Connect with us

اخبار ساحوی

بیش از ۹۰ میلیون افغانی پول شهرک معلمین هرات حیف و میل شده است

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۳, ۱۳۹۶)

مسوولان محلی هرات تایید کرده اند که بیش از ۹۰ میلیون افغانی پول معلمان این ولایت که به منظور توزیع نمرات رهایشی در شهرک معلمین از سوی ریاست معارف هرات جمع آوری شده بود، حیف و میل شده است.

از طرف دیگر به گفته جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات، در کنار فساد مالی بیش از یک هزار و ۵۰۰ جریب زمین در شهرک معلمین نیز غصب شده است.

آقای فرهاد در این مورد میگوید: ” نمرات شهرک معلمین به افراد غیر مستحق توزیع شده است، به روئسای ادارات؛ به افراد که اصلا در چوکات ریاست معارف فعال نبوده اند، داده شده که خلاف طرزالعمل توزیع نمرات زمین میباشد.”

اما عبدالرزاق احمدی با تایید موجودیت فساد کلان در توزیع این نمرات رهایشی برای معلمان از ارگان های عدلی و قضایی میخواهد تا این مورد را تحت تحقیق و بررسی قرار بدهند.

به گفته مسوولان محلی، شهرک معلمین این ولایت پنج هزار جریب مساحت دارد اما اکنون فقط سه هزار و ۵۰۰ جریب آن باقی مانده و بقیه در چنگ غاصبین است.

در همین حال مسوولان در شورای ولایتی هرات خواهان بررسی جدی فساد مالی در ریاست معارف این ولایت هستند.

در سال ۱۳۸۱ زمانی که شهرک معلمین در هرات افتتاح شد از هزاران معلم از هر کدام شان مبلغ سیزده هزار و ۵۰۰ افغانی پول نقد از سوی ریاست معارف این ولایت جمع آوری شد.

اخبار ساحوی

نماز عید را طبق رهنمود وزارت‌های حج و اوقاف و صحت عامه ادا نمائید – علما

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۳, ۱۳۹۹)

عالمان دینی بغلان از باشندگان کشور می‌خواهند تا نماز عید را مطابق رهنمود وزارت‌های حج و اوقاف و صحت عامه کشور ادا نمایند.

این عالمان دینی در قطعه نامه‌ای از ملا امامان مساجد نیز خواسته اند که تبلیغ و خطبه های نماز عید را کوتاه و در پیوند به ختم جنگ، تحقق صلح و بیان رهنمودهای مبارزه با ویروس کرونا باشد.

آنها تدابیر وقایوی، چون ضد عفونی ساختن محل برگذاری نماز عید، خواندن نماز در فضای باز، مراعت کردن فاصله و استفاده از ماسک را حتمی دانسته و حضور اشخاص مصاب به کوید۱۹ را در صف نمازگذاران منع قرار داده اند.

همچنان آنان از مردم خواسته اند تا برای مبارزه با ویروس کرونا و جلوگیری از انتشار آن، عید را در کنار خانواده های شان تجلیل و از تجمعات، روبوسی، آغوش گرفتن و دست دادن به گونه جدی خودداری نمایند.

در همین حال ریاست صحت عامه بغلان خبر میدهد که بیش از ۶۰ مسجد جامع در پلخمری که قرار است فردا یک‌شنبه در آن نماز عید برپا شود، ضدعفونی کرده و این کمپاین در تمام ساحات این ولایت ادامه دارد.

از سوی هم، فرمانده پولیس بغلان از تدابیر ویژه برای تامین امنیت مساجد، شهر و بزرگ راه های این ولایت خبر میدهد.

در کابل نیز، وزارت وزارت امور داخله گفته است که در روزهای عید محدودیت بر گشت و گذار نهایت جدی خواهد بود.

همچنان وزارت صحت عامه از مردم خواسته است كه در روزهای عید از رفتن به خانه های همدیگر خودداری كنند.

باید گفت که مقامات صحی همواره تاکید نموده اند که اگر مردم محدودیت های گشت و گذار را رعایت نکنند و توصیه های وزارت صحت را در نظر نگیرند، کشور با فاجعه ای سردچار خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

بار دیگر پایه برق وارداتی تخریب شد – پروان

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۲, ۱۳۹۹)

یک پایه برق وارداتی در شهر چاریکار مرکز ولایت پروان از سوی افراد ناشناس انفجار داده شده است.

سخنگوی والی پروان، وحیده شهکار، خبر داده است که حوالی ساعت ۴ صبح ا‌مروز یک پایه برق وارداتی در حوزه اول امنیتی شهر چاریکار از سوی افراد ناشناس انفجار داده شده است.

او افزوده است که انفجار متذکره از اثر ماین جاسازی شده بوده و پولیس در پیوند به این رویداد دو تن را بازداشت کرده است.

معلومات می افزاید که این پایه کاملا تخریب نشده و کار روی بازسازی آن آغاز گردیده است.

سلسله ی تخریب منابع زیربنایی چون برق، پل و پلچک ها، سرک ها و سایر اهداف عام المنفعه همچنان ادامه دارد.

طی چند ماه اخیر، پایه ها و لین های برق وارداتی بیشتر مورد هدف افراد و گروه های متخاصم قرار گرفته، که باعث ملیون ها افغانی ضرر به ملت و حکومت گردیده است.

علاوه برآن، کارکنان و مسئولین خدمات انرژی و برق نیز مورد هدف قرار گرفته اند؛ چنانچه چندی قبل معاون تجارتی شرکت برشنا در حوزه برق پروان، در یک رویداد تروریستی جان باخت و ۸ کارمند برشنا زخمی شدند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

حمله در یک مسجد در پروان؛ ۸ نمازگزار کشته شدند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۳۹۹)

در نتیجه تیر اندازی تفنگداران ناشناس بر نمازگزاران در پروان ۸ کشته ۵ زخمی برجا ماند.

منابع امنیتی در پروان به آریانانیوز می گویند، شام امروز تفنگداران ناشناس در روستای خلازه‌یی از مربوطات مرکز پروان، بر نمازگزاران حمله کرده اند که در نتیجه آن ۷ نفر کشته و ۵ تن دیگر زخمی شده اند.

هارون مبارز فرمانده پولیس پروان می‌گوید که گواهان رویداد از محل به آنان گزارش داده اند که این حمله از سوی افراد وابسته به گروه داعش انجام شده است.

تا هنوز فرد و یا گروهی به شمول داعش مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

اما گروه طالبان ادعا میکند که این حمله از سوی نیروهای افغان صورت گرفته است.

خلازه‌یی از روستاهای مربوط به مرکز پروان است که گروه های مخالف مسلح دولت در آنجا حضور دارند.

به خواندن ادامه دهید

Trending