Connect with us

اخبار ساحوی

بیماری تلاسیمیا یا سرطان خون، زندگی هزاران کودک را در افغانستان تهدید می¬ کند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۲۱, ۱۳۹۳)

3

مسوولان صحت کشور در محفل گرامیداشت از روز جهانی تلاسیمیا گفتند که تداوی مشخصی برای این بیماری وجود ندارد، اما میتوان آنرا پیشگیری کرد.

هرچند از متبلایان بیماری تلاسیمیا یا سرطان خون در افغانستان آمار قیقی وجود ندارد، اما مسوولان صحت گفتند که، رقم بیماران این مریضی از مرز 3 هزار گذشته است.

نگینه یکی از کودکان دچار به این بیماریست که برای زنده ماندن او خانواده اشت مجبور است تا ماهانه 300 سی سی برایش تجویز کند. که ظاهراً این کار زندگی پدر او را که با چالش¬های اقتصادی همراه است مختل کرده است.

احمد نور، پدر نگینه گفت:” این مریضی دخترم تقریباً هفتاد درصد زندگی ما را خراب کرده است بخاطریکه نه کار کرده میتوانیم و نمیتوانیم در مقابل طفل خود بی مسوولیت باشیم همه در آمده خود را خون میخرم و برای زنده ماندش تلاش میکنم”.

بسیاری از خانواده¬های دیگرهم در افغانستان با این مشکل سردچار استند، اما مسوولان صحت جز آماده ساختن خون برای این خانواده ها که اکثراً کودکان شان به این مرض مبتلا اند کاری دیگری نکرده اند.

فهیم پیغام، مسوول بخش کنترول امراض غیر ساری وزارت صحت عامه گفت:” مراکز صحی در حال حاضر تنها میتواند که برای مریضان مبتلا تلاسیمیا خون فراهم کند، اما خدمات عصری برای از بین بردن این مریضی وجود ندارد”.

اما جدا از دولت یک نهاد خیریه برای شناسایی این بیماری در افغانستان تلاش¬هایی داشته است که آنهم جز اهدای خود و چند ادویه ی بیش نیست.

نجم الثاقب نیازی، مسوول نهاد خیریه مینا گفت:” فعلاً در کابل در کلنیک ما یکصدو پنجا مریض تحت مراقبت قرار دارد که برایشان خون و بعضی هم ادویه جات تلاسیمیا میدهیم”.

تلاسیمیا بیماری است که در نزد شخص به دلایل مختلف تعداد کریوات سرخ خون کاهش پیدا میکند وبه همین دلیل برای ادامه حیات بیمار مبتلا به تلاسیمیا نیاز است خون تازه تجویز شود.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

اخبار ساحوی

وزارت دفاع گزارش‌ها مبنی بر تلفات غیرنظامیان در حمله هوایی قندز را بررسی می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۳۰, ۱۳۹۹)

وزارت دفاع کشور تایید میکند که نیروهای افغان روز شنبه یک قرارگاه طالبان را در ولسوالی خان آباد ولایت قندز آماج حمله هوایی قرار دادند.

این وزارت گفته است که گزارش ها مبنی بر وارد شدن تلفات به افراد ملکی را نیز بررسی میکند.

وزارت دفاع تاکید کرده است که این حمله بر اساس «دفاع فعال» نیروهای افغان صورت گرفته است.

این وزارت گفته است که در این رویداد ۳۰ طالب مسلح به شمول دو فرمانده شان به نام های قاری عبدلرزاف و مولوی عباس کشته شدند.

همچنان هشت طالب مسلح دیگر به شمول دو فرمانده شان به نام های فیضانی و قاری ابراهیم در این حمله هوایی زخمی شده اند.

این وزارت افزوده است که در این رویداد شمار زیاد از وسایط نقلیه، یک انبار بزرگ مهمات نیز از بین رفته است.

اما گزارش هایی مبنی بر آسیب دیدن افراد ملکی نیز منتشر شده است که وزارت دفاع از بررسی این موضوع خبر داده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

غنی حمله بر معاون شورای ولایتی پکتیا را محکوم کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۳۹۹)

ارگ ریاست جمهوری در اعلامیه ای حمله بر ایوب غروال معاون شورای ولایتی پکتیا را که صبح امروز در شهر گردیز در یک سوقصد جان باخت، را شدیدا محکوم کرد.

در اعلامیه ارک آمده است که رییس جمهور غنی یک بار دیگر از طالبان خواست که آتش بس بشری، سرتاسری و دایمی را که همانا خواست مردم، حکومت افغانستان و جامعه جهانی است، بپذیرند.

وی همچنان “به ارگان های مربوطه بخاطر بررسی همه جانبه رویداد و شناسایی و مجازات عاملین آن، هدایت داد و با تاکید گفت که مبارزه نیروهای امنیتی و دفاعی ما در برابر تروریستان و جنایتکاران ادامه خواهد داشت.”

مقام های ولایت پکتیا گفته اند که آقای غروال حوالی ساعت ۵:۳۰ بامداد امروز در شهر گردیز که در حال رفتن به سوی دانشگاه گردیز بود، مورد حمله قرار گرفت.

وی در این رویداد جراحت شدید برداشت که بعدا در بیمارستان جان داد.

حمله بر غروال در ادامه حملات هدفمند بالای چهره های شناخته شده و مقام های حکومتی است.

اوایل این ماه امرالله صالح و معاون اول ریاست جمهوری نیز در کابل مورد سوقصد قرار گرفت.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

در حمله طالبان در ننگرهار ۲۰ تن از نیروهای امنیتی جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۷, ۱۳۹۹)

در پی حمله طالبان بالای چند پاسگاه نیروهای امنیتی در ولایت ننگرهار دست کم ۲۰ نفر از نیروهای افغان جان باخته اند.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به آریانانیوز گفته است که شب گذشته شمار زیاد از جنگجویان طالبان بالای پاسگاه های امنیتی در ولسوالی های خوگیانی، حصارک و شیرزاد حمله کردند که با مقاومت نیروهای افغان مواجه شد.

به گفته آقای خوگیانی در نتیجه درگیری میان دو طرف دست کم ۲۰ تن از نیروهای افغان به شمول ۱۲ سرباز پولیس، سه پولیس محلی و پنج نفر از خیزش های مردمی جان باخته و سی تن دیگر زخم برداشته اند.

آقای خوگیانی می‌افزاید که به طالبان نیز تلفاتی وارد شده است. به گفته وی در این رویداد دست کم سی جنگجوی طالبان کشته و شمار زیاد دیگر آنان نیز زخمی شده اند.

طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

این در حالی است که مذاکرات میان افغان ها برای یافتن راه حل سیاسی برای ختم جنگ افغانستان در دوحه، پایتخت قطر آغاز شده است.

روز سه شنبه نمایندگان حکومت و طالبان اولین نشست رودررو شان را برگزار کردند که روی اصول کار و تقسیم اوقات نسشت های بعدی به توافق رسیدند.

معصوم ستانکزی رییس هیات مذاکره کننده حکومت در این نشست از طالبان خواست که دست از خشونت بردارند.

آقای ستانکزی گفت: “مهم‌ترین اولویت مردم افغانستان توقف خون ریزی در کشور است.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending