Connect with us

جهان

بیش از ۷ میلیون کودک در افغانستان در معرض خطر گرسنگی قرار دارند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱۷, ۱۳۹۹)

به اساس یک گزارش سازمان بین المللی حمایه اطفال، که به تاریخ ۱ مئی منتشر گردیده، بیش از ۷ میلیون کودک در معرض خطر گرسنگی به دلیل افرایش قمیت مواد غدایی به خاطر بسته بودن شهر ها در آستانه ی کووید-۱۹، قرار دارند.

در حالیکه کودکان روزانه به غدا های مقوی و مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با کرونا نیاز دارند، قمیت مواد اولیه به علت بسته بودن شهر ها بلند رفته است و این وضعیت پروسه تغدیه را برای خانواده ها سخت تر می کند.

طبق این گزارش، سوم حصه ی نفوس کشور، که ۷.۳ میلیون کودک شامل آن اند، در ماه های اپریل و مئی، با کمبود مواد غدایی مواجه شده اند.

با اشاره به یافته های برنامه غذایی چهان، درین گزارش آمده است که تنها در ماه گذشته ۲۳ در صد نرخ آرد و روغن در شهر های بزرگ افغانستان افزایش یافته است – عرضه اندک و تقاضا بیشتر است – تنها قمیت برنج و بوره ۷ تا ۱۲ در صد افزایش یافته است.

با افزایش قیمت مواد خوراکی در بازار ها، وضعیت مالی خانواده ها و کارگران روز مزد پایین آمده. بخش بزرگی از نیروی کار افغانستان به سکتور غیررسمی متکی است و هیچ مصئونیت کاری وجود ندارد.

قبل از بحران جهانی کوید-۱۹ نیز تعداد کودکان نیازمند به کمک های بشردوستانه به ۵.۲۶ میلیون می رسید که جنگ، افغانستان را بدترین مکانی برای کودکان ساحته است.

درین گزارش نگاشته شده است که تازه ترین گزارش در مورد تغذیه نشان می دهد که در حدود دو میلیون کودک زیر سن ۵ سال از گرسنگی شدید رنج می برد. 

یافته ها نشان می دهد که تاثیرات ناشی از بسته بودن شهرها همراه با ضعیف ترین سیستم بهداشتی افغانستان برای هر ۱۰۰۰ نفر، صفر اعشاریه سه داکتر قابل دسترس است، یعنی خیلی مشکل است که به کودکان سوء تغذيه و سایر کودکان بیمار رسیدگی صورت گیرد.

درین گزارش، زندگی یکتن از اطفال افغان بنام مصطفی ۱۳ ساله، چنین حکایت شده است:

“ما در خانه غدا نداریم. از سه وقت غدا در روز ما فقط به یک و یا دو  وقت دسترسی داریم. مادرم کوشش می کند که  برای ما غدا آماده کند. او قالین می بافد اما حالا بازار ها بسته است، نمی تواند قالین را به فروش برساند. او فقط برای ما نان خشک و چای آماده می کند. خواهران و برادارنم از مادرم غدای خوب می خواهند، اما مادرم نمی تواند فراهم کند. بسیار سخت است که زنده بمانیم.”

تیموتی بیشپ، رییس بخش افغانستان دفتر بین المللی حمایه اطفال، چنین می گوید: “ما عمیقاً نگران استیم که این  بیماری همه گیر منجر به فاجعه کامل گرسنگی، بیماری و مرگ در افغانستان خواهد شد، مگر اینکه دنیا همین اکنون اقدام کند تا کودکان آسیب پذیر و خانواده های آنها به اندازه کافی غذا بخورند، به ویژه در مناطق دور افتاده و فقیرنشین .”

او افزوده است که وضعیت نامعلوم کودید-۱۹ بیشتر از خانواده ها را نگران ساخته است، مردم نگران مواد غدایی برای کودکان شان استند معلوم نیست که این وضعیت تا چی وقت دوام خواهد کرد.

آقای بیشپ علاوه نمود: “در ضمن کودکان که تغذیه روزانه خود را از دست می دهند در معرض خطر بیشتر بیماری ها قرار می گیرند. در موارد شدید، کمبود غذا حتی ممکن است بر رشد جسمی و روحی کودک تأثیر بگذارد و پیامدهای مخربی برای بقیه زندگی شان به همراه داشته باشد.”

به گفته ی او، تاثیر بیماری همه گیر کرونان بالای بیشتر افغان ها نخواهد بود، گرسنگی به علت بسته بودن شهر به خاطر جلوگیری از شیوع کرونا که عرضه کننده ها با مشکل مواجه می سازد، زندگی مردم را بیشتر تهدید می کند، ما با خطرات جدی مواجه می شویم کودکان با خطر مرگ و میر از اثر گرسنگی مواجه اند.

او گفت: “ما از جامعه بین المللی می خواهیم برای رساندن مواد غدایی برای خانواده های فقیر، آسیب دیده، کودکان، و زنان باردار در مناطق دور افتاده، هر چه عاجل تر اقدام نمایند تا از خطرات سوء تغذیه و بیماری ها دیگر جلوگیری شود.”

بیشپ از حکومت افغانستان نیز در راستای مهیا سازی غذا برای مردم در آستانه ی قیود و محدودیت های برخاسته از ویروس کرونا، جداً تقاضا نموده گفته است: “از حکومت افغانستان می خواهم که برای تسهیل بخشیدن این پروسه همکاری نمایند.”

در پایان گزارش از نقل قول آقای بیشپ چنین نگاشته شده است: “کودکان افغان به حد کافی رنج کشیده اند. اکثر آنها به جز از جنگ، دیگر چیزی نمی دانند. ما اجازه نمی دهیم کووید-۱۹ آینده آنها را تلف کند.”

جهان

ایتلاف به رهبری سعودی هدف قرار دادن زندانیان در یمن را رد کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۰)

خبرگزاری اسوشیتیدپرس گزارش کرده است که ایتلاف به رهبری عربستان سعودی هدف قرار دادن یک زندان در یمن را رد کرده است.

این درحالی است که بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز در پی حمله ایتلاف به رهبری عربستان سعودی در یمن ۶۰ تن کشته شده اند.

سخنگوی ایتلاف به رهبری سعودی در این باره گفته ” ایتلاف به دفتر هماهنگی امور بشردوستانه در یمن (OCHA) و کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) در مورد حقایق و جزییات اطلاع خواهد داد.”

انتونیو گوترش، سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد، این حمله ایتلاف به رهبری سعودی را محکوم کرده است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

یک انفجار در شرق پاکستان جان سه تن را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

به گزارش رویترز، پولیس اعلام کرد است که انفجار بمبی روز پنجشنبه (۳۰جدی) در یک بازار در شرق پاکستان منجر به کشته شدن سه نفر و زخمی شدن بیش از ۲۰ نفر شد.

عارف رعنا، سخنگوی پولیس، به رویترز گفت که این یک بمب بود و گفت که یک دستگاه ساعتی که به موترسایکل تعبیه شده بود در بیرون مغازه ای در بازار منفجر شد.

او گفت که در میان سه کشته یک پسر نه ساله نیز شامل است.

به گزارش رویترز، یک گروه جدایی طلب تازه تاسیس مستقر در ولایت بلوچستان جنوب غربی در پیامی که به خبرنگار رویترز ارسال شده است مسئولیت آن را بر عهده گرفته است.

گفته می شود که یک بانک هدف این حمله بوده است. پولیس گفته است که در حال تحقیق است و گفت که پیوند دادن این موضوع به مسابقات کرکت بیست ۲۰ سوپر لیگ پاکستان (PSL) که قرار است تا یک هفته دیگر آغاز شود، زود است.

رویترز گزارش داد که جدایی طلبان بلوچ با شورش‌های شان علیه دولت پاکستان مبارزه می‌کنند تا سهم بیشتری در منابع غنی معدنی محلی داشته باشند.

آنها معمولاً به منافع دولتی یا پروژه‌های چینی در ولایت هم مرز با افغانستان و ایران حمله می‌کنند، اما حمله در شهری مانند لاهور نادر است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

دیدار ابراهیم رئیسی با پوتین در کرملین

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۰)

ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه (۲۹جدی) در مسکو با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدار و درباره مسائل عمده دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کرملین اعلام کرده است که پوتین و رئیسی در مورد مسائل همکاری دوجانبه گفتگو کردند.

دراین دیدار رئیسی گفته است که:؛ سفر به روسیه می‌تواند نقطه عطفی در روابط سیاسی، تجاری و اقتصادی دو کشور باشد.”

این دومین سفر خارجی ابراهیم رئیسی در میانه مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی، از جمله با روسیه و چین، در وین انجام می‌شود.

ایالات متحده و متحدان آن در برجام، یعنی بریتانیا، فرانسه و آلمان، بارها از فرصت و زمان محدود برای رسیدن به توافق برای بازگشت دوجانبه ایران و امریکا به تعهدات خود گفته‌اند.

روسیه و چین دو عضو دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند و با توجه روابط نزدیک با ایران، بارها مانع صدور برخی قطعنامه‌ها علیه تهران شده‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending