکتر ریاض نتیجه می‌گیرد که “تصاویر آزار‌دهنده، مانند قتل‌های هولناک، به‌ویژه اگر شاهد به قتل رسیدن شخصیت محبوب‌مان در سریال باشیم، باعث تحریک سیستم اعصاب سمپاتیک ما می‌شود و منجر به این خواهد شد که خواب خوب شبانه نداشته باشیم”.

“هورمون عشق” حال ما را خوب می‌کند

زنی در حال تماشای تلویزیون

BBC Ideas / Ripple Pictures

چه چیزی باعث می‌شود که بارها و بارها این کار را تکرار کنیم؟

دکتر ریاض توضیح می‌دهد: “وقتی با شخصیتی هم‌ذات‌پنداری می‌کنیم هورمون اکسی‌توسین یا هورمون عشق در بدن ما جاری می‌شود و باعث ایجاد پیوند با شخصیت‌های فیلم‌ و سریال می‌شود”.

“این روزها آنقدر محتوا و موضوع‌های گوناگونی وجود دارد که حتماً می‌توانید شخصیتی را درتلویزیون یا سریال‌ها پیدا کنید که با او هم‌داستان شوید”.

این کار به بهبود روابط ما کمک می‌کند

زوج

BBC Ideas / Ripple Pictures

این قسمت ممکن است به نظرتان عجیب بیاید اما به خواندن ادامه دهید.

برای مثال سریال “جزیرهٔ عشق” را در نظر بگیرید، سریالی بسیار محبوب در بریتانیا که دربارهٔ افراد مجرد جوان و زیبایی است که تلاش می‌کنند “فرد مورد‌نظر” خود را در گذر از آزمون‌های مختلفی پیدا کنند. پس از آنکه در سال ۲۰۱۹ سریال پخش شد، میزان زوج‌هایی که در بریتانیا نیاز به مشاوره پیدا کردند ۴۱ درصد افزایش داشت.

دکتر ریاض معتقد است که در این آمار نکتهٔ جالبی وجود دارد.

او می‌گوید: “اگر ما وقت بگذاریم تا سریال‌ها را از سر تا ته ببینیم، می‌توانیم فرصت و مجالی برای پرداختن به عواطف و روابط‌مان هم پیدا کنیم”.

بسیاری از افراد واکنش‌های احساسی شدیدی نسبت به فیلمی که می‌بینند نشان می‌دهند به‌ویژه اگر اتفاق بدی برای شخصیت محبوب‌شان بیفتد.

دکتر ریاض ادامه می‌دهد: “مغز ما تفاوتی میان محرک‌های واقعی و محرک‌هایی که به صورت رویدادهای فیلم دریافت می‌کنیم، قائل نیست”.

و ما می‌خواهیم درباره چیزی که دیدیم حرف بزنیم

زنی با لیوان شراب

BBC Ideas / Ripple Pictures

یکی دیگر از دلایل اصلی برای تماشای بی‌وقفه، ترس از دست دادن فرصت است به‌ویژه در دوران قرنطینه که کارهای دیگری نمی‌توان کرد.

برایان لوبل، تهیه‌کننده اعتراف می‌کند که “من در یک روز ۱۰ ساعت تلویزیون تماشا کردم بدون آنکه حتی آن را دوست داشته باشم”.

او می‌گوید: “ما میخکوب می‌شویم تا از بحث و گفتگو در باره آن عقب نمانیم”.

“من فکر می‌کنم نوعی نگرانی برای گیر افتادن در چنین موقعیتی در میان افراد وجود دارد که همین هم باعث می‌شود بیشتر تماشا کنند”.

ما نیاز به وقت تلف کردن داریم (پس احساس گناه نکنید)

زن

BBC Ideas / Ripple Pictures

برایان می‌گوید: “بینچ واچینگ واژه‌ای است که بار منفی زیادی دارد، مگرنه؟”

“من دریافتم که افراد از این که زمان زیادی را صرف تماشای تلویزیون کنند احساس شرمساری می‌کنند. ما از این که وقت خود را مفید و مولد استفاده نکردیم و وقت تلف کرده‌ایم خیلی شرمنده هستیم به خودمان می‌گوییم امروز شش ساعت تلویزیون تماشا کردم چون دلم نمی‌خواست پنج کار مختلف را انجام دهم، و غر می‌زنیم.”

پس اگر شما هم یکی از میلیون‌ها نفری هستید که بلافاصله بعد از خواندن این مطلب می‌روید و همهٔ قسمت‌های یک سریال‌ را بدون‌وقفه تماشا می‌کنید حرف برایان را گوش کنید و هیچ احساس گناه نکنید.

“ما نمی‌گوییم که من یک کتاب را بدون وقفه خواندم. واقعیت این است که بعضی از بزرگترین نویسندگان زمان ما از نویسندگان برنامه‌های تلویزیونی هستند”.

برایان با لبخندی گشاده می‌گوید: “من باید آخرین کسی باشم که ممکن است به شما توصیه کند از بی‌وقفه تماشا کردن فیلم‌ها دست بردارید”.

خوب پس اگر این کار را می‌کنید و می‌خواهید این کار را ادامه دهید، زود باشید که حتی یک دقیقه… یک ساعت… یا یک روز را هم از دست ندهید. خوش باشید!

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

بی بی سی فارسی

هفته هنر و فرهنگ؛ سفرنامه شادگان، شب‌های کارون و مرگ یک رویا

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: جولای 26, 2021)

هفته خوزستان بود، فریاد آب آب از سرزمین گرم و پرآب بلند، در حاشیه بزرگ‌ترین رود کشور. گاهی صدای گلوله‌ای بر تلخی خبر افزود و آه از نهاد هر چه شاعر و نقاش و هنرمند بود بلند کرد. دنیای مجازی غوغا کرد با تصاویر زنده‌ای که می‌رسید و شعارها ثبت تاریخ شد. فریاد همراهی خشمگینانه از دیگر نقاط کشور هم کم کمک رسید. درست در همین لحظات جاری شدن آب در زاینده‌رود و شادمانی اصفهانی‌ها، نوحه همدلی یزدیان هم در حاشیه خبرها بود. تا ستاد مبارزه با کرونا جلو افتاد و شش روز تعطیلی تهران و تهرانی‌ها، هزاران اتومبیل را راهی “شمال” کرد. کارشناسان می‌گویند این یعنی یک موج تازه از کرونا.

در میان‌ فریادهای برخاسته از کناره‌های کارون، تصویر شورش‌های خیابانی هاوانا هم می‌رسید، هوا گرم، شرجی و افشای خستگی مردم از حکومت انقلابی کاسترو. آن‌ها ۲۰ سالی قبل از ایران انقلاب کردند.

همزمان با هفته خوزستان، آمار کشتگان کرونا برخلاف انتظار و وعده دولتمردان مدام رو به افزایش گذاشت، این خود درد بود. خبر درگذشت رزا افتخاری همراه قدیمی خانم شهلا شرکت در مجله زنان، آن هم در آمریکا و بعد از جدالی سخت با سرطان غم‌افزا شد، درست هفته‌ای بعد از شکست حمیدرضا صدر از همان خرچنگ، او هم در آمریکا. در این کنار فقط مانده است آرزوی رهایی عباس معروفی قصه‌نویس صاحب سبک از پنجه‌های سرطانی که در سرش پیچیده است.

هنر در فغان خوزستان

تراژدی خوزستان، فرهنگ و هنر را نیز به حرکت آورد. صدای فغان موسیقی اول از همایون شجریان برخاست، در پایان هر اجرای نمایش‌‌ها ذکری از این مصیبت شد. نقاشان و کارتونیست‌ها نیز همراه شدند. خوزستان تنها نماند.

سیزده سال پس از قتل فجیع محمد مختاری، شعری به خط او از ماهنامه وزن دنیا بلند شد و در فضای مجازی گشت، انگار محمد می‌دانست. چنان‌که سعید حجاریان، محمد دیگر (محمد جهان‌آرا) را به یاد آورد و خطاب به او نوشت: ممد کاش بودی و می‌دیدی… در جنگ هشت‌ساله خوزستانی‌ها بر سر خاک، مقابل گلوله‌های روبرو ایستادند اما الان بر سر آب، به گلوله‌های پشت سر فکر می‌کنند…

هیلا صدیقی که از نوجوانی صدای ستم‌دیدگان بوده است، همراه با تصویر، دردنامه شهریور ۹۷ خود را باز خواند و هادی خرسندی شاعر بلندآوازه طنزپرداز معاصر در چند بیت درد تشنگی و گرما خرماپزان را سرود. در بخشی از سفرنامه کوتاه شادگان آمده است:

لوله داریم تا لوله!

ز فلاحیه می‌رفتم به اهوازبدیدم مردمی با غصه دمسازهمه خشکیده لب، با دیده ترفرود دست‌ها بر سینه و سرجوانی دیدم آنجا تیر خوردهکلامی داشت بر لب تا نمرده:چرا آبی نمی‌آمد ز لوله؟ولی از لوله می‌آمد گلوله

زینب فرجی در شعری با عنوان هجای خونین، شرایط را در ماهنامه وزن دنیا تصویر کرده است:

چگونه آخر شاهنامه خوش باشدوقتی رؤیای تازه‌ای برای شکفتن نیستماهی را به دریا برگردانو در این متن صخره‌ای باشچرا که موج‌ها به بیمارستان برده‌اند ماه راروی تخت شماره‌ی سهساعت سه‌بار زنگ می‌زندزنیآبستن لحظه‌ی شادمانی رسیدن و نرسیدن بود

پیمان طالبی در شعری بلند از غم خوزستان گفته است و در نهایت سروده:

شیخ یک شب نشسته بر منبرخواست تا روضه را کند آغازگفت:«در کربلا…» یکی پرسید:کربلای عراق یا اهواز؟آی مردم! چرا یکی ز شمابر سر شمر‌ها نمی‌غرّد؟بخدا گر کسی بیارد آبدست او را کسی نمی‌برّد!

مریم محبوب شاعر هم در استقبال همپای جلوداران – سرود روزهای جنگ – قصیده‌ای سروده که در نهایت به این‌جا می‌رسد:

« تنگ است ما را خانه ، تنگ است ای برادربر جای ما بیگانه ننگ است ای برادر»تا کی ز درد قدس اینسان آه و ناله اینجا فرو رفتند سرها در زبالهالجار ثم الدار هم اندازه داردبیگانه را تیمار هم اندازه داردجایی که تاریک است و خانه در ظلام است فانوس بردن سوی مسجدها حرام است

شباهت های ایران و کوبا

BBC

پایان کوبای قهرمان

تیتر صفحه اول هفته‌نامه تجارت فرداست با عنوان مرگ یک رویا.

با یک پرسش کوتاه شروع می‌شود: شورش چگونه هاوانا را فرا گرفت؟

پاسخ این است: خیابان‌های هاوانا به دلیل نارضایتی مردم از اوضاع اقتصادی و ضعف دولت در مدیریت بحران کرونا با اعتراض و شورش مواجه است. کوبا که همیشه اصلاحات اقتصادی را به تعویق انداخته، تحریم‌های آمریکا و پاندمی را مسبب وضع موجود می‌داند.

سیاستمداران ما نیز وضعیت بد اقتصاد ایران را به تحریم و کرونا نسبت می‌دهند. وضع موجود نتیجه تحریم و کروناست یا حکمرانی غلط؟

زهرا رستگارمقدم، روزنامه‌نگار با عنوان هور العظیم نوشت: دیگر نمی‌توان گفت که «هورالعظیم» حالش خوش نیست؛ بل هورالعظیم رو به احتضار است. نیزارهای سوخته، بی‌آبی گسترده و تن‌سایی گاومیش‌ها به آب آلوده نشانه مرگی زودرس. هورالعظیم بزرگ‌ترین تالاب مرزی، بین ایران و عراق قرار دارد، دو‌سوم مساحت آن در عراق گسترده است. این تالاب در ایران، از رودخانه کرخه و انشعاب‌های آن تغذیه می‌شود. پوشش آن نی، جگن، لویی و نیلوفر آبی است.

حالا بنشینیم و فاجعه را ببنیم در تلف شدن ماهی‌ها، آب‌تنی گاومیش‌ها در لجن و ردیف نخل‌های لاغر سر به زیر و برهنه انگار در صف تشییع. تلخ است و سخت، اما از دیدن نگریزیم.

خلاف‌های شهر متروک

نویسنده‌اش محمود ‌احدی‌‌نیا و کارگردانش محمدرضا هلال‌زاده است. بازیگران: صادق برقعی، فرید رحمتی، میلاد معیری، مهدی یگانه، نسا یوسفی، حسین کریمی، محسن رضوی‌نیا، علی اسحاقی، سحر بهرامی، علی‌پویا قاسمی، المیرا صارمی و سهیل ناجی.

خاک سفید محله‌ای بود برای بیشتر تهرانی‌ها و مهاجران این شهر ناشناس، محله‌ای متروک و فقیر اما راه ورودش از شمال شهر به آن جلوه‌ای می‌داد از دور.. شهری که هر از چندی قتلی در آن رخ می‌داد و پلیس که می‌رسید صدای بوق ماشینش بلند می‌شد، انگار همه‌چیز آماده بود. زود قاتل سوار ماشین چشمکزن می‌شد و قصه تمام. بجه‌های ریز و درشت در خیابان و زنی آن گوشه گریه می‌کرد.

حالا این محله موضوع نمایشنامه‌ای است. روایتی از باندهای قاچاق و توزیع مواد مخدر و خلافکاران در منطقه‌ای در تهران که بارها نام آن، با “اراذل و اوباش” و خلاف‌کارانش، تیتر خبرها بوده و ویژگی‌های منطقه‌ای خودش را دارد. قصه نمایش تسویه حساب داخلی باندی است که با وجود رابطه خانوادگی، به حذف و قتل رسیده‌اند. در عین آنکه زیر و بم‌های این کشمکش در طی اجرا، به روشن‌سازی ماجرا می‌پردازد، خرده روایت‌های دیگری نیز در این میان طرح می‌شود که قصه‌ شخصی کاراکترهای در متن و ریشه در همین معضلات دارد.

نیلوفر ثانی منتقد در هنرنت نوشته: متن با یک شروع ناگهانی، با طرح موضوع اصلی درام یعنی برادرکشی در سطح گردانندگان باندهای مواد آغاز شده و در ادامه وارد فضای مافیایی با زنجیره‌ای از جرائم می شود که سوء‌مصرف، خلاف‌های متعدد و فحشا نیز بدنبال دارد . و تصویری از فلاکت و حقارت انسان را، به حد نهایت، به‌نمایش می‌گذارد.

به نوشته این منتقد: این که قرار است همچنان شاهد چنین داستان‌هایی بر صحنه باشیم، مخاطب را وا می‌دارد که به درک و تحلیل عمیق‌تری از این مواجهه دست بزند اما در اجرای خاک‌سفید، هر چه بیشتر این کنکاش پیش می‌رود، کمتر به محتوای ویژه‌ای می‌رسد.

اما تماشاگران شب‌های نخست نمایش، در تماشای نمایش نکته‌هایی یافته‌اند. بازی خوب بازیگران و آشنا شدن با دنیایی که معمولا کسی به آن آشنا نیست.

اینجا کسی نشسته

گالری نگر یک بار دیگر دل به سودای هنرمندان سپرده و یک نمایشگاه جمعی برپا داشته، برای نشان دادن آثار هانیه دربندی، علی رحیمی و حسین وهابی. نمایشگاه را نام نهاده‌اند اینجا کسی نشسته بود. و به همین سادگی نگاه که به چهره‌های در قاب گرفته هانیه قرار می‌گیرد چندان که می‌لغزد به تابلوهایی رحیمی و وهابی که در اوج هنرمندی است، همین جمله در ذهن می‌چرخد. مگر نه این که کسی این‌جا نشسته بود؟

در خلوت گالری نگر، انگار بر دیوارها کسانی نشسته‌اند که ما با آنان آشنا بوده‌ایم. در دفتر نمایشگاه هم نوشته آمده: اینجا کسی نشسته بود. ردی هست؟ جای کسی خالیست، بر صندلی‌هایی که همه جا هستند، هر نماد تکرارشونده‌ای در متن (نقاشی، شعر،….) مخاطبانش را به سفری می‌برد. این آغاز ‌گفتمان بی‌کلامی است که بین سه رکن «متن»، «هنرمند» و «مخاطب» جاری می‌شود.

در ادامه این متن آمده: صندلی‌ها چه با و چه بدون سوژه‌ی نشسته بر آن‌ها در نمایشگاه حاضر متنی را می‌آفرینند که می‌تواند معنا‌های متنوعی برای «مخاطب» تداعی کند. این صندلی‌ها داستان کسانی است که شاید روزی روی آن‌ها نشسته باشند، این کسان شاید خود ما باشیم.

نمایشی از رنگ‌ها، مواد و هنر

نقاشی‌ها و مجسمه‌های سلمان خوشرو از نیمه تیر روی دیوارهای گالری ایرانشهر بود. خوشرو متولد سال ۱۳۶۲ است و سال‌های ابتدایی زندگی خود را در نیویورک گذرانده. در رشته هنر دیجیتال در دانشگاه ملی استرالیا درس خوانده و شروعش با هنر دیجیتال و انیمیشن بوده و بعد از سال‌ها فعالیت در رشته عکاسی و هنر دیجیتال، در سال ۸۸ به نقاشی رو آورده است. بعد از تجربه‌های رئالیستی به تجربه‌های انتزاعی گرایش پیدا می‌کند.

به نوشته بیانیه نمایشگاه: “تفسیری تازه از شمایل انسان معاصر دغدغه اصلی سلمان خوشرو در این مجموعه آثار است. از آنجا که هر تجسم تازه، امکان خودش را می‌طلبد، او برای دست‌یافتن به این امر دست به بازخوانی دوباره در مفهوم متریال کار هنری‌اش زده است. کار او بیرون کشیدن زندگی از متریالی است که در نگاه اول سخت بی‌جانند و غریبه. آنچه این بداهگی در انباشت رنگ و مواد را سامان می‌دهد بن‌مایه‌های فیگوراتیوی است که او در پیش‌انگاشته‌هایش ذخیره ‌دارد.”

اما فاروق مظلومی در روزنامه ایران نوشته: آنچه در اولین نگاه به نمایشگاه توجه را جلب می‌کند ماده است حتی در آثار نقاشی که در کنار مجسمه‌ها ارایه شده‌اند هنرمند با کمک کاردک تقریبا پهن و تاش‌های بلند توانسته است رنگ و روغن را در پرتره‌هایی انتزاعی و ریتم سریع خودش به کار گیرد. عنصر بعدی موثر در این آثار رنگ است. به‌رغم استفاده از رنگ‌های متنوع و اغلب درخشان، مجموعه آثار با پاپ آرت نسبت پیدا نمی‌کنند.

نقش هفته

از هفته‌های پیشین:

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

‘کابل، شهری در باد’ در آپارات

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: جولای 23, 2021)

این هفته در آپارات فیلم ‘کابل، شهری در باد’ ساخته ابوذر امینی به نمایش در‌می‌آید. پس از آن آپارات گفتگویی با کارگردان فیلم خواهد داشت.

درباره فیلم

زندگی یک عضو ارتش افغانستان چگونه است؟ یک راننده مینی‌بوس در این شهر چه حال‌و‌هوایی دارد؟ بچه‌ها در کوچه‌های کابل روزهای‌شان را چطور می‌گذرانند؟ ‘کابل، شهری در باد’ تصویری از حال‌و‌هوای زندگی در این شهر است. ابوذر امینی فیلم‌سازافغانستانی ساکن هلند، در سال ۲۰۱۸ این فیلم را ساخته و با این فیلم جایزه بهترین فیلم از جشنواره فیلم مستند ایدفا، مهمترین جشنواره سینمایی مستند در جهان، را به دست آورده است. ‘کابل، شهری در باد’ در هفتاد جشنواره سینمایی در سراسر جهان به نمایش در آمده و بیست‌و‌پنج جایزه به عنوان فیلم برگزیده برای فیلمسازش به ارمغان آورده است.

ویژگی فیلم

‘کابل، شهری در باد’ ساخته ابوذر امینی، تصویری سینمایی و شاعرانه از زندگی روزمره در کابل است. تماشاگر با دوربین این فیلم‌ساز در خیابان‌های خاکی و بلندی‌های کابل قدم می‌زند و از فاصله‌ای نزدیک زندگی در این شهر را حس می‌کند. در این فیلم گرچه خشونت و جنگ در ذهن شخصیت‌های فیلم حضوری پررنگ دارد و انگار که شخصیت‌ها خودشان و زندگی روزمره را با این روند وفق داده‌اند اما تمرکزی روی رخدادهای خشونت‌آمیز نیست.

درباره کارگردان

ابوذر امینی نویسنده و کارگردان متولد سال ۱۳۶۷ در بهسود افغانستان است. وی دانش‌آموخته دانشگاه هنر آمستردام و کارشناس ارشد کارگردانی مدرسه فیلم لندن است. او همچنین عضو آکادمی فیلم هلند و آکادمی فیلم اروپا است. فیلم‌های او در بسیاری جشنواره‌های جهانی به نمایش در آمده‌اند و آقای امینی با فیلم کابل، شهری در باد ‘ موفق به دریافت جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم مستند ایدفا در سال ۲۰۱۸ و جایزه بهترین سینماگر جوان موسسه فرهنگی شاهزاده برنارد هلند در سال ۲۰۲۰ شده است. از فیلم‌های دیگر او می‌توان به فیلم‌های کوتاه داستانی بهترین روز و کردستان کجاست؟ مستند نیمه بلند روی خط فراموشی و کابلتهرانکابل اشاره کرد.

گفتگوی آپارات – کابل، شهری در باد

گفتگوی آپارات با ابوذر امینی نویسنده و کارگردان فیلم ‘کابل، شهری در باد’ را اینجا ببینید.

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران و افغانستان :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰

شنبه ساعت ۱۱:۰۰

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۰۰

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰

تکرار جمعه ساعت ۰۲:۰۰ بامداد

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/bbcpersiantv

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

کارگردان افتتاحیه و اختتامیه المپیک توکیو یک روز قبل بازی‌ها اخراج شد

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: جولای 22, 2021)
المپیک توکیو

Reuters

کنتارو کوبایاشی، کارگردان برنامه‌های هنری افتتاحیه و اختتامیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو یک روز مانده به بازی‌ها اخراج شده است.

دلیل اخراج او انتشار ویدئویی قدیمی است که او در آن با کشتار یهودیان در جنگ جهانی دوم شوخی می‌کند.

سیکو هاشیموتو، سرپرست المپیک ژاپن، انتقاد کرد که این ویدئو “واقعیت‌های تلخ تاریخ را به سخره می‌گیرد.”

با اخراج کنتارو کوبایاشی برگزارکنندگان المپیک در حال بررسی این هستند که مراسم افتتاحیه در روز جمعه را چه طور برگزار کنند.

اخراج کارگردان افتتاحیه تازه‌ترین مورد از مجموعه رسوایی‌ها و جنجال‌هایی است که در مسیر برگزاری المپیک ۲۰۲۰ پیش آمده است.

چند روز پیش یک آهنگساز از تیم برگزاری کنار کشید چون فاش شده بود که در دوران مدرسه هم‌کلاسی‌های معلول خود را آزار می‌داده است.

مردم ژاپن به دلیل نگرانی از افزایش شیوع کرونا مخالفت‌های زیادی را با برگزاری بازی‌ها ابراز کرده‌اند و تا روز پنجشنبه آزمایش کرونای ۹۱ نفر، اعم از ورزشکاران یا دیگر افراد مرتبط با بازی‌ها، مثبت شده است.

کنتارو کوبایاشی

Reuters
تصویری از کنتارو کوبایاشی (چپ) در دست مدیر هنری بازی‌های پارالمپیک

خانم هاشیموتو در بیانیه‌ای گفته: “با توجه به نزدیکی افتتاحیه، ما بابت نگرانی‌هایی که برای افراد دخیل در المپیک پیش می‌آید، و همچنین برای شهروندان توکیو و مردم ژاپن، پوزش می‌خواهیم.”

کنتارو کوبایاشی، که سابقه کار کمدی دارد و به شدت برای شوخی با هولوکاست مورد انتقاد قرار گرفته، در بیانیه‌ای گفته: “سرگرمی نباید به قیمت آزار دیگران تمام شود. من متوجه انتخاب احمقانه کلماتم در گذشته هستم، حرف‌های غلطی بود و از آن پشیمانم.”

این چندمین مورد استعفای این چنین در المپیک توکیو است.

در ماه مارس مدیر هنری بازی‌ها گفت نائومی واتانابه، یک کمدین زن ژاپنی درشت اندام، می‌تواند به عنوان یک “خوک المپیکی” ( Olympig) ظاهر شود. او بعدتر عذرخواهی کرد و از مقامش کنار رفت.

پیشتر هم یوشیرو موری، سرپرست قبلی المپیک به دلیل صحبت‌های ضدزن ناچار به کناره‌گیری شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است